Ideje za biznis u Srbiji

DELIMICNI SPISAK LEKOVITOG BILJA KOJE OTKUPLJUJE JEDNA FIRMA

Cvetovi

Glog
Lipa
bagrem

Listovi

Brsljan
Crni dud
Malina
Orah
Bela breza
Dunja

Biljke

Matocina
Nana
Pasuljevina
Kopriva

Korenovi

Cicak
Pirevina
Kopriva

Plodovi

sipurak
svila kukuruza
Zainteresovani pojedinci mogu u svom kraju pribaviti potpune spiskove lekovitog bilja sa otkupnim cenama.
 
Za Zlo Tvora i ostale zainteresovane
Na svom posedu odgajam za sopstvene potrebe jagode,maline,ribizle,orah,badem,lesnik,kruske,grozje,visnje... i po nesto od povrca.Za mnoge proizvode ne idem na pijacu,a kostunjavo voce prodajem u manjoj meri.Sva se ta proizvodnja dobro isplati.
Imam 3 zbuna aronije.Rodila je odmah prve godine.Sada kao i kod nekog drugog voca to mogu putem reznica da razmnozavam neograniceno.
Poljoprivreda mi je sporedno zanimanje,ali napominjem da je bilo godina kada smo na tudjoj parceli imali toliko odlicne paprike da smo veliki deo toga i prodavali.
Vestacka djubriva i hemijska sredstva ne koristim u proizvodnji,jer postoji i takva poljoprivreda.
Nasi ljudi na selu i u manjim varosicama, ako nemaju bolje mogucnosti, treba da se usmere na povrtarstvo i vocarstvo,eventualno stocarstvo, jer ce im to doneti dobru zaradu,a i zemlja ce od toga imati koristi.Mnogi dobro zaradjuju beruci gljive,borovnicu i lekovito bilje.Postoje firme koje ove plodove odmah placaju.
Voleo bih da smo razvijena zemlja i da svi imaju svoja dobro placena radna mesta,ali na zalost stanje nije takvo tako da je pametno sto je ovakva tema otvorena.

rodila, super
i sta s njom?
koliko je rodila?
kome je prodas?
za koji novac je prodas?
koliko ti grmova treba da bi to bilo isplatiivo uopce?
uzmimo da imas stvarno recimo vocnjak
ulozio si sumu x, ucinio nemoguce i dobio kredit, recimo...
godinama si ga stvarao
imas neki plan
i nadas se rodu, da konacno izadjes iz minusa...
al prc, napadne ga neka iz brojne palete nevolja
paraziti ili oboljenje neko i sta, nista...prepolovi ti recimo ocekivani urod
znaci, da bi bilo koliko toliko rentabilno moras prskati
(cak i ako ti ne tretiras, a komsija tretira isto ti se fata
da je netretirano nije...)
ili moras imati gdje prodati to sto si proizveo po visokoj cijeni...
ili moras smisliti kako da neporodato preradis pa na tome zaradis (dodatno ulaganje?)
da ne racunamo sushu, grad ili sta te sve vec moze strefiti...
dakle, nije i ne moze biti isto imati basticu za svoje potrebe i proizvoditi kako bi od toga zivio

sto se skupljanja ljekovitog bilja recimo tice
baka mog bivseg decka je to radila da nadopuni svoj cesto mrshavi budzet
nije to bash shetnja po shumi, a ni zarada nije takva bila da bi se od nje moglo zivjeti
ko zna mozda je danas drukcije, mada sumnjam...

ljudi na seoskim domacinistvima rade
kako ovo pishes ispada da ti ljudi nista ne rade
al recimo ljetos se vozimo okolicom shapca
vise paprike putem, na improviziranim tezgama, 200 din vreca
bijeli luk,, dzab dzabe, lubenice isto...
a seljak mora prodat jer sta da radi s tim, da pusti da propadne...

e, vidis tu dolazimo do konkretne price
sjecam se prije desetak godina u podravini smo kupovali
mlijecne prozivode iz male mljekare koju su seljaci sami pokrenuli
kako bi sami plasirali svoje proizvode
sami prozveli, sami preradili, sami plasiraju
ali takva prica trazi da ljudi rade slozno, a upravo je to ono sto, koliko ja vidim srbiji fali
 
