MONTAZNE KUCE-iskustva

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Imam montažnu vikendicu. Ivanjica proizvođač.
Majstori su je montirali i odradili sve što je potrebno (pre i posle montaže). Dobro je izolovana, pa bih mogla u njoj boraviti čitave godine, da je bliže civilizaciji.
Ima tri prostorije u prizemlju (kuhinja, kupatilo i soba) i jednu na spratu (velika soba). Nisam baš imala puno poverenja u stepenice, ali su ok. Na terasi držim neko cveće, i to je ok. Navodno će trajati 100 godina :)
U odnosu na zidanu je više nego jeftina.
Najskuplja stavka u svemu su majstori za te radove što imaju (instalacije, keramika, ...), ali to svakako imaš kao stavku i kod normalnog zidanja.

Predpostavljam da su kuće još bolje i čvršće od konstrukcija za vikendice.
koliko je to jeftinija? koja je kvadratura i koliko je koštala? ovako treba da verujemo na reč
 
koliko je to jeftinija? koja je kvadratura i koliko je koštala? ovako treba da verujemo na reč

oko 20.000 - 21.000 evra (konstrukcija i svi ostali radovi)
Sama kuća je koštala 17.500 eur.
Za sve sam plaćala majstore, tako da nisam imala neku uštedu.
Površina je 36m2 prizemlje + 20m2 sprat.

Da se nalazi negde u nekom naselju, vikendica bi se mogla slobodno koristiti kao stambeni prostor.

Za grejanje koristim klima-uređaj koji može da greje i lako se zagreje (dobra povezanost gornjeg i donjeg "sprata", tražila sam da mi skinu ulazni zid na spratu), takođe dobro zadržava temperaturu.
 
Poslednja izmena:
oko 20.000 - 21.000 evra (konstrukcija i svi ostali radovi)
Sama kuća je koštala 17.500 eur.
Za sve sam plaćala majstore, tako da nisam imala neku uštedu.
Površina je 36m2 prizemlje + 20m2 sprat.

Da se nalazi negde u nekom naselju, vikendica bi se mogla slobodno koristiti kao stambeni prostor.

Za grejanje koristim klima-uređaj koji može da greje i lako se zagreje (dobra povezanost gornjeg i donjeg "sprata", tražila sam da mi skinu ulazni zid na spratu), takođe dobro zadržava temperaturu.
400 evra kvadrat ni malo nije jeftino. toliko bi koštala i zidana sa ekstra izolacijom.
 
Cena izgradnje montažne kuće zavisi od više faktora, i nije ista za svaku kuću. Zavisi od projekta kuće (prizemna ili spratna), kvaliteta materijala koji kupac odabere i obima radova koje treba izvršiti.


SIVA FAZA BEZ TEMELJA

Ova varijanta podrazumeva da kupac o svom trošku izradi temelj, na lokaciji na kojoj će kuća biti postavljena, a po našem projektu. Naša cena uključuje sledeće radove:
izradu elemenata konstrukcije (zidni i krovni elementi) i njihov prevoz do mesta gradnje
montiranje zidova na temelj i ploču, i zatim montiranje krovne konstrukcije
postavljanje krovnog pokrivača (crep, lim, tegola... prema projektu koji kupac odabere)
opšivanje streha i postavljanje oluka
ugradnja stolarije (drvena, alu ili pvc, po izboru kupca)
postavljanje pregradnih zidova - zidni elementi imaju ugrađena rebrasta creva za sprovođenje elektro instalacija
postavljanje gips-kartonskih ploča na unutrašnje zidove
formiranje plafona
obrada unutrašnjih zidova: gletovanje, krečenje
postavljanje spoljašnje izolacije: lepak, stiropor, mrežica, fasada u odabranoj boji

KLJUČ U RUKE BEZ TEMELJA

Ova varijanta podrazumeva da kupac dobije kompletno završenu montažnu kuću, u koju može odmah da useli. Kao i u prethodnoj varijanti, na vama je da obezbedite temelj i ploču po našem projektu. Naša obaveza je da obavimo sve radove kao i u sivoj fazi, uz još:
izvođenje betnosko-zidarskih radova (npr. dimnjak)
razvođenje elektro instalacije i ugradnju dozni i prekidača
izvođenje vodoinstalaterskih radova
postavljanje pločica i ugradnju sanitarija i bojlera
ugradnju podova (po vašem izboru - parket, laminat, brodski pod...)



