Granica između mudrosti i lukavstva

Neko navede izazivanje sažaljenja, ono da se praviš glup, da izgubi interes....
To važi samo ako nisi meta , već rival....pa ako se pokunjiš onda nema više povoda za obračun....

Ima situacija gde si baš ti , a ne tvoj hijararhijski položaj meta....

Ali i tu može da se koristi upravo hijararhijski položaj protivnika....
Kakvih sve caka ima , ali treba znati kad smeš koju ta primeniš.
Dve sekunde kasnije i najbolja reakcija postaje najgora reakcija...

Recimo u Sutomoru , pričam sa drugarom i pomenem mu reč "e jado".
Slučajno prolazi klinac koji bari neku srbijanku i čuje i misli da sam njemu rekao...
Vidim seknuo se klinac, pogledao me sa alarmom i stavio žensku u drugi plan...Nastavi on u svom pravcu , ja u svom....Korzo je pa se pravi krug....

Kad se krug završio , otprilike na istom mestu vidim scena postavljena, 4 drugara gledaju klinca i stoje sa strane, malo bliže ka meni, taman 3 metra iza ledja ako izbije sukob sa klincem.10m razlike , klinac izabrao taktiku da ide putem pravo na mene i da izazove guranje pa da zbog toga izbije svadja i fajt.Ide sa drugom , da naprave veći sendvič....
Vidim nije puno besan, samo hoće da potvrdi da mu se ne sme ništa reći...
A i nije siguran da li sam njemu rekao ili ne....ali namešta scenu za tuči, bez obzira....

Drug i riba nemaju pojma šta se dešava, a nas dvojica možemo da ih nabijemo , ali dobiće malo i ona, a dobiću poneki udarac i ja...a i plus otkud znam ko još od poznanika malog crnogorca može da posmatra fajt, pošto mi mali izgleda iz podgorice , a ne iz sutomora....

I rešim da se igramo igre jarca na brvnu....
Kad je bio na 4,5 m , ispadne mi papuča sa noge i nagazim golom nogom na beton...
Sad moram da skinem rukom pesak sa noge i nastavim dalje....i dok to radim ja sam sagnut...
Znači , da je krenuo na mene , idealno oslabljen, sa ogromnom publikom, ali on i ja nemamo sukob, on ima samo primisli i ugroženu čast, ali nije siguran....

Ide pravo, ali meni treba 5,6 sekundi da skinem pesak i navučem papuču, i on mora da se postavi u novu situaciju, ko počinje fajt....a ne ko ga izaziva....I on zaobilazi , kao i njegov drug , doduše uz malo uzdržavanje , čekajući da se pridignem iz pognutog položaja , ali tih 2 sekunde čekanja , imam zbog peska i papuče, a i nije mi se tuklo, znaju me svi, policija moja, spasioci moji.....

Da je bio klinac drugačijeg profila , ne bih smeo da se oslonim na njegovu taktiku jarca na brvnu....
Ali ovako , to mi je bio najprostiji način da nikakvu frku ne dignem....
-------------------------------
Ima milion sitnih caka , koje se drugima čine kao slučajnost...

Recimo fakultet, gužva studentska služba, idu preko reda i namesti se jedan brucoš , bilder da kao odlučuje ko će , a ko neće preko reda.
Pridjem ja kad je moj red došao , on nešto me odmeri , ali vidim tip bije glavom , očima pozicionira mesto gde će da bije i pada mu tačno ispod brade i iznad grudi , što će reći ,ćorak...
Gledam rukama ne bije, radi gurku, što će reći stalno se bije tako što prvo bije glavom a posle razgrne ramenima....
Ništa, on nešto priča "brate, da čuvamo da ne ulaze preko reda", ja kažem , ja pratim svoj red, prati i ti tvoj i neće biti problema .
Završim ja svoj posao , iako je on možda mislio da treba da sačekam još , a naleti jedan apsolvent , godinu stariji od mene, ali 15-20 cm niži. I neoprezno se upušta u sitnu raspravu....
Sad, bilder je nadignut, vidim merka ga gde pada glava i pada tačno po nosu ili malo ispod, vidim biće blic krig....
I ne prodje 10s , glava, gurka, zid , krvav nos i povlačenje apsolventa , zajedno sa njegovim drugarom....