Oko 600 hiljada zena iz Istocne Evrope neguju stara lica u Italiji.Licno ne vidim nista lose u tome.Moja bliska rodjaka tamo obavlja ovaj posao vise od 15 godina.
Nasa sela i varosice vapiju za mladom zenskom radnom snagom.Uostalom,strankinje su vec vratile zivot u mnogim porodicama i malim naseljima.Ko istinski voli Srbiju razumece da ovo treba raditi organizovano i u mnogo vecoj meri nego do sada.
Koristim priliku da osudim za kukavicluk i samozivost sve one zdrave i prave koji su preko 30 godina,a nisu porodili jedan novi zivot!

za koju placu?
imas li ti toliko da platis recimo kucnu njegu?
koliko imas da platis recimo radnika?
+ zasto da uvozis radnika u zemlju koja ima ovoliku stopu nezaposlenosti?

nasa sela vapiju za mladom zenskom radnom snagom....fuj, ali fuj
mlada zenska radna snaga...:lol:

nasa sela vapiju za
stanovnistvom, to jest ziva istina, ali dok nam se svijest ne promijeni
nece nam se promijeniti ni ekonomska moc, ni demografska slika
gdje su otisli ti ljudi> zasto su otisli?
sta im je ova drzava ponudila kako bi ih na selu zadrzala?

ili jos bolje, za sta su se sami probali izboriti?
kako je provedena privatizacija u ovoj zemlji?
sto se nismo bunili kad su tvornice koje su VLASNISTVO radnika
presle u ruke kojekakvog olosha za dinar, ako i toliko?
nisu one nastale od vjetra i magle nego su ih radnicke ruke digle
isto vazi i za stocarska i poljoprivredna gospodarstva koja su bila u rukama drzave
to nije nicija prchija vec su to odrzali i podigli ljudi koji su na njima radili
i nije ni fer, ni posteno, ni demokratski (ako cemo se bas gadjat terminima)
da se RADNICKA, ZAJEDNICKA IMOVINA privatizira na takav nacin
to je prosto receno obicna kradja
i to nas je i dovelo tamo gdje smo sada;
hrckovski mentalitet + sklonost da prisvojimo sve sto nije prikucano
da ima neki smajli koji pljuje bas bi mi lego na kraj ove recenice
 
Postovana, ne mozemo sve zasnivati na PREDPOSTAVKAMA.....

"imas neki plan
i nadas se rodu, da konacno izadjes iz minusa...
al prc, napadne ga neka iz brojne palete nevolja "

A zamislite sad (ne dao Bog!) da Vi izdjete na ulicu i pogazi vas auto.....I to je nesto sto realno moze da se dogodi....Ali, ne mozemo zivot bazirati na takvim predostavkama, vec ga moramo gledati sa vise OPTIMIZMA i NADANJA...

NE POSTOJI NI JEDAN LOS POSAO KOJI SE DOBROM ORGANIZACIJOM NE MOZE NAPRAVITI DA BUDE DOBAR, KAO STO NE POSTOJI NI JEDAN DOBAR POSAO KOJI SE LOSOM ORGANIZACIJOM NE MOZE UPROPASTITI !

Za to je dokaz zadnji pasus koji ste napisali:

"e, vidis tu dolazimo do konkretne price
sjecam se prije desetak godina u podravini smo kupovali
mlijecne prozivode iz male mljekare koju su seljaci sami pokrenuli
kako bi sami plasirali svoje proizvode
sami prozveli, sami preradili, sami plasiraju
ali takva prica trazi da ljudi rade slozno, a upravo je to ono sto, koliko ja vidim srbiji fali "

Znaci, nije proizvodnja mlecnih proizvoda los posao, nego ga je upropastila LOSA ORGANIZACIJA POSLA...

Srbiji fale LJUDI KOJI SU KADRI DA ORGANIZUJU I VODE POSAO !

A kada to neki i uspeju - odmah bivaju razapeti na stub strama, kao tajkuni, lopovi, bezcasni.....

SRBI NIKAKAV I NICIJI USPEH NE PRASTAJU.
 
Postovana, ne mozemo sve zasnivati na PREDPOSTAVKAMA.....

