Budala ili izdajnik

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
TUŽILAC NAJS – PITANJE: Stanite malo. Prvi vojnik sa velikom bradom koji se prekrstio, po izgledu liči da je jedan od šešeljevaca.
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Po bradi mislite? Ja nikad u životu nisam nosio bradu. On se krsti? Svaki Srbin koji se krsti je šešeljevac, ili svaki Srbin koji nosi bradu je šešeljevac? To vama izgleda.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Ne, ne, ja vas pitam, pitam vas ...
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Prvi put vidim tog čoveka i ne mogu da kažem ni ko je ni šta je, a ovaj koji je dao izjavu Van Lindenu, njega je moguće identifikovati. I ovde umesto Van Lindena, trebalo je njega dovesti da svedoči. Da li je on tu izjavu dao po narudžbi novinara ili je bio inspirisan mojim parolama ili šta je on pod tim mislio.

OPTUŽENI MILOŠEVIĆ: Gospodine Robinson ...

SUDIJA ROBINSON: Izvolite, gospodine Miloševiću.

OPTUŽENI MILOŠEVIĆ: Nesumnjivo je da je taj morao dati izjavu na srpskom. Trebalo bi da čujemo šta kaže. Mi smo imali ovde samo prevod prevodioca sa engleskog transkripta, a ne reči svedoka koji navodno to govori pred televizijom, vojnika.

SUDIJA ROBINSON: Da li vi stavljate u pitanje prevod ili ...

SUDIJA KVON: Ja mislim da je vojnik govorio na engleskom. U ovom insertu vojnik je govorio na engleskom.

OPTUŽENI MILOŠEVIĆ: Pa onda da čujemo tog srpskog četnika koji govori na engleskom. Meni bi bilo vrlo drago da to čujem, a biće drago i gledaocima u Srbiji da čuju srpskog četnika koji govori na engleskom. Da ga čujemo.

SUDIJA ROBINSON: Hoćete li da prikažemo ponovo?

SVEDOK ŠEŠELJ: Meni sad ne treba prevod, da ga baš čujem na engleskom.

(Video snimak)
Baron Van Linden: ... koji nikad nisu stigli do bolnice. Krv je još sveža i bili su očigledno ubijeni. Ukoliko ruševine Vukovara simbolišu bilo šta, to mora da bude mržnja koja još uvek postoji između Srba i Hrvata, koja je latentna, uspavana 45 godina mira, a sada se izražava u uzajamnoj predanosti ratu koja izgleda nije zadovoljena čak ni posle tri meseca borbi ovde. I među svim ovim užasima vidimo nadrealnu scenu slavlja. Ekstremisti Srbi i žene među njima poziraju pobednički za fotografiju na kraju bitke, pre nego što će da se vrate jutarnjem slavlju sa muzikom i smehom potpaljeni alkoholom. Lozinka na njihovoj zastavi je "Sloboda ili smrt" i zaklinju se da će za to da se bore.
Baron Van Linden: ''Šta još Srbi treba da urade pre nego što se rat završi?
Vojnik: Rat završen. Rat će da bude završen kad stignemo do svoje granice Karlobag - Ogulin - Karlovac - Virovitica. Sva mesta gde žive Srbi moraju da budu slobodna. Moramo da očistimo Hrvate.''
Baron Van Linden: U centru grada su i drugi u sličnom stanju svesti i slave.

(Kraj video snimka)

SUDIJA ROBINSON: Evo čuli ste, gospodine Miloševiću, srpski četnik govori engleski.

OPTUŽENI MILOŠEVIĆ: Da i vidim hrvatsku zastavu koju razvija na kraju, koju gospodin Šešelj uopšte nije komentarisao.
 
SVEDOK ŠEŠELJ: Pa kod mene je slab ovde snimak, ali očigledno on ne zna ni da razlikuje srpsku od hrvatske zasatve. Snimak je naručen, izjava je naručena.

OPTUŽENI MILOŠEVIĆ: A zastava je sa šahovnicom, hrvatska, koju na kraju razvija, nova hrvatska zastava sa šahovnicom. Ovo je sve jedan cirkus.

