Да ли је у српском језику правилно казати "урадити ћу"?

Може се, дакле, правилно рећи и казати "урадит ћу"?
Ne može.Nepravilno je i uradit ću i uraditi ću.Pravilno je uradiću.
Verovatno ti je nekad neko (majka,sestra,devojka) u šali neko rekao ubiću te ali ti niko nije rekao ubiti ću te ili ubit ću te.
Kao što sam već napisao pravilna je upotreba infinitiva u futuru kad se naglašava subjekat radnje ali u tom slučaju oblik pomoćnog glagola hteti ide ispred glavnog glagola a nikako obrnuto.
U ostatku nekadašnjeg takozvanog sh jezičkog područja važe neka druga pravila.Tako Hrvat može da kaže Kupit ću si lizalicu.
 
Може се, дакле, правилно рећи и казати "урадит ћу"?
Претпостављам да си мислио: рећи и написати?
Ствар је одлуке. У граматикама српско-хрватског су дата оба облика, али колико знам савремене граматике српског језика то не предвиђају.
Урадитћу није баш лако изговорити и донекле је мазохистички. :D

Други пример који си навео:
Код нас у крају се иде још дубље у крајност па се и -ћи скраћује "Доћу, моћу уместо доћи ћу и моћи ћу"
То је због тога што ће ти неко у крају рећи:
Ој, Бернардо, хоћеш/'оћеш ли / оли доћ'? ;)

Инверзија од: ја ћу доћ' - доћ' ћудоћу.
Видиш да је ово Ћ од ћу "појело" Ћ које је остало. :D

Иначе, ово су глаголи који се завршавају на -ћи.

Будуће време:
1. Од глагола на -ти:
Пр. урадити
Ја ћу урадити или урадићу (спојено)

2. Од гладола на -ћи:
Пр. рећи
Ја ћу рећи или рећи ћу (одвојено)

Слушао сам прошле године лектора ХРТ-а који је то потврдио: пише се урадит ћу, а изговара се: урадићу.

1707962056278.jpeg


Дакле, ако се пише спојено, и ако је сугласник Т испред африкате Ћ долази до губљена сугласника:
урадити ћу → урадитћу → урадићу

Као што рекох - свуда је правилно рећи: урадићу.

А ако већ тако говоримо, нема разлога да другачије пишемо.
 
U hrvatskom se Zagrebačke škole pisalo i govorilo uraditi ću i uradit ću (ovo drugo i kao uradiću izgovor), no stabilizirao se oko 1870. oblik pisanja uradit ću, generalno s izgovorom uradiću.

Nekad se ostentativno kaže uraditi ću, ali to je svjesna arhaizacija.

U srpskom je bilo i jest samo uradiću.
 

Back
Top