"imas neki plan
i nadas se rodu, da konacno izadjes iz minusa...
al prc, napadne ga neka iz brojne palete nevolja "

A zamislite sad (ne dao Bog!) da Vi izdjete na ulicu i pogazi vas auto.....I to je nesto sto realno moze da se dogodi....Ali, ne mozemo zivot bazirati na takvim predostavkama, vec ga moramo gledati sa vise OPTIMIZMA i NADANJA...

NE POSTOJI NI JEDAN LOS POSAO KOJI SE DOBROM ORGANIZACIJOM NE MOZE NAPRAVITI DA BUDE DOBAR, KAO STO NE POSTOJI NI JEDAN DOBAR POSAO KOJI SE LOSOM ORGANIZACIJOM NE MOZE UPROPASTITI !

Za to je dokaz zadnji pasus koji ste napisali:

"e, vidis tu dolazimo do konkretne price
sjecam se prije desetak godina u podravini smo kupovali
mlijecne prozivode iz male mljekare koju su seljaci sami pokrenuli
kako bi sami plasirali svoje proizvode
sami prozveli, sami preradili, sami plasiraju
ali takva prica trazi da ljudi rade slozno, a upravo je to ono sto, koliko ja vidim srbiji fali "

Znaci, nije proizvodnja mlecnih proizvoda los posao, nego ga je upropastila LOSA ORGANIZACIJA POSLA...

Srbiji fale LJUDI KOJI SU KADRI DA ORGANIZUJU I VODE POSAO !

A kada to neki i uspeju - odmah bivaju razapeti na stub strama, kao tajkuni, lopovi, bezcasni.....

SRBI NIKAKAV I NICIJI USPEH NE PRASTAJU.

ne mozemo nista zasnivati na pretpostavkama
ako planiramo od toga zivjeti tj ako se o poslu radi
zato i kazem nema tu neprskano
neprskano moze za sebe i svoje pa ako sta ostane
podijelis prijateljima i komsijama
al da od toga platis ratu kredita ne moze
ili to moras biti u mogucnosti prodati za puno veci novac,
a da li je nas proizvodjac to u mogucnosti?

znam covjeka koji se pricom o organskoj poljoprivredi bavi vec godinama
tj bavi se organskom poljoprivredom
jel zaradio silne pare od toga
naravno da nije
jedva spaja kraj s krajem
a zasto
pa zato sto mu je pocetni kapital skoro pa nula
i prisiljen je da svoje znanje iznajmljuje drugima
koji pare imaju, al obraz nemaju
i oni uspijevaju, bar kratkorocno
onako kako to mi ovdje najvise volimo; uzmi lovu i bjezi...

a da imamo problem organizacije imamo, al to je tek skrama na povrsini
mutne duboke vode
mi imamo problem sa svijescu o sebi i drugima
sa odnosom prema sebi i drugima
srbiji fale ljudi koji nisu alavi tj mi jesmo vecinski alavi
+ i toga bismo se odrekli samo da komsiji crkne krava...sitne li radosti...: (

a ovi sto su kod nas...uspjeli u ovim mutnim vremenima
vecinski i jesu tajkuni i lopovi
cast izuzecima
 
Kilogram plodova biljke godzi kosta 5000 dinara!?Dosta lako se odgaja.O njoj mozete naci dovoljno podataka na internetu.
Proizvodnja psenice se ne isplati ljudima koji imaju mali posed.

Da a gde prodati plod, niko na iternetu nije napisao da je prodao ni sto grama, pa ako je tako svi bi to gajili ne bi se ebali sa zitomo, jabukama i itd.


RTS
petak, 05. okt 2012,

Crveni dijamant i u Srbiji

Godži
- biljka čije plodove Kinezi zovu "crveni dijamant" ili "srećne bobice" zbog njihove vrednosti za zdravlje, raste i u niškom naselju Novo Selo, u dvorištu Ljubiše Jovanovića.

godzi u saksijama.jpg
godzi 1.jpg


Ljubiša Jovanović u svom dvorištu u Nišu uzgaja godži bobice, slatko voće poreklom s Himalaja.
Kako sam kaže, on je, za sada, jedini proizvođač tog voća u Srbiji.

U bobicama odličnim za zdravlje i traženim u Evropi, Jovanović je prepoznao mogućnost za dobar biznis i naručio seme iz Kine, Nemačke i Kanade.

