Granica između mudrosti i lukavstva

Gljiva zjalelovka:
Blago cara Radovana
''Prost čovek se brani lukavstvom, kao što se kulturan čovek brani pameću. Lukavstvo, to je pamet nepametnih, i lukavstvo je perverzija razuma. Lukavstvo je inteligencija neinteligentnih i snaga nemoćnih. Lukavstvo je pamet podlih. Opreznost je kod dobrih ono što je lukavstvo kod rđavih. A pošto je lukavstvo jedino čime se glupak brani, on veruje da je čovek koji je pametniji od njega, samo lukaviji od njega; i da se ovaj ne služi mudrošću nego samo izoštrenim lukavstvom. Prostak smatra daje veliko lukavstvo jedina velika pamet, strahovito i smrtonosno oružje protiv svakog slabijeg. On ne može ni da zamisli da prava pamet znači samo kristalizovanu dobrotu i duboko čovekoljublje.''



''Mesa Selimovic Tvrdjava
— Zar lukavstvo može zamijeniti znanje?

— Iskusan čovjek bi upitao: zar znanje može zamijeniti lukavstvo?

— Lukavstvo je nepošteno.

— Nije uvek ni nepošteno. Zato što je neophodno. Neko to zove mudrošću.

— Šta bi ti savjetovao čovjeku kome želis dobro?

— Da se svojim mišljenjem ne izdvaja među ljudima s kojima živi. Zato što će se onemogućiti prije nego što išta učini.

— Drugi moj savjet čovjeku kome želim dobro bio bi: ne govori uvijek ono što misliš.''

nisu u mogucnosti da sami postuju, pa sam ih citirala


Izvrsno objashnjenje!
 
U AGAPAma:
-Mudrost je razmišljanje i zaključivanje sa merom


-mudrost je usmerenost znanja ka deljenju i pomaganju drugima tim znanjem
mudrost je u savetu hiljada ljudi.....(mada ovo predstavlja princip povećanja percepcije....)

Ovde nema kao u citatu radovana suštinske definicije mudrosti kao moralne kategorije , gledano iz ugla društva i trajnosti u budućnosti.....a opet mudrost može biti i merilo istinitosti i doseg u dubinu istinitog, dok lukavost jeste merilo i doseg u dubinu manipulativnog....
Istina se koristi odnosima, zakonima i pojavama,
a manipulacija se koristi percepcijom , logikom i željama.....
 
Tuzni_patak:
U AGAPAma:
-Mudrost je razmišljanje i zaključivanje sa merom


-mudrost je usmerenost znanja ka deljenju i pomaganju drugima tim znanjem
mudrost je u savetu hiljada ljudi.....(mada ovo predstavlja princip povećanja percepcije....)

Ovde nema kao u citatu radovana suštinske definicije mudrosti kao moralne kategorije , gledano iz ugla društva i trajnosti u budućnosti.....a opet mudrost može biti i merilo istinitosti i doseg u dubinu istinitog, dok lukavost jeste merilo i doseg u dubinu manipulativnog....
Istina se koristi odnosima, zakonima i pojavama,
a manipulacija se koristi percepcijom , logikom i željama.....

Zaista prelepo.
 
ja se slazem sa onim shto ste napisali...u svemu ima po neko zrno...
ali samo da dodam...nije samo to precutkivanje kraj...ako ti je stvarno stalo da tom nekom pomognesh (tj. da nije samo puko nadmudrivanje ) posle precutkivanja dolazi NACHIN , VRIJEME I MJESTO na kojem cesh mu reci tu svoju istinu koja mu moza da, a mozda ne, otvori ochi...
...to je moje mishljenje...nastalo nakon dugogodishneg preispitivanja svojih poteza, za koje sam mislila da su pravedni, poshteni, direktni , a bili su mi omcha oko vrata...ko je tu pogreshio..i ja sam bila uchesnik i ja sam je sama sebi navukla...a onda dobijesh sve vreme ovoga svijeta da razmishljash...

i opet mislim, ako ti je stvarno stalo do nekoga, prvo zacuti, uzmi vazduha i razmisli, stavi se u njegov polozaj, mozak, procijeni i onda smisli kako da kazesh...zovite to lukavost...nisam se rodila pametna...ako bude za nechije dobro, nek je i lukavost...ja prvo dobro razmislim...a posle kazem nachinom koji osoba zasluzuje...

ja lichno ne volim ljude koje mi tako tresnu shta im padne na pamet...ako ih pitam neka mi to urade...ako me pitaju, uradicu to, na svoj nachin, kako mogu......istinu moze znati koliko toliko samo onaj ko te dobro poznaje, jer zna vishe podataka...ostalo je gadjanje i lichni dozivljaj

pa mi uvijek znamo shta bi mudro na nechijem mjestu...
...a to isto kad nam vrate lopticu, na isti nachim ''kakva drskost''
 
Tuzni_patak:
Hajmo sa pitanjima.....

