DA LI JE SVEMIR BESKONACAN ?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Izgleda je ipak bilo ne nekoj slicnoj temi ali i ovde je bila verzija toga primenjena na brzinu sirenja
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=1667026&postcount=116

Uzmi skup celih brojeva predstavljen na pravoj. Razmak izmedju svake dve susedne tacke je 1. Sada lepo svaki broj pomnozi sa dva i automatski se rastojanje izmedju svake dve tacke udvostrucilo. Ukuna duzina je i dalje beskonacna ali je do sirenja doslo unutra.
 
Nadam se da ce sledeci tekst nekome pomoci:

Odgovor u principu dosta ovisi o tome što tebi znači pojam "kraj svemira," tj. koja je njegova precizna definicija. Na primjer, ima li Zemljina površina kraj? Što je iza njega? Ako nisi pažljiv, takva pitanja često gube smisao i postanu slična pitanju "Što je sjeverno od Sjevernog pola?"

Kozmolozi se obično ne pitaju ima li svemir kraj već da li je svemir konačan gdje se pri tom misli na konačnost ili beskonačnost njegovog volumena. Naime, volumen je veličina koja se može dobro definirati za prostore različitih dimenzija i najrazličitijih oblika. (Analogno, površina Zemlje je konačna, ali nema kraja. List papira je konačan i ima kraj. Matematički trodimenzionalni euklidski prostor je beskonačan i nema kraja.)

Odgovor na pitanje da li je svemir konačan još uvijek nije poznat, prvenstveno zbog toga što su sve metode "mjerenja" volumena svemira vrlo neizravne. S druge strane, prilično je vjerojatno da svemir nema kraj tj. "rub" u onom smislu u kojem ga ima list papira.
 
kakva lupetanja,jednom smo raspravljali o tome meni je objasnio profesor vrlo lako,jednostavno za nas je svemir NEMERLJIV!!!! -ne mozemo ici brze od svetlosti -ne mozemo "uzeti metar" i otici ca jednog kraja na drugi i odrediti duzinu ,zapreminu svemira,centar svemira,moze se teleskopima meriti materija koja je sada ugashena ali je emitovala razna zracenja pre milijardi godina.prema tome pitanje je apsurdno kao kad bi rekao da duzina moze biti -2 [jer -2*(-2)=4 i 2*2=4].prema toma da li je svemir beskonacan je pogresno postavljeno pitanje jer morali bi ici brze od C da bi bio konacan...
 
Oximoron:
Mogutjnost da stignemo do kraja nechega nije parametar za beskkonachnost nechega...vetj da li ono ima granice...
Vrtis se u krug!
ZA NAS JE BESKONACAN...SVEMIR ZA NAS NEMA GRANICU! E SAD TO STO TEBI SE NE SVIDJA-ZAO MI JE!SVEMIR NEMA MILOSTI!
Da li je beskonacnost merljiva,da li ima granice??? NIJE,NE.Pijana osmica nije broj pa da se moze definisati...
Da li je nula merljiva,ima li granice?! NIJE,NE.Isto vazi i za nulu,nula NIJE! broj.To sto se skupili perica,oximoron,obersturmfurer,kizo i rekli nula je broj da se deca ne bi plasila i mucila u skoli ili usvojili aproksimaciju gravitacione konstante 9,81 npr. to ja nasa "ljudska" stvar a ne stvar svemira i prave fizike.
Dakle ne postoji mogucnost da stignemo do kraja [ili pocetka u mikrosvetu] necega,za tebe i sve nas to je po Fizici definicija Beskonacnosti!
 
neki naucnici kazu da bi jednom svemir mogao da pocne da se skuplja ,a isto tako kazu da postoji
mogucnost da ima vise svemira ,kao sto ima vise galaksija u svemiru ,tako ima vise svemira.

e sad recimo da je ovo tacno.
dakle da ima vise svemira ,pa sta je onda za svemire ,ono sto je za nasu galaksiju svemir.
to jest sta se nalazi izvan svemira.
 
Ja se ne razumem bas mnogo, ali mozda samo pogresno razmisljate. Svemir mozda ne treba posmatrati kao celinu, nego kao prostor u kome se nalaze svi pojedinacni oblici materije. Na taj nacin se dolazi do toga da je svemir beskonacan prostor. A sto se tice big bang-a... njime se nije stvorio svemir i ne siri se on, nego "samo" sva materija (i antimaterija) u njemu.
 
100% provereno?
Bas me zanima kako tece taj proces skupljanja>?
Jel prvobitna svetlost napravi zaokret za 180 stepeni i pocinje da se vraca?
A gde mu je taj centar u koji ce da se skupi?
ccc....kakve bombasticne izjave bezz ikakvih cinjenica.
 
Da li je svemir konacan ili beskonacan? To je dobro pitanje. Ali meni je malo zagonetnije pitanje odakle masa u tom konacnom ili beskonacnom svemiru ? I mi smo deo te mase samo ne znamo odakle ta masa? Lako je definisati svemir ' To je beskonacan prostor , ne moze biti ogradjen jer uvek ima nesto iza ogrde.' Ali odakle MASA u tom beskraju ? To je teze pitanje ?
 
beskonacost mozemo da definisemo na vise nacina,ali kada se misli na svemir to mozemo da tvrdimo jer je za ljude nemoguce da stignu do njegovih granica (ako postoje) novija teorija je da je svemir zakrivljen (prostor vreme) i da se se materije u njemu siri (nije porvrdjeno da se i skuplja,to je pretpostavka) ali ako je teorija velikog praska tacna onda se verovatno i skuplja u odredjeni centar. kada se skupi do odredjenegranice dolazi do eksplozije i sve iz pocetka.
 
Samo ću reći ovo:
Prvo. Svemir jeste bezvazdušni prostor, bez kraja i granica, ali ipak nije prazan. Pored svih nebeskih tela, poznatih naučnicima, svi zaboravljate i na prisustvo vodonika! Poznato je da povećanjem atomskog broja vodonika, on postaje drugi element sa tim atomskim brojem. Šta ako svemir nema početak ni kraj i nije bilo nikakvog velikog praska već je to neki prostor u kome se planete spontano stvaraju, reakcijom vodonika?
Drugo. Ako posmatramo galaksije kao atomsko sređene sredine (npr. sunce je jezgro, a planete elektroni), šta ako je čitav ovaj svemir samo jedan molekul nečega nezamislivog?
Razmislite o ovome, ili bolje nemojte. Najverovatnije će te završiti u Toponicu. :-)))))
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top