DA LI JE SVEMIR BESKONACAN ?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
mixmar:
Pretpostavimo da postoji kraj svemira. Sta je onda iza? Sta je to vece od svemira?, gdje bi se on ustvari nalazio..


hehe..imam ideju mozda je ceo swemir zaprabo na stolu jedne laboratorije inace na ovu ideju me je inspirisao film Matrix ... mozda smo svi mi samo jedan mali experiment negih gigalo stvorenja koja su resila da naprave probu malenog sweta... kada bi stigli do kraja swemira mozda bi ugledali giga sobu sa instrumentima... hahahahahahahah

nisam imao sat pametno da napisem... ako vi imate slobodno pisite....hahahahaha :confused:
 
rokavec:
dobro ako ima kraja prostoru sta je na kraju... sta bi mi se desilo kada bi u nekoj letelici dosao dao kraja swemira to jest kraja prostora...

ja smatram da sam u pravu... ajde reci mi sta je prostor dali je bilo koji oblik materije NIJE jednostavno nije nista to je vakum bez materije pa cak mestimicno i bez i jednog fotona ili bilo kakve cestice... zasto toga nebi moglo imati swuda i sta ga razlikuje od brojke na papiru da mu uvek nebi mogli dodati jednu jedinicu recimo 100 +1 ili 100000+1 i tako dalje...

Na kraju je drugachiji prostor. Nama stran, sa odredjenim zakonitostima. Ako uopshte mozemo dostignuti kraj.

A kako to prostora ne moze biti?
 
Ja smatram da se sve svodi na beskonacnost .

Ako svemirski prostor zaista ima kraj negde - onda iza mora dotji nesto drugacije prirode nego sto je svemir - nesto sasvim novo i drugacije i velicinski odnos tog novog ''prostora'' sa svemirom bi mogao biti isti kao odnos zemlje i svemira .

Uostalom vasiona kao termin se koristi za sveobuhvatni prostor oko nas . cisto sumnjam da negde postoji granica prostora .

Mada neki matematicari se drze Gausovog , Lobacevskog i Rimanovog prostora gde nepostoje dve paralelne prave . Kada bi dve letelice poletele iz tacki u svemiru koje se nalaze na radaljini od 100 svetlosnih godina i kada bi njihove putanje bile ''paralelne'' te dve letelice bi prosle kroz istu tacku negde u beskonacnosti predjenog puta - iako to vozaci nebi primetili - i kada bi nastavili dalje - kada bi prosli tu tacku gde su se njihove putanje presekle - letelice bi zapravo usle u neki drugi prostor u paralelni svet ...

Sto mu u fazonu doje da je ''svemir'' konacan ali opet ''prostor'' ostaje beskonacan' . kad vc prave razliku izmedju prostora i svemira .
 
YOF13:
Ja smatram da se sve svodi na beskonacnost .

Ako svemirski prostor zaista ima kraj negde - onda iza mora dotji nesto drugacije prirode nego sto je svemir - nesto sasvim novo i drugacije i velicinski odnos tog novog ''prostora'' sa svemirom bi mogao biti isti kao odnos zemlje i svemira .

Uostalom vasiona kao termin se koristi za sveobuhvatni prostor oko nas . cisto sumnjam da negde postoji granica prostora .

Mada neki matematicari se drze Gausovog , Lobacevskog i Rimanovog prostora gde nepostoje dve paralelne prave . Kada bi dve letelice poletele iz tacki u svemiru koje se nalaze na radaljini od 100 svetlosnih godina i kada bi njihove putanje bile ''paralelne'' te dve letelice bi prosle kroz istu tacku negde u beskonacnosti predjenog puta - iako to vozaci nebi primetili - i kada bi nastavili dalje - kada bi prosli tu tacku gde su se njihove putanje presekle - letelice bi zapravo usle u neki drugi prostor u paralelni svet ...

Sto mu u fazonu doje da je ''svemir'' konacan ali opet ''prostor'' ostaje beskonacan' . kad vc prave razliku izmedju prostora i svemira .

Univerzum je Poankareova palachinka :D
Mmmmm njam... :D
 
"Svemir je konacan, ali bez pocetka ili kraja u prostoru i vremenu" S.Hoking
Zapravo, svemir nema ni pocetka ni kraja, kao sto i povrsina Zemlje, nema pocetak ni kraj. Ali je konacan, kao sto i povrsina Zemlje ima konacnu povrsinu. Povrsina Zemlje je dvodimenzionalna oblast (povrs) koja se nalazi u trodimenzionalnom prostoru. Tako je i Svemir trodimenzionalna oblast koji ima konacnu zapreminu, a nalazi se u cetvorodimenzionalnom prostoru. Dakle, svemir se siri, ali po cetvrtoj dimenziji. Zapravo, do tog zakljucka smo dosli posmatranjem galaksija i njihovih skupova koje se udaljavaju jedna od druge....kao sto bi se i tacke po povrsini balona udaljavale jedna od druge kada bi "pumpali" balon. Rastojanje izmedju takvih tacaka bi se povecavalo na dvodimenzonalnoj povrsini balona, dok bi se balon sirio po trecoj dimenziji.
 
svemir naravno nije i ne moze da bude beskonacan kao sto kaze 2good4cyber sve mora da ima svoj kraj i pocetak

znaci svemir se mozd aprostire tolikosvemirskih godina ali ce do 2030 imati vozilo za putovanje kroz svemir sigurno ako su izmislili hotel svemirski izmislice i ovo ali naravno nece ici sporo 1000km na sat nego ce probijati vrjeme ice minimum10000km na sat ako ne i milja

naravno svemir je kao zemlja okrugao mislim elipsast

hmm....

a sta je onda iza svemira????

njegov svemir

a iza njegovog je njegov njegov svemir

svemir jeste beskonacan!!!!!!!
 
Nema šanse da uopšte saznamo da li je beskonačan ili nije jer ne posedujemo takvu tehnologiju.Mislim da se to može uporediti sa npr.elektronima,neutronima,protonima koji su faktički u 3D prostoru ali su toliko sitni da njima ne "znači" ništa 3D prostor i da se oni u stvari nalaze u 2D prostoru i da čak i imaju razum oni ne bi mogli da razumeju 3D prostor.Ista stvar je i sa čovekom.Ceo život živimo u 3D prostoru i sve u tom prostoru je konačno jer sve to definišemo kroz X,Y i Z koordinatne ose.Možda mi živimo u još jednoj ili više dimenzija (vreme ili nešto drugo što ni ne znamo šta je..) koje su bitne za mnogo veće prostore ili zapremine a koje su za nas nebitne jer smo toliko sitni u odnosu na svemir ali mi to ne možemo da spoznamo jer ljudski mozak razmišlja u 3D.Sve u svemu apsolutna je tačna i jedna i druga izjava o beskonačnosti svemira jer iz našeg ugla i našeg načina razmišljanja postavljamo analogiju i na svemir i tvrdimo da je konačan ali može da bude i beskonačan sa druge tačke gledišta a to je da možda postoje i druge dimenzije za koje mi neznamo.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top