MONTAZNE KUCE-iskustva

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vala bas. Ne znam zasto mora da se dokazuje po formuli "Moze biti samo jedan?"

Ja kazem da su montazne udobnije , nekako prirodnije ali pre bih se opredelio za tradicionalnalnu gradnju.
Nekome odgovara ovo , nekome ono.

Eto, napokon se slozismo :D zanemaricu cene koje se nude preko raznih reklama I sajtova...

da bi postigao identicnu ekonomsku racunicu, a pre svega mislim na troskove grejanja I hladjenja, sve je n strani MK...

pa ako nista vise, zar neko stvarno jos moze da misli da su recimo Nemci blesavi I da kuce rade tom principu, eto da bi Srbima udarili kontru...sve se radi zbog ekonomskih razloga I to je to..
 
Eto, napokon se slozismo :D zanemaricu cene koje se nude preko raznih reklama I sajtova...

da bi postigao identicnu ekonomsku racunicu, a pre svega mislim na troskove grejanja I hladjenja, sve je n strani MK...

pa ako nista vise, zar neko stvarno jos moze da misli da su recimo Nemci blesavi I da kuce rade tom principu, eto da bi Srbima udarili kontru...sve se radi zbog ekonomskih razloga I to je to..
da li si cuo za pojam toplotni kapacitet...zidovi montaznih kuca imaju veoma los toplotni kapacitet a i on ima znacajnu ulogu a ne samo toplotna provodljivost zidova
 
da li si cuo za pojam toplotni kapacitet...zidovi montaznih kuca imaju veoma los toplotni kapacitet a i on ima znacajnu ulogu a ne samo toplotna provodljivost zidova

da, istina od pomenutih materijala nista nema moc upijanja, ali ima daleku vecu moc ne propustanja toplote\hladnoce. tako, ako zelis isti efekat, moras mnogostruko vise d ulazes u izolciju, sto mu dodje kao zidanje jos jedne kuce, odnosno dupli trosak..
 
da, istina od pomenutih materijala nista nema moc upijanja, ali ima daleku vecu moc ne propustanja toplote\hladnoce. tako, ako zelis isti efekat, moras mnogostruko vise d ulazes u izolciju, sto mu dodje kao zidanje jos jedne kuce, odnosno dupli trosak..
ja bih baš voleo da neko takve tvrdnje potkrepi validnim dokumentima sa cenom zida po kvadratu u obe varijante za istu toplotnu provodnost. a da ne uzimamo u obzir da sami zidovi i ploča u cenu cele kuće učestvuju sa možda desetak posto. temelj, krov, stolarija, unutrašnji radovi su ti isti u obe varijante...pa kako onda može MK kuća da bude duplo jeftinija od zidane sa jednakim termičkim parametrima
 
Zaista ne postoje dovoljno dokumentovani podaci o poređenju dveju jednakih kuća pri čemu je jedna montažna a druga zidana.
Upravo je i to razlog da se sumnja u tvrdnju da je mk stvarno jeftinija.
Ako bih gradio mk razlog bi bio samo brzina gradnje.
Ne znam da li postoji mogućnost da neko kupi sve elemente pa da ih sam sklapa. I to bi mogao biti razlog za mk.
Inače kada plaćam sve (ključ u ruke) pre bih se opredelio za klasičnu gradnju jer ne verujem da je mk stvarno jeftinija.
 
ja bih baš voleo da neko takve tvrdnje potkrepi validnim dokumentima sa cenom zida po kvadratu u obe varijante za istu toplotnu provodnost. a da ne uzimamo u obzir da sami zidovi i ploča u cenu cele kuće učestvuju sa možda desetak posto. temelj, krov, stolarija, unutrašnji radovi su ti isti u obe varijante...pa kako onda može MK kuća da bude duplo jeftinija od zidane sa jednakim termičkim parametrima

Mislim da je sve vazno, i pod i plafon, kao i krov, ali evo za pocetak, presek zida:

Spoljni zid
Fasada Demit/Bavalit /Acryl 2 mm
Lepak 3 mm
Fasadna mrežica 1 mm
Stiropor 100 mm
OSB/Durelis/Shellman/Betonyp ploča 10 mm
Drveni ram sa ispunom od mineralne vune 150 mm
Mineralna vuna 150 mm
Paropropusna folija 0.25 mm
OSB/Durelis/Shellman/Betonyp ploča 10 mm
Gips ploča 12,5 mm
Instalaciona ravan sa ispunom od mineralne vune - - -
OSB/Durelis/Shellman/Betonyp ploča - - -
Gips ploča - - -
Ukupna debljina zida  238 mm


