Posao, plate u Srbiji

Danas razmišljam kako sam vise para zarađivala sa 18 godina kad sam radila kao konobarica i na garderobi, nego sa 35 kad imam dvoje dece i radim u "ozbiljnoj" firmi . Dodje mi da se vratim u kafanu i da šljakam, pa makar bez prijave, ali da imam para do kraja meseca, a ne da se kupim već od 15og svaki mesec. Kako vi živite, jel ste više zaradjivali u mladosti ili u kasnijim godinama? Čime se baviti u danasnje vreme, da imas za pristojni život, a ujedno da ne zapostavis porodicu?
ne znam sta ce ti znaciti nasi odgovori...........svako ima svoje probleme, svoj svet na koji se manje vise adaptiramo pa i ne primetimo druge svetove, naprimer , tvoj svet. Al ako je za tvoju utehu, da kazem, zivot je kao svakodnevnica na moru..........naidju talasi, pa potom pucina mirna ko staklo, pa onda more opet zapeni..............zato , treba da znamo da ni dobro ni lose ne mogu vecno trajati. Kad je lose , pravimo se kao da to ne primecujemo a kad nam je dobro, uzivajmo punim plucima..............to je formula za psiholoski opstanak u ovom svetu. Nismo uvek mi krivci za "lose".........ne moze svako biti Kejt Midlton.
Ono sto mi je iskustvo pokazalo je to da se sa godinama ipak krecemo ka boljem materijalnom statusu. Nazalost, onda kada nam je novac najpotrebniji, u mladosti, kada stvaramo porodicu, tada imamo najmanje para. U poznim godinama, kada imamo debelu penziju, sopstvenu kucu, malo izdataka, ne zaboravimo nasu mladost kada nismo nista imali, pomozimo materijalno nase potomke. Za nas je to malo opterecenje a za njih, cesto, egzistencija.
 
alo, 50% u Srbiji imaju platu 65 hiljada i manje....
Mislite da ja to ne znam? Nisam ni rekao da svi mesečno zarade zajednički cca 2000 evra nego da je to suma potrebna za pristojan život. Ko živi u nekom većem gradu i nema nikakvu podršku sa strane od roditelja i sl. dnevno troši u proseku 50 evra samo u prodavnicama i to ako se kuva i spremaju obroci, bez da se ide po restoranima. A gde su računi? Ja imam i decu školarce.
Svaka čast svima koji opstaju u nekom većem gradu bez bilo čije pomoći sa platama do 500 evra, tj. ukupnim prihodima do 1000 evra i još imaju decu. To je preteška borba, puna odricanja.
 
Mislite da ja to ne znam? Nisam ni rekao da svi mesečno zarade zajednički cca 2000 evra nego da je to suma potrebna za pristojan život. Ko živi u nekom većem gradu i nema nikakvu podršku sa strane od roditelja i sl. dnevno troši u proseku 50 evra samo u prodavnicama i to ako se kuva i spremaju obroci, bez da se ide po restoranima. A gde su računi? Ja imam i decu školarce.
Svaka čast svima koji opstaju u nekom većem gradu bez bilo čije pomoći sa platama do 500 evra, tj. ukupnim prihodima do 1000 evra i još imaju decu. To je preteška borba, puna odricanja.
To je to upravo.. Mi imamo manje od 200 000 i nemamo nikakvu pomoć, ako ne računam mama što kupi deci nešto što vole da pojedu i sl.Cerka mi kreće u školu u septembru, sin još u vrtic , zato sam i otvorila temu da vidim da li sa mnom nesto nije u redu ili ima jos ljudi koji preživljavaju jer oko mene ili lazu mene ili lazu sebe, svi imaju neke evre , neke stekove , idu na skijanje, kupuju kola. Ja ne mogu da se nacudim odakle
 
Ima li neko ideju ili pametnu procenu koja je stvarna vrednost evra (ne ova fiksirana na 117.5 RSD)?
Da li 100 evra u Srbiji kupuju istu količinu sličnih proizvoda i usluga danas kao 2006. ili 2007. ?

To je trenutak kada se realan rast plata u Srbiji, čini mi se , drastično usporio.
Kao doduše i u velikom broju evropskih ekonomija.

plate_Srbija.jpg


Imate li neku procenu ?
Koliko su naše plate izražene u toj realnoj vrednosti, a ne ovoj fiksranoj?
Dal dobacuju do 500 evra, šta mislite?

