Ima li Cincara na Internetu???

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Beki, mašeš sa jednom cincarskom zastavom, a pitaš da li postoji!

Moje pitanje se odnosilo na nacionalnu zastavu a ne na bilo koju. Pitu je u svom objasnjenju uglavnom dao pregled nekih zastava koje se mogu naci na Internetu i koje pojedinci ili grupe kvalifikuju kao cincarske. Nisam uspeo da pronadjem ni jedan valjan izvor ili objasnjenje za izgled pomenutih "cincarskih" zastava. Meni se cini da je pitanje cincarske nacionalne zastave vrlo nedefinisano i bilo bi interesantno cuti misljenja ucesnika ovog foruma.
 
Moje pitanje se odnosilo na nacionalnu zastavu a ne na bilo koju. Pitu je u svom objasnjenju uglavnom dao pregled nekih zastava koje se mogu naci na Internetu i koje pojedinci ili grupe kvalifikuju kao cincarske. Nisam uspeo da pronadjem ni jedan valjan izvor ili objasnjenje za izgled pomenutih "cincarskih" zastava. Meni se cini da je pitanje cincarske nacionalne zastave vrlo nedefinisano i bilo bi interesantno cuti misljenja ucesnika ovog foruma.

Ja mislim da bi prvo trebala da postoji saglasnost svih Cincara oko zastave, a ona trenutno ne postoji. Istorijski gledano vergina je cest motiv cincarskih zastava, a i fasada starih kuca. Sada je to malo nezahvalno jer je R Makedonija uzela tu zastavu.

Ako mene neko pita ja sam za zlatnu verginu na sedefnoj pozadini.

Nu ti aspari Armâne, câ nu cheari ni azâ ni mâne!
 
Naravno da mora prvo postojati minimum saglasnosti medju razlicitim grupacijama Cincara da bi se doslo do nacionalne zastave. Kako danas stvari stoje, tesko da ce u skorijoj
buducnosti doci do tog minimalnog jedinstva.

Istrazujuci raspolozivi materijal na Internetu vezan za cincarske zastave, dosao sam do zanimljivih saznanja i pokusacu da vam ih ovde prenesem.

Sva postojeca resenja cincarskih zastava, predlozi izneseni u ovom forumu (ukljucujuci i avatar potpisnika ovih redova) imaju nesto zajednicko, a to je znak u obliku stilizovanog sunca ili zvezde 16 zraka (kraka). Ovaj simbol je poznat i pod imenom Sunce ili Zvezda iz Vergine, po nazivu mesta u severnoj Grckoj gde je 1977 godine otkriven navodni grob Filipa II- oca Aleksandra Makedonskog. Originalan izgled tog simbola je slican Dimitrakijevom avataru.U Grckoj je ovaj znak siroko prihvacen kao simbol kontinuiteta izmedju anticke Makedonije i moderne Grcke.U pojedinim delovima egejske Makedonije na drzavnim ustanovama vijori se zastava sa zutim suncem na plavoj podlozi.

Sada dolazi interesantniji deo price. Pojavom Bivse Jugoslovenske Republike Makedonije kao nezavisne drzave i njenim usvajanjem Vergia Sunca na crvenoj podlozi kao nacionalne zastave stvari su se iskomplikovale. Grci su se usprotivili da se njihovi nacionalni simboli(od 1993 godine Vergina Sun je zvanicno proglasen za nacionalni simbol) koriste u novostvorenoj drzavi. Pod pritiskom Grcke, Makedonija menja svoju zastavu i danasnji izgled je stilizovano zuto sunce sa osam zraka na crvenoj podlozi.

U celu igru ukljucuju se i pojedi pripadnici i udruzenja cincarskog naroda iz Makedonije kao i pojedina udruzenja Cincara iz prekomorskih zemalja (USA i Australija) stavljajuci Vergina Sunce na svoje zastave.

Stvarno znacenje Vergina Sunca ni do danasnjih dana nije definisano.Arheolozi se spore izmedju simbola anticke Makedonije, amblema makedonske dinastije, religioznog simbola koji predstavlja 12 bogova sa Olimpa ili jednostavno dekorativnog elementa.Postoje dokazi da je znak sunca sa 8-16 zraka bio siroko rasprostranjen u kontinentalnom i ostrvskom delu anticke Grcke, Makedonije i na srednjem istoku jos od 6 veka pre nove ere u vidu umetnicke dekoracije.