Nijedna tuča ne izbija naglo i bez procene protivnika....baš kao ni rat....

Ovo su bili laki primeri gde nisam bio cilj, ali ima i kad jesam , pa se odradi posao....jer svako ima svoju psihologiku.....

Nije psihologika svakoga sažaljenje , hijararhijsko prepuštanje....
Sa najtežim tipovima ne pali čak ni "od ludjeg ima ludji" iako to priznaju, već uglavnom spoznaja da beskonačni rat donosi nikakav profit....
A ima slučajeva kad pobedi poznanstvo sa težim čovekom.....znači nikakva psihologika već čista fajterska strategija klanova....tu je dobar primer bio poznati domaći kik bokser.
Do tog čoveka psihologika ne dopire, ni policija, kao da je autista. Kad ga prebiju u policiji , on ništa kao da je zaboravio...čak se ne javi ni strah ni izbegavanje....Procenjujem da je zbog toga što ga nisu smekšavali , već samo tukli....Smekšavali je izraz kad se mušterija bije , tako da nikada više mišićni tonus ne može da mu dostigne raniji nivo......Ne može da zategne mišiće kasnije....manje lomnjava više uništenje živaca pokretača....to najviše pogadja usijane glave, kad kasnije ne mogu da osete tonus mišića , osete napinjanje, ali ne i ono zatezanje kože koja kao da hoće da pukne od nabreklih mišića.....

Inače mrzim današnje fajtere, jer su **** , dva udarca i gurka samo da obore na zemlju i onda šutke....
i kad rade šutku , rade da ga pretvore u invalida, znači baš po nezgodnim mestima po glavi i vratu....
To nije tuča koja rešava duel, to je pritajeni kukavica , a ubica....
 
To je gordost......mudrost bi bila , kad već imaš mogućnost da ga otpratiš u ćošak , da uopšte ne troših svoje dragoceno životno , umno vreme i EPS na njega....Ignorisanje kapanja kiše po oluku ima isti smisao i uticaj na zdravlje ako joj dozvolimo kao i osoba koja se šepuri u ovom primeru....

To što ga posmatraš i likuješ je ipak više gordost i traženje i potvrdjivanje svoje snage i moći , nego što je mudrost....
 
To je gordost......mudrost bi bila , kad već imaš mogućnost da ga otpratiš u ćošak , da uopšte ne troših svoje dragoceno životno , umno vreme i EPS na njega....Ignorisanje kapanja kiše po oluku ima isti smisao i uticaj na zdravlje ako joj dozvolimo kao i osoba koja se šepuri u ovom primeru....

To što ga posmatraš i likuješ je ipak više gordost i traženje i potvrdjivanje svoje snage i moći , nego što je mudrost....


Da, ali ako to nije kapanje kiše po oluku, nego nešto (neko) što ne možeš da ignorišeš.

Mudrost je u prepoznavanju lukavstva kod nekoga i njegovih lukavih namera, koje mirno ( bez mržnje, sportski,..), šalješ u ćošak.
Mudrost je u znanju kako učiniti to mirno, jer taj recimo hoće da te ugrozi.

Postoji i sve ovo radi gordosti, ali ja o tome ne govorim, jer mislim da je suludo mudrovati radi gordosti, tu bi se zašlo u lukavstvo.
 
Кад ти налетиш на силеџију, НЕМОЈ да спашаваш своје велечасно д... него се суочавај с проблемом (док те он силује):mrgreen:

А ја ћу НАЈПРЕ да спашавам д... (и то не млатарањем рукама него сналажљивошћу) а после ћу да постављам себи филозофска питања типа -- зашто ми се тако нешто уопште догодило, и слично.

Немам ништа против филозофије, напротив, али на лицу места, у непосредном животу, мораш да покажеш макар минимум лукавства/сналажљивости, иначе никад нећеш имати ни прилике да филозофираш (као она убијена девојка која је сувише мртва а да би могла да филозофира).
Filozofirnje nije baš potrebno po svršenom činu, potrebnije je (i to mu je i svrha) pre svršenog čina. Ako čovek radi dobro (isključivo dobro) čitavog života, on nikada neće doći ni u kakvu glupu situaciju, pogotovu ne u situaciju da mu se nanese zlo. Iz činjenja dobra se saznaje mudrost.
 

Back
Top