KLJUČ U RUKE SA TEMELJOM

U ovoj varijanti sve poslove oko izgradnje kuće prepuštate nama, od temelja do krova.
Pored radova koji obuhvaćeni prethodnim opisom, ova opcija podrazumeva izradu armiranog betonskog temelja i armirane betonske ploče.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Montažne kuće kao što i samo ima kaže su sastavljene od delova koji se proizvode u pogonima naše firme, i koji se transportuju i montiraju na mestu koje je investitor odabrao. Montažne kuće doživljavaju pravi procvat zbog izuzetnih prednosti koje imaju u odnosu na tradicionalnu gradnju.

PREDNOSTI MONTAŽNIH KUĆA

  • Brzina granje - za razliku od tradicionalnih kuća za koje je potrebno nekoliko meseci i godina, montažne kuće se podižu za nekoliko puta kraće vreme. Radnicima HrastMonta je potrebno oko 12 do 14 nedelja da isporuče i montiraju montažnu kući na gotov temelj.
  • Niska cena - montažne kuće su znatno jeftinije od klasičnih kuća iz više razloga
  • manje građevinskog otpada,
  • mogućnost reciklaže,
  • manji trošak za radnu snagu,
  • delovi kuće se proizvode u zatvorenim halama, pri čemu je moguća automatizacija i standardizacija nekih operacija (masovna produkcija),
  • vremenske neprilke ne utiču na tempo i kvalitet gradnje


Laka i stabilna konstrukcija, veći kvalitet materijala koji se ugrađuju - za montažne kuće se koriste najnoviji materijali koji imaju veći kvalitet pošto nauka na polju novih materijala napreduje i u njihov razvoj se ulažu velika sredstva

Velika energetsku efikasnost - ovi materijali su veoma efikasni, imaju velika termička izolaciona svojstva, štede energiju za zagrevanje prostorija pošto je gubitak te energije mali, a energije se štedi i pri procesu proizvodnje montažnih kuća
Fleksibilnost u veličini i tipu - montažne kuće mogu da se prilagođavaju željama vlasnika, mogu da se nadograđuju i menjaju u toku gradnje, da se dodaju sobe, da se sobe lako pregrađuju ili razgrađuju što nije slučaj kod klasičnih kuća

Cena montažnih kuća je od 200 evra po kvadratnom metru do 460 m2 u zavisnosti tipa i veličine

FAZE U IZGRADNJI MONTAŽNIH KUĆA

Proces rada pri podizanju ovih objekata se sastoji od:

Postavljanja temelja

Temelji se razlikuju od onih koji se kopaju kod klasičnih kuća. Dubina temelja je oko 40 do 50 sm, a širina stope oko 35 sm. U temelj se ugrađuje i gromobranska traka koja se vezuje za armiranu korpu.

Postavljanje spoljnih zidova

za spoljne zidove se upotrebljava suva jelova građa koja se hemijski štiti od napada insekata, mikroorganizama i ostalih štetočina. Ova zaštita je nanesena u tri sloja. Konstrukcija je od horizontalnih i vertikalnih greda koje su spojene lepkom i šrafovima, a na uglovima su postavljeni metalni pocinkovani profili radi ojačanja. Na ovu konstrukciju sa obe strane su postavljene OSB ploče debljine od 11 mm, dok se unutrašnjost ispunjava mineralnom vunom. Sa spoljašne strane se stavlja sloj stiropora debljine od 5 do 7 sm, a preko njega se stavlja mreža i akrilni malter. Sa unutrašnje strane zidova su postavljene gips-karton ploče debljine 12.5 sm.

Postavljanje pregradnih zidova

Konstrukcija pregradnih zidova se sastoji od panela koji su obloženi OSB pločama debljine 18 mm, a preko njih su montirane ploče od gips-kartona(knauf) debljine 9.5 mm. U unutrašnjosti se postavlja mineralna vuna koja ima izolacionu funkciju.