Vazno je ovde istaknuti da pre 1977 ovaj znak je posmatran iskljucivo kao ornament. Posle otkrica znaka sunca iz Vergine, on se najvise povezuje sa antickim Makedoncima bez obzira na njegovo ranije prisustvo u grckoj umetnosti.

Ako jos i moze da se razume spor izmedju Makedonije i Grcke, cini mi se da nema mnogo logike da se i Cincari (Armani) ukljucuju u to.
 
..........Ako jos i moze da se razume spor izmedju Makedonije i Grcke, cini mi se da nema mnogo logike da se i Cincari (Armani) ukljucuju u to.

Meni se čini da neki Cincari ne samo da ne žele da zaobiđu sporenja te vrste, već žele da se upletu još više. Mislim na inicijativu dela Cincara iz dijaspore da zvaničan naziv naroda bude Arman-makedoni. Time se direktno pretenduje i na teritoriju. Nisam siguran da postoji snaga naroda za tako nešto :-(
 
Dimitraki, imas li neki link za potvrdu teze da neki pripadnici dijaspore zele da zvaničan naziv cincarskog naroda bude Arman-makedoni?
Da se to ne odnosi na ime slicno postojecem Macedo-Rumanian?

Za to i ne treba neka posebna potvrda jer to svi vec znaju. Dovoljno je poslusati bilo koju emisiju na radiju koji je se zove Makedon-arman. Nosioci te ideje su ljudi iz Australije, Rumunije i Nemacke.
http://www.zshare.net/audio/77105029e3a618

Vaaltazar, Leka jeste cincarsko ime, a ako ti je pradeda sa juga, onda ne moras ni da sumnjas u to.
 
Dimitraki, tvoj odgovor moze da sugerise da neki pripadnici cincarske dijaspore imaju teritorijalnih pretenzije prema odredjenim balkanskim drzavama! S obzirom da je ovaj forum namenjen citaocima sa srpsko-hrvatskog govornog podrucja, cini mi se da je tvoja teza vrlo smela i neutemeljena na cvrstim dokazima.

Termin Macedo-Rumanian je odavno i siroko u upotrebi (posebno u naucnim krugovima. Npr. u lingvistici oznacava pripadnike cincarskog naroda poreklom sa teritorije Makedonije koji govore posebnim dijalektom romanskog jezika, bez obzira gde danas zive) isto kao i Istro-Rumanian, Megleno-Rumanian i Daco-Rumanian. Pri tome ta imena podrazumevaju iskljucivo izvornu lokaciju pojedinih grupa bez ikakvih teritorijalnih pretenzija.

Ako je Arman-Makedoni (ili Makedon-arman) samo refleks starog Macedo-Rumanian, ne treba mu dodavati jos neko znacenje koje u stvarnosti nema.
 
Vaaltazar, Leka jeste cincarsko ime, a ako ti je pradeda sa juga, onda ne moras ni da sumnjas u to.

Hvala dimitraki, bas mi je drago da i ja imam malo cincarske krvi ( sa juga je, znaci sigurno je bio cincarin ) jer je to narod jako zanimljive istorije i zanimljivih ljudi.Steta sto nemam bas toliko vremena da se pridruzim vasem drustvu i pocnem da ucim jezik. Ali, ko zna, jednog dana cu mozda imati, nadam se sto skorije.

Pozdrav svim cincarima na forumu.
 
Jos jedna zanimljivost u vezi cincarske zastave. Na sajtu EvropskeManjine (Eurominority) prikazana je navodna zastava Armana i njen izgled mozete videti ovde:

http://www.eurominority.org/documents/drapeaux/aroumain.gif

Posle visegodisnjeg istrazivanja, Darko Gavrovski, sekretar ove organizacije, pronasao je ovu zastavu 2004 godine kod jedne stare cincarske porodice iz Makedonije, u kojoj se ona cuvala kroz generacije. Do tada, ni jedna knjiga nije pominjala postojanje bilo kakve zastave. Prema navodima samog Darka, tokom njegovih istrazivanja, mnogi makedonski Cincari znali su da je njihova zastava plave i bele boje ali nisu znali dizajn! Ova zastava je prikazana na makedonskoj TV (u programu na cincarskom jeziku) i navodno je vrlo dobro primljena od strane publike.

