Da li verujete????

uhhh... ove priče toliko neverovatno zvuče ...

Čitala sam ranije o slučajevima da primaoci organa poprime neke osobine donatora, što bi se moglo objasniti nekom podsvesnom željom za sjedinjenjem sa osobom koja ti je produžila život ... ali ovo gore napisano... pre bih rekla da su izmišljene priče, ne znam...
 
taman posla...evo ti reference
ovo su ozbiljni ljudi
samo je nivo nauke o kojoj ovde pricamo ostao na hipotezi, ali u pitanju su vrlo ozbiljni ljudi
zao mi je sto ne mozes da udjes na link
da procitas...meni se jako dopao papir!


Endnotes
1. Lunde DT. Psychiatric complications of heart transplants. Am J Psychiatry 1967; 124:1190-1195.
2. Kuhn WF et al. Psychopathology in heart transplant candidates. J Heart Transplants 1988; 7:223-226.
3. Mai FM. Graft and donor denial in heart transplant recipients. Am J Psychiatry 1986; 143:1159-1161.
4. Miller JG. Living Systems. New York, NY: McGraw-Hill, 1978.
5. Schwartz GE, Russek LG. Dynamical energy systems and modern physics: Fostering the science and spirit of complimentary and alternative medicine. Alter Therapies Health Med 1997; 3(3):46-56.
6. Schwartz GE, Russek LG. Do all dynamical systems have memory? Implications of the systemic memory hypothesis for science and society. In KH Pribram (ed.). Brain and Values: Is a Biological Science of Values Possible? Hillsdale, NJ: Lawrence Erlbaum Associates, 1998.
7. Schwartz GER, Russek LGS. The origin of holism and memory in nature: The systemic memory hypothesis. Frontier Perspectives 1998; 7(2):23-30.
8. Schwartz GER, Russek LGS. The plausibility of homeopathy: The systemic memory mechanism. Integrative Med 1998; 1(2):53-60.
9. Sylvia C, with Novak W. A Change of Heart. New York, NY: Little, Brown, 1997.
10. Pearsall P. The Heart's Code. New York, NY: Broadway Books, 1998.
11. Song LZYX, Schwartz GER, Russek LGS. Heart-focused attention and heart-brain synchronization: Energetic and physiological mechanisms. Alter Therapies Health Med 1998; 4(5):44-63.
12. Russek LG, Schwartz GE. Energy cardiology: A dynamical energy systems approach for integrating conventional and alternative medicine. Advances. J Mind-Body Health 1996; 12(4):4-24.
13. Tiller WA. Science and Human Transformation: Subtle Energies, Intentionality and Consciousness. Walnut Creek, CA: Pavior, 1997.
14. Russek LR, Schwartz GE. Interpersonal heart-brain registration and the perception of parental love: A 42-year follow-up of the Harvard Mastery of Stress study. Subtle Energies 1994; 5(3):195-208.
15. Hameroff SR, Penrose R. Orchestrated reduction of quantum coherence in brain microtubules: A model for consciousness. In SR Hameroff, AW Kaszniak, AC Scott (eds). Toward a Science of Consciousness. Cambridge, MA: The MIT Press, 1996.
16. Schwartz GER, Russek, LGS. The Living Energy Universe. Charlottesville, VA: Hampton Roads Publishing, 1999.
 
Ne verujem.
Mislim da ljudi imaju predrasude u doniranju organa i da bi trebalo malo vise da se radi da popularizaciji toga.
Npr. ja bih jako volela da doniram svoje organe, samo se bojim da mi ne izvade srce, a ja klinicki mrtva, mozda bih se mogla probuditi kad mi ne bi odmah povadili vitalne organe.:D Ne verujem da bih da bih preko svog srca mogla da prenesem nekom moje psihicke osobine, mozda samo moj puls:)
Podsetilo me ovo na Trece oko...
 
aom_nut:
Da li verujete da nase celije pamte?
Da transplantacijom srca moze da se nasledi i neka uspomena navika ili talenat?
pamcenje (ljudsko) ostvaruje se preko sinapsi nervnih celija... elektricni impulsi i putevi informacija koji se cesto koriste imaju za posledicu da nesto upamtimo... dakle pamcenje ima veze sa medjucelijskom komunikacijom NEURONA.

a srce je nacinjeno od srcanog misica, i njegove celije su mislicne celije (ali se one razlikuju od poprecno-prugastih misicnih celija ili vlaknastih misicnih celija)... dakle - nema ni govora o neuronima i bilo kakvom pamcenju.

e sad, bilo bi dobro da ti neko strucan odgovori, ja sve ovo vadim iz secanja na ono sto sam u osnovnoj skoli ucila iz biologije... a to je bilo davno....
 
aom_nut:
ali moja koza pamti...odlicno pamti neke poljupce!!
moram da te razocaram, ali poljupce pamti samo tvoj mozak.

kada se govori o "pamcenju koze" u populisticki prezentovanoj nauci, misli se na to da koza, kao nas najveci organ, i nasa spona sa ambijentom, dozivljava kumulativni efekat svog zracenja koje je primila.
 
niko ne ume da se igra cika doktore :(

odo' ja da nadjem onog sa ruzom u zubima, da zaplesm tango! ovaj zenski kutak je preozbiljan za mene! drustvo iz coska me ne voli, ovi odlikasi sa peticama iz biologije nisu imali casove kreativnog razmisljanja....
a tek likovno...uh!
sta si imao iz muzickog? slusaj ......
http://www.box.net/shared/759gbtxbfr

posle takvog tanga, nek mi neko kaze da moje srce nije zapamtilo
JESTE!!!!!!!
 