Krov i potkrovlje

Kod montažnih kuća sa potkrovjem radi se rešetkasta noseća konstrukcija preko koje se postavljaju daske debljine od 25 mm, a na njih vodonepropusna folija koja omogućava zaštitu od prokišnjavanja. Iznad folije se postavljaju crepovi, aluminijumske table ili šindra.

Plafon

Postavljen je roštilj od aluminijumskih profila na koji se montira termoizolacija od mineralne ili staklene vune koja je upakovana sa folijom. Na tu konstrukciju se montiraju knauf ploče debljine 12,5 mm.

Montaža i povezivanje instalacija

Kroz konstrukciju zidova su postavljena rebrasta creva kroz koja su provučeni kablovi za struju, telefon, internet.
Kanalizaciona i vodovodna mreža se radi paralelno sa konstrukcijom zidova, koriste se plastične cevi i creva koji se fikisraju za zidove sa unutrašnje strane, a izvodi se postavljaju prema podnesenom planu kuće.
Kroz zidove i pod u toku gradnje a po želi klijenta mogu da se ugrade i instalacije za podno ili centralno grejanje.

Građevinska stolarija

Vlasnik kuće može da bira prozore i vrata po svojoj želji, ali preporuka je PVC stolarija sa ramovima od 5 i 6 komora i sa dvostrukim staklom. Ulazna vrata investitor sam bira dok su unutrašnja od medijapana (štokovi) i iverice presvučena furnirom (krila).


ZAKLJUČAK

Montažne kuće imaju svoje prednosti, i svako ko ima u planu da obezbedi sebi dom ili poslovni prostor, treba da izabere iskusnog i etabliranog proizvođača i izvođača radova, da se konsultuje sa profesionalcima. Ovakav tip gradnje nudi puno mogućnosti i varijanti koje mogu da zadovolje sve potrebe i želje klijenata,
 
Poslednja izmena:
Tema je iskustvo, a ne reklamiranje

evo i iskustva

Kako izgleda živeti u montažnoj kući
I ima li boljeg načina da to saznamo, nego da pitamo one koji su se odlučili na taj korak?

Naš sagovornik je Angelina , uspešna poslovna žena i mama troje dece. Internet zajednici poznata je kao ''''', a mnogo korisnih saveta i zanimljivih priča deli sa nama na Maminom svetu.U vreme kada većina ljudi teži životu u gradskom jezgru i spremni smo da žrtvujemo koji kvadrat prostora radi lokacije, Angelina se sa svojom porodicom odlučila za život u Batajnici.

Šta je bilo presudno za takvu odluku?

Kada smo saznali da će u našu porodicu stići treća beba, shvatili smo da nam je životni prostor mali. Između opcije da kupimo malo veći stan u Mirijevu, ili da kupimo kuću sa dvorištem na daljoj lokaciji, izabrali smo ovu drugu. Bilo nam je bitno da kada se već selimo, dobijemo veći životni prostor i uslove za mirnije odrastanje naše dece.
Šta ste izgubili, a šta dobili preseljenjem iz stana u kuću?
Dobili smo mnogo, pre svega dvorište i mogućnost da naša deca ceo dan provode na vazduhu, igrajući se u sopstvenom dvorištu. Dobili smo više prostora, dovoljno za troje dece koja su različitog pola a i za mene i supruga. S druge strane, život u kući podrazumeva više ulaganja u održavanje i popravke, naročito u godinama koje dolaze. U našem slučaju, život u prigradskom naselju podrazumeva i više putovanja ka poslu, neke nerešene infrastrukturne probleme, ali nekako kada sve to stavim na tas, nismo se nimalo pokajali što smo stan zamenili kućom.

Kome je najteže pala promena?

Meni, jer imam više posla oko održavanja kuće, plus dvorište koje treba isto srediti :) Generalno, svima nam je prijalo, preselili smo se u vreme kada je najmlađe dete imalo dva meseca, pa sam bila kod kuće i mogli smo da uživamo u sređivanju, oporavljanju dvorišta, opuštanju u zelenilu.