"Uspeli smo najpre da selekcijom semena sa tri kontinenta odaberemo ono pravo, visokohibridno i to da zasejemo", objašnjava Jovanović.
"Uspeli smo da izvedemo biljku do određene visine, da počne da cveta i rađa."

Sve to je uspeo za samo nekoliko meseci.
Za to vreme, proizveo je i prodao 25.000 sadnica, a planira i zasade na većoj površini.
U poslu najviše pomažu sinovi - apsolventi agronomije, motivisani mogućnošću da sebi obezbede dobar posao, jer, na jednom hektaru, već u prvoj godini može da rodi 1.000 kilograma skupih plodova.

"To je 30.000 evra, a sva ulaganja u tu plantažu od jednog hektara su oko 20.000 evra,
i oni će povratiti uloženo već u prvoj godini,
a u drugoj i trećoj biće to trostruko i petostruko više", kaže Nikola Jovanović.

Sve to daje osnova za ambiciozne planove da se u uzgoj bobica, kojima se pripisuje dugovečnost Kineza, uključi što više voćara iz čitave Srbije, a Jovanovići su spremni da sledeće godine proizvedu milion sadnica.

"Planiramo da sledeće godine zasadimo sto hektara", kaže Nemanja Jovanović.

"Pozivam poljoprivrednike širom Srbije i nadam se da će banke odobravati kredite ljudima koji žele da se bave ovim poslom
i da postanemo lider Balkana, a verovatno i Evrope."


Plodovi se beru od avgusta do oktobra.
Godži bobice jedu se sveže, sušene ili prerađene u sok, a antioksidantni i imunološki parametri gotovo su dvostruki veći nego kod aronije.
 
Sto ovi sa RTS-a ne pocnu da gaje taj godzi pa da se finansiraju nego su svim gradjanima Srbije zarezali "porez"? Bankarski krediti su ekstremno nepovoljni, a svi samo pozivaju ali niko da kaze konkretno kome da se proda nego svi nesto komentarisu okolo tipa EU, SAD... Stani! Kome tacno u EU, SAD? Ime firme? Uslovi trgovine? Hajde malo konkretno, a ne samo uopsteno.
 
... Hajde malo konkretno, a ne samo uopsteno.

... Plodovi se beru od avgusta do oktobra.
Godži bobice jedu se sveže, sušene ili prerađene u sok ...

Kol'ko ja kapiram
ovaj Nišlija će da zaradi prodajući sadnice.

Oni koji kupe te sadnice
mogu da gaje godži,
a od plodova da prave razne stvari koje se i inače prave od biljaka.
Čajeve, džemove, sokove ..
Ili sirovo odnosno sušeno.

Ja stalno kupujem u biiljnim prodavnicama
pa mi je jasna ideja.
 
Sto ovi sa RTS-a ne pocnu da gaje taj godzi pa da se finansiraju nego su svim gradjanima Srbije zarezali "porez"? Bankarski krediti su ekstremno nepovoljni, a svi samo pozivaju ali niko da kaze konkretno kome da se proda nego svi nesto komentarisu okolo tipa EU, SAD... Stani! Kome tacno u EU, SAD? Ime firme? Uslovi trgovine? Hajde malo konkretno, a ne samo uopsteno.

A sta bi ti, junace?

Da ti sve drugi SAZVACU I STAVE U USTA, a ti samo da - progutas!?

E ne ide to tako u kapitalizmu batice moj....Zaebi stvar...

Dovoljno je sto SI DOBIO DOBRU IDEJU!

Dalje se bori SAM da je sprovedes u zivot.

Zato se kaze da je sve u kapitalizmu PRIVATNA INICIJATIVA. I n i c i j a t i v a !!!

Niko tebi nece ni reci ni dati SVE!

Pronadji sam, trazi, laktaj se...

Jedino tako se uspeva.

Oni koji to nisu kadri - stalno ce ostati SAMO RADNA SNAGA onih koji su za borbu spremni..-....
 
Poslednja izmena:
Veliki deo nasih nezaposlenih ljudi ne zeli nista da radi.Lencare godinama i cekaju da im nesto padne sa neba!?Poznajete li takve?

takvih poznajme vrlo malo
al zato poznajem puno
mamine i tatine djece zaposlene
preko raznoraznih veza da kobajagi nesto rade
poznajem i gomilu stranackih kadrova koji se takodjer
prave da nesto rade...
i jos vise nezaposlenih koji uzaludno traze bilo kakav posao
od koga se moze prezivjeti
zapravo, njima broj iz dana u dan raste : (

.
 
