dokaz da bog postoji

@Electric eXecutor

ne, ali je svaki ateista koji veruje u nematerijalne stvari (npr. dushe) prihvatio uverenje koje je smeshnije od skoro svake "tradicionalne" religije.


ne, nego takav spoj nema veze sa temom, ja sam prichao samo o mislima, svaki kompatibilizam se tiche ne samo misli, vecj i odnosa misli sa spoljnim svetom.


zato se zove "argument slobodne volje"


da, jer je ta premisa uzeta kao aksiom.


slobodna volja nepostoji? onda nemamo shta da prichamo, niti tvoja pricha na ovu temu (koja je- dedukcija o postojanju boga na osnovu uverenja u postojanje slobodne volje) ima ikakvog smisla.


niti sam ja rekao da jeste. nemora svako da ga prihvati. isto kao shto nemora svako da prihvati da trougao nemozhe da ima dve paralelne strane (takav je npr. bio matematichar lobachevski).


nadam se da ovo nije bilo aludiranje da ja nekome neshto namecjem.. nekoristim nikakvo oruzhje ili svoju fizichku snagu..


da s ti meni zhiv i zdrav, pa da smatrash da je losh svaki zakljuchak koji ti nemozhesh da shvatish.
Nisi rekao da je to argument slobodne volje u temi, nego dokaz za boga.
Ne aludiram nista.
Peace theistbro.:bye:
 
Rasprava je postala potpuno filozofska.
Za mene licno osnovna su ona pitanja na koja ne postoji logican i prihvatljiv odgovor.
Kako je nastao svemir. Nekakav veliki...prasak? Give me a break....
A sta je bilo pre njega, sta je dovelo do njega i mnogo druga vecna pitanja
Teorija evolucije....give me a break again....
Ceo zivot na zemlji dosao je kao "gotov proizvod" Takvu raznolikost oblika i formi, toliki broj vrsta koje su tako razlicite a ipak funkcionisu na istim pricipima, ne moze da stvori nikakav proces, sve i da traje milijardama godina.
Ljudski mozak i to cemu on zapravo sluzi, gde su granice nejgove moci i sta su misli, koja je njihova moc ili nemoc. I tome slicno
Ovo ne znaci da sam ja vernik, ali znaci da atesti takodje nemaju odgovore na mnoga slicna pitanja, ali su kao i vernici, jednako ubedjeni da su samo oni u pravu
 
1. L(ibertarijanizam) je tachan a D(eterminizam) je netachan
If determinism is true, we are not free. If indeterminism is true, our actions are random and our will lacks the control to be morally responsible.
Zanimljivo
2. ako A(teizam) tachan, onda postoji samo materija (a ne i nematerijalne stvari- tipa bog i dusha), i samo priroda (a ne i natprirodne stvari- tipa bog i dusha).
Ako je ateizam tachan? Ateizam je neverovanje. Dakle, i dalje su prisutne obe opcije, i da bog postoji i da ne postoji.
3a. ja kao teista verujem da postoji dusha (koju je napravio bog) i da moja dusha (koja je povezana sa mojim mozgom- da bi koristio ovo telo) razmishlja, i te misli se manifestuju kao fizichko-hemijski procesi u mom mozgu.
Veruj shta god hocesh.
3b. ateista neveruje u dushu, tako da mora da veruje da su ti fizichko-hemijski procesi u mozgu same misli, a ne samo manifestacija misli (kao shto ja verujem).
Budisti veruju u dushu, a ateisti su.
-------
4. poshto je mozak samo parche materije, njegovo postojanje i funcionisanje je odredjeno prirodnim zakonima, kao i postojanje i funkcionisanje cele materije- chiji je mozak samo mali deo.

5. samim tim, ljudske misli su odredjene prirodnim zakonima, dakle, ispada da je D tachan; tj. da A implicira D

6. a poshto sam krenuo od aksioma da je L tachan a D netachan, samim tim je A netachan.

7. poshto je A(teizam) netachan, onda je T(eizam) tachan, tj. Bog postoji.

Ovde neshto piskarash, mrzi me razmishljam. Ionako u svakoj tachki greshish, tako da ovo dole ne moze biti tachno jer je zasnovano na falichnim pretpostavkama.
 
Rasprava je postala potpuno filozofska.

slažem se, ali ovo i jeste filosofsko pitanje.


