Knjige koje treba pročitati ''pod obavezno''

OBAVEZNO,ali OBAVEZNO procitaj "Vrema smrti" od Cosica.Knjiga je fenomenalna i ne samo sto govori o nasoj istoriji,vec je i jako emotivna i potresna.nece ti biti dosadna,sigurno!!!
pored nje,fantasticna je i knjiga "Orkanski visovi".nemoj da mislis da je neka limunadica sa happy endom,kad sam je procitala,nisam mogla da prestanem da placem i razmisljam o njoj.a to i jeste cilj svake knjige-da te tera na razmisljanje.
 
ledena2:
OBAVEZNO,ali OBAVEZNO procitaj "Vrema smrti" od Cosica.Knjiga je fenomenalna i ne samo sto govori o nasoj istoriji,vec je i jako emotivna i potresna.nece ti biti dosadna,sigurno!!!
pored nje,fantasticna je i knjiga "Orkanski visovi".nemoj da mislis da je neka limunadica sa happy endom,kad sam je procitala,nisam mogla da prestanem da placem i razmisljam o njoj.a to i jeste cilj svake knjige-da te tera na razmisljanje.
Potpuno se slazem sa tvojim izborom.
Orkanski visovi - Emili Bronte, mnogo je jaka knjiga, kao i Vreme smrti, naravno.
 
Niko da spomene Borislava Pekica!!!

Samo da znas da citanje klasika nekima moze da bude strasno dosadno (npr. meni :oops: ). Ali moras da procitas par knjiga da bi znala da li ti takva literatura uopste odgovara. Ja sam ceo dan na poslu, pa kad uvece legnem volim da citam nesto sto ce me relaksirati, neku "laksu" literaturu. A klasike sam pregrmela u srednjoj skoli i verovarno uopste nisam bila spremna da citam takve knjige, te su me iste smorile ko' malog zmaja! I sada se najezim kad pomislim na Dostojevskog... Ali bilo je i casnih izuzetaka npr Albert Kami - Stranac. Od Bore Pekica procitaj Besnilo, i knjigu pripovedaka (meni je najjaca prica Odbrana i poslednji dani).

Od skorije procitanih moji favoriti su
Memoari jedne gejse (btw istinita ptica)-zaboravila ko je pisao :(
Aprilska vestica - Majgul Akselon
11 minuta - Koeljo

I potpuno se slazem sa profom engleskog, treba citati ono sto ti odgovara, a ne citati neke knjige zato sto je neko rekao da se to mora procitati! Knjige sluze da bi smo se relaksirali i opustili (mi koji ne studiramo knjizevnost), a ne da bi nekome dokzivali da smo pamentni i sposobni da citamo npr. Godoa. Eto ja volim da citam i neke budisticke knjige, zatim Hokinga, Kasatanedu, ali zato kad cujem za Dostojevskog dize mi se kosa na glavi.
 
ledena2:
OBAVEZNO,ali OBAVEZNO procitaj "Vrema smrti" od Cosica.Knjiga je fenomenalna i ne samo sto govori o nasoj istoriji,vec je i jako emotivna i potresna.nece ti biti dosadna,sigurno!!!
pored nje,fantasticna je i knjiga "Orkanski visovi".nemoj da mislis da je neka limunadica sa happy endom,kad sam je procitala,nisam mogla da prestanem da placem i razmisljam o njoj.a to i jeste cilj svake knjige-da te tera na razmisljanje.

I ja se slazem, Cosic je neverovatan!! I nemoj se zaustaviti na Vremenu smrti, vec nastavi sa Vreme vlasti, neces se pokajati!!
Necu da se ponavljam, pa cu ti samo spomenuti jednog italijana koji zasluzuje da bude ovde: Niccolò Ammaniti, bilo koji njegov roman!
 
Hmm,a sta je sa onim piscima koji ne pripadaju niti savremenom dobu,niti klasicizmu,niti bilo kom pravcu nego su dovoljno siroki da obuhvate sve sto je ljudsko.

Zasto niko nije spomenuo ovde Johan August Strindberg?
Mozda pesimistican za vas ukus,draga citalacka publiko ili ga prosto ne razumete?
Ili Bjørnstjerne Bjørnson,covek koji je sagradio sve ono sto su kasniji pisci uzeli kao pelcer ruze sa njegovog groba i stvorili savremenu romantiku.

Heinrich von Kleist?Je li i to klasik koga treba izbegavati.Jos pri tom nositi krst,mozda je vampir.

A Gøethe,zaboravili ste na coveka koji je bio Sve.
 
Ma citaj za svoju dusu to nije nesto sto drugi mogu da ti kazu, ali ja ti licno preporucujem da zajebes klasike, Sekspira i Dostojevskog a da se bavis malo modernijim knjigama. Licno ti ne preporucujem Lolitu jer straso smara, a mislim da bi trebala da procitas Dnevnik Bridzit Dzons i najbolju 11 minuta od Paula Koelja

...A posle mozes da procitas i ,,Zasto muskarci vole kucke'' :D Klasici neki su vredni citanja.... Sve je stvar tvog izbora i cilja, unutrasnjeg, spoljasnjeg...
 
draga neobicna:
ne obracaj paznju na njihove svadje.
prvo moramo da razjasnimo, koliko imas godina?
mnogi se nece sloziti sa mnom, ali znaj da ima knjiga koje ne mozes da citas uvek. jednostavno treba covek da sazri da bi neku knjigu "progutao"
moj savet ti je citaj~citaj sto vise: knjige,novine,pesme,stripove. citaj~to je svojstvo intelektualca, da se svakog dana usavrsava. da prati dogadjaje.
znaj uvek imas knjiga koje pocnes, i prosto ne idu-ne brini, vrati se nekad i videces kako ce sve lakse da ide.
ako si srednjoskolac, savetovao bih ti [nevezano kojim redom]
Hesea,Andrica,Scepanovica,Singera...zanimljivi pisci, jako citki, i pogadjaju po meni sustinu knjizevnosti~sustinu ljudskog bica.
u drugoj fazi bih ti preporucio
Markez,Prever, Kavabatu,Misimu,Akugatavu,Dzojs,Pekica[mozda je on i najkomplikovaniji]
ne znam o cemu volis da citas> meni je Gete odlican, Bulgakov, Nabokov, Puzo.
Nemoj da delis knjige na "Pod obavezno i neobavezno"
Mozda neko smatra 1000 i jednu noc pod obaveznim, a mozda drugi kazu da je Dekameron vazniji... zato smo i ljudi.
stvaraj svoj ukus, vidi sta ti odgovara, sta ti ne odgovara
i naravno uzivaj.
 

Back
Top