SVEDOK ŠEŠELJ: Vaš novinar je našao Hrvata da mu da poželjnu izjavu kako bi Srbima pripisao nameru da etnički čiste Hrvate.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Uzdržite se od komentara, ja ću da vam postavljam pitanja. To je, zapravo, zasatva koja je zapaljena ...

SUDIJA KVON: Ja sam shvatio da oni upravo pale zastavu.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Sad ću da vam postavim pitanje, gospodine Šešelj. Vi ste otišli u Vukovar posle tamošnjih događaja, zar ne?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Ja sam otišao u Vukovar polsle oslobođenja Vukovara na proslavu prve godišnjice.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Vi tamo niste bili tokom samih borbi, ali ste bili kratko ...
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Bio sam dvaput tokom samih borbi.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Ovaj vojnik koji, kako smo čuli govori engleski, izražava mišljenje da će, kako on kaže, rat da bude gotov kad "mi budemo imali svoje granice Karlobag - Karlovac - Ogulin – Virovitica''. To je raspoloženje koje se, pretpostavljam, slaže sa vašim željama, zar ne?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Vi ovde insinuirate, vi morate prvo identifikovati tog vojnika, pa da vidimo šta je on rekao i koji su mu bili motivi. Znate, to je kao kad biste rekli ''silovao nepoznatu devojku''.

SUDIJA BONOMI: To nije bilo pitanje.

SUDIJA ROBINSON: Ne, vrlo je jednostavno. Pitanje je glasilo da li ovo mišljenje koje je izrazio vojnik, da bi srpske granice trebale da budu na liniji Karlobag - Karlovac - Ogulin – Virovitica se poklapa sa vašim mišljenjem ili raspoloženjem. Ja sam čuo od vas lično da ste izrekli nešto vrlo slično tome, ako ne i upravo to.

SVEDOK ŠEŠELJ: Ja ću izreći više puta nešto vrlo slično tome, a možda i upravo to, ali vam nikada neću potvrditi da se mišljenje ovog nepoznatog vojnika slaže sa mojim, ni u kom pogledu, jer mene interesuju motivi njegove izjave. Dakle u prvom delu njegove izjave ima podudarnosti sa idelogijom koju ja ...

SUDIJA ROBINSON: To je već drugo pitanje, to je već drugo pitanje i sada je vreme za pauzu.

SUDIJA BONOMI: Samo bih hteo da jedna stvar bude jasna. To nije vezano za ovaj insert, to je nešto šta ste rekli mnogo ranije u vašem svedočenju. Kada su se pominjale rane devedesete i masovne grobnice sa Srbima koje su tada otkopavane, malo pre toga u svom svedočenju ste porekli tvrdnju da su ubijanja i genocid iz Drugog svetskog rata bili delo ustaša. Da li sam ja to pravilno shvatio, da li ste vi to porekli?

SVEDOK ŠEŠELJ: Pa u Drugom svestskom ratu ustaše, hrvatske ustaše su sprovele genocid nad srpskim narodom. Imate svedočenje nemačkog Hitlerovog (Adolf Hitler) poslanika u Zagrebu da su hrvatske ustaše ...

SUDIJA BONOMI: To je dovoljno razjašnjenje. Ja sam mislio da ste u odgovoru rekli da nije tako, sad ste razjasnili da jeste i da je to vaš stav.

SVEDOK ŠEŠELJ: Ja sam rekao da u ovom sadašnjem ratu nije bilo genocida, jer ja vrlo dobro znam definiciju genocida iz međunarodne konvencije (Convention on the Preventnion and Punishment of the Crime of Genocide). U ovom ratu koji je sada vođen devedesetih godina, nije bilo genocida. Bilo je raznih ratnih zločina, ali krivičnog dela genocida nije bilo. Ja sam tu bio jasan, rekao sam da ...

SUDIJA ROBINSON: Mislim da znam o čemu govori sudija Bonomi, naćićemo to tokom pauze. Sada idemo na pauzu od 20 minuta.