Kupovina montažne kuće


Pošto kuću niste gradili, već kupovali, da li ste već iz oglasa znali da je kuća za koju ste zainteresovani montažna, ili ste saznali na licu mesta?
Nismo se odmah odlučili za montažnu kuću, tražili smo manju kuću, a ispostavilo se da je na tržištu jako malo takvih kuća. Bili smo ograničeni ukupnom cifrom koju smo mogli da potrošimo za ovu kupovinu, a osim toga odbijale su nas ogromne, poluzavršene ili nezavršene kuće sa velikim brojem kvadrata, koji nam nikada neće zatrebati. Zato smo brzo svoj izbor suzili i ispostavilo se da je montažna kuća, dovršena i ušuškana, za nas najzgodnija.

Jesi li imala neke predrasude u vezi sa montažnim načinom gradnje? Da li je ta činjenica bila otežavajući faktor pri donošenju odluke o kupovini?

Ne, s obzirom da smo čuli iz više izvora da je ta gradnja pouzdana i dobra, da je životni vek tih kuća isti ako ne i duži od klasične gradnje. Sticajem okolnosti, naši prijatelji žive u komšiliku i gledali su proces gradnje ove kuće . Njeni prethodni vlasnici su uzeli objekat u sivoj fazi, oni su dodatno uradili deblji sloj izolacije, pa smo znali da je kuća kvalitetno građena.Da li je u vreme kada ste rešavali stambeno pitanje bila velika ponuda montažnih kuća na tržištu? Koliko su se cene razlikovale u odnosu na klasičnu gradnju?
Koliko se sećam nije bilo mnogo montažnih kuća na prodaju, mi smo pogledali samo dve. Cene se nisu bitno razlikovale u odnosu na klasičnu gradnju, rekla bih da je pre cena zavisila od lokacije i od toga imaju li i koliko je dvorište.
Posle nekoliko godina života u toj kući, kakvi su danas tvoji utisci?
Veoma sam zadovoljna samom kućom, iako imamo još mnogo posla oko uređenja dvorišta da bi bilo skroz po našem ukusu. Ali zadovoljna sam komforom, prostorom, načinom na koji naša deca provode vreme zahvaljujući kući i dvorištu.
Obzirom da si odrasla u klasično građenoj kući, ima li razlike što se tiče kvaliteta života?
Nema neke bitne razlike, s tim što je ova kuća zbog dobre izolacije toplotno zahvalna – lako se greje, mada se lako i hladi. Kuća u kojoj sam odrasla je stara i zahteva dosta ulaganja u obnovu i održavanje, montažna je stara nekoliko godina i za sada nismo imali većih ulaganja oko održavanja.
Ljudi često misle se da u montažnoj kući više oseća uticaj vremenskih prilika: hladnoća, vetar, leti vrućina. Koliko je to tačno?
U našem slučaju ne. Imamo dobru izolaciju, PVC stolaciju, izolovani smo od vetra kao i od bilo kakve spoljne buke. Leti je temperatura podnošljiva, čak i bez klima uređaja.
Jeste li imali neka dodatna ulaganja po pitanju izolacije, fasade, stolarije?
Za sada nismo, mada nam je u planu da uskoro osvežimo fasadu.
 
Poslednja izmena od moderatora:
KAKO DOBITI GRAĐEVINSKU DOZVOLU ZA MONTAŽNU KUĆU?

Kako dobiti građevinsku dozvolu za montažnu kuću?

I montažne kuće su kuće (tj. građevinski objekti), tako da i za njih važe zakoni o građevinskoj delatnosti, koji nalažu sakupljanje vrlo obimne dokumentacije (u narodu to je kolokvijalno nazvano skupiti papire). Potrebno je napomenuti da se zakoni često menjaju, da su konfuznu, da su građani vrlo često zbunjeni, i da je ovo odlična prilika za advokate, notare i ostale iz pravne sfere za dodatnu zaradu.
Sakupljanje dokumentacije možemo podeliti u dva koraka:
dobijanje lokacijske dozvole,
dobijanje građevinske dozvole

