Najčešće greške u srpskom jeziku

Ako sam nesto nocas sanjala onda to nikako nije sledeca noc.
Sinoc valjda bude prethodno vece dok se jos nije otislo u krevet na spavanje,
a inace je nocas ( snovi, seks, grcevi u nogama, zedj)
Да,има смисла.Али ноћас може да се користи и за претходну и за наредну ноћ.
Него,ја опет о глаголу требати.Да ли само мени пара уши конструкција,на пример "Она и ја је требало да се видимо..."?
Некима од вас смета потфорум и слично,а мени ово смета.
 
Pod standardnim jezikom podrazumeva se autonoman vid jezika, normiran, elastično stabilan i funkcionalno polivalentan koji nastaje u onom trenutku kada se jedna etnička ili nacionalna grupa počne služiti tim jezikom i izvan okvira nacije.
Vuk_Karadzic_Kriehuber_cropped-740x803.jpg

Formiranje standardnog jezika je dug proces u kojem se teži da se ustale elementi njegove strukture, tj. proces tokom kog jezik treba da se normira. Najbolje je kada jezik ima dovoljno vremena da se navedeni proces realizuje prirodnim putem, spontano, međutim standardni jezici najčešće nastaju svesnom intervencijom pojedinca ili grupe. Takav je slučaj i sa srpskim jezikom.
Ne pises care cirilicom. To je greska!!!!
A na greskama se uci!!!!

Sada te molim lipo da pises cirilicom ili samo fik i gotovo!!!😡
 
Велика грешка се прави кад се уместо ,,смем ли да питам о томе?" каже ,,смем ли да питам за то?".
Два различита значења потпуно, мислим да није ни потребно образлагати.
Искрено,није ми баш најјаснија разлика.
 
Приметио сам да људи често греше код следеће конструкције:
Обично кажу "С обзиром да...",уместо "С обзиром на то да...".
Не смета ми превише,само напомињем да је то релативно честа грешка коју чујем.
 
Изгледа да само ја пишем овде.
Јуче сам налетео на једну велику грешку,која ми такође смета.У питању је "сантиметар" уместо "центиметар".
А такву грешку је направио један од представника "опозиције".
 
Изгледа да само ја пишем овде.
Јуче сам налетео на једну велику грешку,која ми такође смета.У питању је "сантиметар" уместо "центиметар".
А такву грешку је направио један од представника "опозиције".
Dobro
To je ušlo u jezik
Mislim "santimetar" se primio
Centimetar se ređe koristi
 
Изгледа да само ја пишем овде.
Јуче сам налетео на једну велику грешку,која ми такође смета.У питању је "сантиметар" уместо "центиметар".
А такву грешку је направио један од представника "опозиције".
Није у питању грешка; "центиметар" је латински, а "сантиметар" француски изговор.
 

. S obzirom na ili obzirom na

Često možemo čuti rečenice koje počinju s Obzirom da… ili S obzirom da… što je gramatički nepravilno. Imenica obzir u ovom slučaju nalazi se u instrumentalu, padežu koji označava društvo, sredstvo pomoću kojeg se vrši određena radnja, vreme, način kao i mesto vršenja radnje.

Bitno je naglasiti da imenica obzir označava način. Da bi izrazili način u instrumentalu moramo koristiti predloge (s, sa). Tako da bi bilo nepravilno reći obzirom na, jer nam ispred reči obzir nedostaje predlog „s“.

Na ovaj način smo dobili izraz kojem je potreban predlog „na“ iza kojeg može stajati imenica u akuzativu (s obzirom na obaveze) ili pokazna zamenica (s obzirom na to da).

Primer: S obzirom na to da se odselio, više neće dolaziti.
 
ODVOJENO I SASTAVLJENO PISANJE REČI

  • Ako je rečca li povezana s karakterom rečenice ili sa glagolom, piše se odvojeno: Da li si tu? Je li tako? U razgovornom stilu se javlja i uzrečica je li koja se takođe piše odvojeno, a u množini se upotrebljava i oblik jelte.
  • Rečca ne za negiranje se ne spaja s glagolima: ne znam, ne shvatam… Izuzeci su glagoli: neću, nemam, nemoj, nisam.
  • Odvojeno se piše rečca i te koja služi za isticanje: i te kako.
  • Kod prideva i imenica rečca ne srasta sa drugom reči, pa tako imamo nečoveka, neznanje, nezrelog ili nepismenog, a ne – ne čoveka, ne pismenog…
  • Zamenice sa ni se pišu spojeno bez predloga, ali kada se upotrebe s predlogom, on razdvaja sastavnice: ni od koga, ni u što, ni sa čim.
  • Pomoćna reč put piše se spojeno sa brojevima jedan, dva i tri: jedanput, dvaput, triput, ali odvojeno uz višečlane brojeve čiji je poslednji član jedan, uz redne brojeve i zamenice: trideset i jedan put, prvi put, ovaj put; dok se oblik puta uvek piše odvojeno: dva puta, tri puta, nekoliko puta.
  • U spojevima predlog-imenica, spojeno se pišu nova, pomerena značenja konstrukcije: naprečac, zauzvrat.
  • Odvojeno se piše u kratko vreme, ali u značenju sažeto, piše se spojeno: ukratko.
  • Sastavljeno se pišu spojevi prideva koji čine tesnu vezu, podrazumevanu smisaonu celinu: ćirilometodijevski jezik.
  • Odvojeno se pišu predloške veze s ličnim zamenicama: preda mnom, sa mnom, uza me.
 
Велика грешка се прави кад се уместо ,,смем ли да питам о томе?" каже ,,смем ли да питам за то?".
Два различита значења потпуно, мислим да није ни потребно образлагати.
Братеви лектоти... Сте ко археолози!
Археолози за своју стручну област прогнозирају хбт шта су мислили а не јели диносауруси!
Лектори учествују највише у својој стручној области у томе што једну реченицу могу да изокрену да ти тако хбт уопште ни не знаш о чему причају.
А археолози и лектори имају заједничко управо то!
 
Братеви лектоти... Сте ко археолози!
Археолози за своју стручну област прогнозирају хбт шта су мислили а не јели диносауруси!
Лектори учествују највише у својој стручној области у томе што једну реченицу могу да изокрену да ти тако хбт уопште ни не знаш о чему причају.
А археолози и лектори имају заједничко управо то!
Немам представу шта си хтео овим да кажеш.
 
Sta zapravo za cilj imaju lektori?
Да врше своје дужности које су им у опису посла, као и у свакој другој професији. Лектор може да буде професор у образовним установама који предаје језике и држи вежбе или стручно лице које контролише и врши исправке граматичких, правописних и стилских грешака у текстовима пре њиховог штампања.

Hoce li se mozda uvoditi... Takav zakon ako njesi reka pravilno nisi rekao da placas novcanu kaznu? :p
О чему ти причаш на овој теми и с којом поентом?
 

Back
Top