(pauza)

SUDIJA ROBINSON: Gospodin Najs, izvolite, nastavite.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Poslednje pitanje koje sam hteo da vam postavim u vezi sa dokumentom koji smo gledali pre pauze, nemamo ga sada na grafoskopu, ali ćemo da ga pročitamo. Jedan vojnik u vreme događaja u Vukovaru je rekao da se moraju osloboditi sva mesta gde se nalaze Srbi, rekavši na engleskom "moramo to da očistimo od Hrvata" i on izgleda kao vojnik koji je svoj zadatak shvatio kao zadatak da se Hrvati potisnu na liniju Karlobag - Virivitica, zar ne?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Ne, ja mislim da ovde ima jedan problem u prevodu. I ovo mi treba rastumačiti. Ovde stoji u originalu: "We must clean up with the Croats" (moramo da očistimo Hrvate). Ja koji ne znam engleski, osim pomalo i ponekad, ovo tumačim, "mi moramo raščistiti sa Hrvatima", a meni prevodilac prevodi "mi moramo počistiti Hrvate" ili ''očistiti od Hrvata''. Jesam li ja ovde u pravu, vi bolje znate od mene engleski? Ovo "We must clean up with the Croats" (moramo da očistimo Hrvate) bi značilo obračunati se s njima, a ne očistiti od Hrvata.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Zaustavite se, gospodine Šešelj ...

SUDIJA ROBINSON: Da li vi kažete da bi ovde moralo da stoji "moramo da raščistimo stvari sa Hrvatima", jer u tom slučaju mislim da bismo to trebali ponovo da čujemo. Ne, to je bilo na engleskom, da.

SVEDOK ŠEŠELJ: Na engleskom. Piše "We must clean up with the Croats" (moramo da očistimo Hrvate), a meni prevodilac prevodi da moramo očistiti Hrvate.

SUDIJA BONOMI: Mislim da je to dobro rečeno, ali na Sudu je da protumači te reči u svetlu konteksta u kome su te reči izrečene. O tome možemo večno da debatujemo. Ja svakako primam na znaje ovo šta je rekao gospodin Šešelj i što ima neke osnove.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Gospodine Šešelj, ako pogledamo prethodne dve rečenice, taj vojnik identifikuje granicu Karlobag - Virovitica i kaže "sva mesta gde žive Srbi moraju da budu slobodna". To zvuči kao da vojnik ima zadatak da se Hrvati pomaknu iza te granice, zar se ne slažete?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Ne, ovo meni uopšte ne zvuči kao vojnik. Ovo je nepoznati vojnik, nešto poput spomenika neznanom junaku. Ja ne znam ni da li je on vojnik, ni kako mu je ime, ni zašto je dao takvu izjavu, ni u koje svrhe, ni koji su mu motivi.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Gospodine Šešelj, vratimo se sada na jedan od prethodnih transkripata kada ste rekli: "Podrazumeva se da kad neko dođe dobrovoljno ovamo da se bori, on zna zašto je došao i zašto se bori". Ja sam vam dao priliku da odgovorite na to. I ja sam izrekao tvrdnju da su vaši vojnici u Vukovaru znali da se bore za to da će, ako uspeju, Hrvati da budu potisnuti iza linije Karlobag - Virovitica.
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Ne Hrvati kao narod, odnosno oni koji su se kao Srbi katolici izjašnjavali kao Hrvati, nego hrvatske paravojne formacije, a naša linija Karlobag - Ogulin - Karlovac - Virovitica, podrazumeva da svi Srbi katolici koji su veštački stvarani Hrvati kroz 100 godina, ostanu da žive zajedno sa Srbima pravoslavcima i Srbima muslimanima i to je u skladu sa čitavim nizom mojih izjava. Ja vam nijednu moju izjavu neću opovrći, ali moje izjave kad dovodite u vezu sa izjavama nepoznetog vojnika, onda vam neći ni potvrđivati ''jeste, taj nepoznati vojnik govori ono šta ja govorim'', to je nemoguće. Čak kada doslovno ponovi moje reči, ni onda vam neći prihvatiti.

