Granica između mudrosti i lukavstva

A i na kraju da dam ocenu , da moja "mudrost prema drugima" je čista "glupost prema drugima"...
Što je više nego očigledno ovde na forumu.....

Da li je to dovelo do potpune degradacije pojma mudrost ili nije , to je već za diskusiju.
Jer nepodnošenje, otpor, sukobi, ignorisanje , napucavanje, sve su to izrazi mržnje i smatranja "glup je prema drugima"...
Da ne dodajem one česte komentare, sve što napišem, to je ili prepisano iz knjiga ili vidjeno na tv ili prekopirano i citirano od nekog drugog....nikako moje razmišljanje....
A to su upravo prikazi i dokazi mišljenja "nemudrosti i gluposti prema drugima".

Tokom vremena , naravno nadju se i teme gde sam u slaganju sa nekim osobama i tada one vide ili osete "mudrost prema drugima" i tako opstaje neki "nazovi autoritet mudrosti" , ali ja to više gledam kao ljudski strah i izbegavanje žilavosti i domišljatosti , tj više kao rezultat govorništva i demagogije nego kao rezultat shvatanja i posmatranja stvari kao nivoe mudrosti....

Čoveku je više bitan stav koji ga drži na umišljenom postolju društvene vrednosti i vrednovanja , nego stav koji otkriva i iznosi stvarne odnose i samim tim i buduća razrešenja usled nekih reakcija i stavova.....

Na kraju bih dodao da je ultimativni kriterijum mudrosti kod ljudi PROROČANSTVO.
Tj ako uspeš već da pogodiš šta će da se desi , onda si sigurno mudar.
A o sledećem koraku koji je iznad proročanstva , a to je rukovodjenje, usmeravanje, a na žalost kod ljudi se to svodi na liderstvo (koje ima više oslonca na harizmu i marketing nego na tehnike usmeravanja i organizovanja), nema ni govora....

Šta je onda lukavstvo?
Lukavstvo je prikazivati da ste razumeli šta će biti , šta treba da se uradi , predstaviti to kao društveno korisno , predstavljati se kao moguć lider, u svakom slučaju je prisutan nivo zablude i opsene....

-------------------------------------------
U vezi prećutkivanja prema drugima zbog izbegavanja sukoba.
I ostavljanja utiska da smo dobri sa nekim.
Ako je naš motiv čisto neizbijanje sukoba ili rasprave, poboljšanja odnosa sa tom osobom , onda ima u takvom odnosu prizvuka opsene, iluzije. Iluzija je da će osoba smatrati da smo joj prijatelji , a mi smo samo kutlurno tolerantni i sebično nirvanofili...
Po ovom tumačenju svako mudrijašenje koje ostavlja u sebi ili posle sebe neku iluziju u odnosima , jeste lukavstvo , a ne mudrost.....Mudrost je gledano iz svog ugla....i gde god ima sile tu mudrost ustupa mesto lukavstvu....da se prežive gadna vremena i gadni ljudi....tu mudar ne možeš da budeš.....
Mudar ispred puške , to nema sretan kraj , ako se ne ućutka lukavstvom (težnja da se onaj koji preti prevari.......iluzija, opsena) da bi se preživelo ......
 
Ajoj :roll:

koliko vidim ovde se pomalo brkaju pojmovi "mudrosti" s pojmovima snalažljivosti, diplomatskog takta, snalažljivosti, pa čak i prilagodljivosti i licemerja.
(ne mislim Patak samo na tebe nego generalno).

Mudar čovek je mudar za sebe ... i sam po sebi. To nije socijalna kategorija.
 
Samo sam proširio da se lukavstvo odnosi na bilo koju manipulaciju , tj nameru uz koju je uključena prevara ,opsena, iluzija......
Pošto dobro predstavlja toliko subjektivno tumačenu reč , da je isto kao da smo rekli aaaaaa, a da li je to glas, iznenadjenje, uzbudjenje, prekor, strah, bol, plač, krik, sreća, zavisi od trenutka i osobe....
 