PS
Gore su navedene prosečne plate, koje su iskrivljene ka većim platama
relativno velikim primanjima manjeg broja zaposlenih.
Merodavnija je medijalna plata, ali da, za sada , ne otvaramo i to.
(Na primer, sada je prosečna oko 84.000 a medijalna oko 64.000).
 
Poslednja izmena:
Ovo je fenomen od koga boluju mnoge nekada jake svetske ekonomije.

Na primer, prosečan USA zaposleni prima jedva 10-ak procenata veću realnu
platu
po satu rada nego njegov roditelj kasnih 70-ih godna XX veka.


A prosečno bogatstvo domaćinstva je danas čak oko 60-70% manje nego pre 50 godina.

Rast zarade po satu rada pratio je rast produktivnosti rada do neke 1973. ili 1974. godine.
Posle toga bukvalno stagnacija 40-50 godina.


usa_productivity.png
 
To je to upravo.. Mi imamo manje od 200 000 i nemamo nikakvu pomoć, ako ne računam mama što kupi deci nešto što vole da pojedu i sl.Cerka mi kreće u školu u septembru, sin još u vrtic ,
Mnoge porodice zive sa jednim minimalcem ceo svoj zivot.Partner ili partnerka imaju posao,zdravstveno je preko njih a druga osoba zvanicno ne radi.Posle zive od jedne penzije.
Uglavnom je to jedna simbolicna minimalna plata ili maaaaalo vise od minimalne.
Cifra koju spominjes od 200.000 dinara je nedostizna za najveci broj gradjana Srbije jer je plata minimalac a posao u fabrici najcesce a da se uplacuju svi doprinosi.
Kad se izadje iz centra grada ode na periferiju,ode u unutrasnjost Srbije posla nema.Uzmi Kursumliju kao primer,posla nema,plata nema a treba imati pare za struju,vodu.Najgore su prosle obicne osobe gastarbajterskog kraja kojima niko nije u inostranstvu vec mogu da rade jedino obicne poslove.Od Pozarevca do Bora posla za obicne osobe osobe nema.
Uzmi zapad,sever Srbije kao primer od malog grada do malog grada isto je.
zato sam i otvorila temu da vidim da li sa mnom nesto nije u redu
Vas dvoje imate astronomsko visoke plate u odnosu na obicne osobe Srbije.
ili ima jos ljudi koji preživljavaju
Sa tim platama se zivi punim plucima,prezivljavali bi da imate 47.000 platu jedno uz to da drugo radi nesto za dnevnicu.
jer oko mene ili lazu mene ili lazu sebe,
Ozbiljne pare donosi estrada,politika,profesionalni sport.
Ako nisu od te fele a njihovi nisu od te fele pare pitanje je da li su legalne.(Ako ih uopste imaju.)
svi imaju neke evre ,
Poreklo?
Poreklo?
idu na skijanje, kupuju kola.
To rade bogatasi u nasoj zemlji jer obicnoj osobi taj luksuz nije dostupan.
Ja ne mogu da se nacudim odakle
Isto niti zašto privlace lopove pričama da su bogatasi,kupovinama takodje.
 
Mnoge porodice zive sa jednim minimalcem ceo svoj zivot.Partner ili partnerka imaju posao,zdravstveno je preko njih a druga osoba zvanicno ne radi.Posle zive od jedne penzije.
Uglavnom je to jedna simbolicna minimalna plata ili maaaaalo vise od minimalne.
Cifra koju spominjes od 200.000 dinara je nedostizna za najveci broj gradjana Srbije jer je plata minimalac a posao u fabrici najcesce a da se uplacuju svi doprinosi.
Kad se izadje iz centra grada ode na periferiju,ode u unutrasnjost Srbije posla nema.Uzmi Kursumliju kao primer,posla nema,plata nema a treba imati pare za struju,vodu.Najgore su prosle obicne osobe gastarbajterskog kraja kojima niko nije u inostranstvu vec mogu da rade jedino obicne poslove.Od Pozarevca do Bora posla za obicne osobe osobe nema.
Uzmi zapad,sever Srbije kao primer od malog grada do malog grada isto je.

Vas dvoje imate astronomsko visoke plate u odnosu na obicne osobe Srbije.

Sa tim platama se zivi punim plucima,prezivljavali bi da imate 47.000 platu jedno uz to da drugo radi nesto za dnevnicu.

Ozbiljne pare donosi estrada,politika,profesionalni sport.
Ako nisu od te fele a njihovi nisu od te fele pare pitanje je da li su legalne.(Ako ih uopste imaju.)