TUŽILAC NAJS: Časni Sude, molim da se to uvrsti u spis.

sekretar: To će da bude 905.
 
TUŽILAC NAJS: A sada bih želeo da pogledate zajedno sa nama jedan kratak insert iz jednog intervjua iz avgusta 1991. godine, transkript ćete da dobijete.

prevodioci: Broj tabulatora za prevodioce.

TUŽILAC NAJS: Izvinjavam se. Tabulator 68. Ovo je sa Televizije Benkovac. Ne, u stvari izvinjavam se, to dolazi s hrvatske televizije. Pustite snimka, molim vas.

(Video snimak)

Novinar: ''Da li su vaši dobrovoljci, da li je to legalna vojska ili je to deo legalne vojske ili se radi, stavite ovo pod navodnike, o 'paravojnim formacijama'.
Vojislav Šešelj: Mi ne formiramo nikakve paravojne formacije ovde u ovoj suženoj Srbiji. Mi ovde samo prikupljamo dobrovoljce i upućujemo ih tamo gde je potrebno, u srpsku Slavoniju, Baranju i Zapadni Srem i Srpski Krajinu i ti dobrovoljci se tamo satvljaju pod komandu mesnih komandanata, Srba koji tamo žive i izvršavaju naređenja koja se tiču njihovog delovanja na bojnom polju. Mi, dakle, nikakve paravojne formacije ovde ne osnivamo i protiv smo bilo kavih paravojnih formacija.
Novinar: A da li ste vi komandant svih tih snaga?
Vojislav Šešelj: Da, ovih dobrovoljačkih koji se nalaze tamo.
Novinar: Mislim imate kontrolu nad situacijom?
Vojislav Šešelj: Imam kontrolu, dosada sam uvek imao kontrolu nad situacijom i ti naši dobrovoljci su izuzetno disciplinovani, nema nikavih problema s njima, koda nas je zabranjen svaki alkohol, koda nas su samo ljudi sposobni za borbu, koji su disciplinovani, koji izvršavaju zadatke bez pogovora i koji se, pre svega, viteški odnose prema neprijatelju i vi nećete naći nijednog Hrvata koji se može požaliti na srpski nekorektan odnos, ako nije imao oružje u rukama i nije išao na srpska sela. A pogotovo ne možete naći nijednu hrvatsku ženu ili dete koji bi se mogli požaliti da su od strane Srba šikanirani, što nije slučaj sa Hrvatima jer Hrvati se ističu opet strašnim zločinima prema civilnom srpskom stanovništvu.

(Kraj video snimka)

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Gospodine Šešelj, vidite, mi smo ovaj pasus koji nas sada interesuje stavili u jedan širi kontekst u kome vi poričete da ste bili uključeni u formiranje paravojnih organizacija i takođe tvrdite da su vaše dobrovoljačke snage disciplinovane. Ono šta mene zanima sada je sledeće: vama je postavljeno jedno veoma jednostavno pitanje - da li ste vi komandant tih snaga i vi ste odgovorili "da, ja sam komandant svih dobrovoljačkih snaga tamo". Možete li to da nam objasnite u svetlu vašeg dosadašnjeg svedočenja pred Sudom?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Kako da ne, gospodine Najs, sa velikim zadovoljstvom. Vi vidite da ja ovu izjavu dajem u košulji kratkih rukava, znači letnji je period. Vi biste trebali uz snimak da imate datum kada je intervju napravljen, a očigledno ga nemate. Intervju je napravljen odmah posle bitke ...

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Zausatvite se. Zaustavite se, to je avgust 1991. godine ...
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Ovo je napravljeno pre uključivanja JNA u oružane sukobe. Možda je emitovan u avgustu, ali je moralo biti snimljeno najkasnije u julu, jer posle bitke u Borovu selu, mi smo više grupa dobrovoljaca uputili i u Borovo selo i u ostala sela, očekujući hrvatske napade i odmazdu za poraz koju su doživeli u Borovu selu. I ja ovde jasno kažem da sam odgovoran za te dobrovoljce, sad prejaka je reč da komandujem, ne mogu ja iz Beograda komandovati, ali ja ovde to i objašnjavam pod čijom su oni komandom tamo. Ali ja jasno govorim da ja snosim odgovornost za njih i njihovo ponašanje, to bi bilo ispravnije, ali je to pre uključivanja JNA u sukobe, jer čim se JNA uključila u sukobe, naši dobrovoljci su išli isključivo u JNA. Dakle moralo je biti najkasnije do jula meseca snimljeno.

