Na Kozari obeleženo 65 godina od pobede nad fašizmom

"Bitka na Kozari je jedna od najvećih bitaka na početku Drugog svetskog rata u kojoj se srpski narod suprostavio fašistima i ustaško-četničkim trabantima, zbog čega Odbor za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova obeležava ovaj datum kao jedna od najznačajnijih", rekao je Dodik.

hehehe...Mitoooo...
Deder objasni ovo... :)


To Mile care, pravo zbori covek.:super:
 
Dodiku je, kao i Ratku Mladicu uostalom, sve vreme ustasko-cetnicka saradnja bila i ostala jasna stvar, i njih dvojica su zivi dokaz kako i oni koji nisu cetnici stoje iza svog naroda.

Ova izjava Dodika je samar svim onima koji sire apsurdne i kretenske teze da su Srbi komunisti (ili demokrate) najveci neprijatelji Srba.

Ali vazno je da se naglasi da nisu svi cetnici bili sa ustasama, i njihov ugled su ukaljali cetnici poput Djujica.



Ovi ostali su bili sa Nemcima.:rtfm:
 
Dodik je ljevicar,zasto vas ova izjava iznenadjuje.On mora da kao premijer da aminuje i jednima i drugima,pa tako srpski predstavnici u parlamentarnoj skupstini BiH,medju kojima je navise onih iz Dodikovog SNSD-a nisu dozvolili da se cetnici proglase fasistima kako su trazili iz SDP-a.

Iako je Kraljevina bila pod okupacijom, mnogi četnici su i dalje bili 'regularna' vojska Monarhije i šta je čudno što su bili protiv neprijatelja Monarhije, kao što su partizani/komunjare kasnije bili protiv neprijatelja socijalizma!
 
Cetnici nisu bili saradnici okupatora,odredjenih kontakata je bilo,ali tih kontakata su imale sve strane.No,to nije tema.

Isprva nisu- bili su patriote i ustanici, ali u Bosni su gotovo odmah počeli saradnju sa ustašama i Nemcima, u Srbiji daleko manje- u stvari jedini "pravi" četnici su bili Ravnogorci pod komadnom Draže, a svi ostali- posebno u Bosni, CG i Dalmaciji su bili saradnici okupatora.
 
Trpili su ih, znalo se da će Nemci kad-tad otići ( Kao i Turci :D)!
Šta su trebali, ubijati Nemce, i onda za svakog ubijenog nemačkog oficira, ode 6000 đaka na streljanje!?


blink_2.gif
Pa ako ostanu ko Turci "samo" 400 godina, nema veze?
:hahaha:
 
Treci Rajh nisu srušili Tiletovi partizani!

Ali su bili Srpska vojska, i najveći pokret otpora u Evropi.

U Ruskom filmu "bitka za Kursk" ima scena koju rusi odradili- gde se Partizani izvlače iz nemačkog okruženja (Sutjeska) i to je bio značajan dogadjaj za bitku za Kursk- samo dve nedelje docnije.

Scena ide gde Čerčil misli da je situacija loša i da će partizani da budu uništeni a on tvrdi da se zalaže za iskrcavanje na Balkan, onda scena u jugoslaviji sa partizanima, i posle rusi u štabu dobijaju depešu da su se partizani izvukli i ruski general kaže kako je to veom avažno.
 
Isprva nisu- bili su patriote i ustanici, ali u Bosni su gotovo odmah počeli saradnju sa ustašama i Nemcima, u Srbiji daleko manje- u stvari jedini "pravi" četnici su bili Ravnogorci pod komadnom Draže, a svi ostali- posebno u Bosni, CG i Dalmaciji su bili saradnici okupatora.


Nemoj da vrijedjas.Moji djedovi su bili cetnici,kakva saradnja sa Nijemcima,a pogotovo sa ustasama.Da nije bilo cetnika,ustase bi pobile sve srpsko.Da ih nisu mozda partizani branili,nije ih ni bilo odakle su moji starci.Partizani su branili Srbe onako kao na Kozari.Zapucaj i naguli,a onda dodju Nijemci,iza Nijemaca ustase i kolji Srbe.
 
