Ćoše za slanoljupce (slani zalogaji, aranžiranje hrane)

Njam, njam. Odmah sam pogodila sta je to.Obozavam i beli i crni rizoto s morskim pladovima i slicne stvari. Da li imamo tu rubliku sa nekim interesantnim receptima?

Uh... sad si me zatekla!
Ja rižoto pravim po receptu koji sam ovde našla, svojevremeno ga je dao Espanol, ali na kojoj temi - ne sećam se :confused:.
Pokušaću da nađem pa da vidimo gde smo ga "strpali" :think: :)
 
Dobro veče svima. Sa velikim zadovoljstvom pratim ovu temu. Večeras sam se ohrabrila da pokažem i ja par sličica. Ja nisam profesionalac, samo obična baka koja je htela da posluži goste na petom rodjendanu svoje unuke
:telefon:
DSCN2276-1.jpg


DSCN2272-1.jpg


DSCN2267-1.jpg


DSCN2266-1.jpg


DSCN2268-1.jpg


DSCN2271-1.jpg


DSCN2274-1.jpg


DSCN2275-1.jpg
 
Poslednja izmena:
E pa da, ja u mojoj frci zaboravila da ste i vi bili u frci:hahaha:
Sve je lepo ispalo i verujem da su imbile site i oci i usta.;)
Od cega su one bele kocke?Da li je to onaj jogurt sa zelatinom pa se sve redja pa se hla di pa opet redja pa hladi...?:eek:
Pozdrav i sve je super, pa naravno kad je iz najprijatnije igraonice i rodjendaonice!!!!!!!:ok::bye::heart:
Dosta dobro je prošlo. Uz put, stekla i nova iskustva...
A bele kocke su pihtije od jogurta, daću ti osnovni recept:

50g želatina rastopiti u 15 kašika tople vode, dodati 1/2l jogurta (bolje da bude na sobnoj temperaturi ili blago zagrejan u topoj vodi, da se ne bi steglo pre vremena), zatim 200g majoneza, posoliti pa sve lepo izmešati.
Pre nego što počneš, skuvaš jedno 4 jaja ( ja sam ih izmrvila jer mi se tako više sviđa nego da ređam kolutove, kako je po receptu), kuvanu šunku nasečeš na tanke šnitove, krastavčiće na listove i skuvaš šargarepu pa i nju isečeš na što tanje listiće.
Uzmeš prigodnu posudu, obložiš je tankom samolepljivom folijom i sipaš najpre smesu od jogurta, pa posepeš (poređaš) jaja, preliješ jogurtom, pa ređaš šargarepu, jogurt, krastavce, jogurt, šunku pa završiš sa jogurtom. Prekriješ folijom i strpaš u frižider. Hladno istreseš iz posude i sečeš na kocke. Ukrasiš nečim npr. crvenim (mi smo stavili kockice crvene paprike).
ja sam pravila sa 1l jogurta i stavila sam mnogo manje majoneza (otprilike dve pune kašike) i bilo je baš ukusno. Jedino što je već sad toplo za ovo, budući da se jako brzo topi, pa je mnogo prikladnije za hladne dane.
 
Slanoljupci,
jel ima neko recept za slanu tortu sa pecenim paprikama, ali sa merama za sastojke molim vas!

Evo danas sam napravila ovu slanu tortu pa sada mogu da kazem meru. Za ciniju velicine 20x27cm i oko 6-7 cm visine sam potrosila oko 250 g sunke, 5 malih casica pavlake (one klasicne kao sto ima i kiselo mleko) i jednu veliku casu od 400g i na sve to 12 pprika (uglavnom velikih ali bio je i bas malih). Ta cinija mi nije odgovarala posto mi je suvise plitka pa nisam mogla da stavim jos jedan red ali sta da radim ta cinija mi je jedina bila slobodna a zgodnog oblika.
 