Kad čovek prećuti nešto da bi :
-izbegao nelagodnosti koje bi mogle da se jave kad kaže istinu čoveku, osobi
-zaštitio osobu od neprijatnosti istine koja ne bi donela ništa suštinsko bolje ,već samo grižu odnosa.

Da li je to mudrost ili lukavost?

Ni jedno ni drugo. To je prosto izbegavanje problema, i suočavanja sa istinom (realnošću).

Ti misliš da je istina nešto loše ?

Tačno, sve u svoje vreme ... ali istina mora doneti nešto suštinski bolje. Inače nije istina...
 
Indigo71:
Ne može se istina pljusnuti nekom u lice tek tako ... kad ti dođe. Kažu mudri ljudi da istina ima onu potrebnu kreativnu snagu da na kraju, dovede sve na svoje (pravo) mesto, i ja verujem u to, ali ono što je za mene istina, za nekog drugog možda i nije. I to je problem ... ta relativnost istine ...

Istina donosi sve na svoje mesto. I život donosi sve na svoje mesto.

Istina nije relativna već apsolutna ali se ljudi razlikuju po tome koliko istine mogu da podnesu.
Otud "relativnost".
 
Indigo71:
Šta to znači?

izvinjavam se, ja taj izraz koristim kad ja ili neko kod mene , svojim postupcima i rijechima zabrlja situaciju zauvjek...tj. kazem unishteno je neshto ili zauvjek prekinuti odnosi, pa sad misli shta je moglo biti i kako je moglo biti...a sad vishe nishta ne vrijedi...


udaljih se onim postom od teme, mozda shto josh uvijek preispitujem sebe , kad je ''istina'', u pitanju...i izjashnjavanje...mozda zato shto sam nekad bila direktna, pa posle slomila svoj nachin, teshkom mukom , modifikovala...mozda zato shto mislim da je istina, kao i pravda prostitucija mozga
mozda zato shto moja istina nekog ne interesuje...mozda zato shto mi se deshavalo da mi govore istinu, a nisu svjesni da mozda tog momenta ja znam svjesno ili podsvjesno sve to, ali nisam u stanju da uradim, skupljam snagu za poteze...ili mi govore svoju istinu u lice, a ja gledam i slusham i znam, koliko toga ne znaju, o tome shto prichaju...

...mozda su tudju zivoti idealni i ljudi ne moraju da ponekad malo ''ne budu svjesni''istine potpuno, da bi prezivjeli, dok se ne stabilizuju...tj. da znaju ali tog momenta ne zele prichati o tome, vec se smeju i sl....a neko navre, pa Bog, da te lupa po sred mozga...a ti cutish i ne odgovarash, a znash da ako bi ti vratio istom mjerom i toj osobi rekao shta mislish o njegovom/njenom zivotu...u par rechenica bi tu osobu doveo do nervnog sloma...i ne uradish to...jel' ta osoba pravedna, a ti lukav ?
 
svaka chast i to je primjer...znachi da tad istina ''smarate'', nema svrhe (hahaha, nisam znala dok sam bila mladja, kakav vatromet izaziva :smile: ) i nanosi puno shtete, a nikakav napredak...
hm...sad sam nauchila da ocutim, iako mi nekad misli iskachu u obliku virtualnih klobuka po glavi i chelu, ali cutim, necu brate da kazem...jer samo chekaju...a onda si grdji od najgrdjeg...
pa makar bilo i lukavo...a nek mi samo neko kaze da su takvi frustrirani vampiri mudri, shto se prazne na drugom bicu :smile:
 
Na žalost, ja mogu da prećutim samo onda kada sam sa nekim "završila" za sva vremena. To nije ni lukavo ni mudro nego nehumano (jer je to tako kada ja prećutim).
Nažalost, ponavljam,nažalost..Tada je sav moj trud da postanem bolja uništen.

Postoje razne strasti koje čovek treba da suzbija da bi postao dobar, tolerantan, mudar. Jedna od njih je ova koju sam opisala, a sa kojom se ja borim celog života i od koje sam često u "ranama".