Tuzni_patak:
Znači čak i kad prećutimo nekome radi njegovog dobra, to je ipak samo lukavstvo , ne mudrost....

Mudrost je vrlina u koju moze biti ukljuceno lukavstvo a u lukavstvo mudrost nije ukljucena . Razlika izmedju mudrog I lukavog je u tome sto mudar gleda interes sebe I drugih ( sagledava celinu, ima siru viziju ) I dela u tom pravcu ( nije sebican ) a lukav gleda samo svoj interes ( uza vizija, sebican je ). Mudar retko kad nekog ojadi a lukav cesto. Zato se za mudrace kazu da vole tisinu – ovo je u skladu sa onim da svaki rad povecava entropiju svemira. Lukav vise brblja I manipulise. Mudar potpomaze, lukav ogranicava.
 
alles_gut:
Mudrost je vrlina u koju moze biti ukljuceno lukavstvo a u lukavstvo mudrost nije ukljucena . Razlika izmedju mudrog I lukavog je u tome sto mudar gleda interes sebe I drugih ( sagledava celinu, ima siru viziju ) I dela u tom pravcu ( nije sebican ) a lukav gleda samo svoj interes ( uza vizija, sebican je ). Mudar retko kad nekog ojadi a lukav cesto. Zato se za mudrace kazu da vole tisinu – ovo je u skladu sa onim da svaki rad povecava entropiju svemira. Lukav vise brblja I manipulise. Mudar potpomaze, lukav ogranicava.

Ovo je smešno.
Znaš li zašto?
Zato što niko onda nikad ne bi bio lukav, jer napokon i kad je lukav , onda to čini zato što mora radi sebe....gleda interes sebe...

A ako si mislio interes drugih iznad interesa sebe, onda postoje dve mogućnosti.
Prva je ideologija. Druga je društvena posvećenost.
Prva jasno da nije mudrost već držanje principa.
Druga je već odricanje identiteta u svemu i postajanje samo jednim članom društva.
Kog društva je prvo pitanje, jer ako nije zemaljskog, onda otpiši mudrost....

Znači ostala je mudrost samo ako jedinka prestane da bude individualac, već potpuni timski radnik i igrač.
Tada postoje tri zakona....
1-ne nanesi nikad štetu društvu i uvek štiti interese društva
2-ne nanesi štetu sebi i štiti interese svoje , osim ako je u suprotnosti sa zakonom -1-
3-uživaj u potpunoj slobodi i izboru , osim ako tvoje ne delanje i neizgradjivanje ne dovodi do kršenja zakona -1- i zakona -2-

A znaš koliko bi takav mudrac živeo? U sekundama , minutama ili satima....?

U vezi potpomaganja....
Mudar će da ubije vodju grupe koji želi da iskoristi autoritet i od dva puta odvede grupu onim pogrešnim....
Mada mi se čini da tvoja vizija mudrog bi bila , da krene sam ispravnim putem (i na taj način i sebe osudi na smrt, jer ne može peške nositi istu zalihu vode koju bi nosio da se držao grupe)
Dakle , ubica , mudar ili lukav....?
A ono kad kažeš da je svaki mudrac istovremeno i lukavac, to je normalno ,jer u današnjem društvu on dolazi u situaciju kad mora da prevari suparnika protivnika, znači čim krene da vara, onda koristi lukavstvo....inače bi bio usmrćen , uništen....
 
Tuzni_patak:
1-ne nanesi nikad štetu društvu i uvek štiti interese društva
2-ne nanesi štetu sebi i štiti interese svoje , osim ako je u suprotnosti sa zakonom -1-
3-uživaj u potpunoj slobodi i izboru , osim ako tvoje ne delanje i neizgradjivanje ne dovodi do kršenja zakona -1- i zakona -2-


" ko ni telom ni recju ni mislju

ne nanosi patnju,

obuzdan u ta tri smisla

toga ja nazivam brahmanom. "


“ Bolje je ne izvrsiti zlo delo, jer zlodelo naknadno izaziva patnju.
Bolje je izvrsiti dobro delo, jer ko ga izvrsi zbog toga ne pati. “

Buda


...jedan od objavilaca SAVRSENIH PRAVILA u skladu sa principima svemira ( unutrasnjeg i sposljasnjeg ) koja vremenom dovode do najveceg ispunjenja i najmanje entropije...
 
