Najlepša bajka!

ima ih tako mnogo "konjic grbonjic", ruske i sve druge bajke..
originalna mala sirena- gde se pretvara u ruzicastu morsku penu :bye:

I to su prelepe bajke! :)

1615_konjic_grbonjic.jpg


26058.jpg
 
Zavisi kako koja bajka, mislim da je Vasilisa Prekrasna recimo dobar role-model za devojčice jer je ona stvarno bila mudra

Sa druge strane klasične bajke imaju svoj istorijski aspekt; u patrijarhalnom ljudskom društvu (i čoporu lavova) stvarno nije mudro otvoreno se suprotstavljati ocu porodice a pogotovo kralju/caru jer može glava da ti leti ili da završiš u tamnici ili egzilu na pustom ostrvu ili da ideš po ulici bez dinara i da prosiš i pevaš tužnim glasom "E moj dobri Avgustine, svako dobro prođe, mine" (Andersen: Priča o princezi i svinjaru).

Tako da jednostavno treba napisati nove bajke primerene 21. veku koje će biti uzori novoj generaciji, a stare bajke mogu da se obrađuju na časovima književnosti i istorije od 8. razreda nadalje (jer nema klasične bajke koja danas ne bi dobila crveni kružić sa brojem 14).

To je i neko moje mišljenje! :)

ivan-bilibin-5-vasilisa-the-beautiful-vasilisa-the-beautiful-1900.jpg
 
bajke su nesto najlepse sto moze da se ponudi svakom detetu. pre svega bajke podsticu dete na citanje, jer su prilagodjene njihovom uzrastu, pomazu u razvijanju maste, ma svega. vidim da se i ovde javlja generalizovanje, tipicno za forum. nisu sve bajke iste i ne nose sve bajke istu pouku. nisu bajke samo "pepeljuga" i "trnova ruzica", postoji ih na milione u raznim svetskim kulturama.
licno, najvise sam volela "alisu u zemlji cuda", zatim "malu princezu" i jednu rusku bajku, ne mogu nikako da se setim imena, ali znam da sam je citala nekoliko puta kao klinka.
moja cerka najvise voli neke novije pisane bajke, malisa obozava "petra pana"... a ja i dan danas sam luda za bajkama :)

I ja sam takođe ljubitelj bajki! :bye: :cmok2:

pepeljuga.jpg



petarpan.jpg
 
Molim te da mi se ni danas ni ubuduće ne obraćaš bez izuzetno preke potrebe i da ne spamuješ ljudima forum ;) Hvala. :hvala:

:hahaha:

Ajde,ajde.....pa valjda si znala da su bajke lazne price....:D

Meni omiljena Tri Praseta....ne znam zasto :)

10ql0tx.jpg


mada nisu lose i ove novokomponovane od Borisona Tadicsona i Mladje fon Dinkica sto ih Enchanted voli. Onako imaju dozu duhovitosti ali kraj je jako tuzan.
 
Poslednja izmena:
kad se samo setim kako sam satima čitala i uživala u bajkama u plavoj knjizi iz edicije dizni...ona je i danas sinonim mog detinjstva
bile s tu pepeljuga, trnova ružica, snežana...sa sve nenadmašnim dizni ilustracijama
 
kakve veze vile imaju sa Malom Sirenom :dontunderstand:
bili ljudi, vestica i sirene ..
Kada sirene umru, tela im se pretvore u morsku penu, ali im se duše, umesto da direktno idu u raj, pretvore u male vile (kćeri vazduha), i tako provode stotinu godina. Vile lete po kućama ljudi, gde ima dece (posećuju svaku kuću redom), ali se skrivaju da ih niko ne vidi. Kada naiđu na neko nevaljalo dete, počnu da plaču, i za svaku suzu im se dodaje po jedan dan na tih stotinu godina. Ako naiđu na dobro dete, oduzima im se jedna godina od tih sto. (S tim što sam ja to obrnuto razumeo pa sam mislio da im se dodaje po jedna godina svaki put kada naiđu na nevaljalo dete)
 
Kada sirene umru, tela im se pretvore u morsku penu, ali im se duše, umesto da direktno idu u raj, pretvore u male vile (kćeri vazduha), i tako provode stotinu godina. Vile lete po kućama ljudi, gde ima dece (posećuju svaku kuću redom), ali se skrivaju da ih niko ne vidi. Kada naiđu na neko nevaljalo dete, počnu da plaču, i za svaku suzu im se dodaje po jedan dan na tih stotinu godina. Ako naiđu na dobro dete, oduzima im se jedna godina od tih sto. (S tim što sam ja to obrnuto razumeo pa sam mislio da im se dodaje po jedna godina svaki put kada naiđu na nevaljalo dete)

ja sam skroz zaboravila taj deo !!!
u stvari, mislim da moja bajka nije imala taj optimisticni deo :mrgreen:
prelepo ...
 
Bajke su bile moja omiljena literatura :heart:
I dan danas volim da citam bajke:bye:Uvek me opustaju.
Bas sam nedavno procitala Polarnu svetlost i Carobni noz ;)
A tek Hari Potera...Progutala sam svaku knjigu:hvala:
Vise volim da citam knjige nego da gledam filmove.Sa knjigom udjem u drugi svet .
Dok to sa filmom ne mogu.
 
Bajke su bile moja omiljena literatura :heart:
I dan danas volim da citam bajke:bye:Uvek me opustaju.
Bas sam nedavno procitala Polarnu svetlost i Carobni noz ;)
A tek Hari Potera...Progutala sam svaku knjigu:hvala:
Vise volim da citam knjige nego da gledam filmove.Sa knjigom udjem u drugi svet .
Dok to sa filmom ne mogu.

A stripovi??? Stripovi su bili zakon. :D
 
Bajke su bile moja omiljena literatura :heart:
I dan danas volim da citam bajke:bye:Uvek me opustaju.
Bas sam nedavno procitala Polarnu svetlost i Carobni noz ;)
A tek Hari Potera...Progutala sam svaku knjigu:hvala:
Vise volim da citam knjige nego da gledam filmove.Sa knjigom udjem u drugi svet .
Dok to sa filmom ne mogu.

ja sam imala slikovnice Polarna svetlost, indijanske- prelepo
 

Back
Top