FOBIJA JE IZLECIVA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pozdrav i Vama, ako se zaista radi o neuroticnoj depresiji, ili eventualno o fobiji, onda Vam je terapija u redu, ne znam koliko Xanaxa pijete uvece, no nije ni vazno, morate dati sebi vremena da Vam lekovi pocnu delovati, i koliko uopste puta vidjate svog psihijatra? Sta su Vasi problemi, ako se izuzme sirok pojam 'depresivna, sa raznim strahovima', kakva je Vasa prica? Nista o tome ne znam pa ne mogu ni da Vam dam svoje misljenje o tome, sada postoje antidepresivi iz grupe SSRI gde i Flunirin spada ali koji su bolji od Flunirina, no veoma su skupi pa Vam verovatno zbog cinjenice da je Flunirin dostupan besplatno na recept Vas lekar prepisuje ovu kombinaciju koja se pokazala kao jako uspesna i dobra kod velikog broja ljudi. Predlazem Vam da imate malo strpljenja, i eventualno da trazite cesca vidjanja sa lekarom u smislu neke psihoterapije uz medikamentoznu terapiju koja Vam je prepisana. POzdrav i srecno!
 
WithdrawnWater:
Pozdrav i Vama, ako se zaista radi o neuroticnoj depresiji, ili eventualno o fobiji, onda Vam je terapija u redu, ne znam koliko Xanaxa pijete uvece, no nije ni vazno, morate dati sebi vremena da Vam lekovi pocnu delovati, i koliko uopste puta vidjate svog psihijatra? Sta su Vasi problemi, ako se izuzme sirok pojam 'depresivna, sa raznim strahovima', kakva je Vasa prica? Nista o tome ne znam pa ne mogu ni da Vam dam svoje misljenje o tome, sada postoje antidepresivi iz grupe SSRI gde i Flunirin spada ali koji su bolji od Flunirina, no veoma su skupi pa Vam verovatno zbog cinjenice da je Flunirin dostupan besplatno na recept Vas lekar prepisuje ovu kombinaciju koja se pokazala kao jako uspesna i dobra kod velikog broja ljudi. Predlazem Vam da imate malo strpljenja, i eventualno da trazite cesca vidjanja sa lekarom u smislu neke psihoterapije uz medikamentoznu terapiju koja Vam je prepisana. POzdrav i srecno!

Hvala Vam puno na brzom odgovoru ! Pa, evo, ja imam zadnjih 1-1.5 god. veoma cesta razmisljanja o smrtu, tipa kako ce to i kada da se desi, ranije je bilo za meni drage osobe a sad vezano za sebe. Svakodnevno pomislim na to vise puta i stresem se pri takvoj pomisli i pri tom me uhvati tolika zalost i tuga sto je eto, sve smrtno, onda upadnem u neki neobjasnjiv plac i tako par dana i onda opet upadnem u fazu bezvoljnosti, zabrinutosti i nervoze...Pisala sam bas na pocetku ove teme u vezi tog svog problema misleci da je fobija a Vi ste mi rekli da je vise neka vrsta deprimiranosti sto je tacno. Naime, zivim u inostranstvu i psihijatra sam posetila po povratku u Srbiju i videli smo se ukupno 2 puta u roku od 15 dana, na pocetku i kraju tog perioda. Sada sam ovde gde zivim i teze je doci do psihijatra a postoji i jezicka barijera. Inace, alprazolam koristim uvece i to tablete od 1 mg, prvo je lekar prepisao dozu od 0.5 pa je povecao na 1 mg. Sto se tice fluoxetina, njega sam placala jer ga nisam mogla naci na recept, nije novac problem ako postoji neki bolji antidepresiv rado bih i njega kupila jer sam se bas ponadala da ce mi posle 2-3 nedelje biti makar malo bolje od te terapije, kao sto me je i lekar uveravao, ali nema nikakvih promena.
Hvala Vam puno na savetu i odgovoru ! :)
 
San Du zelela bih samo da se ubacim i da kazem da Flinirin deluje individualno ali najcesce nakon 4 nedelje osetices jedno 'kvrc' u glavi i znaces sama da je poboljsanje na pomolu.Bez najave samo ces da osetis se kao da si dobila krila.Bar je mooja situacija takva bila.Zato nemoj da se nadas da ce sve od sebe samo da se resi za dve nedelje jer nece.Potrebna ti je duza terapija i nemoj da posustajes i gubis nadu,to je od svega najbitnije.Moras da verujes.Poljubac
 
