Moj Ubuntu... (Tips&Tricks)

Epa ovako, uputstvo je dobro, jedino bi mozda izbacio wine zato sto mali broj programa radi normalno kad se instaliraju.A posto je uputstvo za pocetnike nebi bilo dobro da pocnu sa problemima.A i malo mi je glupo uputstvo za Linux a u sadrzaju instalacija windows programa (da li bi windows napravio takvo uputstvo).Najbolje je da stavis stvari koje rade savrseno (bez ikakvih problema) posto se radi o pocetnicima.Mozes da dodas kako da se na desktop-u ne vide mount-ovane particije.A sto se tice tar.gz, tar.bz2 svaka cast ako uspes i to da objasnis, jer ja to jos uvek nisam uspeo da instaliram te pakete (mada mi nije toliko ni trebalo).

EDIT: mislim da uputstvo treba da sadrzi samo rad u Linux-u (ubuntu), ne editovanje npr.modifikovanje tema koje si opisao.Ponovo naglasavam zato sto se radi o pocetnicima.
EDIT: mogo bi da dodas da se paketi skinuti sa interneta i instalirani (nisu instalirani iz Add/Remove) brisu preko Synaptic Package Manager-a.

P.S: ovo je naravno samo moje misljenje.:)
 
Poslednja izmena:
једино што би могао да мало прилагодиш поднебљу. Ипак су се људи потрудили и локализовали Ubuntu за српско говорно подручје па не би било згорег да и на тај начин помогнеш почетницима да се лакше уклопе за рад са ubuntu-om...
Ипак ваља неговати свој језик поготово ако је већ све преведено....

Иначе одлично си ово урадио ;)

Да не буде забуне на линуx сам прешао уз помоћ cp6linux-a и упутства које су спремили за њега па из личног искуства знам колико је важно кад можеш на свом језику да прочиташ упутство и исто то нађеш у самом програму. Обзиром на организацију ubuntu-a најбоље се може схватити управо кад је локализован на матерњи језик.... Самим препознавањем страних речи (као што је то већина навикла на widowsu) не може се лако схватити једноставност ове дистрибуције...


PS.
Заборавио си да даш неко упутство- упозорење за рад са synaptic-ом ипак је то програмче где сам највише експериментисао често немајући представу шта да очекујем.. :D
 
Poslednja izmena:
...da li si stavio kako se instaliraju paketi,... tar.gz, tar.bz2......?

Nisam hteo da stavim kako se instaliraju programi u drugim formatima, jer bi pocetnik morao da koristi terminal. A poznato je da se skoro svi pocetnici njega plase ;)

Epa ovako, uputstvo je dobro, jedino bi mozda izbacio wine zato sto mali broj programa radi normalno kad se instaliraju.A posto je uputstvo za pocetnike nebi bilo dobro da pocnu sa problemima.

Wine sam stavio zbog toga sto moze da pokrene neke prostije programe i igrice. Npr. tablic :) Moracu vise da se pozabavim njime i da vidim da li je pocetnicima u opste i potreban.


Najbolje je da stavis stvari koje rade savrseno (bez ikakvih problema) posto se radi o pocetnicima.

Osim Wina jel treba jos nesto da izbacim ili da dodam a da ne odem previse u sirinu?

Mozes da dodas kako da se na desktop-u ne vide mount-ovane particije.

:ok: Ovo sam zaboravio. Dodacu to tamo gde opisujem kako se dodaju my computer i kanta desktopu, jer se koristi isti prozor.

A sto se tice tar.gz, tar.bz2 svaka cast ako uspes i to da objasnis, jer ja to jos luvek nisam uspeo da instaliram te pakete (mada mi nije toliko ni trebalo).

Veruj mi da ni ja nisam nekad siguran sta radim. Ako se ovo dobro primi pravim nastavak gde cu opisati kako se instaliraju drugi formati, kako se podesava wireless konekcija i sl.