Meni cela ova prica izgleda malo neverovatna, pa bih zamolio nekoga iz Makedonije ko je upoznat sa njom da nam da svoje vidjenje dogadjaja.
 

Prilozi

  • aroumain.gif
    aroumain.gif
    3,2 KB · Pregleda: 8
Bechi:
Ovo nije nasa zastava. To asocira na grcku zastasvu.
Imamo mi nasu zastavu - hlambura - koja se vejala na svadbama.
Jeste da nije drzavna ali su cincari sacuvali to u svojim narodnim obicajima.
I svi vi koji pricate o istoriju, gledate samo ono sto se desilo posle 17-18 veka..
Moze li neko da mi kaze ko je bio drzavotvoran narod na tlu balkana prije dolaska turaka.
Znam da svaki narod ima svoju istoriju ali pogledajte malo logiku i ponasanje jedne nove imperije posle okupacije tudje teritorije.
Jedini problem na Balkanu su Cincari. Kada ih ne bude, jednom zauvek ce se zakopati ona prava istorija, ne ova danasnja koju ucite.

I ovo danas sa armàn-Makedon mi nemamo teritorijane pretenzije prema drzavama stvorene posle raspada turske imperije.
Mi znamo da smo oduvek tu.
kod ovih cincara koji poddrzavaju ovu tezu ima samo nostalgije i ponosa.
A ustvari rec Armàn je mnogo veca od reci Makedon.
I mi smo oduvek bili samo armànj i imamo limba armaneasca...

Puno pozdrava od jednog Cincarskog Cincarina
 
Bechi:
Ovo nije nasa zastava. To asocira na grcku zastasvu.
/QUOTE]

Slazem se sa tvojim misljenjem da asocira na grcku zastavu ali......

1. Ta zastava je objavljena na web sajtu Evropske Manjine
( http://www.eurominority.org ) i vodi se kao cincarska zastava. Iza tog sajta stoje ljudi koji su ukljuceni u razne programe vezane za Balkan (pod pokroviteljstvom EU ), sto samom sajtu daje dopunsku tezinu.

2. Na Wikipediji, (u delu na cincarskom jeziku) pojavljuje se slicna zastava sa prugama u zutoj boji na beloj podlozi. (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/roa-rup/5/59/Flambura_armãneascã.JPG) i postavljena je na mestu predvidjenom za zvanicnu cincarsku zastavu.

3. Jos na jednom mestu sam nasao crtez "cincarske zastave" slican predhodnima i to mozete videti takodje.(http://www.freshcashplus.com/lunjina/pic/Image11.gif)

Posle svega, koju informaciju moze da dobije neobavesteni posetilac koji na Internetu potrazi cincarsku zastavu?
 
Bechi:
Ovo nije nasa zastava. To asocira na grcku zastasvu.
/QUOTE]

Slazem se sa tvojim misljenjem da asocira na grcku zastavu ali......

1. Ta zastava je objavljena na web sajtu Evropske Manjine
( http://www.eurominority.org ) i vodi se kao cincarska zastava. Iza tog sajta stoje ljudi koji su ukljuceni u razne programe vezane za Balkan (pod pokroviteljstvom EU ), sto samom sajtu daje dopunsku tezinu.

2. Na Wikipediji, (u delu na cincarskom jeziku) pojavljuje se slicna zastava sa prugama u zutoj boji na beloj podlozi. (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/roa-rup/5/59/Flambura_armãneascã.JPG) i postavljena je na mestu predvidjenom za zvanicnu cincarsku zastavu.

3. Jos na jednom mestu sam nasao crtez "cincarske zastave" slican predhodnima i to mozete videti takodje.(http://www.freshcashplus.com/lunjina/pic/Image11.gif)

Posle svega, koju informaciju moze da dobije neobavesteni posetilac koji na Internetu potrazi cincarsku zastavu?

Pa Bechi..
Ovo sa zastavom i ja sada vidim.
Ali zasto ne ides na www.radiomakedonia.ro i tamo ces videti nasu zastavu originalnu.
Ako pazljivije potrazis nacices i cincarske zastave koje mirisu na Rumnusku zastavu.
Sve u svemu normalno je to da nas po svaku cenu guraju ili ka grckoj ili ka rumunskoj.