DOBIJANJE LOKACIJSKE DOZVOLE
Zahtev za dobijanje lokacijske dozvole se predaje u opštini gde se podiže montažna kuća, i treba da sadrži nekoliko dokumenata:
Informacija o lokaciji na kojoj se gradi objekat. U ovom dokumentu su skupljene informacije o parceli, nije obavezan ali dobro ga je imati (ne zna se ko će biti na šalteru). Zatim potrebno je imati dokaz o
pravu svojine za datu lokaciju (vlasnički list). U ovom dokumentu je navedeno da li parcela ispunjava uslove da bude građevinska parcela. Ukoliko ne, potrebno je
formirati građevinsku parcelu, unajmiti licenciranu geodetsku firmu, koja treba da pripremi elaborat i geodetski snimak, ti se papiri se šalju u Republički geodetski zavod koji izdaje Izveštaj o formiranju građevinske parcele.
Obaviti konverziju zemljišta (ako je potrebno). Ukoliko se zemljište na kom se gradi objekt vodi kako poljoprivredno, industrijsko ili neko drugo, ono se mora prevesti u građevinsko zemljište (za to je potrebno prikupiti određenu sumu novca).
Dobijanje tehničkih uslova za priključak na infrastrukturu (na električnu mrežu, vodovod, kanalizaciju, gas, itd.), za šta je potrebno je da se podnesu zahtevi svakom komunalnom preduzeću ponasob.
Izvod iz katastra podzemnih instaacija.
Idejno rešenje gradevinskog projekta - sadrži podatke o izgradnji i tehničku dokumentaciju (opis lokacije i tipa objekta, opis konstrukcije i temelja, opis načina grejanja i hlađenja objekta, opis rešenja obezbeđenja iskopa temeljne jame, terena i susednih objekata), crtež izgleda objekta, njegov presek, planovi građevinskih osnova po etažama, plan krova.

Montazne kuže dozvole

DOBIJANJE GRAĐEVINSKE DOZVOLE
Nakon dobijanja lokacijske dozvole, podnosi se zahtev za građevinsku dozvolu. Uz ovaj zahtev se podnose još ovi dokumenti:
glavni projekat u tri primerka
izveštaj o izvršenoj tehničkoj kontroli
lokacijska dozvola
dokaz o pravu svojine
dokaz o plaćenoj administrativnoj taksi i naknadi za uređivanje građevinskog zemljišta

Građevinska dozvola je najvažniji dokument i on sadrži sve potrebne informacije o:
investitoru,
objektu koji se gradi,
katastarskoj parceli i njenoj oznaci,
postojećim objektima koji se ruše,
roku završetka građenja
dokumentaciji na osnovu koje se izdaje građevinska dozvola

Po završetku izgradnje montažne kuće (tj. posle njene montaže) vrši se tehnički pregled i izdaje se upotrebna dozvola. I za ovu dozvolu je potrebno priložiti nekoliko dokumenata: kopija plana građevinske parcele, građevinska dozvola, dokaz o vlasništvu.

Na osnovu svega ovog jasno je da je za sakupljanje dokumentacije potrebno odvojiti više vremena nego za samo podizanje montažnih kuća.
 
Pozdrav, interesuju me iskustva sa različim tipovima spoljne izolacije montažnih kuća i koji su najbolji načini montaže istih. Pošto mislim da je kod njih to ujedno i najbitnija zaštita od elemenata ( pored krova naravno;) ) a ne samo toplotna izolacija.Hvala unapred
 
TOPLOTNA IZOLACIJA

Jedna od najvećih prednosti (koja se dosta osporava od zagovornika klasične gradnje) je energetska efikasnost montažnih kuća zbog njihove dobre toplotne izolacije. Gubitak toplote i potrošnja energije po kvadratnom metru odraziće se ne samo na mesečne račune za grejanje i električnu energiju, već i na kvalitet i komfor stanovanja, kao i na duži životni vek zgrade. Dobro izolovana kuća troši manje energije za grejanje zimi, kao i za hlađenje leti. Postavljanjem toplotne izolacije rešava se i problem s kondenzacijom pare (od kuvanja, tuširanja, sušenja odeće) te nastanak truleži. Utiče i na zaštiti životne sredine, smanjenju emisija štetnih gasova u okolinu, kao i smanjenju globalnih klimatskih promena.

klima uredjaji

To je postignuto upotrebom najsavramenijih građevisnkih materijala koji omogućavaju akumulaciju toplote u zidovima prostorija, odnosno njihovo zagrevanje te se na taj način smanjuje razlika u temperaturama između unutrašnjih površina i vazduha u prostorijama.