Oh, sad..... nešto sam pročitala. Sve, apsolutno sve se može objasniti na 3 načina:
1. Užasno jaka želja ljudi bliskih pokojniq da on i dalje živi, autosugestija
2. Nešto više od fizičkog objašnjenja, prvi slučaj osobito više govori o sudbini i prošlim životima.....
3. Zanimljiva ideja iz teme. Ako "mi" pamtimo, možda to radi i telo. Električni impulsi bi mogli, teoretski, biti "mi", duša..... ćelije mogu biti telo. To onda nije TA osoba već fizički ostaci nje. Ako bismo se mogli odrediti samo kao telo + duša onda sva ova priča uopšte nema nikakvog smisla jer egzistencije bez tela ne bi ni bilo. Bar ne u smislu koji bi nas mogao..... utešiti.

Ali može se pojaviti novo pitanje - šta je pamćenje uopšte i da li ono nestaje sa telom..... naučnici prave sponu između materije i energije i trude se da sve objasne materijalno, samo zato što je vidljivo golim okom i razumljivo. Ako uveličamo stvari, i elektroni su nešto materijalno? Bla...
 
Ispostavilo se da se ceo svet može uporediti sa kompjuterskom tehnologijom. Barizanom, pre svega, na diskretnim vrednostima gde kontinuitet ne postoji. Ideja je da je tako i u prirodi, samo daleko SVESTRANIJE. Na kvalitetu se izgubilo zarad kvantiteta. Tako imamo usko stručnu :) mašinu koja kalkuliše i čoveka koji može sve, pa još ima i svoju volju. Samo mnooogo sporije.

Ili još bolji primer Miki Mausa.
Najzanimljiviji su, svakako, talasi. Ma koliko nama teško bilo da otkrijemo..... EM talasi se prostiru za naša čula neprimetno, za neka bolja osetila primetno, ali opet nevidljivo..... da li smo zaključili da je samo vidljivo i opipljivo čulima materijalno i da li u tome grešimo?
Uzmite svetlost, sunčevu svetlost, svuda je oko nas, al' opet ne osećamo materiju, a svetlost je materija!? Možda su stvari pogrešno postavljene u startu, možda je problem u agregatnom stanju koje nikada nije propisno definisano, ustvari gomila novih agregatnih stanja, saradnja između prostor-vremena i materije. Možda temperatura nije jedini triger, možda je i temperatura materija... o da, definitivno bi bila i ona. Možda od šume ne vidimo drveće i tako, možda, nikada ne videsmo duše koje nam se češu o bokove i lelujaju prostorom u nadi da će dobiti neq novu svrhu. Jer smo, zamagljeni svrhom, propustili da je potražimo u materijalnom :shock:
Auuu..... ne znam šta mi je ovo trebalo.
 
aom_nut:
Da li verujete da nase celije pamte?
Da transplantacijom srca moze da se nasledi i neka uspomena navika ili talenat?
Zamislite da poklonim nekom parce koze, jer mu je neohodno...i sa njom da mu dam uspomenu na neke poljupce??? ili batine ne daj boze :)
Sta mislite o tome, da li je to moguce?

Ne vjerujem,jer ne gleda se ni da li je musko ili zensko,donator a ni pacijent.
Valjda da pamte,to bi bio haos...
Ako hoces moje misljenje ono dr.Dzekil i mr Hajd,e o tome mi mogla poduze...jer obozavam serije i filmove tipa Dosije x itd. ;) :D
 
Lexa:
Ispostavilo se da se ceo svet može uporediti sa kompjuterskom tehnologijom. Barizanom, pre svega, na diskretnim vrednostima gde kontinuitet ne postoji. Ideja je da je tako i u prirodi, samo daleko SVESTRANIJE. Na kvalitetu se izgubilo zarad kvantiteta. Tako imamo usko stručnu :) mašinu koja kalkuliše i čoveka koji može sve, pa još ima i svoju volju. Samo mnooogo sporije.