Tuzni_patak:
Mada mi se čini da tvoja vizija mudrog bi bila , da krene sam ispravnim putem (i na taj način i sebe osudi na smrt, jer ne može peške nositi istu zalihu vode koju bi nosio da se držao grupe)


“ A ako ne nadjete razboritog saputnika
koji vam se pridruzi ,
koji zivi posteno I pametno ,
onda kao vladar koji napusta pobedjenu zemlju
idite sami kao slon po prasumi. “

Buda


Nismo u situaciji da nekud nosamo zalihe vode da bi preziveli. Taj “ bori se ili bezi da bi preziveo “ mehanizam je zaostatak zivotinje u coveku – evolucija radi na tome da otkloni primitivni alarm za opasnost u divljini prikljucen na nas mozak koji zato tezi da nas odrzava na nizim nivoima svesti ( zivotinjarenje.)

Moja vizija mudraca je da je to covek koji " zivi u svetu ali nije od sveta ", kad je prinudjen da kontaktira sa svetom on je savrsen glumac ali svestan je da je to sto radi samo gluma, " strogo kontrolisana ludost" , on igra svoje drustvene uloge a u sebi se smeje , ne upada u zamku da se poistoveti sa nekom od uloga koje igra, za razliku od prosecnog coveka koji je uzivljen u svoju ulogu bez svesti o tome da je to samo uloga ega, a ne sustina.
 
Tuzni_patak:
Znači ostala je mudrost samo ako jedinka prestane da bude individualac

Kad jedinka natera ego da se povuce u nedostatku posla ( nije cilj da se ego ubije nego da se povuce u nedostatku posla ), jedinka uspeva da povrati svu onu kolicinu energije koju je ranije koristila da odrzi laznu sliku o sebi. Laznu sliku o jedinki forsira ego, ta lazna slika je nametnuta socijalizacijom. Niko od nas se nije rodio kao inzenjer, lekar, kasirka, dobar suprug ili otac ili bla bla ( navedi onu ulogu koju igras )

Ta kolicina energije koju koristimo da bi hranili svoj ego I takve ULOGE je velika I zbog toga se onaj ko povrati tu kolicinu energije ( tako sto se ne uzivljava emotivno u te ULOGE ) oseca dobro. Energija cini da se jedinka oseca dobro. Vise energije, vise ispunjenja, vise MUDROSTI, vise Ljubavi prema Postojanju. Jedino takav covek moze da oseti pravu, bezuslovnu ljubav – ostale “ljubavi” su samorefleksija I odnos “ dam - das “ ili kako si ti primetio – koristoljublje.

Danasnji mudrac ne odbacuje drustvene uloge – jednostavno ih igra kao igre. On je fleksibilan I pliva u svakoj situaciji, omiljen je I vlada ne-delanjem, ljudi se u drustvu takve osobe osecaju opusteno jer znaju da nista sto oni kazu ili urade nece narusiti njegovu ravnotezu.

“ Ili u selu ili u sumi, u dubinama ili na cvrstom tlu,
Gdje god borave usavrseni, to je tlo radosti. “

Buda
 
ma zasto bi neko nametao svoju volju drugima ? to je sebicno i ruzno iz svake perspektive

" Graditelji razvode vodu,
Kovaci ostre strijele,
Drvodjelci tesu drvo,
Pametni ljudi ukrocuju sebe

...