Materijali koji se upotrebljavaju za izolaciju montažnih kuća



Izolacija krova


Montažne kuće raspolažu sa višeslojnom konstrukcijom zida. Materijali sa visokim izolacionim svojstvima su već ugrađeni u unutrašnji deo zida i ne moraju da se stavljaju na spoljnu stranu kao kod konvencionalnih kuća. Zidovi montažne kuće imaju bolju toplotnu izolaciju a time i veći potencijal uštede energije od konvencionalno zida od cigli.
Na kvalitet toplotne izolacije zidova utiče debljina izolacionog sloja i provodljivost materijala λ (W/mK). Što je manja sposobost provođenja toplote građevinskog materijala to je izolacija bolja. Kao izolacioni materijali najčešće se koriste kamena i staklena vuna ili polistiren (stiropor). Koriste se i gips karton ploče (Knauf) debljine 3 cm od 2 ploče debljine 9,5 mm, ekspandiranog polistirena (stiropor) i ploče koja sprečava prodiranje vlage.
Koeficijenti toplotne provodljivosti materijala - k W/m2K (što je vrednost λ manja, to toplotna izolacija ima bolja svojstva) :

drvo od 0,04 od 0,12 - zavisno od vrste drveta
mineralna vuna oko 0,03
Stiropor od 0,030 do 0,035
gipskartonske ploče 0,21
giterblok 0,53;
puna opeka 0,76;
armirani beton 2,04;
čelik 58,5…


Zidovi Različiti proizvođači montažnih kuća primenjuju i različite sisteme za spoljašnje zidove. Nekada su u pitanju sendvič zidovi sa oblogom od OSB ploča i ispunom od mineralne vune ili stiropora, nekada su to paneli od stiroopra obostrano obloženi OSB-om.. Sa unutrašnje strane zid je obložen gips-kartonskim pločama (direktno na konstrukciju ili preko OSB-a), a sa spoljašnje strane OSB pločama. Dodatno se sa spoljašnje strane postavlja i kontakt fasada (demit fasada) sa izolacijom od stiropora (5 ili 8cm).

Krovna konstrukcija Preko krova i tavana se gubi više od 30% toplote, tako da je vrlo važnougraditi dobru izolaciju. Krov se izrađuje se na bazi rešetkastih krovnih nosača preko kojih se postavljaju paneli koji su obostrano obloženi OSB pločama. Unutar panela se postavlja izolacija od mineralne vune Sa gornje strane panela postavlja se specijalna vodonepropusna folija, preko koje se postavlja pokrivač od bitumenske šindre ili crep. Sa donje strane krovnog panela, preko OSB ploča montiraju se Knauf gips-kartonske ploče


UMESTO ZAKLJUČKA

Kvalitet izolacije je karakteristika koja izdvaja dobre od loše montažne kuće. Važno je napomenuti da montažne kuće nisu sve iste i u mnogome zavise od kvaliteta i stručnosti proizvođača. Ima raznih iskustva - neke montažne kuće mogu biti izuzetno kratkotrajne, a stanari već u kratkom roku mogu imati probleme, dok na neke druge proizvođači daju garanciju na 50 godina. Kod nekih zavoravite na račune za grejanje, a kod drugih duva kao ktroz železničku stanicu. Obično kada se naručuje montažna kuća mora da se plati unapred neka avansna suma i onda se nadate da će sve ispasti dobro. Zato istražite tržište i dobro se raspitajte o firmi kod kojoj poveravate svoj dom.

Tekst prenet sa bloga
 
Zidane kuce sa dobrom izolacijom i stolarijom su svemirski brod za te montazne dascare koje ljudi ovde uporno reklamiraju.
Moj drugar je za grejanje na pelet 450 kvadrata zidane kuce sa izolacijom 10 cm platio 800 evra celu sezonu.