Ali su bili Srpska vojska, i najveći pokret otpora u Evropi.

U Ruskom filmu "bitka za Kursk" ima scena koju rusi odradili- gde se Partizani izvlače iz nemačkog okruženja (Sutjeska) i to je bio značajan dogadjaj za bitku za Kursk- samo dve nedelje docnije.

Scena ide gde Čerčil misli da je situacija loša i da će partizani da budu uništeni a on tvrdi da se zalaže za iskrcavanje na Balkan, onda scena u jugoslaviji sa partizanima, i posle rusi u štabu dobijaju depešu da su se partizani izvukli i ruski general kaže kako je to veom avažno.

Imam taj film naravno,ali film je radjen totalno ideoloski,tako da mu to uzima na vrijednosti,iako je bas dobar.
 
Cetnici nisu bili saradnici okupatora,odredjenih kontakata je bilo,ali tih kontakata su imale sve strane.No,to nije tema.



Vidi, nije mi cilj da se prepucavam, svako ima pravo da misli sta hoce. Ali znam jedno. Kada sam pitao nekoga ko je ziveo u to vreme, ko je bio bolji cetnici ili partizani, dobio sam sledeci odgovor: "Nisu valjali ni jedni ni drugi, ali su se partizani bar borili protiv okupatora". Hvala lepo, meni sasvim dovoljno.:hvala:
 
Poslednja izmena:
Ali su bili Srpska vojska, i najveći pokret otpora u Evropi.

U Ruskom filmu "bitka za Kursk" ima scena koju rusi odradili- gde se Partizani izvlače iz nemačkog okruženja (Sutjeska) i to je bio značajan dogadjaj za bitku za Kursk- samo dve nedelje docnije.

Scena ide gde Čerčil misli da je situacija loša i da će partizani da budu uništeni a on tvrdi da se zalaže za iskrcavanje na Balkan, onda scena u jugoslaviji sa partizanima, i posle rusi u štabu dobijaju depešu da su se partizani izvukli i ruski general kaže kako je to veom avažno.

Veoma važno za Ruse: Da se partizani nisu izvukli, Britanci bi se iskrcali na Balkan!
 
Vidi, nije mi cilj da se prepucavam, svako ima pravo da misli sta hoce. Ali znam jedno. Kada sam pitao nekoga ko je ziveo u to vreme, ko je bolji cetnici ili partizani, dobio sam sledeci odgovor: "Nisu valjali ni jedni ni drugi, ali su se partizani bar borili protiv okupatora". Hvala lepo, meni sasvim dovoljno.:hvala:


I ja stvarno ne zelim vise price o tome i srpskim podjelama,ali vjeruj da ima onih koji misle i drugacije.Moj djed je poginuo kao cetnik u borbi protiv ustasa i sad ja treba da prihvatim kao istorijsku istinu da su cetnici saradjivali sa ustasama.Ne mogu.
 
Vidi, nije mi cilj da se prepucavam, svako ima pravo da misli sta hoce. Ali znam jedno. Kada sam pitao nekoga ko je ziveo u to vreme, ko je bolji cetnici ili partizani, dobio sam sledeci odgovor: "Nisu valjali ni jedni ni drugi, ali su se partizani bar borili protiv okupatora". Hvala lepo, meni sasvim dovoljno.:hvala:

Kao što reče Jesaul:
Partizani su branili Srbe onako kao na Kozari.Zapucaj i naguli,a onda dodju Nijemci,iza Nijemaca ustase i kolji Srbe.
 
Vidi, nije mi cilj da se prepucavam, svako ima pravo da misli sta hoce. Ali znam jedno. Kada sam pitao nekoga ko je ziveo u to vreme, ko je bio bolji cetnici ili partizani, dobio sam sledeci odgovor: "Nisu valjali ni jedni ni drugi, ali su se partizani bar borili protiv okupatora". Hvala lepo, meni sasvim dovoljno.:hvala:

Baš tako.
Moji sa majčine strane su od Kuršumlije, Toplica.
Mrzeli su četnike i bugare da ih ne vide očima, a partizana je bilo slabo i malo do 1944
 

Back
Top