Ako netko pobijedi u boju tisucu puta po tisucu ljudi,
A drugi pobijedi jedino sam sebe,
Taj je drugi nenadmasivi pobjednik. "
 
alles_gut:
“ A ako ne nadjete razboritog saputnika
koji vam se pridruzi ,
koji zivi posteno I pametno ,
onda kao vladar koji napusta pobedjenu zemlju
idite sami kao slon po prasumi. “
Buda

Nismo u situaciji da nekud nosamo zalihe vode da bi preziveli. Taj “ bori se ili bezi da bi preziveo “ mehanizam je zaostatak zivotinje u coveku – evolucija radi na tome da otkloni primitivni alarm za opasnost u divljini prikljucen na nas mozak koji zato tezi da nas odrzava na nizim nivoima svesti ( zivotinjarenje.)

Moja vizija mudraca je da je to covek koji " zivi u svetu ali nije od sveta ", kad je prinudjen da kontaktira sa svetom on je savrsen glumac ali svestan je da je to sto radi samo gluma, " strogo kontrolisana ludost" , on igra svoje drustvene uloge a u sebi se smeje , ne upada u zamku da se poistoveti sa nekom od uloga koje igra, za razliku od prosecnog coveka koji je uzivljen u svoju ulogu bez svesti o tome da je to samo uloga ega, a ne sustina.
Posle ovoga stvarno nemam šta da dodam...
Tvoja vizija mudrosti je vizija jednog malog deteta.
Zato što ti je izlaz za situaciju konflikta u društvu , odvajanje od tog društva.
Pri tome zanemaruješ važnu činjenicu da je prožimanje društva danas mnogo veće nego pre 100 godina, tj danas čovek ne može sam , a i da može biće mu zabranjeno....
A da ne govorim o osnovnim odnosima , koje mudar čovek mora da zna i koji važe u ljudskom društvu i zajednici....koji su potpuno ignorisani ovakvim shvatanjem i rezonovanjem.

Ovo su više uputstva kako ostati na svom putu, izbegavati konflikte i na taj način naći svoj mir....
Ali mudar čovek nije onaj koji traži mir....Bar ne na hrišćanski način....te ovde vidim više izbor budizma kao puta ka mudrosti reinkarnacije....
Duhovno izgradjivanje i prepuštanje izbora oblika egzistencije drugima...odnosno okolini i okolnostima....što je ako se uzme reinkarnacija kao osnova, sasvim u redu....

Medjutim , niti će društvo ići u desocijalizaciju , niti će put prosvetljenja biti utapanje u svojim vizijama i kreiranjima autističkih šablona koji su ispravni gledano iz ugla naše časti....
To jeste najlakši način , ali i najsebičniji.....što nije mana , koliko je neprirodan zato što je asocijativan.....

Isto kao što se iza "mudrosti" ćutanja i lažnog iluzionističkog zavaravanja krije ili slabost onoga koji ćuti (pretočeno u sažaljenje i razumevanje) ili koristoljublje (bolji odnosi , manje truda, mnogo koristi od ćutanja,neka svako kad sazri svoju bitku bije).
 
Ma lažni moralisti i loše konotacije lukavstva....
Jedino što je loše , to bi bilo prevara i opsena , iluzija, ostalo su metode kao i svake druge za animalnu egzistenciju ili duhovne dobiti....

Recimo:
Lukavstvo je kad ne želiš da se raspravljaš sa nekim već nadješ situaciju gde praćenje tudjih stavova dovodi do direktne štete, i onda bez mnogo priče dolazi do shvatanja....
To nije mudrost , već lukavstvo, koje je zamenilo mudrost, koja bi morala da izazove teške svadje sa sujetom ili tvrdoglavšću suprotne strane, a kad je ustupila mesto lukavstvu , do svega je došlo na mnogo lakši način....
Obično mudrost ima najvećeg protivnika u tudjim sujetama (i ovde potvrdjeno na forumu).