EDIT: mislim da uputstvo treba da sadrzi samo rad u Linux-u (ubuntu), ne editovanje npr.modifikovanje tema koje si opisao.Ponovo naglasavam zato sto se radi o pocetnicima.

Stavio sam zbog toga sto vecinu odbije zastareli izgled gnoma. Mozda se nekom i svidi sloboda modifikovanja koja ne postoji kod Windowsa.

једино што би могао да мало прилагодиш поднебљу. Ипак су се људи потрудили и локализовали Ubuntu за српско говорно подручје па не би било згорег да и на тај начин помогнеш почетницима да се лакше уклопе за рад са ubuntu-om...
Ипак ваља неговати свој језик поготово ако је већ све преведено....

Да не буде забуне на линуx сам прешао уз помоћ cp6linux-a и упутства које су спремили за њега па из личног искуства знам колико је важно кад можеш на свом језику да прочиташ упутство и исто то нађеш у самом програму. Обзиром на организацију ubuntu-a најбоље се може схватити управо кад је локализован на матерњи језик.... Самим препознавањем страних речи (као што је то већина навикла на widowsu) не може се лако схватити једноставност ове дистрибуције...

Prvenstvena zamisao je bila da pomognem sestri od tetke da "bezbolno" predje na Ubuntu. Cim snimim ubuntu na srpskom, izvrsicu modifikaciju prirucnika tako da i korisnici koji imaju tu verziju mogu da ga koriste. Dobra ideja.

Иначе одлично си ово урадио ;)

Hvala

PS.
Заборавио си да даш неко упутство- упозорење за рад са synaptic-ом ипак је то програмче где сам највише експериментисао често немајући представу шта да очекујем.. :D

Negde sam procitao da se radi na tome da Ubuntu Software Center potpuno zameni Synaptec. A i mislim da nije bas pametno da pocetnici brljaju tamo. Pogotovo ako nemaju nekog da pripomogne ako nesto zeznu ;)
 
Poslednja izmena:
Osim Wina jel treba jos nesto da izbacim ili da dodam a da ne odem previse u sirinu?

Pa znas kao osim wine-a ne vidim sta bi mogo drugo da izbacis, e sad za dodavanje uvek ima sta da se doda korisno.Jedino sto mogu da ti kazem gledaj da dodajes jednostavnije stvari (od viska jednostavnih stvari ne boli glava).Svako ce da nadje sta mu treba.I po meni sto manje (komplikovanih) komandi u terminal-u.Kako se nebi razocarali novi korisnici.Zato mislim da je nepotrebno objasnjavati instalaciju tar.gz, tar.bz2 paketa.Ima dosta toga u deb formatu.Ja sve sto sam hteo, naso sam u deb format-u, pa me zato mnogo i ne interesuje kako se instaliraju tar.gz, tar.bz2 paketi.

Mogo bi da dodas npr. komandu gksudo nautilus kako bi korisnik obrisao/editovao neki fajl koji kao obican user ne moze, uz napomenu da pazi sta radi, kako nebi obrisao neki sistemski fajl.

Ako se budem setio jos nesto, javljam.
 
Sad sam video da treba da objasnim i Pidgin jer postoje korisnici koji koriste i icq, gtalk i sl.

Mogo bi da dodas npr. komandu gksudo nautilus kako bi korisnik obrisao/editovao neki fajl koji kao obican user ne moze, uz napomenu da pazi sta radi, kako nebi obrisao neki sistemski fajl.