Ponekad, ali retko, retko pobedim.
 
nemoj bash da se nadjesh u prichi da tvoj stav ne vredi...
...jer mi smo prichali i o vampirima...mozda su ti ljudi zaista zasluzili da odu za sva vremena...jer ja sam i za sebe rekla da ipak kazem sve, jer ne mogu se lazno druziti s nekim, zato i ima prilichan broj onih, sa kojima sechem kontakt...ali mozda ne kazem odmah, vec imam strpljenja dokle god mislim da osoba vrijedi truda...i dok pricham znachi da zelim popravku...ali pokushavam da nadjem nachin da ne zaboli, jer ja sam osjetljiva...mozda greshim...ili kao kreten pitam ''hocesh da ti kazem ili ne'' (shto znachi ako zagrmi, pitala sam :smile: )
...ako je neko direktan, a ti znash da te iskreno gotivi, i da to radi uz iskrene namjere, naravno da ga mozesh prihvatiti ''takav je ''i drugachijom mjerom mjeriti...imam takve ljude, ali ka posle kazem''dzaba prichash'', ja idem ovako i bude ok...ili neko ko ti je drag kaze ti istinu, npr. pred nekim ko to ne treba da chuje...bitno je mjesto...i ne mora istina odmah chim se ispilila u mozgu...

ali, ako neko lupa istinu, svoju istinu, vishe misleci na sebe, nego na tebe...onda je to druga pricha...a pri tome, shto je najgore nije ti ni blizak, da bi mogao da zabada prste u srce...znash koliko ljudi ima koji svakome sve direktno, kao da su popili svu pamet svijeta...samo dzaba izazivaju luchenje zeludachne kiseline, koja donosi neugodnost...i posle kukaju shto ljudi ne reaguju...a sve shto je njihovo je u pravu...
tudje je tudje...privatnost je svetinja...
 
Taisa:
Na žalost, ja mogu da prećutim samo onda kada sam sa nekim "završila" za sva vremena. To nije ni lukavo ni mudro nego nehumano (jer je to tako kada ja prećutim).
Nažalost, ponavljam,nažalost..Tada je sav moj trud da postanem bolja uništen.

Postoje razne strasti koje čovek treba da suzbija da bi postao dobar, tolerantan, mudar. Jedna od njih je ova koju sam opisala, a sa kojom se ja borim celog života i od koje sam često u "ranama".

Ponekad, ali retko, retko pobedim.

Strasti ne postoje zato da bi se suzbijale. Strasti su izvor života, energije, pokretači doslovno svega na ovom svetu ... i dobrog, i lošeg.

Najveća nedela i gresi nastaju suzbijanjem/potiskivanjem strasti.
Najveća dela nastaju (pravilnim) izlaženjem na kraj s njima.
... baš kao i vatra. Dobre sluge a loši gospodari :wink:
 
Gljiva zjalelovka:
nemoj bash da se nadjesh u prichi da tvoj stav ne vredi...
...jer mi smo prichali i o vampirima...mozda su ti ljudi zaista zasluzili da odu za sva vremena...jer ja sam i za sebe rekla da ipak kazem sve, jer ne mogu se lazno druziti s nekim, zato i ima prilichan broj onih, sa kojima sechem kontakt...ali mozda ne kazem odmah, vec imam strpljenja dokle god mislim da osoba vrijedi truda...i dok pricham znachi da zelim popravku...ali pokushavam da nadjem nachin da ne zaboli, jer ja sam osjetljiva...mozda greshim...ili kao kreten pitam ''hocesh da ti kazem ili ne'' (shto znachi ako zagrmi, pitala sam :smile: )
...ako je neko direktan, a ti znash da te iskreno gotivi, i da to radi uz iskrene namjere, naravno da ga mozesh prihvatiti ''takav je ''i drugachijom mjerom mjeriti...imam takve ljude, ali ka posle kazem''dzaba prichash'', ja idem ovako i bude ok...ili neko ko ti je drag kaze ti istinu, npr. pred nekim ko to ne treba da chuje...bitno je mjesto...i ne mora istina odmah chim se ispilila u mozgu...

ali, ako neko lupa istinu, svoju istinu, vishe misleci na sebe, nego na tebe...onda je to druga pricha...a pri tome, shto je najgore nije ti ni blizak, da bi mogao da zabada prste u srce...znash koliko ljudi ima koji svakome sve direktno, kao da su popili svu pamet svijeta...samo dzaba izazivaju luchenje zeludachne kiseline, koja donosi neugodnost...i posle kukaju shto ljudi ne reaguju...a sve shto je njihovo je u pravu...
tudje je tudje...privatnost je svetinja...

A ne znam zbog čega insistirate na tome da se "istina" mora reći ... Kakve veze ima to sa istinom da li ćeš nekom reći šta misliš ili ne ?
 
Elle_77:
Strasti ne postoje zato da bi se suzbijale. Strasti su izvor života, energije, pokretači doslovno svega na ovom svetu ... i dobrog, i lošeg.

Najveća nedela i gresi nastaju suzbijanjem/potiskivanjem strasti.
Najveća dela nastaju (pravilnim) izlaženjem na kraj s njima.
... baš kao i vatra. Dobre sluge a loši gospodari :wink:

Ali strasti su upravo razlog i za te najveće zločine i nedela.
 
Ne strasti. Svako ima strasti, svaki normalan čovek i svako normalno biće.

