Čitalački klub - poziv na čitanje

Ćaos, evo par knjiga koje ja svima toplo preporučujem- Hoseini "Hiljadu čudesnih sunaca" i "Lovac na zmajeve", Turgenjev "Prolećne vode", a za pisce početnike savetujem da procitaju takozvanu biografiju Ive Andrićca "Pisac govori svojim delom". Knjiga se sastoji od mnogobrojnih pitanja koja mu postavlja novinar nekadašnjeg časopisa "Ideja" i na taj način nas upoznaje sa čudesnim svetom stvaranja : )

Slazem se sa Hoseiniem, Lovac na zmajeve ostavlja takav pecat na citaca da je to neverovatno,,, Jedva cekam da nabavim njegov drugi roman i da pocnem sa citanjem...

Moj savet- Gijom Muso, procitao sam 2 njegove knjige koje su u prodaji na nasem trzistu i u potrazi sam za trecom i poslednjom koji su nasi izdavaci preveli. ODusveljava me njegov stil i ta neizvesnost. Fantastican francuski pisac.
 
Slazem se sa Hoseiniem, Lovac na zmajeve ostavlja takav pecat na citaca da je to neverovatno,,, Jedva cekam da nabavim njegov drugi roman i da pocnem sa citanjem...

Moj savet- Gijom Muso, procitao sam 2 njegove knjige koje su u prodaji na nasem trzistu i u potrazi sam za trecom i poslednjom koji su nasi izdavaci preveli. ODusveljava me njegov stil i ta neizvesnost. Fantastican francuski pisac.

Prosto covek ne zna da kaze koja je od te dve dirljivije. Po meni je ova druga nekako autenticnija,iako je "zenska sudbina" pisana od strane muskarca.
 
Prosto covek ne zna da kaze koja je od te dve dirljivije. Po meni je ova druga nekako autenticnija,iako je "zenska sudbina" pisana od strane muskarca.

Lepo si to primetila.
Dakle, postoje muškarci, neljudi, koji stvaraju ovakve ženske sudbine, i normalni, zdravi muškarci, koji saosećaju sa ljudskim bolom, makar on bio i ženski. S druge strane, obojica pripadaju istoj kulturi, da ne kažem religiji (mislim na glavnog junaka i pisca). Čovek bi na prvi pogled pomislio da to ima veze s obrazovanjem, ali postoje ovakvi slučajevi i među intelektualcima. Izvodim zaključak da se čovek ipak rodi s nekim felerom, kad može da dozvoli ovakvu patnju najbližih.
Šta li je navelo Hoseinija da piše ovako tužne romane? :think:
 
Lepo si to primetila.


Šta li je navelo Hoseinija da piše ovako tužne romane? :think:

On je jako kratko ziveo u Avganistanu, najduzi period zuivi u USA,lekar je
po struci ( mada to i ne mora da ima obavezno veze sa empatijom coveka)
i stvari u svojoj zenmlji vidi ocima nekoga ko je sa strane, a sme da pise o tome.

Meni su obe knjige jako drage jer skoro niko od nas i ne razmislja da i tamo
zive deca,zene koji pate,gladuju ,muce se. Mi to sve posmatramo strogo
politicki,religiozno i onda donosimo sudove o ovom ili onom narodu.

Ja sam iz te dve knjige zaista puno naucila pa i islam gledam drugim ocima.
 
A kad smo vec ,kod toga, nama nepoznatog i stranog sveta, da preporucim jops jednu knjigu:):heart:
Malo je drugacija, mislim da je nama i bliza i po tematici i nacinu zivota jer smo mi svi Andrici i Selimovici.

Dzamijska kuca

KAO NAJFINIJU TAPISERIJU KADER ABDOLAH TKA PRIČU O DVA SVETA ČIJI JE SUKOB NEIZBEŽAN !!!

Već osam stotina godina, iz generacije u generaciju, porodica Age Džana zauzima središnje mesto u gradu. Za sve to vreme je obezbeđivala duhovnog vođu džamije. Imam je značajan čovek, ali isto toliko i Aga Džan, veletrgovac ćilimima, koji stoji na čelu gradskog bazara. Ovaj pravični trgovac živi prema pravilima KORANA i koristi se svojom moći za dobrobit ljudi oko sebe.

Kada nastupi radikalni pokret pod rukovodstvom ajatolaha i dok Homeini u Parizu priprema prevrat, iransko društvo se nalazi pod velikim pritiskom. Prijatelji postaju neprijatelji, a ljubav se pretvara u mržnju. Čak ni Aga Džan ne može ništa da promeni.
 
Kakve ti knjige voliš? KOja dela?

Iskljucivo epsku fantastikum poput knjiga:"Mesecevi vrtovi", "Igra prestola", "Narnija", "Gospodar prstenova", itd... :)
Ne treba mi nesto sto je realno fuj svakog dana zivim u jebenoj "realnosti", mada za mene TA "realnost" vise i ne postoji, tako je glup ovaj svet.
Verujem da postoje i zmajevi, vampiri, vukodlaci i ostala bica koja su navodno IZMISLJENA, to sto ih ne vidimo ne znaci da ne postoje.
Ti?
 
Poslednja izmena:
Iskljucivo epsku fantastikum poput knjiga:"Mesecevi vrtovi", "Igra prestola", "Narnija", "Gospodar prstenova", itd... :)
Ne treba mi nesto sto je realno fuj svakog dana zivim u jebenoj "realnosti", mada za mene TA "realnost" vise i ne postoji, tako je glup ovaj svet.
Verujem da postoje i zmajevi, vampiri, vukodlaci i ostala bica koja su navodno IZMISLJENA, to sto ih ne vidimo ne znaci da ne postoje.
Ti?