Anksiozni poremećaji sa napadima panike i straha nisu od jučer. Postojali su valjda i pre. I kako su se ljudi lečili, odnosno kako su preživljavali? Ko su tada bili terapeuti? Babe vračare, narodni lekari ili su ljude jednostavno proglašavali ludim.
Zgodni su saveti idite kod psihijatra. Najpre treba da se nađe 15-20 EUR po terapiji jedan put sedmično. Drugo nema čarobnog štapića, intezitet stanja ovisi i o društveno-socijalnom stanju pojedinca. U sretnijoj okolini i sa boljim materijalnim stanjem pojedinac će lakše prebroditi panične simptome.
Flinirin ili Prozac je tipičan američki lek, za ljude sa jakom životnom osnovom. Spada u grupu tzv. srećnih pilula, ali nakon neumitong pada u duševnom stanju pitanje je da li čovek ima gde da se dočeka. Na ovim prostorima su ipak preporučljiviji Amyzol ili Maprotilin. Naravno da ga preporučuje i dozira stručno lice. Doza varira o stanju. Povećava se i smanjuje. Uz njega je stalni pratilac bensedin.
Svi koji pate od fobija moraju biti svesni da je to stalno stanje i da ide ka pogoršanju i poboljšanju. Izlečenja nema.
 
Ne zna se sta je veca glupost od koje. Nemojte plasiti ljude. Kako su se pre lecili razni poremecaji pa i gore pomenuti nije bitno, mi ne zivimo u 19 nego u 21. veku pa cemo se sa tog stanovista i ponasati, ako nemate nista protiv, i sa tog stanovista i pricati o tretiranju ovih poremecaja.

Nije tacno da se na ovim prostorima preporucuje Amyzol ili Maprotilin, na svim prostorima pa i na ovim zna se (uprkos nasem kasnjenju za svetom) kako se lece fobije i panicni poremecaji, i ne samo oni vec i depresivni poremecaji: triciklicni i tetraciklicni antidepresivi daleko su nadmaseni boljim, sigurnijim, brze delujucim lekovima sa blazim nezeljenim delovanjima. Flunirin je vec ustupio mesto novijim lekovima iz grupe SSRIzera, nije tacno da se fobija moze leciti jedino privatno za 20 eura po seansi (mada se i to moze) i da to drzavni psihijatri ne rade i ne rade prilicno dobro, nije tacno ni to da pojava poremecaja, intenzitet simptoma i izlazenej na kraj sa njima zavisi od materijalne situacije pojedinca ili ekonomskog stanja drzave - ono zavisi iskljucivo od volje coveka da se leci i da ucestvuje u svom lecenju radeci intenzivno i sa puno napora na tome sa svojim terapeutom, i najzad nije tacno ni to da su fobije neizlecive (AIDS je neizleciv, jer ne postoji evidentiran zvanicno ni jedan slucaj izlecenja lekovima niti nekim terapijskim postupcima ove bolesti, fobija nije neizleciva!).

I zato nemojte prestravljivati vec demoralisane, umorne, i uplasene ljude koji dolaze na ovaj forum i citaju ovu temu takvim glupostima - ako je to Vase licno iskustvo zao mi je sto ga imate i sto niste pravilno ili bolje leceni, ali nemojte ga nametati kao zakonitost drugima koji hoce, mogu, i lece se adekvatno, saradjuju sa svojim terapeutima, i piju lekove koji su im prepisani.
 
Luca Torreli:
Anksiozni poremećaji sa napadima panike i straha nisu od jučer. Postojali su valjda i pre. I kako su se ljudi lečili, odnosno kako su preživljavali? Ko su tada bili terapeuti? Babe vračare, narodni lekari ili su ljude jednostavno proglašavali ludim.
Zgodni su saveti idite kod psihijatra. Najpre treba da se nađe 15-20 EUR po terapiji jedan put sedmično. Drugo nema čarobnog štapića, intezitet stanja ovisi i o društveno-socijalnom stanju pojedinca. U sretnijoj okolini i sa boljim materijalnim stanjem pojedinac će lakše prebroditi panične simptome.
Flinirin ili Prozac je tipičan američki lek, za ljude sa jakom životnom osnovom. Spada u grupu tzv. srećnih pilula, ali nakon neumitong pada u duševnom stanju pitanje je da li čovek ima gde da se dočeka. Na ovim prostorima su ipak preporučljiviji Amyzol ili Maprotilin. Naravno da ga preporučuje i dozira stručno lice. Doza varira o stanju. Povećava se i smanjuje. Uz njega je stalni pratilac bensedin.
Svi koji pate od fobija moraju biti svesni da je to stalno stanje i da ide ka pogoršanju i poboljšanju. Izlečenja nema.