Tu posmatranje kao poigravanje je ustvari gordost, ali posmatranje kao prelazak na lukavstvo koje će na kraju dovesti do lakšeg shvatanja problematičnog "deteta" je mudrost....
Te dve nijanse ljudi često mešaju , pa u času kad počnu da koriste lukavstvo kao sestru mudrosti , postanu oholi i gordi....
Ovde je dobro mesto i pomenuti zašto je lukavstvo uvreda za mudrost...
Pošto se zasniva na obmani i zaveri i umotavanju laži u logičke i percepcione omote , koji će sakriti suštinu i otkriti samo formu, lukavstvo se zasniva na manama i nedostacima logičke i percepcione moći pojedinca.
Jasno je da te iste mane i nedostaci dovode do odbijanja i gušenja mudrosti , naročito kod jake sujete, te se lukavstvo odavnina koristi kao lek.Kad su vrata zatvorena , udji kroz otvoren prozor....
Ali je naredbodavac mudrost. Dok u slučaju lukavstva, lukavstvo nije sporedno sredstvo da bi se dovelo do mudrog razrešenja , već osnovno sredstvo stvaranja zablude i obmane.
 
Tuzni_patak:
Posle ovoga stvarno nemam šta da dodam...
Tvoja vizija mudrosti je vizija jednog malog deteta.
Zato što ti je izlaz za situaciju konflikta u društvu , odvajanje od tog društva.
Pri tome zanemaruješ važnu činjenicu da je prožimanje društva danas mnogo veće nego pre 100 godina, tj danas čovek ne može sam , a i da može biće mu zabranjeno....
A da ne govorim o osnovnim odnosima , koje mudar čovek mora da zna i koji važe u ljudskom društvu i zajednici....koji su potpuno ignorisani ovakvim shvatanjem i rezonovanjem.

Ovo su više uputstva kako ostati na svom putu, izbegavati konflikte i na taj način naći svoj mir....
Ali mudar čovek nije onaj koji traži mir....Bar ne na hrišćanski način....te ovde vidim više izbor budizma kao puta ka mudrosti reinkarnacije....
Duhovno izgradjivanje i prepuštanje izbora oblika egzistencije drugima...odnosno okolini i okolnostima....što je ako se uzme reinkarnacija kao osnova, sasvim u redu....

Medjutim , niti će društvo ići u desocijalizaciju , niti će put prosvetljenja biti utapanje u svojim vizijama i kreiranjima autističkih šablona koji su ispravni gledano iz ugla naše časti....
To jeste najlakši način , ali i najsebičniji.....što nije mana , koliko je neprirodan zato što je asocijativan.....

Isto kao što se iza "mudrosti" ćutanja i lažnog iluzionističkog zavaravanja krije ili slabost onoga koji ćuti (pretočeno u sažaljenje i razumevanje) ili koristoljublje (bolji odnosi , manje truda, mnogo koristi od ćutanja,neka svako kad sazri svoju bitku bije).


Ma kakvi, cini ti se…prepreka je put…kao sto rekoh ja ne bezim od ljudi, svaki od njih moze nesto da me nauci – ali ja ne tezim da savladam njih nego sopstvene vezanosti I zavisnosti u tim odnosima. To nije sebicno – jednostavno zivim svoj zivot po svojoj Volji I ne gajim iluzije da su mi nadljudski napori potrebni da odrzim svet da postoji. Tako se uvecava moja unutrasnja snaga kojom kasnije mogu da nahranim I druge, ako tako odlucim.
Inace , to za viziju jednog malog deteta…” carstvo Nebesko pripada deci “, nemoj zaboraviti te reci…u svakom slucaju udelio si mi kompliment.
 