SUDIJA ROBINSON: Hvala.

SVEDOK ŠEŠELJ: A uopšte ne negiram ...

SUDIJA ROBINSON: Hvala.

TUŽILAC NAJS: U redu, molim da se to uvrsti u spis.

SUDIJA ROBINSON: Da.

sekretar: To će da nosi broj 906.
 
TUŽILAC NAJS: A sada da se na kratko pozabavimo sa još jednim televizijskim intervjuom.

prevodioci: Molimo broj tabulatora.

TUŽILAC NAJS: Broj 66. Izvinjavam se.

(Video snimak)

Vojislav Šešelj: Sačekajte malo. Na tim vojnim šlemovima ... Ja sam navikao da kad ja govorim da svi ćute. Možda kod vas ta navika još ne postoji, ali ja sam na to navikao. Na šlemovima smo nacrtali dvoglavog srpskog belog orla, na šlemovima. I oficir, armijski kapetan, major komanduje našim ljudima i sadejstvom ... Kameni, naš glavni komandant u Vukovaru, u sadejstvu sa armijskim majorom ... Naveče planiraju akciju, sutra izvode. Armija nije imala dovoljno ljudstva zbog dezerterstva, da ona osvaja kuću po kuću, to su naši radili. I armija udari tenkovima, udari minobacačima, udari haubicama, a naši kuću po kuću osvajaju. Nemoj mi reći sada da je to komunistička armija. Oni su petokrake skinuli, a od nas ne traže da skinemo kokarde ...

(Kraj video snimka)

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Ovo je snimljeno kasnije 1991. godine, u septembru. I govori se o srpskim belim orlovima na šlemovima. Zašto je vaša grupa na šlemove stavila dvoglave bele orlove?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Prvo ovo nije septembar, ovo može biti novembra 1991. godine, očigledno je u Benkovcu. Ovo je isti snimak koji ste juče pokazivali samo drugi deo, moj verbalni duel sa kapetanom Draganom. Mislim da je sa istog snimka, to je novembar 1991. godine. Prvo, niste ovde celovito prikazali. Ja ovde ubeđujem borce da nose šlemove radi sopstvene zašite, a da se ti šlemovi na kojima se nalazi petokraka pokriju dvoglavim belim orlom, zato što je beli dvoglavi orao srpski nacionalni simbol više od hiljadu godina, ali to što Srbin stavi na šlem dvoglavog belog orla ne znači da pripada paravojnoj formaciji Beli orlovi, da ne bi tu bili neke zabune. Dvoglavi beli orao je sada grb Srbije: Srbija je imala komunistički grb unazad sve do neku godinu. Sad ima dvoglavog belog orla. Mi smo vodili kampanju cele 1991. godine da se sa armijskih oznaka skine komunistička crvena petokraka.

SUDIJA BONOMI: Zar nije postijao neki pogodni jugoslovenski, a ne srpski simbol koji je mogao da se stavi na šlemove Jugoslovenske narodne armije?

SVEDOK ŠEŠELJ: Dvoglavi beli orao je bio i jugoslovenski simbol između dva svetska rata, Kraljevine Jugoslavije.

SUDIJA BONOMI: Izvinjavm se, pogrešno sam vas shvatio, jer vi ste ranije rekli sasvim jasno da je to srpski simbol i zato sam ja to pitanje postavio.