Mislim da sam naveo slicu skriptu u oblasti o korisnim skriptama. Bar ima opcija da se otvori fascikla sa administratorskim pravima. Pogledacu da li je to isto
 
Jel moze ovo ovde? :)
screenshotou.png
 
Hehe, da bih mogao da pomognem, morao sam da ubijem svoj Volume Control i isprobavam :P

Elem, Alt+F2 i tu ukucaj gnome-volume-control-applet

Nakon toga bi taj applet trebao da startuje pri svakom podizanju sistema. Ako to nije slučaj, ubaci tu komandu u Preferences > Startup Applications.
 
imam jedno pitanje sto se tice kodeka

kad hocu da instaliram kodek a to radim tako sto pustim pesmu i on mi zatrazi kodek

ja kliknem search i on trazi i onda posle par sekundi pojavi se greska da nije nadjen

probao sam na ubuntu software center ali nista

da li neko moze da mi kaze ili da mi da link gde mogu da skinem sve kodeke koji su mi potrebni

isti problem sam imao kad kliknem desni klik na desktop pa idem na change backgourd i tamo odem na visual effects i kad stavim na normal on trazi i opet prijavljuje da ne moze da nadje a graficka mi je NVidia geforce 9400
 
Otvori terminal i pastuj ovu liniju:

Kod:
sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras

The Ubuntu Restricted Extras will install Adobe Flash Player, Java Runtime Environment (JRE) (sun-java-jre) with Firefox plug-ins (icedtea), a set of Microsoft Fonts (msttcorefonts), multimedia codecs (w32codecs or w64codecs), mp3-compatible encoding (lame), FFMpeg, extra Gstreamer codecs, the package for DVD decoding (libdvdread4, but see below for info on libdvdcss2), the unrar archiver, odbc, and cabextract. It also installs multiple "stripped" codecs and avutils (libavcodec-unstripped-52 and libavutil-unstripped-49). This is a single command approach.
http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Karmic
 
Što se mene tiče, imao sam slične muke kad sam počinjao sa linuxom, pa sam tad skontao šta i kako.. Tad je malkice komplikovanije bilo, sad je iz godine u godinu sve jednostavnije. Jedan paket instalira sve potrebne kodeke za multimediju i šta sve ne :)

A inače, ona wiki strana je odlična i za svaku novu verziju Ubuntu-a se pravi nova strana sa detaljnim upustvima.

Naučićeš, don't worry ;) Pa kad neko sedne za tvoj komp, samo će da zine i bleji u tvoj desktop koji izgleda nešto kao ovo:
https://i.imgur.com/17KM6.png

:D
 
Što se mene tiče, imao sam slične muke kad sam počinjao sa linuxom, pa sam tad skontao šta i kako.. Tad je malkice komplikovanije bilo, sad je iz godine u godinu sve jednostavnije. Jedan paket instalira sve potrebne kodeke za multimediju i šta sve ne :)

A inače, ona wiki strana je odlična i za svaku novu verziju Ubuntu-a se pravi nova strana sa detaljnim upustvima.

Naučićeš, don't worry ;) Pa kad neko sedne za tvoj komp, samo će da zine i bleji u tvoj desktop koji izgleda nešto kao ovo:
https://i.imgur.com/17KM6.png

:D

u cemu je fora da desktop izgleda tako, mislim sta tu sve prikazuje?:think:
 
imam jedno pitanje sto se tice kodeka

kad hocu da instaliram kodek a to radim tako sto pustim pesmu i on mi zatrazi kodek

ja kliknem search i on trazi i onda posle par sekundi pojavi se greska da nije nadjen

probao sam na ubuntu software center ali nista

da li neko moze da mi kaze ili da mi da link gde mogu da skinem sve kodeke koji su mi potrebni

isti problem sam imao kad kliknem desni klik na desktop pa idem na change backgourd i tamo odem na visual effects i kad stavim na normal on trazi i opet prijavljuje da ne moze da nadje a graficka mi je NVidia geforce 9400

što se tiče kodeka procedura je jednostavna otvoriš synaptic-odeljak-multimedija i tu označiš one pakete koji su ti potrebni. Inače ne paniči odmah, svaki paket ima objašnjenje šta je i čemu služi....
što se tiče grafičke moraš da imaš instalirane vlasničke drajvere koje instaliraš tako što odeš u podešavanja sistema i tamo nađeš programče drajvere hardvera. Tu će ti odmah preporučiti koje drajvere da skineš...
 

Back
Top