Ili još bolji primer Miki Mausa.
Najzanimljiviji su, svakako, talasi. Ma koliko nama teško bilo da otkrijemo..... EM talasi se prostiru za naša čula neprimetno, za neka bolja osetila primetno, ali opet nevidljivo..... da li smo zaključili da je samo vidljivo i opipljivo čulima materijalno i da li u tome grešimo?
Uzmite svetlost, sunčevu svetlost, svuda je oko nas, al' opet ne osećamo materiju, a svetlost je materija!? Možda su stvari pogrešno postavljene u startu, možda je problem u agregatnom stanju koje nikada nije propisno definisano, ustvari gomila novih agregatnih stanja, saradnja između prostor-vremena i materije. Možda temperatura nije jedini triger, možda je i temperatura materija... o da, definitivno bi bila i ona. Možda od šume ne vidimo drveće i tako, možda, nikada ne videsmo duše koje nam se češu o bokove i lelujaju prostorom u nadi da će dobiti neq novu svrhu. Jer smo, zamagljeni svrhom, propustili da je potražimo u materijalnom :shock:
Auuu..... ne znam šta mi je ovo trebalo.


I ja često razmišljam na ovaj način..Mislim da je ljudski rod poprilično uobražen u svojoj ubeđenosti da je užasno pametan i da je objasnio sve pojave na (sebi) prihvatljiv način,jer ljudi su oduvek odbacivali i plašili se onoga što ne razumeju i objašnjavali takve pojave pod opaskom da je sve to sujeverje,uobrazilja,nemoguće i mentalna bolest.Skloni smo da neke stvari bespotrebno komplikujemo,a najčešće objašnjenje je i najprostije i ,što reče Lexa,od šume ne vidimo drveće..
Ne znam,baš me isfrustrira razmišljanje o ovakvim stvarima jer smo još uvek sto svetlosnih godina udaljeni i od začetka stvarnog objašnjenja o ovakvim i milion sličnih pojava koje sad tako olako imamo običaj da definišemo kao nemoguće i izmišljene i svrstavamo ih SF i dosijee X. :???:
 
ne govorimo ovde o materiji
govorimo o svesti.
da li svaka celija nosi odredjeni nivo svesti, i da onda skup tih malih jedinica svesti cine svest...
jedan dragi lik iz zivota je tako pokusao da mi objasni da smo svi mi deo svesti citavog covecanstva, koje ce jednoga dana moci da "cuje" misli svake pojedine jedinke!
kao sto je nekada dok su ljudi klesali svoje postove na nekom praistorijskom forumu i dobacivali ih (plocice od kamena, mislim) medjusobno iz pecine u pecinu...bilo nemoguce da se zamisli da ce nam ovaj nacin komunikacije biti dostupan...tako i sada, nama , i ovde, nije zamislivo da cemo mozda jednom moci da budemo deo zajednicke svesti koju cemo moci da cujemo...i u njoj ucestvujemo?!
Ako zamislimo da nase secanje cuci u svakoj celiji po malo...?
Onda po tome, batine pandura Djure ne pamte samo bubrezi nego i srce :)
Razmisljala sam cesto o ovom "artiklu" koji sam vam linkovala...i nadam se da ce ljudi koji se ozbiljno bave ovom problematikom pozuriti dovoljno da mi odgovore na neka pitanja...
toliko o tome!

NATASA hocu da ti odgovorim na jednu recenicu:

"Ne znam,baš me isfrustrira razmišljanje o ovakvim stvarima jer smo još uvek sto svetlosnih godina udaljeni i od začetka stvarnog objašnjenja o ovakvim i milion sličnih pojava koje sad tako olako imamo običaj da definišemo kao nemoguće i izmišljene i svrstavamo ih SF i dosijee X. ??:"

Zasto te isfrustrira razmisljanje, cega se to plasis...nezanja??? Draga devojcice, prevazilazenje straha od nepoznatog i radoznalost su upravo one prednosti kojima se kao vrsta mozemo podiciti! Zar ne mislis da je divno da nam je napredak tehnologije dao sva ova cuda tehnike da zauzdamo ovaj svet pred sobom i pljusnemo ga pred noge...Ja sam uzasno srecna sto zivim u vremenu kada mogu ovako nesto da ti napisem sa severa sveta i da znam da vec sledeceg casa ti negde juznije mozes da me "cujes" Da ne pricam o milion drugih sitnih stvari koje nas zivot cine jednostavnijim!
(seti se samo tockica na koferima.... izum za koji se vredi roditi :) )
pozdravljam te (zamisli kao da sam pruzila ruku preko cele planete i dodirnula te prijateljskom rukom po ramenu i rekla...cao Natasa)
 
aom_nut:
imam objektivne razloge sto ne mogu biti donator organa
Koji su objektivni razlozi za ovo? Neka bolest ili... totalni sam laik a baš me interesuje.

bug.gif
 
Hepatitis A jeste bolest prljavih ruku..hahha
i prljavih suncokretovih semenki takodje :)
meni su tako rekli, moram da priznam da nisam bas mnogo vesta u tome...
(ja im prosto verujem...ne vidim razlog da me lazu...bila sam u zavodu spremna da dam krv, i razocarano se vratila kuci!)
 

Back
Top