A da ti malo smanjiš doživljaj...Pominješ lijekove koji, ako se koriste sami, bez nadzora neuropsihijatra mogu dovesti do trovanja sa smrtonosnim ishodom (maprotilin, Amyzol). Inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina i adrenalina (primjer Prozak, Fluoxetin) manje su toksični, ali i manje djelotvorni. Potrebno je da prođe izvestan vremenski period (obično 1-2 nedelje) do prvih vidljivih znakova poboljšanja raspoloženja.
O inhibitorima MAO nebih ni komentarisao (praistorija), izuzev možda moklobemid...
Pozz, dipl.ph spec, analiticar
 
Luca Toreli

Molim te vrati se na sam pocetak ovog topika i procitaj najpre naslov a onda i moje prvo izlaganje!!!
Ljudi koji su me kontaktirali na pvt,a oni ce se prepoznati,vrlo dobro znaju u kakvom sam ja sada stanju i potpuno je netacno da je fobija neizleciva jer poznajem osobu koja je imala skoro iste simptome kao i ja a sada funkcionise kao da joj nikad nista nije ni bilo.Ona mi je mnogo pomogla.A sada sam i ja pred sam kraj svoje terapije,tj pocela sam da smanjujem dozu jer se na taj nacin prekida terapija.I ne plasi ove ljude tim glupostima jer smo ovde da pomognemo onima kojima je pomoc potrebna,i meni je nekad bila potrebna pomoc i takvi netacni a deprimirajuci saveti mi nikako nisu pomogli.Slazem se sa tobom samo sto se tice cene usluga lekara ali ne u potpunosti.I ja sam placala 20 eura ali na pocetku jednom mesecno pa onda na tri meseca a sada sam zadnji put bila nakon 8 meseci.Sve u svemu terapija traje individualno,kako za koga,od 6 meseci do dve godine i to je to a za to vreme morace da izdvoje..pa samo otprilike mogu da kazem nekih 100-ak eura.Toliko (samo orijentaciono)je mene kostalo.E sada ja nisam dr i ne mogu da svima delim savete ko i kako treba da se leci jer svako ima drugacije iskustvo kao i dijagnozu ali svakako svima mogu da preporucim da slobodno zaobidju ili se jednostavno nasmeju tvomizlaganju i sirenju pogresnih informacija.Isktreno ja sam promenila x lekova dok nisam dosla do pravih ali za te tvoje prvi put cujem a kako sam ptocitala da mogu da budu i smrtonosni bez nadzora lekara-neka hvala...
 
Nije nego. Reakcije na moje pisamce su Vam više nego burne, te bih rado upitao zašto? Ovde Vam je tržište za lekove malo, a ako oćete da nafatate kojeg pacijenta ne marim.
Anksiozna depresija i poremećaji koji spadaju u tu grupu nisu definisani kao bolest, mada su na najboljem putu da to postanu. U osnovi svega je trauma koja ima svoje projekcije u tim poremećajima. E sad, što je trauma dublja to ublažavanje simptoma ide teže.
Uglavnom, ovde vredi medicinski paradoks:što je pacijent svesniji svog stanja to se smatra lakšim slučajem.
I još nešto: bez obzira na materijalno i drugo stanje nisu svi ljudi pogodni za terapije, zatim terapeut može nekom da u potpunosti odgovara, nekom drugom pak u potpunosti ne.
Nigde nisam spomenuo da su doktori u državnim institucijama loši. Naprotiv, ali nemaju uslove da se bave terapeutskim radom. Počev od broja pacijenata do neprimerenog radnog vremena.
 