1. Zastava sa ovog sajta nije nasa i tu je stavljena od nekog koji nije cincarin.
Mi smo jos od 1986 doneli odluku za nasu zastavu.
Oko ovog sajta ne gravitiraju cincari nego ljudi koje imenuje europa iliti Fuen Kongres.
A vidi sad, nas su zaboravili da pozove na razgovore za nasa prava.
I kome sada treba da verujemo..Ovima ovde koji kazu da smo isti sa vlasima u srbiju?
2. Isto i na Vikipedia je ova zastava postavljena posle otvaranja strane i na cincarskom jeziku. Neko to radi namerno.
3. Ova treca zaastava je zastava sa svadbe i to je ona vekovna ili hiljadu godiina ista zastava koja se nosi na svadbama.

I nadam se da ce ova zastava ubrzo nestati sa sajta evropskih manjina jer cemo mi sada dooobro protestovati.
I kao sto rekoh..tu nema cincarskih cincara.

Puno pozdrava i drago mije sto istrazujete za nas..
I uz jednu molbu..
Zasto Rusi pisu kirilicom, kada..posto je bila ona rimska imperija..trebalo je da pisu latinicom.
I kako to da su se sloveni naselili duz Save i Dunava kada je u istom vremenu ta Vizantija bila Jaka Imperija?

Cincarski Cincarin

 
Ako neko ima dileme o kakvom se poklonu radi, rec je o filmu velicine

6,7 MB, u avi formatu. Na njemu je snimak nezvanicne cincarske himne

Dimãndarea pãrinteascã (govori poznat cincarski umetnik Toma Caragiu)

praceno tekstom na cincarskom jeziku. Mozes se pogledati pomocu

programa Windows Media Player, koji je sastavni deo operativnog sistema

Windows i ima ga skoro svaki kompjuter. Za one koji imaju slabu vezu sa

Internetom, preporucije se da pomenuti film skinu na svoj PC i tako ga

posmatraju.

Uzivajte :-)
 
1. Zastava sa ovog sajta nije nasa i tu je stavljena od nekog koji nije cincarin.
Mi smo jos od 1986 doneli odluku za nasu zastavu.

[/B]

Armanescu Arman ovo je vrlo interesantna izjava i zamolio bih te da nam das malo vise podataka. Gde, ko, kada, kako je doneo odluku za nasu zastavu? Mozes li da nam das neki link ili da navedes neki dokument gde mozemo da proverime te podatke?
 
Zastava o kojoj ti govoris je drugacijeg dizajna i od materijala koji svakako nije pogodan za nesto sto treba da leprsa na vetru. Ja imam sliku svadbarske zastave i moze se videti ovde:

http://www.freshcashplus.com/url/?go=17bc8c75e7

Ova poslednja zastava koju si stavio je samo jedna varijata.
Ne znam na koliko cincarskih svadba si do sada bio ali ona prva je jedna varijanta koju su cincari u Makedoniju imali kao model..

Ono sa nasom zastavom:
Pa vidi sad Beki: Ako je cincarski narod priznat u Republici Makedoniji kao deo cincarskog naroda, onda je i zastava bila u sklopu u tih svih dokumenata za priznavanje cincara i upisivane u ustavu drzave.
Znaci ako postoji narod, postoji i zastava.
A ta dokumenta se nalaze u parlaentu drzave.
Imamo i dve partije tamo.
Sta mislite koju zastavu one iznose na drzavne praznike?

A da ti objasnim sta, gde i kako..to je duga prica..Pogledaj malo po internetu i videt ces..

Puno pozdrava
 
Mi smo jos od 1986 doneli odluku za nasu zastavu.

Ono sa nasom zastavom:
Pa vidi sad Beki: Ako je cincarski narod priznat u Republici Makedoniji kao deo cincarskog naroda, onda je i zastava bila u sklopu u tih svih dokumenata za priznavanje cincara i upisivane u ustavu drzave.
Znaci ako postoji narod, postoji i zastava.
A ta dokumenta se nalaze u parlaentu drzave.
Imamo i dve partije tamo.
Sta mislite koju zastavu one iznose na drzavne praznike?

A da ti objasnim sta, gde i kako..to je duga prica..Pogledaj malo po internetu i videt ces..