Poreklo?

Poreklo?

To rade bogatasi u nasoj zemlji jer obicnoj osobi taj luksuz nije dostupan.

Isto niti zašto privlace lopove pričama da su bogatasi,kupovinama takodje.
Pa, ja upravo temom i obuhvatam sve te ljude koji preživljavaju i sa manjim ciframa ..znam i to kako je i to sam prošla. Bilo je i kad imam i kad nemam , zato i pitam kako se drugi dovijaju kako zarade neki dinar preko, kako rasporedjuju i sl.
 
Pa, ja upravo temom i obuhvatam sve te ljude koji preživljavaju i sa manjim ciframa ..znam i to kako je i to sam prošla.
To je svima zivot jer drugi nemaju a zarada kompletna nije im isplacena.Cak kad tuze fabriku,dobiju je na sudu te pare u zivotu najcesce ne vide.Cak.kad se zatvori,srusi te tu sagradi nesto npr.trzni centar isto je.
Bilo je i kad imam i kad nemam , zato i pitam kako se drugi dovijaju kako zarade neki dinar preko,
Nemaju kad jer su smene u npr.fabrikama bas dugacke,teske,mukotrpne,iscrpljujuce.
Neki srecnici imaju sestre ili bracu sa kojima su u dobrim odnosima te pomazu.
Neke srecnice imaju svoje sa parama te pomazu.Mnogi nemaju nekog na koga se mogu osloniti,eto jedne plate.
kako rasporedjuju i sl.
Za sve se uvek stedi,racuni budu minimalni.Kupuje se obicna hrana (pileca ledja npr.),kupuje se na snizenju.
Obican hleb ne onaj luksuzan,obicna pašteta ne Rio Mare.Obicna riba u konzervi ne luksuzna ruska.Obicna cureca konzerva ne luksuzna(kad je neki praznik).Patike su oko dve hiljade dinara do maksimum dve i po.
Nema luksuznih od dvanaest hiljada,to je za bogatase.(Pri tom cipele duboke za zimu nema svrhe kupovati.Luksuz su oko cetiri hiljade a raspadnu se za tri nedelje.)
Odeca je od kineza,ves od kineza,carape isto,slovi,kape itd.isl.Nema luksuznog trosenja ves masine na sezdeset ili devedeset stepeni vec se pere na cetrdeset sa dodatnim kracim ispiranjem (gde se doda asepsol npr.).
(Ko ima ves ~masinu da im radi.Ako ne radi pere se rucno jer najcesce da se kupi polovna nema ko da je unese,instalira ili nema para za to.)
Uzmi u obzir pijacne dane (cetvrtak u Kursumliji npr.) ,uzmi u obzir vasare ~ tu se nadje za kupovinu ako nesto nema kod kineza ili u prodavnicama.
 
Poslednja izmena:
Što je to vekna hleba? Na koju mjeru se to odnosi? 🤔
U Srbiji to je kamion hleba sine.
Hleb, to je ono sto vi u najboljem delu vase zemlje Dalmaciji zovete turta. Vekna hleba je jedna turta. Pa jedna turta u Hrvastkoj kosta 2eura recimo koliko je bilo jesenas u Spalatu ili Raguzi a u MinKenu u Svabiji kosta 5 eura.

***
Ne pitas sta su Raguza i Spalato? A pitas za veknu hleba.
 
Poslednja izmena:
U Srbiji to je kamion hleba sine.
Hleb, to je ono sto vi u najboljem delu vase zemlje Dalmaciji zovete turta. Vekna hleba je jedna turta. Pa jedna turta u Hrvastkoj kosta 2eura recimo koliko je bilo jesenas u Spalatu ili Raguzi a u MinKenu u Svabiji kosta 5 eura.

***
Ne pitas sta su Raguza i Spalato? A pitas za veknu hleba.
Nisam iz Dalmacije, kod mene se tako ne govori. Kod nas se kaže štruca, šnita, "kila", komad ili jednostavno jedan.
I da, je 2€ za 1kg kruha, otprilike. Ovaj kruh koji ja kupujem ima 650g i dođe 1.29€.
Za 1kg to je 1.98€.
A kolike su plaće u Njemačkoj ili Francuskoj, a koliko u Srbiji? Koliko kila ili tih vekni može kupiti Nijemac, Francuz, a koliko Srbin? A koliko Hrvat? I naravno, uspoređuj iste vrste kruha, a ne neki najjeftiniji kod vas i najskuplji u EU.
 

Back
Top