Luca Torreli:
Nije nego. Reakcije na moje pisamce su Vam više nego burne, te bih rado upitao zašto? Ovde Vam je tržište za lekove malo, a ako oćete da nafatate kojeg pacijenta ne marim.
Anksiozna depresija i poremećaji koji spadaju u tu grupu nisu definisani kao bolest, mada su na najboljem putu da to postanu. U osnovi svega je trauma koja ima svoje projekcije u tim poremećajima. E sad, što je trauma dublja to ublažavanje simptoma ide teže.
Uglavnom, ovde vredi medicinski paradoks:što je pacijent svesniji svog stanja to se smatra lakšim slučajem.
I još nešto: bez obzira na materijalno i drugo stanje nisu svi ljudi pogodni za terapije, zatim terapeut može nekom da u potpunosti odgovara, nekom drugom pak u potpunosti ne.
Nigde nisam spomenuo da su doktori u državnim institucijama loši. Naprotiv, ali nemaju uslove da se bave terapeutskim radom. Počev od broja pacijenata do neprimerenog radnog vremena.

Reakcija na Vase pisamce je burna zato sto ste napisali svakojake netacnosti, proizvoljne licne projekcije, i nenaucne i u praksi nedokazive tvrdnje koje se nazivaju jos i licni stav, sto je u redu dok se taj stav ne natura drugim ljudima kao pravilo, zakonitiost, ili istina.
Anksiozna depresija ne postoji, a sta podrazumevate pod 'poremecajima iz te grupe' rado bih saznala od Vas. U preko 80% slucajeva depresija je pracena simptomom anksioznosti, nekad cak toliko dominantnim da se depresija ne prepozna, pa se pacijenti na pocetku lece anksioliticima umesto antidepresivima - naravno, ova terapija je potpuno beskorisna.
Sve to nije uopste bitno, jer se tema zove FOBIJA JE IZLECIVA ako niste zapazili, pa stoga ne pricamo o depresiji, anksioznoj ili nekoj drugoj, niti o 'poremecajima iz te grupe' (koji li su - to verovatno samo Vi znate).

U osnovi fobija i panicnih poremecaja uopste NE MORA biti nikakva trauma, i bilo bi lepo da ne baratate polusaznanjima koje imate kao da ste profesionalno lice, jer tako dezavuisete ljude bespotrebno. To sto citate naucnopopularnu literaturu ili ste bili na terapiji pa ste 'pohvatali' par strucnih termina ne znaci da treba da glumite poznavanje materije o kojij vrlo ocigledno ne znate mnogo, da ne kazem nista.

A sto se lekova tice, kao sto Vam je farmaceut gore napisao, lekovi koje pominjete su davna proslost, to sto se kod nas jos povremeno i mozda ne ni tako retko koriste za lecenje DEPRESIJE ima veze jedino sa visokom cenom lekova novije generacije. Jedino se ne bih slozila da su SSRIzeri manje delotvorni; oni su jedino nesto sporije delujuci (dakle pocetni efekat ostvaruju za 7 do 15 dana, pun efekat za mesec dana)ali nikako se ne bih slozila da su manje delotvorni, sta vise, ako govorimo o fobijama i panicnom poremecaju ispostavilo se u praksi da su jedino ovi antidepresivi delotvorni.

Sto se same fobije i panicnog poremecaja tice, psihoterapija uopste nije primarno orudje u razresavanju ovih poremecaja - naprotiv, to je pomocna metoda a najdelotvornije se pokazalo koriscenje 'antipanicnih' lekova i kognitivno-bihevioralna terapija. Integrativni nacin lecenja koji ukljucuje sva tri oblika pomoci najuspesniji je, i trebalo bi da ga sprovode svi psihijatri koji su se dovoljno edukovali i koji prate trendove u psihijatriji i rade odgovorno svoj posao. Ako neki to ne rade, zao mi je, svuda ima nazalost izuzetaka. A prirodno je da svakom pacijentu ne odgovara svaki terapeut, ali to je stvar izbora - svako ima pravo da bira, i drzavnog lekara a pogotovu privatnog.

I najzad, svi su ljudi pogodni za terapiju, samo je pitanje vrste terapije.
 