Za mene licno osnovna su ona pitanja na koja ne postoji logican i prihvatljiv odgovor.
Kako je nastao svemir. Nekakav veliki...prasak? Give me a break....
A sta je bilo pre njega, sta je dovelo do njega i mnogo druga vecna pitanja

tu i jeste problem, što su ljudi (s obzirom da su smrtni ili bar svesni da život ima kraj, bez obzira na uverenja) - navikli da razmišljaju kroz prizmu "konačnosti".
Retko kom zdravorazumskom čoveku je prihvatljiva ideja da svemir jednostavno Jeste. Ne, čovek se već tu gubi. On zahteva da zna Početak i Kraj. I eventualno šta ima dalje..
Međutim, činjenica da mi NE možemo da nešto zamislimo, ili da se nešto kosi sa našom logikom, naš predmet posmatranja ne zanima ni 2%. Mi vidimo svet ne jedan način, pauk na sasvim drugi, što ne menja činjenicu da Svet nastavlja da Bude.



Teorija evolucije....give me a break again....
Ceo zivot na zemlji dosao je kao "gotov proizvod" Takvu raznolikost oblika i formi, toliki broj vrsta koje su tako razlicite a ipak funkcionisu na istim pricipima, ne moze da stvori nikakav proces, sve i da traje milijardama godina.

postoji mnogo životnih vrsta i oblika koje su postojale i nestale. Potpuno. Kao što ima vrsta koje se tek otrkivaju i nastaju u ovo naše vreme. Da li je i njih neko "poslao" kao gotov proizvod i kada?


Ljudski mozak i to cemu on zapravo sluzi, gde su granice nejgove moci i sta su misli, koja je njihova moc ili nemoc. I tome slicno
Ovo ne znaci da sam ja vernik, ali znaci da atesti takodje nemaju odgovore na mnoga slicna pitanja, ali su kao i vernici, jednako ubedjeni da su samo oni u pravu

ateisti i vernici su potrebni jedni drugima. Ljudi vole da se svrstavaju u različite tabore i to taborisanje ima svoju psihološku pozadinu koja zadire duboko u detinjstvo. Na početku to su partizani i nemci, pa zvezdaši i partizanovci..pa demokrate i narodnjaci..pa ateisti i verujući..Nije bitna maska, bitna je podela. Zašto? To je neka druga tema

.......
 
If determinism is true, we are not free. If indeterminism is true, our actions are random and our will lacks the control to be morally responsible.
Zanimljivo

da, prema mishljenju Dzhona Dzhejmisona Karsvela Smarta, koji je materijalista.. i come prepared B)

Ako je ateizam tachan? Ateizam je neverovanje. Dakle, i dalje su prisutne obe opcije, i da bog postoji i da ne postoji.
ateizam, kao i svaka druga pretpostavka mozhe da bude tachna ili netachna. a premisa govori o logichkim implikacijama ateizma.

Budisti veruju u dushu, a ateisti su.
i hrischjani veruju u razne stvari. da li je chinjenica da oni postoje i veruju u te stvari dokaz da su te stvari logichne? ne. isto tako i sa tvojim primerom budista.

Ovde neshto piskarash, mrzi me razmishljam.
onda nemoj da spamujesh po temi.
 
Ako je ateizam tachan? Ateizam je neverovanje. Dakle, i dalje su prisutne obe opcije, i da bog postoji i da ne postoji.
ateizam, kao i svaka druga pretpostavka mozhe da bude tachna ili netachna. a premisa govori o logichkim implikacijama ateizma.
Dokaza za postojanje boga/ova(bar onih za koje sam ja chuo) nema. Isto tako postoji dosta logichkih problema vezanih za njihove osobine(omni___, itd.).
Ateizam je rezervisan stav prema tvrdnji da bog postoji. Ne verujemo da postoji, mada smo spremni da budemo ubedjeni u suprotno ako nam predstavite valjane dokaze. Koje su to logichke implikacije nechije rezervisanosti? Bog mozda postoji a mozda i ne postoji. Iako je mala verovatnoca da postoji, kakve veze ima nechiji stav prema realnosti i chinjenici da bog zaista postoji?
Budisti veruju u dushu, a ateisti su.
i hrischjani veruju u razne stvari. da li je chinjenica da oni postoje i veruju u te stvari dokaz da su te stvari logichne? ne. isto tako i sa tvojim primerom budista.
Ateisti znaju(oni obrazovaniji) da su misli elektro-hemijski procesi u mozgu. Neki ateisti veruju u postojanje dushe. Chemu generalizacije, kada je ateizam samo stav u vezi verovanja u postojanje boga?
Ovde neshto piskarash, mrzi me razmishljam.
onda nemoj da spamujesh po temi.
Od starta pravish logichke greshke. Nema poente chitati dalje kad su ti pochetne premise pogreshne.
 
Poslednja izmena:
Dokaza za postojanje boga/ova(bar onih za koje sam ja chuo) nema
ja bi rekao da je ovaj argument slobodne volje skoro sigurno tachan.