SVEDOK ŠEŠELJ: Gospodine Bonomi, da bi bilo precizno. Dvoglavi beli orao je više od hiljadu godina srpski simbol. U Kraljevini Jugoslaviji taj dvoglavi beli orao, pored krsta sa četiri ocila na grudima, dobio je i hrvatski grb i slovenački grb. Ostao je beli orao sa tri nacionalna grba, srpskih, hrvatskim i slovenačkim. I to je jedini amblem Jugoslavije. Kada je formirana Savezna Republika Jugoslavija, ona je obnovila dvoglavog orla, ali pošto 1991. godine nismo mogli da nađemo rešenje, mi smo nudili kompromisno rešenje: da se napravi oznaka u bojama jugoslovenske zastave i da se stavi na šlemove umesto petokrake. Međutim to nije bilo moguće dok nije pao Veljko Kadijević, ministar odbrane, on se tome suprostvaljao. On je hteo, po svaku cenu, crvenu petokraku, a veliki je bio problem što ne samo naši dobrovoljci, nego mnogi drugi vojnici nisu hteli da nose šlemove pa je bilo mnogo više povreda, mnogo više ranjavanja i pogibija nego što bi inače bilo, pogotovu u Benkovcu gde je kamenit teren, gde kad metak udari u stenu odbije se komad kamena i nekoga ubije ...

SUDIJA ROBINSON: Hvala.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Paravojna grupa Beli orlovi nosili su šlemove sa belim orlovima na njima, zar ne?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Koliko se ja sećam, oni nisu nosili šlemove. Oni su imali naziv "Beli orlovi". To im je bio naziv, kao Žute ose. Te Žute ose nisu noslile ose na sebi ili osinje gnezdo, nego su se tako zvali, Belim orlovima. Možda bi vas ovo interesovalo, gospodine Najs. Ako mogu da vam kažem, možda vam je interesantno. Je l' vas interesuje?

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Ja želim da vam postavim sledeće pitanje o ovoj temi. U ovom šta ste rekli vidimo da spominjete vašeg komandanta u Vukovaru, Kamenog. Vi ste sa njim bili tesno vezani, on je postao vaš telohranitelj u jednom trenutku.
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Ne, on nikada nije bio moj telohranitelj, ali on je istaknuti komandant iz Vukovara, postao je član Srpske radikalne stranke i dalje ga veoma, veoma cenimo u Srpskoj radikalnoj stranci i smatram ga ličnim prijateljem, a nikad mi nije bio telohranitelj. Uostalom odmah posle rata, on je imao dva teška moždana udara pa je u lošem zdravstvenom stanju.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Dobro, povlačim to pitanje. Dakle on je bio u to vreme komandant i vi tu jasno kažete da je imao redovne kontakte sa majorom u vojsci i da je svakodnevno izvodio operacije nakon razgovora sa majorom vojske u Vukovaru. Je li to tačno?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Pa ja pričam ovu priču u Benkovcu i ona nije naročito precizna, jer poenta priče nije da opišem šta je u Vukovaru, nego ubeđivanje da se nose šlemovi. Kameni je bio komandant odreda Teritorijalne odbrane Leva supoderica u Vukovaru. Kad je došla Gardijska brigada, odred je uključen u njen sastav. Po naredbi komandanta Gardijske brigade svi dobrovoljci Srpske radikalne stranke upućivani su u taj odred pod komandu Kamenog. To su vam besprekorno tačne činjenice.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Želeo bih da shvatim kakav je tačno bio vaš stav u to vreme. To je novembar 1991. godine. Vi tada govorite celom svetu da ste imali izvesni stepen komande nad vašim ljudima. Da li prihvate da u tom intervjuu to tako zvuči?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Pa to može tako da zvuči, ali ti je intervju iz jula, najkasnije iz jula 1991. godine.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Ovaj intervju, ovaj koji smo sada upravo gledali, to je bilo u novembru u Benkovcu.
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Gde ovde stoji da sam ja komandant?