Trebalo bi da ovde neko iznese koliko bi jedno domacinstvo trebalo da ulozi evra da bi koristilo solarnu energiju i da li se instaliranje tih uredjaja isplati.Mnogi bi mogli da zaradjuju dobro proizvodeci i postavljajuci navedene uredjaje.


To ONI SAMI treba da izracinaju, provere, sazvacu....

Drugi ne mogu da im daju PRAVU INFORMACIJU, nego samo PODATKE.

Svako sam treba da oseti za sta je sposoban i koliko da vuce.
 
Veliki deo nasih nezaposlenih ljudi ne zeli nista da radi.Lencare godinama i cekaju da im nesto padne sa neba!?Poznajete li takve?

Jeste tako, ali nije se lako pokrenuti, ponekad je bolje i lencariti nego uci u rizicno samozaposlenje kroz sopstvenu investiciju, vremena i novca. Nije ti potrebna samo ideja i dobra volja, potreban je i kapital i naravno dobra poslovna komunikacija kao i doza srece da bi napravio novac. Za veci novac, najbitnija stvar je "legalna" spekulacija, legalna ako ne moze da se dokaze suprotno, javno se prosipa druga prica i drugacije te uce knjige i drustvo, onda pogledas bogate ljude i shvatis da nije to bas kao u knjigama. Primer, Miodrag Kostic je navodno od stana vrednog 40 hiljada maraka, napravio carstvo vredno 400 miliona eura u roku od 10-15 godina, a nije izbacio ni jednu inovativnu stvar na trziste pa da postoji neka sitna mogucnost da se takva cifra opravda, sto znaci bavio se spekulacijom da bi imao uspesan biznis i svaka mu cast, profesionalac je u tome. Evo ja dajem nekom 40 hiljada, da napravi za 10 godina, 400 puta manje od navedene cifre u moje ime :D, i poklanjam mu 50% na kraju ?
 
Jeste tako, ali nije se lako pokrenuti, ponekad je bolje i lencariti nego uci u rizicno samozaposlenje kroz sopstvenu investiciju, vremena i novca. Nije ti potrebna samo ideja i dobra volja, potreban je i kapital i naravno dobra poslovna komunikacija kao i doza srece da bi napravio novac. Za veci novac, najbitnija stvar je "legalna" spekulacija, legalna ako ne moze da se dokaze suprotno, javno se prosipa druga prica i drugacije te uce knjige i drustvo, onda pogledas bogate ljude i shvatis da nije to bas kao u knjigama. Primer, Miodrag Kostic je navodno od stana vrednog 40 hiljada maraka, napravio carstvo vredno 400 miliona eura u roku od 10-15 godina, a nije izbacio ni jednu inovativnu stvar na trziste pa da postoji neka sitna mogucnost da se takva cifra opravda, sto znaci bavio se spekulacijom da bi imao uspesan biznis i svaka mu cast, profesionalac je u tome. Evo ja dajem nekom 40 hiljada, da napravi za 10 godina, 400 puta manje od navedene cifre u moje ime :D, i poklanjam mu 50% na kraju ?

Iz zivotnog iskustva znam da ako postoji DOBRA IDEJA - novac se uvek nadje od negde! (Naravno, ako nije nesto sa "drugog sveta")

Govorimo o sitnim poslovima nas, smrtnika.

Investicija mora da se isplati za NAJVISE 3 godine !


Ako je u pitanju ulaganje u nekretnine - do 10 godina.
 
Iz zivotnog iskustva znam da ako postoji DOBRA IDEJA - novac se uvek nadje od negde! (Naravno, ako nije nesto sa "drugog sveta")

Govorimo o sitnim poslovima nas, smrtnika.

Investicija mora da se isplati za NAJVISE 3 godine !


Ako je u pitanju ulaganje u nekretnine - do 10 godina.

Mora samo da se umre.
Kratkorocne investicije su pogodnije za gradjanstvo koje zeli brze da stigne do break even pointa, problem je sto su i rizicnije.
Na kakvo ulaganje u nerketnine do 10 godina mislis ?Kupim nekretninu pa je rentiram ?
 
