Manjinama najbolje u Srbiji

Nad manjinama postoji samo ekonomska diskriminacija, nazalost , veoma je teze dobiti neki posao ako si musliman... Na to ukazuje deklaracija o krsenju prava muslimana ....

Заиста не знам за такву дискриминацију, овде у Бг. свима је свеједно ко си и шта си - битно је да знаш да радиш посао. Можда у мањим срединама ако крену да се увијају у крпе или ако почну мушкарци да носе трифртаљке - да их људи избегавају. Замисли овде у Бг да у неком бутику или кафићу или у некој установи која комуницира са странкама запослиш неку женску особу која је од главе до пете у крпама???
 
ZASTO---pa iz proste cinjenice da manjine imaju 2 drzave i mogu da biraju ,a ja ne...oni imaju pravo glasa u dve drzave a ja ne.....

Greska prijatelju. Manjine nemaju 2 drzave, i nemaju pravo glasa u 2 drzave. Imaju pravo glasa samo u drzavi u kojoj su rodjeni, t.j. u drzavi cije drzavljanstvo poseduju. Bar je tako kod Slovaka a koliko znam isto je i kod Rumuna, Madjara.... Sto se tice leba bez motike... hajde... mislim ma koliko i ovi Madjari napr. ziveli coporativno i bili tvrdoglavi i zatucani da nece da nauce Srpski ne poznajem nekog ko zeli leba bez motike (osim naravno politicara).... Za Slovake u tom domenu ne mozes nista reci, jer se globalno zna da su Slovaci jako vredan narod. Pozz
 
Povodom reakcija pojedinih političkih subjekata u Prijepolju i Srbiji na Deklaraciju usvojenu 04.07.2009. godine u Novom Pazaru upoznajemo javnost sa sljedećim činjenicama:


- Deklaracija je reakcija predstavnika bošnjačkih organizacija, ustanova i institucija, nevladinih organizacija koje rade na području Sandžaka, kao i bošnjačkih predstavnika u vlasti.

- Usvajanje Deklaracije protiv kršenja prava Bošnjaka i muslimana putem diskriminacije i daljeg administrativnog rasparčavanje regije Sandžak jeste jedan od najznačajnijih događaja za Bošnjake u posljednjih nekoliko godina.

- Svjedoci smo svakodnevnog kršenja ljudskih, a posebno vjerskih prava Bošnjaka muslimana u Prijepolju i šire u Sandžaku.

- Podsjećamo građane Opštine Prijepolje, da su pojedine frakcije državne bezbjednosti i pojedini policijski činovnici organizovali i aktivno učestvovali u pokušaju rušenja legalnih i legitimnih institucija Islamske zajednice i u hapšenju imama i vjernika po džamijama.

- Diskriminacija nad Bošnjacima muslimanima se ogleda i u nemogućnosti upotrebe Bosanskog jezika u državnim institucijama.

- Bošnjacima je uskraćeno pravo na sudsku zaštitiu.

- Analiza zaposlenih u državnim organima i javnim preduzećima pokazuje da su Bošnjaci muslimani potpuno marginalizovani, zanemarljiv je broj zaposlenih bošnjaka u Područnoj policijskoj upravi, sudu, organu za prekršaje, poreskoj upravi, Domu kulture dok su Opštinsko javno tužilaštvo i gradski muzej potpuno etnički očišćeni od Bošnjaka.

- Ove činjenice imaju poseban značaj, jer je poznato da 50% stanovništva u Opštini Prijepolje čine muslimani Bošnjaci.

- Iz sredstava državnog i lokalnog budžeta se ne finansira ni jedna manifestacija koja za cilj ima promovisanje bošnjačke kulture, što predstavlja čin diskriminacije kulture i tradicije Bošnjaka muslimana.

Ocjenom javnih reakcija političkih subjekata u Srbiji, Sandžaku i Prijepolju na Deklaraciju nameću se sljedeći zaključci:

- da je većina reakcija sračunata da se bošnjaci islamske vjeroispovijesti zastraše i zaplaše da bi odustali od elementarnih ljudskih, a posebno vjerskih prava.

- Da se pruži podrška dijelu državne administracije koja sada na izuzetno grub način krši ljudska i vjerska prava Bošnjaka muslimana.

- Da se pod maskom tzv. Statističke regionalizacije izvrši još jedno cijepanje Sandžaka.

Pozivamo organe vlasti Republike Srbije da odmah prekinu sa ugrožavanjem ljudskih i vjerskih prava Bošnjaka i muslimana Sandžaka i Srbije, a od političkih predstavnika bošnjaka kako u Opštini Prijepolje tako i u Sandžaku zahtijevamo opšti konsenzus po pitanjima koja se tiču opstanka Bošnjaka na ovim prostorima.



Predsjednik Medžlisa IZ Prijepolje
Samir ef. Tandir

Jel postoje DOKAZI za ove gluposti da nemate pravo na sudsku zastitu (moze clan ustava koji to dokazuje?) da nemate prava na zaposljenje IAKO nemate inteligenciju koju bi i zaposlili po sudovima/direkcijama za izgradnju/muzejima/policiji (cak ni tu vise mislim ne postoji kurs nego moras 4 godine u Sremsku kamenicu), a za ovo da ste polovina u Prijepolju mozete okaciti macku o rep, zvanicni popisi ne kazu tako vec da vas ima 42% od cega 13 000 bosnjaka (valjda dosli iz Bosne posle rata) i 4 000 Srba muslimana, medju 24 000 SRBA pravoslavaca a u samom gradu Srba ima 9 500 a vas sve skupa 5 000 i bosnjaka i Srba muslimana, NE LAZITE VISE!!!
Pozdrav :cool:
 