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Radi se o načini kako vi govorite, kako zahtevate da drugi ćute i kako drugima govorite šta da rade. Zar to ne izgleda da vi imate izvestan stepen komande nad vašim ljudima? Ja vas samo to pitam.
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Ubeđujem ljude da nose šlemove. Bio je još jedan problem, što su se ti dobrovoljci koji su se tamo nalazili žalili na neke oficire JNA i ja ih ubeđujem da moraju da budu striktno disciplinovani, a oni se žale, ''e taj oficir je komunista, tako se ponaša'' i tako i tako. Ja ih, onda, ubeđujem da moraju biti disciplinovani. Ja politički delujem, a naravno da sam navikao da kad ja govorim, da ostali ćute.

TUŽILAC NAJS: Molim da se to uvrsti u spis.

sekretar: 907.
 
TUŽILAC NAJS – PITANJE: Hvala. A sada, hajde da pogledamo sledeći dokument i on je već uvršten u spis pod brojem 458, tabulator 20, a za prevodioce, to je tabulator broj 60. Pogledajte, molim vas, original toga. Datum ovoga je 9. decembar 1991. godine, dolazi iz Opštinskog štaba Teritorijalne odbrane u Vukovaru. Molim da se jedna kopija stvi na grafoskop. To je zahtev u kom četnički komandant Vukovara, kapetan Katić iz Zemuna traži od načelnika Ratnog štaba Ljubiše Petkovića i njegovog zamenika Zorana Rajića iz Beograda da se sledeći ratnici predlože za unapređenje. I onda se tu na popisu navode Milan Lančužanin, Predrag Milojević, Milovan Tomić i tako dalje. ''Hvala unared''. Vidimo da ti ljudi za koje se traži unapređenje dolaze iz Leve Supoderice?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Prvo, to nije tačno. Ovde su samo trojica ljudi iz Leve supoderice: Milan Lančužanin, Predrag Milojević i Predrag Dragojević. Drugo, ko zna šta znači ovaj papir. Da li je ovo zaista potpisao Slobodan Katić? Slobodan Katić je bio zamenik Milana Lančužanina Kamenog, koliko se ja sećam. On predlaže sad unapređenje. Šta je pod tim mislio, to treba njega pitati. Ali ja sam Milana Lančužanina Kamenog za njegove ratne zasluge proglasio srpskim četničkim vojvodom 1993. godine. To je zvanje srpskog četničkog vojvode, a on je bio kapetan I klase u JNA. A sad, da li je ovo original dokument ...

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Ljubiša Petković i Zoran Rankić su šefovi Ratnog štaba. Kakva je to Ratni štab, čiji je to Ratni štab? Da li je to Ratni štab vaše stranke?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Ratni štab Srpske radikalne stranke u kome je Ljubiša Petković bio načelnik, on je bio potpredsednik stranke, ali od njega se ne traži da unapredi, jer on ne može da unapređuje, nego da predloži za unapređenje. Koga? Nekoga u Generalštabu ko o tome vodi računa, tako ja to razumem, jer koliko ja znam, ovo su sve bili oficiri, da li rezervni, da li aktivni, ne mogu tačno da kažem. Oni, dakle, mole načelnika Ratnog štaba da predloži unapređenje. Kome? Znate treba pitati ljude koji ovako nešto napišu. Ja to prvi put u životu vidim.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Ali ovo pokazuje jednu integrisanu vezu između vaše stranke, Ratnog štaba vaše stranke i pripadnika grupe Leva Supoderica.
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Pa ja sam vam rekao da se Milan Lančužanin Kameni učlanio u toku borbe za Vukovar u Srpsku radikalnu stranku. Srpska radikalna stranka ga se nikako ne odriče, nikad ga se neće odricati. Međutim ovde nisu samo pripadnici odreda Leva supoderica, ovde su i ljudi, jedan od njih je šef bezbednosti Vukovara, jedan je komandant Teritorijalne odbrane, jedan je načelnik Teritorijalne odbrane, jedan je komandant odreda Petrova gora, pa opet neki načelnik bezbednosti i tako dalje. Od ovih osam ljudi samo su trojica iz odreda Leva supoderica.

SUDIJA BONOMI: Ovi ljudi koji su bili na odgovornim ili komandnim položajima, da li su oni na tim položajima proveli duže vreme, da li su služili duže vreme nego ono kratko vreme za koje ste vi rekli da bi obično dobrovoljci proveli?