A mi svojevremeno gubili vrijeme s tamo nekim Murakamijem i Orhanom Pamukom, umjesto da fino čitamo Crvenkapu i Bog te veselio.
 
Preporucujem Alber Kami ,,Kaligula''... Meni su rekli da je ne citam, da je bezveze, ali mene je odusevila...I sada je jedna od mojih omiljenih... Fin splet ludila, nadmenosti i ironije glavnog junaka... Ovo je knjiga koja se procita za sat vremena... u jednom dahu...

Procitala sam je..pre par godina. Dopala mi se :) Vecinu pamtim, ali cu je procitati jos jednom, cisto da osvezim pamcenje. Naravno, cim zavrsim "Stranca", ponovo :D
 
Iskljucivo epsku fantastikum poput knjiga:"Mesecevi vrtovi", "Igra prestola", "Narnija", "Gospodar prstenova", itd... :)
Ne treba mi nesto sto je realno fuj svakog dana zivim u jebenoj "realnosti", mada za mene TA "realnost" vise i ne postoji, tako je glup ovaj svet.
Verujem da postoje i zmajevi, vampiri, vukodlaci i ostala bica koja su navodno IZMISLJENA, to sto ih ne vidimo ne znaci da ne postoje.
Ti?

Nije ni čudo da te svi ignorišu :)
 
Decki i cure, ja sam ovdje novi, pa bih vas upitao, koje knjige mi preporucujete da čitam, jer sam primljen na fax, BHS jezik i knizevnost..

Hvala

Šta inače voliš da čitaš? Kakve su ti se knjige do sada dopadale? Mislim, ti treba da studiraš jezik i književnost, da se vrlo ozbiljno baviš knjigama, valjda već imaš neki svoj ukus. Kaži, pa će možda neko imati neki prijedlog.
Istina, ova tema je trebalo da bude nešto drugo, ali nema veze...
 
@Mozon

E da.Iako je on taj tip osobe koji ja ne mrzim, ali ni ne volim, Quentin je bio u pravu rekavsi da trebas da se ozbiljno bavis knjigama.
Mislim da nisam upotpunio svoj predhodni post.
To sto sam ti preporucio fantastiku ne znaci da trebas samo to da citas.
Probaj sve vrste: krimi, tragedije, komedije, drame, avanturisticke jer ces jedino tako razviti potpuno svoj ukus, tj. upisao si fax pa verovatno zelis da ako pises i ocenjujes radis to i iz srca a i profesionalno.
Ali ako sebe pronadjes u pisanju po zavrsetku faxa, voleo bih da pocnes da pises knjige sa sadrzajem drame i fantastike.
 
Tango Macabre

Autor: Milka Knežević - Ivašković

Naiđoh na redak biser domaće proze i moram da podelim impresiju ovde, jer delo to itekako zaslužuje!

Lepo pleten priča, čita se zaista u dahu a putevi junaka se izvrsno prepliću.
Lagano, bez nekih dubljih slojeva sem onih u pomućenoj svesti protagonista. Trebalo je mnogo spisateljskog umeća i poznavanje zanata da se karakteri onako definišu, a da se sama autorka hirurški precizno distancira od ikakvog upliva sebe u svoje junake.

Zanatski deo ovog psihološkog trilera sa primesama melodrame je solidno urađen, nema delova gde bi oko zapelo, sve klizi kao podmazano. Opis scena je doziran taman koliko treba, tako da se i čitaoci koji ne poznaju Bg osećaju kao kod kuće. Ipak, autor je mogao na tome da poradi, delo sasvim sigurno ne bi trpelo zbog toga. Pokoji opis lokacija pride bi se ’ladno mogao progutati, kao salata uz ukusni obrok. (Ne)srećom, naše izdavaštvo očito nema običaj kao u Americi, da se autoru plaća po napisanoj reči (nadam se da ovo objašnjava zašto su dela Stivena Kinga onako razvučena a najnoviji roman koji je napisao ima preko 1200 stranica)..

Na samu tehniku i stil nemam zamerke, ali na radnju i interakciju likova imam.
Da li zaista postoje tolike guske, mislim, da li iko može da voli monstruma toliko da svojevoljno napušta svoj identitet, gubi dodir sa realnošću iako je svesna toga? Kraj je sasvim očekivan i logičan, cela radnja vodi njemu, mislio sam da je „navlakuša“ ali nije. Nadao sam se zaista žestokom twistu, obrtu. Ipak ne mogu da krijem da mi je drago što se radnja onako završi. Uprkos predvidljivom kraju i linearnom toku radnje, autorka je taj isti „linearni“ spust odradila savršeno! Nekada, kada ustreptalo očekujete ono šta treba da dođe, a to ne dođe, šokira vas više nego da je došlo...

Tango M. ima jednu edukativnu notu; iako se smatra (valjda) romanom za žene, trebali bi ga čitati muškarci. Dođe im kao ogledalo, ili u najmanju ruku, uputstvo kako ne treba postupati sa ženama, ili, kako treba, opet zavisno od individualne percepcije.
Sa jedne strane imamo onog bilmeza Acu, sa druge Stevu. Dve suprostavljene krajnosti, jako lepo izbalansirane pričom koja ih povezuje.

Tokom čitanja sam se stideo Ace, sažaljevao Stevu, ljutio se na Sonju i prezirao Irenu:
Zaista, roman koji pokrene u čitatelju nešto.

I naravno, ima moju apsolutnu preporuku, naročito muškarcima koji misle da šaka o astal (a i po bradi ili obrazu) ili pasivno „da dušo, u pravu si dušo“ obezbeđuju trajnu harmoniju i porodičnu sreću.

Way to go, Milka!!!
 

Back
Top