Imam jednu ideju, pa cu je izloziti. Svi znamo da je gradjevina sigurna zarada, ali se mora imati ulog. Npr ulozis 100 000e, a posle svih radova imas kapital koji vredi 200 000e. Za npr 2-3 godine radova, kapital se udvostruci.
Jedino treba imati taj pocetni kapital-bogatstvo koje nemamo... Ali, ako bi se deset ljudi dogovorilo da ulozi po 10 000e sto je mnogo prihvatljiviji ulog, oni bi imali tih 100 000 i mogli da bez zaduzivanja realizuju projekat. Znaci posle dve godine bi mogli da racunaju da je njihovih ulozenih 10 000 postalo npr 20 000... Neki od ucesnika bi mogli i da ucestvuju u radovima, da dovoze materijal, to bi im se racunalo kao novac da ulazu, sve po zaslugama da se racuna ko je sta uradio, kao da je ulozio novac (odbija se od njegovog dela uloga onoliko koliko doprinese). Na taj nacin covek radi bukvalno za sebe, a ne za ove nase privatnike (robovlasnike).

Ne znam da li sam dobro docarao ideju, mislim da ne bi mogla da ne uspe. Jedini problem je to, sto nisam siguran da bi se moglo naci deset postenih i doslednih dogovoru...koji bi disali kao jedan...
 
Imam jednu ideju, pa cu je izloziti. Svi znamo da je gradjevina sigurna zarada, ali se mora imati ulog. Npr ulozis 100 000e, a posle svih radova imas kapital koji vredi 200 000e. Za npr 2-3 godine radova, kapital se udvostruci.
Jedino treba imati taj pocetni kapital-bogatstvo koje nemamo... Ali, ako bi se deset ljudi dogovorilo da ulozi po 10 000e sto je mnogo prihvatljiviji ulog, oni bi imali tih 100 000 i mogli da bez zaduzivanja realizuju projekat. Znaci posle dve godine bi mogli da racunaju da je njihovih ulozenih 10 000 postalo npr 20 000... Neki od ucesnika bi mogli i da ucestvuju u radovima, da dovoze materijal, to bi im se racunalo kao novac da ulazu, sve po zaslugama da se racuna ko je sta uradio, kao da je ulozio novac (odbija se od njegovog dela uloga onoliko koliko doprinese). Na taj nacin covek radi bukvalno za sebe, a ne za ove nase privatnike (robovlasnike).

Ne znam da li sam dobro docarao ideju, mislim da ne bi mogla da ne uspe. Jedini problem je to, sto nisam siguran da bi se moglo naci deset postenih i doslednih dogovoru...koji bi disali kao jedan...

Ideja je dobra i isplativa,ovako u par rečenica sabijena, ali ti je poslednja rečenica živa istina....nema takvih, bar ne u ovoj našoj zemlji. Zato ja i nisam pristalica ortakluka.
 
Imam jednu ideju, pa cu je izloziti. Svi znamo da je gradjevina sigurna zarada, ali se mora imati ulog. Npr ulozis 100 000e, a posle svih radova imas kapital koji vredi 200 000e. Za npr 2-3 godine radova, kapital se udvostruci.
Jedino treba imati taj pocetni kapital-bogatstvo koje nemamo... Ali, ako bi se deset ljudi dogovorilo da ulozi po 10 000e sto je mnogo prihvatljiviji ulog, oni bi imali tih 100 000 i mogli da bez zaduzivanja realizuju projekat. Znaci posle dve godine bi mogli da racunaju da je njihovih ulozenih 10 000 postalo npr 20 000... Neki od ucesnika bi mogli i da ucestvuju u radovima, da dovoze materijal, to bi im se racunalo kao novac da ulazu, sve po zaslugama da se racuna ko je sta uradio, kao da je ulozio novac (odbija se od njegovog dela uloga onoliko koliko doprinese). Na taj nacin covek radi bukvalno za sebe, a ne za ove nase privatnike (robovlasnike).

Ne znam da li sam dobro docarao ideju, mislim da ne bi mogla da ne uspe. Jedini problem je to, sto nisam siguran da bi se moglo naci deset postenih i doslednih dogovoru...koji bi disali kao jedan...


Sve je to lepo, samo bi ti trebalo 100 ljudi sa po 10 hiljada jura. Zato sto sa 100 000 eura ne mozes ni shupu da napravis...
 