Razlog za najveća nedela su izvitoperene strasti ... koje takve postaju uglavnom potiskivanjem.
Strasti se potiskuju, energija ostaje ... i ispolji se na neadekvatan način ako se njima čovek ne bavi dovoljno.

To sam htela da kažem.
 
Gljiva zjalelovka:
....ali, ako neko lupa istinu, svoju istinu, vishe misleci na sebe, nego na tebe...onda je to druga pricha...a pri tome, shto je najgore nije ti ni blizak, da bi mogao da zabada prste u srce...znash koliko ljudi ima koji svakome sve direktno, kao da su popili svu pamet svijeta...samo dzaba izazivaju luchenje zeludachne kiseline, koja donosi neugodnost...i posle kukaju shto ljudi ne reaguju...a sve shto je njihovo je u pravu...
tudje je tudje...privatnost je svetinja...

Takve na žalost odmah "streljam". Užas!
 
Posle ovih komentara mislim da je jasnije da "mudrost" prema drugima mora da ima obzira prema njihovoj mogućnosti da "progutaju" istinu ili poluistinu o sebi, ili pak ih treba nahraniti lažima.

Tako ustvari "mudrost prema drugima" postaje "kultura konformnog obraćanja" prema drugima.Ostavljanje prostora da se razviju lepa medjuosećanja i okolina koja daje samopouzdanje osobi....i nema veze sa istinom ili neistinom....niti sa mudrošću ili nemudrošću....
"Mudrost prema drugima" je jednostavno socijalna inteligencija i prezentacija i saradnja na motivaciji i samopouzdanju učesnika u društvenom dijalogu.....

To malo liči na kafenisanje , gde se osobe skupljaju da podignu moral jedna drugoj i daju pozitivno samopouzdanje i neke blage smernice, koje se lako odbijaju , ako je potrebno.
Gledano sa strane svako kafenisanje je ubistvo za mudrost , jer se u tim razgovorima i mudrijašenjima (ovo je dobar izraz šta se tu dešava) zajednički zaključak je uvek na nivou najdominantnije (čitaj najglasnije , najdruželjubivije, najzabavnije, najbogatije) osobe ili na nivou najgluplje osobe (da bi se svi složili , to mora da razume i najgluplji medju njima).

I ovakva definicija mudrosti (mudrost prema drugima) je jasna svima, jer svako može i merodavan je da može da da ocenu takve mudrosti....
U slučaju mudrosti prema svetu, mnoge osobe uopšte nisu u stanju da razumeju o čemu se radi, a kamoli da daju ocene o mudrosti....jer ne poseduju potrebnu količinu znanja, da bi mogle da shvate smisleno odnose koje oslikava mudrost neke izreke ili akcije....

I verujem da mnogi neće razumeti šta ću dalje da pišem ,ali pošto je u vezi sa temom , idemo.
Ljudi primećuju različite vremenske periode, tj njihova vremenska percepcija je različita. To mnogi ne shvataju i ne razvijaju i ne proširuju svoju vremensku percepciju. A ona utiče na mogućnost odlučivanja.
Šta još utiče na mogućnost odlučivanja, bez obzira na motivaciju.
Mnoge stvari i naravno da samo oni koji imaju slične mogućnosti i sličan put razvoja mogu da razumeju uticaj koji imaju neke akcije na ciljeve i želje koje žele da se ostvare....
To se inače zove stručnjak u nekoj oblasti....
Da li je moguće da postoje stručnjaci za mudrost?
To je multidisciplinarna oblast , koja traži poznavanje i psihologije i sociologije i strategije i politike i tehnike i medicine i marketinga i ekonomije i tehnologije .....i još dosta tih oblasti....

Medjutim , u današnjem društvu takvi znalci nisu pozitivno gledani.
Njihove mogućnosti niko ne spori , ali njihova nekorumpiranost i netimski rad (treba raditi sa ostalima koji su van ovih oblasti znanja i koji jednostavno ne žele i ne mogu da razumeju odredjene odnose i buduće posledice....

Danas političari su kao preuzeli tu ulogu , ali ni približno nisu ni obrazovani , niti imaju nameru da budu obrazovani da bi uspešno i odgovorno obavljali funkiciju mudrih.....
I to će se naravno odraziti na sve više jačanje lukavstva i tumačenja nekih lukavstava kao mudrost, a drugih kao lukavstva.
Dobar primer je oportunizam koji kod mladih generacija postaje sasvim normalno i mudro rešenje , tj javna potreba i javni interes postaje samo priča za medije i mazanje očiju, nikako racionalisano usmerenje ili namera razvoja....Da nam nije usmerenja koje diriguje evropa šargarepom zvanom euro donacije , ovde bi bilo gore nego u albaniji....
 

Back
Top