Између ега и веће целине...

"Mala" = malo poznata, malo znam o tebi, malo smo pricali da bi te bolje poznavao, za poznate ljude se kaze da su "veliki" za nepoznate "mali" ako si primetila kad kazu "veliki Santana" u pravodu "poznati Santana", pod velicinom se misli na to koliko ti je neko poznat kada se kaze tako.
I ja sam za tebe mali, naravno.:ok:


sta kazes za objasnjenje?
 
Eto Patak, nadam se da sada ne možeš optužiti verujuće za pad kvaliteta postovanja na Filozofiji. Začuđujuće je da se često od osoba od kojih se očekuje najviši kvalitet čuju obična blebetanja.

I kvalitet i očekivanja su relativne kategorije, zasnovane na ličnim standardima.
"Blebetanje" je izraz koji označava pričanje gluposti. Elem, po mojim standardima - stalni diskutanti na Filozofiji i te kako imaju šta da kažu, bez obzira da li su verujući ili ne.

Ne očekuj mnogo, nadaj se najboljem.
 
Zasto mene kao sudiju , ja samo smatram da nista ne treba da nam bude ravno , tj vise arbitar nego sudija....korektor....

A u vezi misljenja o razlicitostima (posto nikad ja nisam pljuvao po vernicima, ali jesam po crkvi zbog nekih fora i fazona....ne kazem da nema i dobrih sistema).

Moje misljenje o razlicitostima je da treba namerno forsirati sto siri opseg razlicitosti jer su tako sve aktuelne, ne i istinite, ali aktuelne , zive....
Tako se imunitet na promene umnogome povecava....
Tako ne bi maje bile pobivene od spanaca, jer su u sopstvenoj izolaciji zaboravili na lukavstvo i taktike prevare....
Moj komentar modruni je stvar nje same, a posto ima veze sa temom , onda je ovde inace bi islo preko pp....

To ne znaci da je neprihvatljivo raspodeljivanje ljudi izmedju vise opcija, to je njihova stvar, ali je vrlo pozeljno konstruktivno razgovarati sa svojim idejnim opozitima, ne radi rusenja vec radi izgradjivanja njih i samog sebe....
Jeste da moze da se tumaci ovo kao manipulacija , jer ako se promeni stav idejnog govornika, onda si malo poremetio i ideju , ali suprotnosti se mogu i negovati....bez sujetnih ispada ili uvreda....

Suprotne ideje su jedno , blebetanje drugo, demagogija trece, a neki intermeco kolazi raznih ideja cetvrto....

Ja bih bio vrlo zadovoljan kad bi ljudi totalno razlicitih stavova i ideja bili svi emancipovani i onda bi to bila jedna prava mala laboratorija ideja i gledista , i naravno motiv za razvoj znanja svakog "specijaliste" bi sve vise svakim danom rastao, jer bi se od opozita to upravo i ocekivalo.....

Neki svestenici umeju tako lepo da iznose skladnost svoje vere , jer vera iako osecanje nije liseno logicke uvezanosti sa celim bicem...

Naravno , tu su i dogmati, klasicni filozofi, i njihov doprinos je upravo u dogmatskom pristupu, uskladjenost sa postojecim tomom filozofije...
 
"Ако не разумеш жену -- прогласи је вештицом!"

Ово се, наравно, не односи само на жене. Најлакше је назвати "блебетањем" оно што не разумемо. Па ово од памтивека раде сви борнирани мозгови! И никад неће престати, јер то је део овог света, и с тим се треба (доброћудно) помирити.

Ја иначе тврдим да је разум створио его, личност, персону и остале лажњаке који нас одвајају од "веће целине" себе самих и "веће целине" света који нас окружује.

Кога ово питање СТВАРНО занима, нек прочита макар само поглавље "Тонал и нагуал" из четврте Кастанедине књиге "Приче о моћи". То је баш за сладокусце, за оне којима је више од свега стало да разумеју грађу човекове свести. Чак и ако се не сложите с дон Хуаном, прича је до те мере инспиративна за размишљање да је ниједан човек обдарен интелектуалном радозналошћу не би радо пропустио.
 
I kvalitet i očekivanja su relativne kategorije, zasnovane na ličnim standardima.
"Blebetanje" je izraz koji označava pričanje gluposti. Elem, po mojim standardima - stalni diskutanti na Filozofiji i te kako imaju šta da kažu, bez obzira da li su verujući ili ne.

Ne očekuj mnogo, nadaj se najboljem.
Ali postoje i neprolazne vrednosti. Neke čitate/gledate/slušate stalno izniva. Pesnik nema pravo na običnu reč.
 
Ристо, данас си дупло у праву! :D

Најпре оно за песнике -- тачно, трипут тачно! Зато ти поклањам једну крајње необичну реч Дилена Томаса: "Жудим да побегнем од сиктаја потрошене лажи!"
Фантастично, зар не?