Jel postoje DOKAZI za ove gluposti da nemate pravo na sudsku zastitu (moze clan ustava koji to dokazuje?) da nemate prava na zaposljenje IAKO nemate inteligenciju koju bi i zaposlili po sudovima/direkcijama za izgradnju/muzejima/policiji (cak ni tu vise mislim ne postoji kurs nego moras 4 godine u Sremsku kamenicu), a za ovo da ste polovina u Prijepolju mozete okaciti macku o rep, zvanicni popisi ne kazu tako vec da vas ima 42% od cega 13 000 bosnjaka (valjda dosli iz Bosne posle rata) i 4 000 Srba muslimana, medju 24 000 SRBA pravoslavaca a u samom gradu Srba ima 9 500 a vas sve skupa 5 000 i bosnjaka i Srba muslimana, NE LAZITE VISE!!!
Pozdrav :cool:

Da postoje dokazi ... A ti mi bas znas da nemamo inteligenciju, vec kada nemate vise kojeg Srbina iz Prijepolja da zaposlite onda ih dovlacite iz Priboja ili Nove Varosi,i valjda ja bolje poznajem situaciju u gradu u kom zivim ceo zivot, od tebe koji izvlacis podatke sa Google-a, a u Prijepolju si mozda u prolazu bio jedino ... Adekvatni kadrovi postoje, samo sto se zaposljavanje vrsi po nacionalnoj liniji, i imas puno ociglednih dokaza po gradu za to ...

Pozdrav :cool:
 
Vi lupate gluposti jer SVI gradjani Srbije imaju prava na sudsku zastitu sto znaci da je vasa izjava cista LAZ, a ja izvlacim podatke o stanovnistvu iz ZVANICNIH POPISA, a to da brojim muslimane u prolazu kroz grad kao ovce da brojim u stadu praktikuj TI, meni je ovaj"moj"nacin brojanja mnogo TACNIJI!!!
A znam da nemate inteligenciju jer na 3 fakulteta koji su u sklopu tehnickih ovde kod mene (Elektronski, Masinski i Gradjevinsko-Arhitektonski) ima medju nekoliko hiljada studenata samo NEKOLIKO Srba muslimana i jedna Goranka, OTKUD onda da zaposljavate kad ne studirate nista, treba da vas bude 2% studenata ako toliko ima muslimana trenutno u Srbiji, a ne 0,02% i zbog toga vam niko nije kriv jer bar para imate za studiranje ako i ne upadnete u onu 1/3 budzetskih!!
Pozdrav :cool:
 
- Usvajanje Deklaracije protiv kršenja prava Bošnjaka i muslimana putem diskriminacije i daljeg administrativnog rasparčavanje regije Sandžak jeste jedan od najznačajnijih događaja za Bošnjake u posljednjih nekoliko godina.

- Svjedoci smo svakodnevnog kršenja ljudskih, a posebno vjerskih prava Bošnjaka muslimana u Prijepolju i šire u Sandžaku.



- Bošnjacima je uskraćeno pravo na sudsku zaštitiu.

Imaš li bar neki konkretan dokaz za ove tvrdnje? Daj jedan primer diskriminacije, sistemske, koju sprovodi država, a ne one na ličnim osnovama! Na koji način vam je uskraćena sudska zaštita? I o kakvoj regiji Sandžak govorite?! Ona ne postoji! Postoji Raška oblast, koja nije region zasnovan na etničkom principu, i država Srbija svoju teritoriju administrativno može da deli kako ona hoće i kako nađe za shodno!
 
Vi lupate gluposti jer SVI gradjani Srbije imaju prava na sudsku zastitu sto znaci da je vasa izjava cista LAZ, a ja izvlacim podatke o stanovnistvu iz ZVANICNIH POPISA, a to da brojim muslimane u prolazu kroz grad kao ovce da brojim u stadu praktikuj TI, meni je ovaj"moj"nacin brojanja mnogo TACNIJI!!!
A znam da nemate inteligenciju jer na 3 fakulteta koji su u sklopu tehnickih ovde kod mene (Elektronski, Masinski i Gradjevinsko-Arhitektonski) ima medju nekoliko hiljada studenata samo NEKOLIKO Srba muslimana i jedna Goranka, OTKUD onda da zaposljavate kad ne studirate nista, treba da vas bude 2% studenata ako toliko ima muslimana trenutno u Srbiji, a ne 0,02% i zbog toga vam niko nije kriv jer bar para imate za studiranje ako i ne upadnete u onu 1/3 budzetskih!!
Pozdrav :cool:

Nisam znao da je tvoj fakultet jedini u Srbiji... Trebas doci jednom da proveris jel tvoj nacin TACNIJI ... Ja ti govorim iz licnog iskustva, i zbog toga sto ovaj grad poznajem kao svoj dzep, zivim u njemu preko 20 godina i poznajem ovaj grad kako dise, a kamoli sta drugo, i sad ce da mi se nadje neko sto nikada nije ni bio ovdje da mi govori kako je u mom gradu ...
 
Boshnjaci ne postoje :mrgreen:

Naravno da nije,ja mislim da nema ni jedno mesto gde su muslimani toliko opushteni kao u Srbiji.

Ja znam dosta muslimana,imam ih i par drugara i u zadnjih 15 godina nigde nisam video da ih neko uopse razlikuje ili razdvaja.......doduse uvek moze da se desi neki izuzetak,ali sve je ok.

Bosnjaci postoje. Ovu diskusiju si pokusao da vodis i drugim temama ali ne vredi.
 
Bosnjaci postoje.

G381630.jpg
 

Back
Top