...
ako bi se deset ljudi dogovorilo da ulozi po 10 000e sto je mnogo prihvatljiviji ulog, oni bi imali tih 100 000 i mogli da bez zaduzivanja realizuju projekat
...

Drago mi je da vidim da je moja ideja još nekome "pala" na pamet !
Još za vreme samoupravljanja ja sam govorio da
ne moramo da napuštamo sistem odsustva eksploatacionih odnosa u procesu proizvodnje,
a da ipak imamo privatni kapital i privatno vlasništvo.
Kako ?

Pa najbolji primer je taxi.
Taxi je privatan, ali taxista ne zapošljava nikoga sem sebe samog.
Dakle nema eksploatacije čoveka po čoveku.

Idemo dalje.
Ako dvojica ravnopravno ulože u neki posao, recimo trafika na ulici,
jedan radi pre, a drugi posle podne,
opet imamo privatni bviznis,
a nemamo eksploataciju.

Ako se troje uortače,
recimo tri knjigovođe,
pa otvore privatnu knjigovodstvenu agenciju,
ili četiri frizera otvore frizersku radnju,
i td...

Poenta je da se ravnopravni udruže.
Ravnopravnost je kad ulože isti kapital ili neku protivvrednost.
Kako će oni da se dogovore,
ko će da bude direktor, a ko čistačica,
to državu i društvo ne mora da interesuje.

Prosto zar ne ?
Imamo privatnu fabriku,
a nemamo eksploataciju.

Zašto insistiram na odsustvu eksploatacije ?
Pa zato što je jedina istinska razlika socijalizma od kapitalizma upravo to !
Odsustvo eksploatacije.

Sve drugo,
i kolektivno odlučivanje,
i zaštitu radničkih prava
i jake sindikate
sve to
postoji i to bolje nego što je kod nas bilo
i u kapitalizmu.
 
Sve je to lepo, samo bi ti trebalo 100 ljudi sa po 10 hiljada jura. Zato sto sa 100 000 eura ne mozes ni shupu da napravis...

Ne.

Nekada UOPSTE NE TREBAJU velike PARE!

Primer:

Vidiss dobar teren na kome bi mogao da se podigne CENTROKOMERCIJAL.....

Odes i razgovaras sa vlasnikom terena: kazes da hocxes da gradis centrokomercial i da ces njemu dati dva najbolja lokala nakon zavrsetka.

Ako pristane, sklopite UGOVOR.

Das inzinjerima da naprave maketu po tvojoj ideji...

Kada je maketa gotova stavis centrtokomercijal u PRE PRODAJU....

Zainteresovani uloze 30-40% jer znaju da ce kupiti lokal po priviligovanoj, mnogo nizoj ceni...

Od tih para pocinjes da gradis ....

Kako gradnja odmice, kupovina i kupaca je sve vise...

I tako, do kraja izgradnje, imas prodte SVE lokale.

Das gazdi dva lokala koje ste dogovorili, a ti ostanes sa 2-3 lokala koje su TVOJA ZARADA.
 
Poslednja izmena:
Da li postoji mogucnost da se u velelepim kucama gastarbajtera po selima razvija turizam?

Dokle god te naše ljude nazivaš gastarbajterima sve je veća njihova mržnja prema vama.Dosta njih da nebi to bili prodaju te kuće i nose pare van zemlje ,uzimaju njihovo državljanstvo iz tog razloga ne dolaze više uopšte u tu svoju zemlju a samim tim ne donose ni devize više.
 
Da li postoji mogucnost da se u velelepim kucama gastarbajtera po selima razvija turizam?

Za to ti treba dogovor sa tim gastarbajterom i ugovor i zakupu na duži niz godina.
Uz to, tu je mentalitet i naš i njihov, sentimentalna vezanost za tu nekretninu koja najveći deo godine zvrji prazna, ali to je volja vlasnika.
Da taj vlasnik, koji itekako dobro zna kako se krvnički zaradjuje i koliko se odricao da bi tu kuću sazidao baš tu, u svom mestu, želi da je izda bilo kome nalepio bi bar papir IZDAJE SE ili bi, što je mnogo bezbednije, pustio reč po selu i obližnjem gradu, da ne pričam o internet oglasima.
 

Back
Top