Koeficijent termčke provodljivosti 0,15 W/m2K[/B]
 
Mislim da je sve vazno, i pod i plafon, kao i krov, ali evo za pocetak, presek zida:

Spoljni zid
Fasada Demit/Bavalit /Acryl 2 mm
Lepak 3 mm
Fasadna mrežica 1 mm
Stiropor 100 mm
OSB/Durelis/Shellman/Betonyp ploča 10 mm
Drveni ram sa ispunom od mineralne vune 150 mm
Mineralna vuna 150 mm
Paropropusna folija 0.25 mm
OSB/Durelis/Shellman/Betonyp ploča 10 mm
Gips ploča 12,5 mm
Instalaciona ravan sa ispunom od mineralne vune - - -
OSB/Durelis/Shellman/Betonyp ploča - - -
Gips ploča - - -
Ukupna debljina zida  238 mm


Koeficijent termčke provodljivosti 0,15 W/m2K[/B]
taj koeficijent TP je vrlo lako postići klasičnom gradnjom i spoljnom izolacijom stiroporom. i tvrdim (a mogu kasnije da postavim i računice) da taj zid neće biti skuplji od ovog koji si naveo
 
taj koeficijent TP je vrlo lako postići klasičnom gradnjom i spoljnom izolacijom stiroporom. i tvrdim (a mogu kasnije da postavim i računice) da taj zid neće biti skuplji od ovog koji si naveo

ono sto sam nasao je:

blok 25 cm + stiropor 15 cm jednako 0,3 W/m2K[/B], znaci jos izolacije, min 5 cm, a i tada je pitanje doces li postici isti efekat, sto u zbiru dodje skoro 50cm i pitanje je kako ce se fasada ponasati sa stiroporom od 20 cm i sta sve treba da uradis da je nalepis na kucu, a da ne otpadne, a da ne pricamo o debljini zida, odnosno o zauzecu prostora

za istu vrednost siporeksu, po specifikaciji proizvodjaca, moras da koristis 37.5 cm blokove,

ali su takodje gubici i u plafonu, zidana ima beton plocu, na to moras da dodas 30 cm stiropora da bi zadovoljio 0,15 W/m2K[/B],

inace gubici su sledeci:

krov 25-35%
zid 15-25%
pod 10-15%
temelji 15-25%

ono sto je retko ko pominjao je jako visoka cena temelja za zidanu kucu, a temelj prilicno dize cenu objekta,

samo da napomenem, uzimam u obzir prizemnu kucu, bez podruma na ravnom terenu
 
ono sto sam nasao je:

blok 25 cm + stiropor 15 cm jednako 0,3 W/m2K[/B], znaci jos izolacije, min 5 cm, a i tada je pitanje doces li postici isti efekat, sto u zbiru dodje skoro 50cm i pitanje je kako ce se fasada ponasati sa stiroporom od 20 cm i sta sve treba da uradis da je nalepis na kucu, a da ne otpadne, a da ne pricamo o debljini zida, odnosno o zauzecu prostora

za istu vrednost siporeksu, po specifikaciji proizvodjaca, moras da koristis 37.5 cm blokove,

ali su takodje gubici i u plafonu, zidana ima beton plocu, na to moras da dodas 30 cm stiropora da bi zadovoljio 0,15 W/m2K[/B],

inace gubici su sledeci:

krov 25-35%
zid 15-25%
pod 10-15%
temelji 15-25%

ono sto je retko ko pominjao je jako visoka cena temelja za zidanu kucu, a temelj prilicno dize cenu objekta,

samo da napomenem, uzimam u obzir prizemnu kucu, bez podruma na ravnom terenu
zorkin termoblok od 30 cm ima koeficijent 0,17W/m2K bez dodatne izolacije a cena mu je 119 din. 16 kom u metar kvadratni zida.
 
interesantno, a oni kazu 0.6 W/m2K

a 38 cm 0.48 W/m2K

giter blok na 19 cm 1.36 W/m2K,

na zalost ovako se najcesce zida, da bi otislo sto majne blokova i da bi utrosak betona bio manji, posle stave stiropor 5 cm i takva kuca kljuc u ruke bude 350eur/m2

a ako zelis totalni full, blok stave na 25 cm sto mu dodje 1.08 W/m2K i 8 cm stiropora i maznu 400eur/m2

naravno prozori nemaju roletne, laminat je podna obloga i bez grejanja...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top