Jel' može po koje pitanje za vas profesionalce :)
Kako određujete količinu hrane po broju ljudi?
Kako određujete koliko vrsta hrane će biti?
Da li se trudite da imate različit meni leti i zimi?
za početak :hvala:

Da, i ako neko ima dobrih ideja za švedski sto, predjela na preko 30 stepeni :hvala:


Mackice, ja sam u istoj dilemi, kao i ti:think:, trebam da pripremim 20.06. zakusku ili koktel, ne znam kako da nazovem to u vecernjim satima u dvoristu, za rodjendan mog dragog, u velikoj sam dilemi, sta da spremim posebno sto ce tada biti jako vruce:sad2:

Svaki savet je dobrodosao:super:
 
Jel' može po koje pitanje za vas profesionalce :)
Kako određujete količinu hrane po broju ljudi?
Kako određujete koliko vrsta hrane će biti?
Da li se trudite da imate različit meni leti i zimi?
za početak :hvala:

Da, i ako neko ima dobrih ideja za švedski sto, predjela na preko 30 stepeni :hvala:
Pokušaću da pomognem... bar malo.
Kada spremam za više ljudi, računam da bude 200-250g po osobi. Nekad insistiraju da bude više ("ješni gosti"), pa idemo na oko 300g po osobi.
Ako neko naručuje hranu, sve ostalo se određuje u dogovoru sa njim, treba da bude više vrsta hrane, ali ne treba preterivati.
Meni određuje i sezona. Kada se pijace zazelene, sve je jednostavnije, ali treba voditi računa o postojanosti namirnica (u zavisnosti od toga gde i kad se služe), dok je zimi izbor malo sužen, ali je isključen problem visokih temperatura i lake kverljivosti. Osim toga, toplije vreme iziskuje i lakšu hranu, dok je zima "rezervisana" i za sve ostalo.
Najjednostavnije je kada poznajete goste za koje se hrana priprema i znate šta kod koga "prolazi".
 
Jel' može po koje pitanje za vas profesionalce :)
Kako određujete količinu hrane po broju ljudi?
Kako određujete koliko vrsta hrane će biti?
Da li se trudite da imate različit meni leti i zimi?
za početak :hvala:

Da, i ako neko ima dobrih ideja za švedski sto, predjela na preko 30 stepeni :hvala:

300 gr hrane po coveku od toga 150 gr rostilja ili nekog mesista npr.
Kada je vruce slabije se jede, a vise idu socne, hladne salate.
Predlog- obavezno grilovano povrce i salate tipa paradajz, krastavac, sir, masline...
Mozes punjeni paradajz umesto punjenih jaja.
Ako si bas zaludna punjene i pohovane palacinke :lol:.:bye:
 
Tog 20.06., trebam spremiti hranu za oko 40 ljudi, a uz svi vole da ruckaju, zanima me koliko hrane ide po osobi, mesa , salata, kolaza , pica:think:, mozda sam davez, ali bas imam frku da ne omanem, jer nam neki ljudi prvi put dolaze, uz to mozgam sta spremiti po ovoj vrucini:dash:

Jos nesto videla sam da je 300g hrane dovoljno po osobi, pola meso, pola salata, a kako se racuna kada su u pitanju kanapei, slani rolati, torte, sitni kolaci:dash:

Iskreno, hvata me panika:besna:
 
Jel' može po koje pitanje za vas profesionalce :)
Kako određujete količinu hrane po broju ljudi?
Kako određujete koliko vrsta hrane će biti?
Da li se trudite da imate različit meni leti i zimi?
za početak :hvala:

Da, i ako neko ima dobrih ideja za švedski sto, predjela na preko 30 stepeni :hvala:

Mačkice, spremaš rođendan sinku? :) Ako, i ja ću krajem avgusta mojoj šmizli, samo što moji gosti nisu izbirljivi-krkneš im roštiljčinu i jedu dok ne popucaju. :roll:
 
Mačkice, spremaš rođendan sinku? :) Ako, i ja ću krajem avgusta mojoj šmizli, samo što moji gosti nisu izbirljivi-krkneš im roštiljčinu i jedu dok ne popucaju. :roll:
E... mamice, ne paziš! :rtfm:
Stefan je već proslavio rođendančić, samo je mačkica zaboravila da nam doturi fotkice :roll::besna::(.... valjda i da slika :(.
Nemam pojma kakvu "žurku" sprema :D
 

Back
Top