Da li su Srbi veci pravoslavci od....

Pa eto što je bilo ratova na prostoru bivše Jugoslavije.
Jesmo svi pre svega Južni Sloveni. :D Nisu te lagali.
Nekada davno smo svi govorili istim jezikom i bili iste vere.
A onda smo se dosetili da smo Srbi, Hrvati, Slovenci...
A sad idemo dalje.. Srbi se međusobno dele na vojvođane, šumadince, čarapane...
na one koji su više ili manje pravoslavni.. i na one koji su ateisti...
Da se ne ponavljam.. valjda ti je sad jasnije o čemu sam malo pre pričala...:)

Koliko tek različitih oblasti i jezičkih razlika u dijalektima postoje među Nemcima, Italijanima,Britancima,da se konkretno ljudi koji žive u pojedinim oblastima tih zemalja skoro i ne razumeju među sobom, pa opet sebe nazivaju po zajedničkom narodu kojem pripadaju( recimo Velšani sebe zovu Britancima, Štajerci Nemcima, Lombardijci i Sicilijanci Italijanima itd), i nikome ne pada ne pamet da se odeljuje od zemlje matice sa oblašću kojoj pripada,dok se mi Sloveni i Srbi "koljemo" zbog nekih sitnih jezičkih razlika i dokazujemo da smo samim time drugi narod, zasebni, samostalni i u političkom smislu...Ali između ostalog ova podela na tlu Balkana koja je nastala ne samo i dobrim delom ,osobinom Srba da se stalno dele i želje" da komšiji crkne krava"(:lol:), već i zbog uticaja suprotstavljenih interesnih sfera Vatikana i Carigrada- zapadne i istočne Crkve.Na svoj uticaj na balkanu Vatikan je odavno polagao interes, pa je stoga vršeno i nenesilno ili nasilno unijaćenje Srba najviše u Slavoniji i Dalmaciji, da bi se kasnije nakon treće ili četvrte generacije ti isti pokatoličeni Srbi izjašnjavali kao Hrvati...Ja medju mojom daljnom rodbinom imam takvih slučajeva, i oni danas sebe smatraju Hrvatima, a do samo 100-150 godina unazad bili su Srbi i pravoslavci,pa čak znaju i odakle su došli na prostore današnje Dalmacije ili Slavonije i znaju koja im je bila slava, i pri tom svi nose čisto srpska prezimena...A evo recimo još o tome što je Hrvatska Titova administracija radila o "podrazumevanom" prisvajanju kod pojedinih lica hrvatske nacionalnosti:moja baba je rođena čistokrvna(što bi se reklo) Crnogorka i tamo su joj od vajkada svi preci bili, onda je udavši se otišla u Hrvatsku i na popisu iz 1948. godine, svako ko je u tom popisu bio na teritoriji Hrvatske bio je smatran Hrvatom, automatski...Tako mi danas imamo slučaj da zbog domovnice koju je moja baba dobila te 1948.godine, ona je za njih proglašena Hrvaticom! Ko što bi rekli: Kenijac-crnac, čistokrvni anglo-saksonac!:lol:
Šta ćeš, politika( i svetovna i crkvena) je na Balkanu dosta toga učinila u negativnom smislu...a tek danas,...strašno...:(
 
Neko me je razumeo...:super:

:klap:

Nisam citirala ceo post jer je podugačak.. ovo bravo je za sve...:D

е којице, којице
отиђи у шкотску па реци наглас да си поносна што си енглескиња (иако није тако, надам се) па ћеш видиш како ћеш да прођеш.
па онда рецимо како французи воле арапе, просто су полудели за њима, па шпанци баскијце, обожавају их, северни талијани јужне, милина једна....
 
image.jpg
 
е којице, којице
отиђи у шкотску па реци наглас да си поносна што си енглескиња (иако није тако, надам се) па ћеш видиш како ћеш да прођеш.
па онда рецимо како французи воле арапе, просто су полудели за њима, па шпанци баскијце, обожавају их, северни талијани јужне, милина једна....

Pa jeste tako, u narodu( a ko pita narod šta misli:mrgreen:) ali se ne dele i necepkaju kao mi...što će reći da je demokratija najjača u Srbiji a Srbi daleko ispred ostalih naroda u inetelektualnom i slobodarskom shvatanju.:mrgreen:
 
турско царство се ширило ратом. вековима су султани заповедали војском на три континента и три мора, али само један је погинуо у боју: мурат I на Косову. таква одбрана сведочи о високим стандардима средњевековне Србије и предузетничком духу легендарног витеза који је предузео што нико није, ни пре ни после њега.

прави Србин

milos_obilic2-1.jpg
 

Back
Top