Puno pozdrava

Ja sam zamolio za vise informacija povodom tvoje izjave da je jos 1986 godine doneta odluka za nasu zastavu. Ocekivao sam da saznam nesto vise ko je, kada i kako doneo tu znacajnu odluku. Ti sugerises da je zastava na sajtu http://www.radiomakedonia.ro/ originalna cincarska zastava ? Jeli to ta zastava o kojoj je odluka doneta 1986 godine?


Ako je ta zastava usvojena od strane Cincara iz BJRM 1986 godine, onda su oni bili vidoviti dajuci ideju Makedoniji kako da izgleda njena drzavna zastava. Isuvise je neverovatno da nacionalna manjina od nekoliko hiljada ljudi moze da nametne svoju zastavu vecini od oko 2 miliona. Pre ce biti da se dogodilo obrnuto. Cini mi se, da je prvo BJRM definisala svoju drzavnu zastavu 2002 godine (http://www.mymacedonia.net/links/images/mkd2.GIF), a da su zatim pojedini Cincari ili njihova udruzenja iz Makedonije usvojila "cincarsku zastavu" ( http://www.cincarnet.com/image006.gif -crveni pravougaonik sa zutim suncem u levom gornjem uglu, na beloj osnovi).

Odmah bi moglo da se postavi pitanje, jesu li to Cincari iz Makedonije uradili dobrovoljno ili pod "prijateljskim ubedjivanjem" od strane vlasti?
Poucen sopstvenim iskustvom i uspomenom na period kada su makedonske vlasti vrsile pritisak na ne-makedonce da promene svoja prezimena u odgovarajuca makedonska (npr. Djordjevic u Georgijevski), sklon sam da verujem da je ipak bilo "prijateljskog ubedjivanja". Ako je to tacno, mozda bi spisak zainteresovanih zemalja (osim Grcke i Rumunije) mogao da se prosiri i sa BJRM.

Izvinjavam se ako sam malo izasao iz osnovne teme ovog foruma (Ima li Cincara na Internetu...?), ali mislim da je pitanje nacionalne zastave cincarskog naroda vrlo vazno i da sami Armani moraju sto pre da ga definisu. Ucesnici ovog foruma su svojim dosadasnjim postovima, znanjem i tolerancijom pokazali kako moze da se razgovara o svim temama vezanim za Armane i zato sam temu nacionalne zastave i pokrenuo ovde.
 
Pitanje zastave je jedna veoma interesantna stvar.
U svakoj državi svaki narod ima pravo na svoju zastavu. Bitno je samo da to ne bude zastava neke druge drzave. Posto Armani nemaju svoju drzavu, pravi pogodak bi bio da svi imaju istu zastavu.
Ostaje nejasno koja je to zastava sa obzirom da sam od Fara armaneasca dobio odgovor da ne postoji takva zastava!
 
Cincarite ili Vlasite kako sto se priznati vo Ustavot na Republika Makedonija za site svoi oficijalni manifestacii i sobirot go koristat znameto so 8 kraci, zolti na crvena osnova. Za svadbite pak go koristat beloto zname kako znak na nevinost, no izvezeno so monistri vo razlicni boi. Oblikot na sarata e isto taka vo forma na sonce so osum kraci. Sto znaci osumte kraci se simbolot na naseto zname. Ako najdam nekoja fotografija so svadbarsko zname vednas ke ja ispratam. Ova beloto sto go vidov na fotografijata e nekoja moderna varijanta, bidejki nema nisto na nego. Svadbarskoto zname e celoto izvezeno kako sto rekov vo forma na sonce so osum kraci. Na nego se dodavale i mali zvoncinja koi zvonele dodeka se veelo znameto. Inaku znameto za vreme na svadbata pripagalo na kumot koj prethodno go kupuval od deverot i na samiot krst gore staval tri jabolka. Ova e eden od znacajnite obicai na svadbit. Ovde vo Makedonija seuste se pravat ovie obicai na nasite svadbi. Znameto treba da go veze nekoja snaa od semejstvoto na mladozenjata no na koja i se zivi dvajcata roditeli. I ova si ima svoja simbolika. Na krajot na svadbata site sakaat da probaat od jabolkata od znameto, a znameto se predava na mladite koi si go cuvaat. I jas si go cuvam znameto od mojata svadba. Uste nesto so edno zname moze da se napravi edna ili tri svadbi. Anchljinaciunj
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top