Gavrilo Princip i Bošnjaci (Bosanski Muslimani)

Ово поређење Черноземског и Младобосанаца је још један у низу бисера , које су крактеристични за хрватски део форумске популације ( попут имбецилоног пребројавања крвних зрнаца, па се тако ''утврди'' су Боројевић и Герба Хрвати, а неки НДХ-а генерали ''Срби'' и ''Јевреји'').

Младобосанци, ако се покуша да се сажму њихова идеолошка нашела, су се залагали за слободу мисли, збора и говора, слободу штампе, афирмацију права жена, национална и социјална права, демократију... Деловали су искључиво на територији Босне и Херцеговине, у којој су и рођени, и у којој је , по ондашњим мерилима, Аусто-Угарска увела систем који се могао оквалификовати искључиво као колонијална управа.
Мете њихових /потенцијалних / атентата , сви од реда , од Варешанина до Франца Фердинанда и ''трудне'' му супруге, су били етаблирани конзервативци ( и то не модерни, већ заштитници старог ,средњовековног система), клерикалци, ксенофоби и антисемите.
Ни у једном језику такви људи се не називају ''терористима''
Тај ''терористички'' епитет је новијег датума, и он има искључиво политичку и ревизионистичку конотацију.

С друге стране, Черноземски је био Бугарин, рођен у Бугарској, припадник покрета који је у том тренутку прихватио тоталитарне погледе, који је убио југословенског краља, не због недемократског начина владавине ( при чему Александар Карађорђевић не да није био клерикалац, ксенофоб или антисемита, већ није , по сведочењима савременика, био ни побожан, а био је припадник масонске ложе), већ зато што је сматрао да делови територије Краљевине Југославије припадају Бугарској.

Да не причамо о томе да су мете младобосанских акција припадници естаблишмента, дотле су мете ВМРО-а цариници, жандари, општинске ћате ( односно, акције које за циљ имају искључиво терор)...
 
Poslednja izmena:
Jel ti znaš ko je ubio kralja Aleksandra? Vidim da ne znaš. Bugarin ga je ubio.

Александар је ишао у пријатељску посету другој држави, а Фердинанд обилазио окупирану БиХ у својству представника окупаторске државе и силе. Е сад што је за Србе Аустрија била окупатор, за неке друге народе није била окупатор. Бити слободан или бити страни послушник, две различите ствари у тадашњој Аустро-Угарској.
 
Evo čitam i ne vjerujem što čitam... Da pitam, (iako znam odgovor na pitanje, ali samo da potvrdim već ono što znam) ako je Gavrilo Princip heroj, a ubojstvo nadvojvode Franje Ferdinanda i njegove žene herojski i domoljubni čin, što je onda ubojstvo kralja Aleksandra u Marseilleu??? To je onda isto herojski i domoljubni čin???

Ili zato što je ubojica Srbin to herojski i domoljubni čin, a tamo gdje je ubijen Srbin to je ubojstvo i teroristički čin??? :think:

Фердинанд је био окупатор, то је битна разлика.
 
Александра су убили Мађари, Италијани и усташе Хрвати, јер су сви имали претензије на српске територије (што су и остварили 1941.) Директан извршилац није битан.
Фердинанд је убијен да би се ослободио српски народ.
Још једна глупост је да пишете како су у Младој Босни били Срби, Муслимани и Хрвати - то није тачно. Ти људи су себе сматрали Србима различитих вјероисповјести. Гаврило Принцип се није изјаснио као Југословен јер тај израз није тада ни постојао.

Не одричите се онога што јесте.
 
Poslednja izmena:
Александра су убили Мађари, Италијани и усташе Хрвати, јер су сви имали претензије на српске територије (што су и остварили 1941.) Директан извршилац није битан.
Фердинанд је убијен да би се ослободио српски народ.
Још једна глупост је да пишете како су у Младој Босни били Срби, Муслимани и Хрвати - то није тачно. Ти људи су себе сматрали Србима различитих вјероисповјести. Гаврило Принцип се није изјаснио као Југословен јер тај израз није тада ни постојао.

Не одричите се онога што јесте.

Kakve pretenzije na srpske teritorije??? Kakve gluposti pričaš??? Eh ti mitovi i legende...
 
Шта сам погрешно рекао???
Хрвати су хтјели данашњу Хрватску и Босну и то сте и добили од ХИТЛЕРА :per:
Мађари су хтјели Војводину и то су и добили 1941.
Италијани су хтјели Далмацију и ЦГ и то су и добили.

Pa problem što ništa od tog nisu srpske zemlje, osim eventualno Vojvodine. A ni Vojvodina nije bila u sastavu Srbije do raspada Austro-Ugarske...
 
Александар је ишао у пријатељску посету другој држави, а Фердинанд обилазио окупирану БиХ у својству представника окупаторске државе и силе. Е сад што је за Србе Аустрија била окупатор, за неке друге народе није била окупатор. Бити слободан или бити страни послушник, две различите ствари у тадашњој Аустро-Угарској.

Pa za mnoge Aleksandar i jeste bio okupator Vardarske Makedonije.
 
Da, na primer za VMRO . Okupatori su i Francuzi i Englezi koji i dan danas imaju kolonije. Sto se tice Vardarske Makedonije, Srbi su imali legitimna prava

Za neke dijelove svijeta, da; do juče i za većinu žitelja Sjeverne Irske (dok nisu shvatili rimokatolici da im demografija ide na ruku).

Sto se tice Vardarske Makedonije, Srbi su imali legitimna prava

Kakva su to legitimna prava na osporavanje prava drugima..? :think:
 
Не знам чему сва ова расправа када је реч о ст5варима које су добро познате и које је објаснио сам Гаврило:

„Ja sam jugoslоvenski nacionalist koji teži za ujedinjenjem svih Jugoslоvena, i nije me briga kakva ce biti država, samo da bude slobodna od Austrije.

Trifun Grabež je 4. jula na suđenju izjavio:
„Ja i Princip raspravljali smo više puta o teškom položaju naroda u Bosni (…) Zatim smo govorili o političkom ujedinjenju svih Jugoslovena sa Srbima pod Austrijom, bilo pod hrvatskim, srpskim ili slovenačkim imenom, u bilo kom obliku, ili kao republika ili kao federalna država, a u tu federaciju trebalo bi uključiti i Bugare“.
 
Gavrilo, zaveden i naivan covek. Ne verujem da je imao negativne inspiracije prema Bosnjacima, samo je verovao da ce se ostvariti nesto sto se nije moglo ostvariti - zajednistvo svih koje je on smatrao Srbima.

Наравно да није имао кад тада нису постојали Бошњаци. У Младој Босни се ниједан није изјаснио као Муслиман (нација) већ Србин муслим.вјере. Бошњак је настао 1992.
 

Back
Top