Najlepša bajka!

Moram da podelim ovu tugu sa vama. Zadala sam djacima da u sest grupa ispricaju sest najpoznatijih bajki (sami odlucili koje su najpoznatije). Ispostavilo se da se retko ko seca sta je bilo nakog sto je vuk sreo Crvenkapu u shumi, koja je zagrizla otrovnu jabuku, koja je izgubila cipelicu a koja se ubola na vreteno, od cega su prva dva praseta napravila kutjice, sta je bilo sa ruznim pachetom pre nego sto je skontalo da je labud...Pitam se sada, da li su im roditelji ikada ispricali ijednu bajku onako od srca, slikovito i vise puta. Da ne spominjem da o naravoucenijima iz tih bajki nisam skoro ni dobila odgovore. :(
 
sad si me zbunila.kod mene ako se dobro secam u knjizi,a citala sam je pre OOOOO vremena , ne pretvara se u penu,vec dobija noge u zamenu za glas i trpi uzasne bolove dok koraca .ne moze da govori,pa ne moze da objasni princu da ga je ona spasla
jos onda sam dobila lekciju da velika ljubav ide sa velikim bolom:(:cry:
 
Jao, ja sam obozavala da citam ruske bajke, obozavala.
Nemogu sada ni jedne da se setim konkretno, a knjigu mi uzese dusmani i nikada ne vratise.
A bila je tako lepa, fina, debela sa plisanim braon koricama i ,cini mi se, zlatnim slovima.
O tugo.
 
sad si me zbunila.kod mene ako se dobro secam u knjizi,a citala sam je pre OOOOO vremena , ne pretvara se u penu,vec dobija noge u zamenu za glas i trpi uzasne bolove dok koraca .ne moze da govori,pa ne moze da objasni princu da ga je ona spasla
jos onda sam dobila lekciju da velika ljubav ide sa velikim bolom:(:cry:
Ne, to nije KRAJ priče, nego sredina. Ona odlazi kod morske veštice da je pretvori u devojku, a veštica joj u zamenu za glas daje noge koje je bole kao da hoda po noževima. Posle se ona još celu stranu teksta? muči kao devojka i tek na kraju se pretvara u penu kada odbija da ubije princa nego se žrtvuje za njega.

Meni je najlepši deo te priče onaj kada se objašnjava šta je koja od njenih sestara videla kada im je na 16-ti rođendan dozvoljeno da izađu na površinu i tamo provedu ceo dan, pa se tu opisuju spektakularni izlasci i zalasci sunca, jedna je rođena zimi pa je sedela na santi leda i gledala polarnu svetlost, a druga je plivala daleko uz reku i gledala kako ljudi rade po poljima, ptice lete između grana drveća kao ribe između korala, a deca se kupaju u reci iako nemaju riblji rep.
 
Ne, to nije KRAJ priče, nego sredina. Ona odlazi kod morske veštice da je pretvori u devojku, a veštica joj u zamenu za glas daje noge koje je bole kao da hoda po noževima. Posle se ona još celu stranu teksta? muči kao devojka i tek na kraju se pretvara u penu kada odbija da ubije princa nego se žrtvuje za njega.

.

ja se ne secam da se zrtvuje, sada mi je mnogo zao sto vise nemam te knjige bajki ...
 
Koju bajku ste najviše voleli kao dete? Ili koju bajku vaše dete najviše voli? :zaljubljena:

zabac_princ_1.jpg

Oduvek volim bajke.Kao dete sam najvise volela bajku "Snezna kraljica."Kasnije je ekranizovana pa je i sada ponekad pogledam.Mojim klincima je najdraza Carobnjak iz Oz-a.:)
 
Bajke su glupe.
Jos se nisam srela ni sa jednom iz koje bi dete bilo sta moglo nauciti. Cak ne razvijaju ni mastu jer su uglavnom na isti kalup. Jedina prednost mog odrastanja uz bajke je ta sto mi je razvijena ljubav prema knjigama, a mozda ni to nije zbog bajki, mozda bih volela pisanu rec i da sam rasla uz crtane filmove.