Isto tako postoji dosta logichkih problema vezanih za njihove osobine(omni___, itd.).
vecj se to pokrenulo na ovoj temi, ja verujem da je bog apsolutno sveprisutan, a da je uslovno svemogucj i sveznajuch (uslov je ako lepo definishemo termine svemocj i sveznanje).

Ne verujemo da postoji, mada smo spremni da budemo ubedjeni u suprotno ako nam predstavite valjane dokaze.
iz iskustva znam u vecjini sluchajeva nije tako. 2 osobe poznajem koje su bile ateisti, a koji su posle priche (koja je sadrzhava ovaj argument) odbacili ateizam, dok su svi ostali puni predrasuda prema teizmu, ni nerazmisle lepo o onome shto im se pricha.

Bog mozda postoji a mozda i ne postoji. Iako je mala verovatnoca da postoji, kakve veze ima nechiji stav prema realnosti i chinjenici da bog zaista postoji?
kada bi zheleo da razmislish i razumesh dedukciju sa pochetka teme, video bi da vrlo ima veze, i da ta dedukcija dokazuje da bog postoji (ili makar dokazuje da je teizam jedina smislena opcija).

Od starta pravish logichke greshke. Nema poente chitati dalje kad su ti pochetne premise pogreshne.
da, formalno je moja dedukcija sadrzhi logichku greshku "peticio principi", ali to je samo zato shto zhivimo u glupavoj civilizaciji gde prva premisa mog argumenta nije opshteprihvacjena kao aksiom.
sa druge strane, ja sam ubedjen da ona jeste aksiom, i mislim da je takodje i svaki mentalno zdrav chovek.

inache postoji ateistichki argument slobodne volje (protiv postojanja svemocjnog boga) http://en.wikipedia.org/wiki/Argument_from_free_will koji se chesto koristi, a niko ga ne napada da je zanovan na logichkoj greshci peticio principi, tako da, shto ja ne bih mogao da uzmem tu premisu (da slobodna volja postoji) kao aksiom, to shto sam teista neznachi da imam manje prava na nju, niti da je ateista ima monopol na njenu upotrebu.
 
Poslednja izmena:
znachi o greshkama u mojoj logici mi pricha neko ko nepoznaje osnovne pojmove u logici.
definicija aksioma je "premisa koja se uzima kao apsolutno tachna", tako da aksiom nemozhe da bude netachan, vecj jedino mozhesh da kazhesh "ta premisa mozhda nije aksiom".

a chovek samo na osnovu svoje slobodne volje mozhe da tvrdi da uopshte postoji (kao lichnost) - cogito, egro sum.

to shto ima ljudi koji neveruju u boga a veruju u postojanje dushe nedokazuje nishta. kao shto postojanje ljudi koji veruju u to da bog ima 3 lichnosti, i da zhena mozhe da rodi a da ostane devica nedokazuje nishta.


energija jeste "nematerijalna" ali nije natprirodna. ako nisi primetio gore u dedukciji, moja teza je da morash da verujesh u natprirodno da bi mogao da verujesh u postojanje slobodne volje.


niti si objasnio zashto je netachna, niti si objasni njenu nepotpunosti, tako da ova tvoja rechenica nema nikakvog smisla kao apsolutno nekonstruktivna.

Izvinjavam se sto upadam, ali osecam se prisiljenim iz razloga kada pisete "logika ..." i upucujete na to, ja kao ateista reagujem, JER logika JE da ako postoji Bog, onda bi on trebao biti jedan i isti za sve ljude, a nebi ih bilo "hiljadu" i zbog bas vere u njih gine narod svake sekunde dano/nocno/i zauvek ! :eek:
 
Rasprava je postala potpuno filozofska.
Za mene licno osnovna su ona pitanja na koja ne postoji logican i prihvatljiv odgovor.
Kako je nastao svemir. Nekakav veliki...prasak? Give me a break....
A sta je bilo pre njega, sta je dovelo do njega i mnogo druga vecna pitanja
Teorija evolucije....give me a break again....
Ceo zivot na zemlji dosao je kao "gotov proizvod" Takvu raznolikost oblika i formi, toliki broj vrsta koje su tako razlicite a ipak funkcionisu na istim pricipima, ne moze da stvori nikakav proces, sve i da traje milijardama godina.
Ljudski mozak i to cemu on zapravo sluzi, gde su granice nejgove moci i sta su misli, koja je njihova moc ili nemoc. I tome slicno
Ovo ne znaci da sam ja vernik, ali znaci da atesti takodje nemaju odgovore na mnoga slicna pitanja, ali su kao i vernici, jednako ubedjeni da su samo oni u pravu

Bog te blagoslovio ;)
 
Znaci krunski dokaz za postojanje boga/bogova je slobodna volja, a sta je to tacno slobodna volja?
mogucjnost da razmishljash, da imash ikakvu kontrolu nad svojim mislima i delima.