Citam ove postove i ne mogu da vjerujem da postoji jos neko pored mene ko ima ove probleme.Rijetko sam o mojim strahovima pricala,glavni razlog je moja primitivna sredina i nerazumijevanje.Imam 24 godine i prvi put sam osjetila neke nerealne strahove u septembru prosle godine.Svakim danom su postajali jaci,svega sam se plasila,posebno izlazaka,putovanja.Nigdje nisam odlazila osim na posao.Samo sam mislila da cu se onesvijestiti svakog trenutka,i bila sam smirena samo kada sam znala da su mi ambulanta,hitna pomoc ili bolnica blizu...Nakon dva mjeseca sam se obratila strucnjaku,pocela uzimati bromazepame i vec nakon nekog vremena sam se pocela oslobadjati neopisivih i nerealnih strahova...Negdje u februaru ove god doktorka mi je izmijenila terapiju i propisala demetrin.Pila sam ga nepunih 10 dana i pocela da shvatam da se osjecam bolje i naglo prekinula terapiju.Vise nikad nisam otisla ni na jedan pregled,strahovala sam da ce mi produziti terapiju a tada sam se bojala sviih tih ljekova.Pocela sam da izlazim,komotno odlazim u diskoteke,ali i dalje me prati sledece:mogu otici na pice,ali moram sjesti za onaj sto koji je najblizi izlazu iz lokala...To upucuje da jos uvijek nisam izlijecena,a od februara nisam popila ni jedan jedini lijek,cak ni za glavobolju.Jos nesto:imam nenormalan strah od putovanja,njega se nisam nikako oslobodila,ne znam jer nisam probala ali mi se ne ide nigdje jer se bojim one panike od ranije.Cijelo ljeto sam skitala od Ulcinja do Herceg Novog,non-stop putovala,u maju bila u BG 10 dana,a od septembra nisam otisla 2 km najdalje iz svog grada.Da li jos uvijek bolujem od anksioznosti,da li da se javim svom doktoru i da li je potrebno nastaviti terapiju.
Hvala.Pozdrav iz CG.
 
soba23:
Citam ove postove i ne mogu da vjerujem da postoji jos neko pored mene ko ima ove probleme.Rijetko sam o mojim strahovima pricala,glavni razlog je moja primitivna sredina i nerazumijevanje.Imam 24 godine i prvi put sam osjetila neke nerealne strahove u septembru prosle godine.Svakim danom su postajali jaci,svega sam se plasila,posebno izlazaka,putovanja.Nigdje nisam odlazila osim na posao.Samo sam mislila da cu se onesvijestiti svakog trenutka,i bila sam smirena samo kada sam znala da su mi ambulanta,hitna pomoc ili bolnica blizu...Nakon dva mjeseca sam se obratila strucnjaku,pocela uzimati bromazepame i vec nakon nekog vremena sam se pocela oslobadjati neopisivih i nerealnih strahova...Negdje u februaru ove god doktorka mi je izmijenila terapiju i propisala demetrin.Pila sam ga nepunih 10 dana i pocela da shvatam da se osjecam bolje i naglo prekinula terapiju.Vise nikad nisam otisla ni na jedan pregled,strahovala sam da ce mi produziti terapiju a tada sam se bojala sviih tih ljekova.Pocela sam da izlazim,komotno odlazim u diskoteke,ali i dalje me prati sledece:mogu otici na pice,ali moram sjesti za onaj sto koji je najblizi izlazu iz lokala...To upucuje da jos uvijek nisam izlijecena,a od februara nisam popila ni jedan jedini lijek,cak ni za glavobolju.Jos nesto:imam nenormalan strah od putovanja,njega se nisam nikako oslobodila,ne znam jer nisam probala ali mi se ne ide nigdje jer se bojim one panike od ranije.Cijelo ljeto sam skitala od Ulcinja do Herceg Novog,non-stop putovala,u maju bila u BG 10 dana,a od septembra nisam otisla 2 km najdalje iz svog grada.Da li jos uvijek bolujem od anksioznosti,da li da se javim svom doktoru i da li je potrebno nastaviti terapiju.
Hvala.Pozdrav iz CG.

Odgovor na sva pitanja je u sustini 'da'. Uz mali dodatak da ne bolujes od anksioznosti vec od klasicne agorafobije, uz knjishki prisutan trijas simptoma: strahovi eventualno praceni telesnim simptomima (kojih vise nema jer pribegavas izbegavanju situacija koje provociraju strahove odnosno paniku), strah od straha, i ponasanje izbegavanja.

Terapija koju si uzimala potpuno je neadekvatna za tvoje stanje, promeni psihijatra.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top