Decu uce (posebno devojcice) da se mora cutati, mirno podnositi svaka nepravda bez razlike od kog dolazila, zatim, da se nikad ne razgovara otvoreno sa ljudima, sa ocem pogotovo, da se mora dozvoliti svakom negativcu da nas gazi sve dok se sudbina sama ne okrene u nasu korist a kad se okrene obavezno nam posalje princa ni manje ni vise. I taj princ ima samo dve osobine ali jedine i bitne, lep je i tata mu ima novac i moc...
Postoje lepe price koje se mogu pricati deci i koje ce deca razumeti, voleti i iz njih uciti. Bajke su zaista stetne osim mozda neke tipa Alisa u zemlji cuda ili sl.
Uvek sam mastala da cu napisati neko delo koje ce na isti nacin kao sto je Don Kihot unistio viteski roman, unistiti i sve one Zlatokose, Snezane i pepeljuge. Precenila sam se. :)


Apsolutno se slazem .....kao mala znala sam za nekoliko bajki iz crtanih filmova. I vecina popularnih prici zaista imaju lose lekcije. Pepeljuga mislim ona trpi njenu macehu i sestre celo vreme radeci sve sto joj one kazu i apsolutno ne radi nista da promeni njeno stanje....provodi vreme razmisljajuci o tome kako ce se stvari jednog dana promeniti. Na njenu srecu ona ima dobru vilu koja je resi njenih problema magicno. I ona se uda za princa koga ne poznaje jer je ocigledno idealan za nju pod kriterijumima da je zgodan ii princ. Druga klasicna prica Lepotica i Zver ....nekada princ razmazeni princ je pretvoren u zver koji otme oca glavne junakinje i ona je prinudjena da postavi ultimatum da menja njegovo prisustvo za njeno. Dok ona zivi u zamku sa njim on je vecinom puta vredja ali ona je ubedjena da je on u dubini duse dobra osoba cak mu se i ne suprostavlja. .... Jos jedna kvalitetna lekcija da iako se neko prema vama ponasae kao totalni kreten, to je ok jer ta osoba mozda ima dobru dusu jednostavno su taaaaaaakvi i naravno ne treba se suprostavljati. Umesto da ga posalje u cirkus ona ga zavoli i on se pretvori u princa i oni zive srecno zauvek. Maaa da..
I po uspostavljenom kriterijumu u pricama kao pepeljuga i uspavana lepotica princ koji ih spasi je definitivno ljubav njihovog zivota nije problem sto se oni ne poznaju.....po toj logici Kvazimodo bi trebao da bude sa Esmeraldom ali neeee on ima deformitet kicme tako da iako je predan, do usiju zaljubljen on nije nije osvojio geneticku lutriju tako da Esmeralda zavrsi sa nekim koji jeste. Sta to znaci za decu sa hendikepom koja takodje vole da se bave mastarenjem ...vise srece drugi put. :sad2: Takve price i slicne njima su reflektovale neka davna vremena
i ne bi trebalo prepricavati ih...ili mozda promeniti zanr u horor.
 
Poslednja izmena:
Apsolutno se slazem .....kao mala znala sam za nekoliko bajki iz crtanih filmova. I vecina popularnih prici zaista imaju lose lekcije. Pepeljuga mislim ona trpi njenu macehu i sestre celo vreme radeci sve sto joj one kazu i apsolutno ne radi nista da promeni njeno stanje....provodi vreme razmisljajuci o tome kako ce se stvari jednog dana promeniti. Na njenu srecu ona ima dobru vilu koja je resi njenih problema magicno. I ona se uda za princa koga ne poznaje jer je ocigledno idealan za nju pod kriterijumima da je zgodan ii princ. Druga klasicna prica Lepotica i Zver ....nekada princ razmazeni princ je pretvoren u zver koji otme oca glavne junakinje i ona je prinudjena da postavi ultimatum da menja njegovo prisustvo za njeno. Dok ona zivi u zamku sa njim on je vecinom puta vredja ali ona je ubedjena da je on u dubini duse dobra osoba cak mu se i ne suprostavlja. .... Jos jedna kvalitetna lekcija da iako se neko prema vama ponasae kao totalni kreten, to je ok jer ta osoba mozda ima dobru dusu jednostavno su taaaaaaakvi i naravno ne treba se suprostavljati. Umesto da ga posalje u cirkus ona ga zavoli i on se pretvori u princa i oni zive srecno zauvek. Maaa da..
I po uspostavljenom kriterijumu u pricama kao pepeljuga i uspavana lepotica princ koji ih spasi je definitivno ljubav njihovog zivota nije problem sto se oni ne poznaju.....po toj logici Kvazimodo bi trebao da bude sa Esmeraldom ali neeee on ima deformitet kicme tako da iako je predan, do usiju zaljubljen on nije nije osvojio geneticku lutriju tako da Esmeralda zavrsi sa nekim koji jeste. Sta to znaci za decu sa hendikepom koja takodje vole da se bave mastarenjem ...vise srece drugi put. :sad2: Takve price i slicne njima su reflektovale neka davna vremena
i ne bi trebalo prepricavati ih...ili mozda promeniti zanr u horor.