Znaci grejanje je stalno radilo, cak i nocu jer covek ima silnu decu i nije siromashak. Bas me interesovao sistem pa sam ga do detalja ispitao.
 
Zidane kuce sa dobrom izolacijom i stolarijom su svemirski brod za te montazne dascare koje ljudi ovde uporno reklamiraju.
Moj drugar je za grejanje na pelet 450 kvadrata zidane kuce sa izolacijom 10 cm platio 800 evra celu sezonu.

Znaci grejanje je stalno radilo, cak i nocu jer covek ima silnu decu i nije siromashak. Bas me interesovao sistem pa sam ga do detalja ispitao.

moguce, narocito ako je grejao svih 45 kvadrata
 
krflsd, nekac29 i Nenad Tancic su jedna ista osoba koja priča sama sa sobom na ovoj temi i uporno spamuje sa linkovima ka blogovima koji opet vode na sajtove koje je radila ista firma - Tesha design, dobitnik megatrend nobelove nagrade za spam.
Čovek uporno spamuje bez prestanka i jedna vrlo zanimljiva tema postaje odurna i gadna.
 
krflsd, nekac29 i Nenad Tancic su jedna ista osoba koja priča sama sa sobom na ovoj temi i uporno spamuje sa linkovima ka blogovima koji opet vode na sajtove koje je radila ista firma - Tesha design, dobitnik megatrend nobelove nagrade za spam.
Čovek uporno spamuje bez prestanka i jedna vrlo zanimljiva tema postaje odurna i gadna.

imam jedan nalog i nemam veze sa drugom dvoicom, to ti mogu i administratori potvrditi uostalom,

zamolio bih te da nam svima pojasnis kako moze neko da greje 450 m2 sa 4 tone peleta celu sezonu, sa 10 cm stiropra izolacije?
 
Sve je novo i skupo, u pitanju su Bosch automatizovani kotlovi zadnje generacije sa kontrolom temperature u svakoj prostoriji. Ako te baš interesuje, proguglaj i nađi.
Tamo gde nisi stalno, smanjiš temperaturu na neku optimalnu i po potrebi pojačaš. Ako si u dnevnoj sobi, onda pred spavanje promeniš regulaciju samo jednim dodirom na dugme.
21 vek je odavno, nema cepanja i loženja pa ti je sve čudno ;)
 
Sve je novo i skupo, u pitanju su Bosch automatizovani kotlovi zadnje generacije sa kontrolom temperature u svakoj prostoriji. Ako te baš interesuje, proguglaj i nađi.
Tamo gde nisi stalno, smanjiš temperaturu na neku optimalnu i po potrebi pojačaš. Ako si u dnevnoj sobi, onda pred spavanje promeniš regulaciju samo jednim dodirom na dugme.
21 vek je odavno, nema cepanja i loženja pa ti je sve čudno ;)

:lol::lol: nikada nisam ni cepao drva..

nema to veze sa kotlom i gorionikom, nego sa termostatima po sobama..bez obzira na sve, ne rece koje je jacine kotao i gorionik, ali koji god da je ne trosi ispod 3 kg po satu na minimumu, matematika je tu prosta, 6 meseci grejna sezona, 4000 radnih sati, jednako je 12 tonapeleta , po 160 eur, blizu 2000 eur za pelet
 
Zidane kuce sa dobrom izolacijom i stolarijom su svemirski brod za te montazne dascare koje ljudi ovde uporno reklamiraju.
Moj drugar je za grejanje na pelet 450 kvadrata zidane kuce sa izolacijom 10 cm platio 800 evra celu sezonu.

Znaci grejanje je stalno radilo, cak i nocu jer covek ima silnu decu i nije siromashak. Bas me interesovao sistem pa sam ga do detalja ispitao.

I sam sam ( još uvek ) pristalica klasične gradnje, ali ne bih išao toliko daleko.
Montažne kuće su energetski jednako ili čak i efikasnije od klasičnih.
Često su i lepše a i mikroklima unutra je malo prijatnija.

Mana je što su manje trajne ( opet više nego dovoljne za 1 ljudski vek) a najveća zamerka - što nisu ništa jeftinije od dosta sporije i komplikovanije , tradicionalne gradnje. To nije logično i nije opravdano
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top