Moj Ubuntu... (Tips&Tricks)

u cemu je fora da desktop izgleda tako, mislim sta tu sve prikazuje?:think:
Hm, pa sat je u sredini :D
Sat i mp3 plejer. Levo je neki irc chat. Gore desno je file manager, 2 panela. Ispod toga izgleda nešto kao tekst editor i otvorena neka bash skripta. To dole u sredini ne znam šta je..
Linija u vrhu, gore pokazuje zauzeće memorije i internet saobraćaj, a linija u dnu pokazuje trenutnu pesmu, temperaturu, zauzeće proc. i ostale informacijice.. Sasvim funkcionalan desktop :)
 
što se tiče kodeka procedura je jednostavna otvoriš synaptic-odeljak-multimedija i tu označiš one pakete koji su ti potrebni. Inače ne paniči odmah, svaki paket ima objašnjenje šta je i čemu služi....
što se tiče grafičke moraš da imaš instalirane vlasničke drajvere koje instaliraš tako što odeš u podešavanja sistema i tamo nađeš programče drajvere hardvera. Tu će ti odmah preporučiti koje drajvere da skineš...
a gde da nadjem taj synaptic
i jos jedno pitanje
meni tastatura kad se pritisne na taster scrool look pocne da svetli barem je tako bilo na windowsu a sad kad sam na linuxu kad to stisnem nece sta da radim
 
Hm, pa sat je u sredini :D
Sat i mp3 plejer. Levo je neki irc chat. Gore desno je file manager, 2 panela. Ispod toga izgleda nešto kao tekst editor i otvorena neka bash skripta. To dole u sredini ne znam šta je..
Linija u vrhu, gore pokazuje zauzeće memorije i internet saobraćaj, a linija u dnu pokazuje trenutnu pesmu, temperaturu, zauzeće proc. i ostale informacijice.. Sasvim funkcionalan desktop :)

Zaboravio si da kazes da ovo drecavo zeleleni tekst je mejl ;)

Tako nesto je izgledao desktop mom prvom cimeru. Kada sam ga pitao da ne zna mozda kada ima trolejbus sa stanice, on je nesto odkucao i iskocio je sajt sa redom voznje. Bio sam u fazonu :eek:
 
A cemu to sluzi? :)
Inace ovako ces da ga osposobis:
U terminal-u kucas sledece:
gksudo gedit /etc/X11/Xmodmap
i tamo dodas add mod3 = Scroll_Lock
onda restart ili Log Out i to je to.:)

Prvo za svaki slučaj proveriti da li je mod3 "slobodan" kucanjem komande u terminalu:
Kod:
xmodmap -pm

Ako je izlaz komande :
Kod:
shift       Shift_L (0x32),  Shift_R (0x3e)
lock        Caps_Lock (0x42)
control     Control_L (0x25),  Control_R (0x69)
mod1        Alt_L (0x40),  Alt_R (0x6c),  Meta_L (0xcd)
mod2        Num_Lock (0x4d)
mod3        
mod4        Super_L (0x85),  Multi_key (0x86),  Super_L (0xce),  Hyper_L (0xcf)
mod5        ISO_Level3_Shift (0x5c),  Mode_switch (0xcb)
onda postupiti kako je opisano. :D
 
Stvarno cudno, i kod mene je tako, a radi.
scrolllock.png
Ajde da postavim glupo pitanje, jel svetli sijalicka?
Kod mene svetli, ali posto neznam cemu sluzi ne mogu ni da znam dali radi.
 
Ako nije problem, neka mi napise neko odgovore na sledeca pitanja..

Napisati komandu ili niz komandi koje će u radnom direktorijumu prebrojati datoteke čije se ime završava nizom znkova ″bla″ (malim slovima).

Пронађи све датотеке у директоријуму /home/blabla које су веће од 500 бајтова

Пронађи све датотеке у директоријуму /home/blabla које почињу словом А

Hvala!
 
Ako nije problem, neka mi napise neko odgovore na sledeca pitanja..

Napisati komandu ili niz komandi koje će u radnom direktorijumu prebrojati datoteke čije se ime završava nizom znkova ″bla″ (malim slovima).

Пронађи све датотеке у директоријуму /home/blabla које су веће од 500 бајтова

Пронађи све датотеке у директоријуму /home/blabla које почињу словом А

Hvala!

http://209.85.129.132/search?q=cach...+u+terminalu+za+pokretanje&cd=1&hl=en&ct=clnk

ovde mozes pronaci naredbe koje te interesuju
 
Ako nije problem, neka mi napise neko odgovore na sledeca pitanja..

Napisati komandu ili niz komandi koje će u radnom direktorijumu prebrojati datoteke čije se ime završava nizom znkova ″bla″ (malim slovima).

Пронађи све датотеке у директоријуму /home/blabla које су веће од 500 бајтова

Пронађи све датотеке у директоријуму /home/blabla које почињу словом А

Hvala!
Ha ha ha ,jel ti to u skoli zadali za domaci,ako kazes za sta ti treba mozda ti i pomognemo.
 
Napisati komandu ili niz komandi koje će u radnom direktorijumu prebrojati datoteke čije se ime završava nizom znkova ″bla″ (malim slovima).


Hvala!

Kod:
ls -o *bla | wc --lines
evo ga potrefio ga za prvi :zcepanje:

Пронађи све датотеке у директоријуму /home/blabla које почињу словом А

valjda je to za treći ako je veliko A :eek:
Kod:
ls /home/blabla/A*

http://linux.die.net/man/
ovde su man stranice za komande koje je dao legionar na linku


ovde je za drugi
http://www.cyberciti.biz/faq/find-large-files-linux/
 
Poslednja izmena:
Kod:
ls -o *bla | wc --lines
evo ga potrefio ga za prvi :zcepanje:



valjda je to za treći ako je veliko A :eek:
Kod:
ls /home/blabla/A*

to sam odradio preko funkcije find..

http://linux.die.net/man/
ovde su man stranice za komande koje je dao legionar na linku


ovde je za drugi
http://www.cyberciti.biz/faq/find-large-files-linux/

znam za to sve, nego mi nije nesto polazilo za rukom u pocetku da sklopim niz komandi da bih dobio resenje pa sam zato trazio da neko direktno napise ako zna, a ne da mi daje linkove ka naredbama, posto verovali ili ne znam da koristim komandu man i sajt google..

hvala u svakom slucaju!:)..

Ha ha ha ,jel ti to u skoli zadali za domaci,ako kazes za sta ti treba mozda ti i pomognemo.
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top