To je tvoje mišljenje i imaš pravo da ga izneseš.
Ne želim da polemišemo, samo želim da kažem par stvari jer sam ja ovu temu otvorila i mislim da je ok da tako bude. :)

Pre svega evo definicije bajke a verujem da oni koji studiraju književnost (žao mi je što to nisam ja :() a nisu zlonamerni imaju mnogo toga lepog da kažu o istim...
Бајка je посебна књижевна врста код које се чудесно приповеда на такав начин да између природног и натприродног, стварног и измишљеног нема правих супротности. Присутно је одсуство психолошке карактеризације где су ликови устаљени, присутан поларитет добра и зла и неспутана моћ маште и жеље над стварношћу. Бајка, да би била бајка мора имати једног лошег лика.

Nikad mi nije palo na pamet da analiziram psihološku pozadinu neke bajke (a pogotovo onu sa lošim predznakom), i da zaključujem da nas uči da: trpimo, da se mučimo, da ne radimo, ...
Mislim da onima koji su te bajke stvarali takve stvari nisu padale na pamet - jednostavno niko ne spori da se u tim vremenima nisu dešavale ružne stvari, ali je svakako bila potrebna velika mašta tog nekog da bi od svega toga nastala jedna lepa, interesantna, primenjiva i poučna priča... I lepo je da dete sluša kako uvek ima nade (koliko god da je teško) zašto da ne, danas je to mnogo važno - umeti verovati da će biti bolje i da je sve moguće ... da toga nema ne bi ovaj život imao smisla!
I svi veliki ljudi bili su velika deca koja su verovala u "nešto" slično dobrim vilama... Da te podsetim, na Kolumba koji je verovao da tamo negde ima nešto (ajde ti ili bilo ko drugi usudi se da pređeš takvim brodom okean, a u prednosti si jer znaš da postoji taj kontinent), Nikola Tesla (veliko dete koga mnogi ni dan danas ne razumeju a koji je mnogo voleo Marka Tvena i njegove knjige...), Leonardo da Vinči o kome bi se moglo pisati i pisati, ... itd
Ne znam da li si primetila da se ohoho dugo već nije napisala nijedna bajka, a Boga-mi ni veliko književno delo (nadam se da niko neće pomisliti Hari Potera) ... i da uglavnom sve ono što je u tehničkom i tehnološkom smislu napredno da je samo loša kopija originala tj oteto od tih vremena za koje smatraš da ih treba zaboraviti!
I verujem da su vremena u kojima živimo baš ta koja se ni po kome i ni po čemu lepom neće pamtiti!
Šta li to govori :think: da je celo čovečanstvo postalo "prizemno i realno" ili da je sve manje "mašte i onog dečijeg u nama", a da ne govorim o bezbrižnosti...

:bye:
 
Poslednja izmena:
Mislim da nije potrebno da ulazis u psiholosku pozadinu bajke.... da bi efekat koji imaju bio ocigledan. Predispoziranje stereotipu moze da ima trajni efekat koji moze da se jasno izoluje sa malo analize. I nije to sto odrasli mogu da upropaste svaku bajku ja sam 22 znam devojke moje godiste koje jos veruju u bajke samo malo bolje obradjene....vec sada imamo vise informacija i mislim da je naivno predpostaviti da nisu imale nikakvog efekta osim da nam daju verziju sveta gde zakoni fizike ne postoje.
 
Mislim da nije potrebno da ulazis u psiholosku pozadinu bajke.... da bi efekat koji imaju bio ocigledan. Predispoziranje stereotipu moze da ima trajni efekat koji moze da se jasno izoluje sa malo analize. I nije to sto odrasli mogu da upropaste svaku bajku ja sam 22 znam devojke moje godiste koje jos veruju u bajke samo malo bolje obradjene....vec sada imamo vise informacija i mislim da je naivno predpostaviti da nisu imale nikakvog efekta osim da nam daju verziju sveta gde zakoni fizike ne postoje.

Zamolila bih te da zaobiđeš ovu temu!
 

Back
Top