alles_gut:
Ma kakvi, cini ti se…prepreka je put…kao sto rekoh ja ne bezim od ljudi, svaki od njih moze nesto da me nauci – ali ja ne tezim da savladam njih nego sopstvene vezanosti I zavisnosti u tim odnosima. To nije sebicno – jednostavno zivim svoj zivot po svojoj Volji I ne gajim iluzije da su mi nadljudski napori potrebni da odrzim svet da postoji. Tako se uvecava moja unutrasnja snaga kojom kasnije mogu da nahranim I druge, ako tako odlucim.
Inace , to za viziju jednog malog deteta…” carstvo Nebesko pripada deci “, nemoj zaboraviti te reci…u svakom slucaju udelio si mi kompliment.
Stvarno neverovatno šta se sve tumači kao hrišćanstvo i vera....
Otvoreno uzimaš očekivanje da ćeš učiniti veliki zločin iz ličnih pobuda, kao izraz prinude situacije , a to definišeš kao mudrost , jer eto tako je moralo biti....
Tj tvoja konstrukcija je , toga neće nikad biti , zato što ću ili zamisliti da se nije ni desilo , ili će mi bog namestiti da se to nikad ne desi....

Pa zatim navodiš citat koji jasno govori da mudar čovek izbegava sukobe i popušta (čuvena pametniji popušta , zato budale vladaju), a kasnije navodiš primer kako ti pažljivo slušaš i pratiš ljude i njihove reakcije i savete i to ti je primer da si društven(to čak i navodiš , da si se oslobodio bilo kakvih odnosa sa ljudima , osim kao posmatrač, a to nije društvenost).
Strašno je koliko je to stvarno harmonično na prvi pogled , a toliko neusaglašeno u suštini da jednostavno ne može da opstane.

Može se čak govoriti o gordosti i nadobudnosti, ali bez pravog razloga, zato što uvek stoji ona činjenica da će se u slučaju sukoba autor povući.....
 
Patak,

Nisam se oslobodio odnosa sa ljudima niti to zelim – ja se oslobadjam svojih ZAVISNOSTI u tim odnosima.

Drugo, izvrnuo si moje reci. Izvitoperio si moje reci o tome da mudar covek UME DA CUTI ( okrene drugi obraz ) kad proceni da je to potrebno u neku pricu o tome da je mudar covek mutav tip koji stalno popusta. Popustanje mudraca je stvar procene. Ti kazes da to nije hriscanski a ja ti kazem da je to vrlo mudro I hriscanski :

“ ne bacajte bisere pred svinje “ Isus Hrist

“ ako sam pozvan da se branim ja cu cutati, ako li sam pozvan da branim istinu, ja cu govoriti. “ vladika Nikolaj Velimirovic

a drugi :

“ postoji samo jedan nacin da glupacima I ludacima pokazemo svoj razum a to je – da ne govorimo sa njima. “ Sopenhauer

“ Povuci se kad je zadatak ostvaren, to je Tao stvaranja “ Lao Ce

itd.

Dakle radi se o PRAGMATICNOJ PROCENI. Mudar covek nije mutav tip nego je to covek koji zna kad I sta da kaze da bi napravio najvisu korist za sebe pri cemu ne ostecuje drugo bice. U tom smislu pomaze i drugima, dakle - cini Dobro.

To sto kazes da budale vladaju – to je samo privid – ustvari se koprcaju u svom besmislu. Pravu moc ima mudrac. –“ Slobodan covek je slobodan I u zatvoru.” Platon

A za taj zlocin iz velikih pobuda – nemam pojma sta si time hteo da kazes, ja to nisam izgovorio … rekao sam da mudar covek savladava sebe … ako si ti u tome video neki zlocin onda mi se cini da nisi dobro video.
 
jabukica:
Samo se seti kako je zavrsio Sopenhauer. Mislim da covek ako se trudi mora da prodje kroz razne faze, i socijalne i asocijalne. Sve je za coveka, samo da ne stane.

hehe...a kako je to zavrsio Sopenhauer...ako mislis na to sto je umro sam i zbog toga mislis da je lose zavrsio - mozda to i nije tako lose. Mozda samo izgleda lose iz tvoje perspektive provuceno kroz tvoju projekciju i fobije o tome da je strasno biti sam ?
On je bio srecan takvim svojim zivotom i to je dovoljno.

A to za razne faze je tacno, slazem se. Uvek treba prevazilaziti sebe i svoje faze ako dodje do stagnacije i zasicenja.
 

Back
Top