Izvinjavam se sto upadam, ali osecam se prisiljenim iz razloga kada pisete "logika ..." i upucujete na to, ja kao ateista reagujem, JER logika JE da ako postoji Bog, onda bi on trebao biti jedan i isti za sve ljude, a nebi ih bilo "hiljadu" i zbog bas vere u njih gine narod svake sekunde dano/nocno/i zauvek ! :eek:
to bi mozhda bilo tako kada ljudi ne bi imali slobodnu volju, ili bili na neki nachin (koji god) primorani da imaju isto mishljenje o bogu. a poshto ljudi imaju slobodnu volju, i mogu da misle shta hocje, logichno je za pretpostaviti da cje uvek biti pregrsht razlichitih mishljenja o bogu.

a to shto neko gine zbog religije, neznam shta si hteo time da kazhesh. mnogo vishe ljudi je kroz celu istoriju ginulo i ginucje zbog para i vlasti, pa to neznachi da su to loshe stvari, ili da ih treba ukinuti.
 
Cituckam.. pa da vas pitam, zasto je vama licno vazno da li bog postoji, da li je hriscanstvo obmana ili sta pise u bibliji istina ili ne, kuda ide vasa dusa.. imate li je uopste? Kad bi sada.. sutra, saznali neopozivu istinu koja je suprotna vasem verovanju, stavu, bez obzira da li ste ateista ili vernik, sta bi to promenilo u vasem zivotu?
 
Cituckam.. pa da vas pitam, zasto je vama licno vazno da li bog postoji, da li je hriscanstvo obmana ili sta pise u bibliji istina ili ne, kuda ide vasa dusa.. imate li je uopste? Kad bi sada.. sutra, saznali neopozivu istinu koja je suprotna vasem verovanju, stavu, bez obzira da li ste ateista ili vernik, sta bi to promenilo u vasem zivotu?

Sve...
 
meni je malo teže da se stavim u situaciju u vezi sa postojanjem boga. Bliža mi je ideja o životu posle smrti (što je valjda i logično, jer ne znam za vreme kada nisam postojao)

U tom smislu, bila bi mi velika uteha da se neću rastati (ili da ću se možda sastati) sa onim ljudima koji mi znače. Bio bih sporiji, smireniji, možda, ako bi postojali nekakvi uslovi da se ispune, možda bih radio na tome da ispunim uslove za bolji second life isl.

Nisu to međutim ništa nove stvari. Tako razmišljaju svi koji veruju recimo u reinkarnacije isl.

Voleo bih da postoji informatičko polje u kom smo svi samo elektroni i gde kao informacija opstajemo, možda ne kao entitet, ali svakako u nekoj dimenziji koja nam je sada umu nedostupna.

Mogao bih još svašta da namaštam na tu temu, ali ne bih da širim..recimo samo da bi (vezano za reinkarnaciju) bilo dobro kada bi mogli da se sećamo svih tih života, jer šta nam vredi da verujemo ili ne u nju, kada se niko realno ne seća šta je "nekada" bio.
 
meni je malo teže da se stavim u situaciju u vezi sa postojanjem boga. Bliža mi je ideja o životu posle smrti (što je valjda i logično, jer ne znam za vreme kada nisam postojao)

U tom smislu, bila bi mi velika uteha da se neću rastati (ili da ću se možda sastati) sa onim ljudima koji mi znače. Bio bih sporiji, smireniji, možda, ako bi postojali nekakvi uslovi da se ispune, možda bih radio na tome da ispunim uslove za bolji second life isl.

Nisu to međutim ništa nove stvari. Tako razmišljaju svi koji veruju recimo u reinkarnacije isl.

Voleo bih da postoji informatičko polje u kom smo svi samo elektroni i gde kao informacija opstajemo, možda ne kao entitet, ali svakako u nekoj dimenziji koja nam je sada umu nedostupna.

Mogao bih još svašta da namaštam na tu temu, ali ne bih da širim..recimo samo da bi (vezano za reinkarnaciju) bilo dobro kada bi mogli da se sećamo svih tih života, jer šta nam vredi da verujemo ili ne u nju, kada se niko realno ne seća šta je "nekada" bio.

Hvala na odgovoru. Dobro.. i to je deo pitanja. Znaci bio bi opusteniji. Lepo ali oro, i nije neka radikalna promena.

Samo pitanje nije tesko ali tesko izgleda da ce neko biti dovoljno iskren da kaze zasto zeli da zna odgovor i zbog cega je to vazno, iako samo hipoteticki govorimo. Interesantno mi je to, toliko energije ulozeno u nesto a da je tesko reci zasto.

Ideja o informatickom polju je takodje interesantna.
 

Back
Top