Moj Ubuntu... (Tips&Tricks)

nolle jesi li uspeo


Na zalost nisam :(
Uopste nema podrsku za Linux :(
Ostaje mi da sacekam 10.04 mozda dodje podrska sa njim :(
Do sada mi nije bila potrebna kamera pa nisam ni obracao paznju a na Windows se ne vracam u svakom slucaju!
Hvala momci :hvala:
 
Moze pomoc?
Ne umem da instaliram kameru Genius iSlim 310 na Ubuntu 9.10 a treba mi zbog MSN-a :(
Zna li neko da li moze i koja je procedura? :(:(:(

Koliko vidim ova kamera jos uvek nije na spisku podržanih al ako je ID 093a:2625 Pixart Imaging, Inc. ovako nešto,možda se može probati workaround :D

Aj otvori Terminal i iskopiraj ovde izlaz komande:
Kod:
lsusb
, kao i izlaz komande:
Kod:
lsmod|grep video
 
Poslednja izmena:
Što se tiče kodeka, već si jednom to pitao (poruka #444 u ovoj temi) i odgovoreno ti je.

Komande u terminalu su iste nezavisno od grafičkog okruženja, tako da su iste u Kubuntu i Ubuntu.

Možeš bez problema da koristiš KDE programe u Gnome-u, i obratno. Automatski će se instalirati neke biblioteke iz grafičkog okruženja za koji je aplikacije pravljena.

Nevidljivi paneli na Ubuntu se podešavaju tako što klikneš desnim tast. na panel, Properties, Background, izabereš solid color i povećaš transparency. Za Kubuntu je slično.

Ako već želiš da ti Ubuntu izgleda kao Win7 (mada ne znam zašto), na guglu možeš lako naći step by step upustvo kao što je ovo:
http://my.opera.com/ubuntunerd1/blog/how-to-make-ubuntu-look-like-windows7
 
ljudi presao sam na linux ubuntu
a sad me zanima kako da obrisem windows

instaliraj program GParted i preko njega mozes da baratas particijama.


Screenshot.jpg



brises i formatiras po zelji.
 
zaboravio sam da kazem dasam sredio stvar sa tastaturom i svetlecim tasterima
a za brisanje windowsa skinuosam gparted i tamo ima dosta particija
NTFS ,EX4 i jos neke ja brisem ntfs gde je windows 37gb i jos jednu ntfs sa nekih 100MB i neznam kako se ona stvorila
e sad kad obrisem te particije da li cu moci da njihovu velicinu7 od ukupno 38GB da dodam nekoj partici od 230GB a ona je ntfs
 
Ako si se otarasio Windows-a, najbolje rešenje ti je da se otarasiš i NTFS particija. Pisanje i čitanje sa NTFS-a u linuxu troši procesorsku snagu i sporije je nego čitanje i pisanje po ext4.

Ne znam kako su ti te particije raspoređene, ali ako ti je tih 38GB pored te ntfs particije, a tek posle idu ext i swap, onda ćeš moći da ih dodaš toj od 230GB. Ako između tih 38 i onih 230 stoje linux particije.. pa, biće malo zeznuto spojiti to u jednu..
 
zaboravio sam da kazem dasam sredio stvar sa tastaturom i svetlecim tasterima
a za brisanje windowsa skinuosam gparted i tamo ima dosta particija
NTFS ,EX4 i jos neke ja brisem ntfs gde je windows 37gb i jos jednu ntfs sa nekih 100MB i neznam kako se ona stvorila
e sad kad obrisem te particije da li cu moci da njihovu velicinu7 od ukupno 38GB da dodam nekoj partici od 230GB a ona je ntfs

samo ti njih formatiraj u ext4 ili vec neki ext.
 
Na tom screenshotu izgleda da su sda2 i sda5 jedna do druge..
Dakle, obriši sda2 (da bude Unalocated space) i onda samo raširi sda5 u tih 38GB. Ne bi trebalo da bude problema.
Znaj samo da će ta operacija da potraje jer će se i sadržaj sa sda5 pomerati.. Ako bi mogao što više da oslobodiš tu particiju, proces će biti kraći.
 

Lubuntu (IPA: [luːˈbuːntuː]) is a project that is intended to lead to an official derivative of the Ubuntu operating system that is "lighter, less resource hungry and more energy-efficient", using the LXDE desktop environment.

Imam neki laptop sa 384 MB RAM-a i koji se "muci" sa ubuntu 9.10. pa bih hteo da probam lubuntu jer sam cuo da manje opterecuje PC od klasicne verzije.
 
a kako kao root
a za prebacivanje nemogu jer ima oko 40 gb a na partici gde je ubuntu ima sam 30 gb
da li mogu da ih spajam dok su pune tj da ovu nadogradim sa 38 gb

ne moras da ih spajas, mozes da ih smanjujes i siris.
prvo smanji particiju koja ti ne treba pa prosiri particju koju nameravas da ostavis, zatim prebaci sva dokumenta ili sta vec..
nego jesi li ti izbrisao win.? mozda bi ti to lakse bilo u win-u ako si radio sa partition magic.

a sto se root tice, napravi root password

kucaj u terminalu
Kod:
sudo passwd
trazice ti da je ponovis i to je to.
onda log out i loguj se kao root sa password-om koji si kucao.
 

Back
Top