А онда за Модруну: њена најбоља особина је што још увек уме да се чуди и диви као дете. Ако икад изгубим ту особину, бацићу се с моста. :cry: И још нешто: ако ми икад живот постане толико предвидљив да се никад више не нађем "у небраном грожђу", такође ћу да се бацим с моста.
 
Па, кад добијеш на Бингу, ти купи целог Кастанеду и буди "сељак" колико ти душа иште. А дотле .... читај с нета све шта може да се мазне оданде. Бојим се да нећемо још дуго моћи да будемо "сељаци", пошто су књиге све скупље, а плате све мање.
 
Nije razum stvorio ego, bar ne u smislu sujete, hijararhije i ostalih drustvenih sranja koje i pripisujete i preko kojih i definisete ego.

PA bas najnerazumniji imaju najjaci ego....tek da mi ispadne sledeca recenica....

Ego je produkt hijararhije i valorizacije....Znaci kad god postavimo potrebu valorizacije , dodali smo snagu egu.....
Moze li bez valorizacije covek da postoji?
Moze, jer moze da pusti da valorizaciju utvrdjuju drugi , egomanijacni ljudi , a da tako utvrdjeno valorizacuju samo prepisuje....
To bi bila finansijska, trzisna, drustvena valorizacija, a licna , znaci privatna licnost, identitet i afinitet osobe bi bili nesto sasvim drugacije, mada vec se naslucuje da to dovodi do otudjenja pojedinca....
Ne, ako postoji subkultura sa dovoljno takvih pojedinaca....

Takodje mogao bih da razvijam dalje, postavljam u kojim jos sistemima nema rasta egoa i kako se sve razlicitim trikovima moze ostvariti odvajanje egoa, kreativnosti , razuma od hijararhijskog , trzisnog i potrosnog sistema kakav je danas....

Medjutim sumnjam da bi imalo svrhe dalje pricati, jer mislim da percepcija i povezivanje faktora prisutnih nece moci pohvatati povezanost argumenata i sve ce se pretvoriti u samo lepo slozeno muljanje, sto ne zelim.Neka zato ostane na tvrdnji da razum nije u vezi sa egoom , osim sto ga mozemo optuziti da razumom osmatramo hijararhiju i koristimo ga u borbi za novo i vise mesto i koristimo ga i kod emocija koje sacinjavaju ego strukturu i komunikaciju ego strukture sa okolinom , pa onda skoro da je lakse reci da je razum taj glavni krivac za ego....

Ovde totalno ignorisem definiciju ego, vec sudim o egou preko onoga sto se tumaci kao odraz ega i njegov uticaj i osobine.......crna kutija za tehnicare i fizicare....
 
Патак, ипак ти звирни у поглавље "Тонал и нагуал". Па неће ти пасти круна с главе, побогу!

Ја немам тај проблем (мислим, проблем круне), ја сам "сваштождер" у књижевности и музици (мало мање у сликарству).

Да, да, каже дон Хуан, пошто је наша цивилизација разумска, човек би очекивао да људи буду углавном разумна бића, али они то нису. То је зато што се већина нас налази тек на пола пута развоја разума. Управо стога је д.Х. инсистирао на развијању разума до крајњих граница (то он зове "беспрекоран разум"). Занимљиво је да ће управо људи с беспрекорним разумом спознати да разум није једина врста свести, да је разум "само једно острво у мору острва". Д.Х. заговара паралелно и хармонично развијање целог нашег бића (чак и тела).

У не-разумним културама (којих је било у старијој историји човечанства), није било ега, личности, персоне, јер није ни могло да их буде. А зашто није? Е, па, кога то занима, тај ће прочитати Кастанеду. Просто напросто. Уосталом, о томе прича и Гурђијев. А није ни чудо, јер и он говори о неким старијим, другачијим културама. Можда све те културе потичу из истог извора.
 
Svako zadovoljan nema potrebe da gradi svoju licnost u smislu ega, vec je dovoljno da siri svoju kreativnost i srecu , tako on postaje sreca, a ne licnost....

Tako ima uzivanja , a nema borbu za vrednost i ocenu....

To je ono sto uvedoh kao emotivni svet, tj civilizacija koja ce se zasnivati na proceni i teznji svega kroz emotivnu prisutnost ljubavi u stvarima i odnosima.....

Svaka drugacija kompozicija zahteva meru, sto je odmah katastrofa jer mera je najteze da se ima , jer treba ti vaspitanje, sigurnost, znanje, inteligencija, ljubavi, posvecenja, tolerantnosti i ko zna cega jos, a to ne moze osoba sama sebi da izgradi bar ne po sablonu.....vec je prilicno trnovit i slucajan tok dolaska do toga....(uslovno receno).
 

Back
Top