SVEDOK ŠEŠELJ: Nisu ovo uopšte dobrovoljci iz Srbije. Ovo su meštani Vukovara. Koliko ja znam nijedan od ovih, osim Sobodana Katića koji se navodno potpisao, Slobodan Katić je iz Beograda, svi ovi drugi su iz Vukovara, koliko ja znam. Neka imena su mi ovde i nepoznata.

SUDIJA BONOMI: A Petković?

SVEDOK ŠEŠELJ: Petković je potpredsednik Srpske radikalne stranke i načelnik Ratnog štaba i direktna veza naše stranke sa Generalštabom.

SUDIJA BONOMI: Ali vi ovde ne kažete da to nisu bili dobrovoljci Srpske radikalne stranke.

SVEDOK ŠEŠELJ: Pa ko uopšte kaše da su bili dobrovoljci Srpske radikalne stranke? Ovde se govori da je reč o ratnicima. Ni za jednog se ne kaže da je bio dobrovoljac Srpske radikalne stranke.

SUDIJA BONOMI: Pa na kojoj osnovi onda načelnik Ratnog štaba Srpske radikalne stranke predlaže da se ti ljudi unaprede?

SVEDOK ŠEŠELJ: Pazite, tekst je pisao očigledno neuk čovek, dakle čovek koji nema neko visoko obrazovanje, koji možda ima osnovnu ili srednju školu i tako dalje, na osnovu načina na koji je sklopljen. Drugo, čovek koji ovo piše zna da je Ljubiša Petković u direktnoj vezi sa Generalštabom i pretpostavljam da se Ljubiša Petković autoritativno može predložiti za unapređenje, ako je reč o vojničkim činovima. Ako je reč o proglašenju u zvanje četničkog vojvode, onda bi to ovde stajalo, pretpostavljam.

SUDIJA ROBINSON: Gospodine Miloševiću ...

prevodioci: Mikrofon molim.

OPTUŽENI MILOŠEVIĆ: Bilo bi drugo da je originalni tekst. U engleskom prevodu se kaže "četnički komandant Vukovara", a u srpskom originalnom tekstu se ne kaže četnički komandant Vukovara. Pisalo bi ''četnički komandant Vukovara'', nego piše "četnički komandant, kapetan za Vukovar".

SUDIJA KVON: Možete li da ponovite ono šta ste rekli na početku, jer nismo čuli, nije bio uključen mikrofon.

OPTUŽENI MILOŠEVIĆ: Ovaj prvi list koji treba da bude prevod na engleskom, piše "The cetnik commander of Vukovar", odnosno, prevedeno na srpski, ''četnički komandant Vukovara'', a u srpskom tekstu se kaže "četnički komandant, kapetan za Vukovar". To je potpuno drugo. Uopšte nema govora o tome da je on nekakav četnički komandant Vukovara. To su dve različite stvari i ovo je potpuno netačno prevedeno.

SUDIJA BONOMI: Primam to na znanje, ali mislim da je to jedan minorni detalj. To se u svakom slučaju ne odnosi na pitanje na koje ja pokušavam da dobijem odgovor, a to je, ovde se jasno kaže da načelnik Ratnog štaba, za kojeg ovaj svedok prihvata da je načelnik Ratnog štaba Srpske radikalne stranke, predlaže ili poziva ili od njega se traži da predloži ratnike za unapređenje. Meni sve to ima smisla. Možda se od njega traži da to predloži JNA, to vidim. Međutim, ono šta mene zanima je da li su ovo dobrovoljci Srpske radikalne stranke, a izgleda da se to sada poriče. Prema tome, ako se poriče, možemo da idemo dalje.

SVEDOK ŠEŠELJ: Ovo nijedan nije, koliko ja znam nijedan od ovih nije dobrovoljac Srpske radikalne stranke, osim samog Slobodana Katića koji je ovo, navodno, potpisao, ako je uopšte potpisao. On je dobrovoljac Srpske radikalne stranke, došao u Vukovar da se bori, a sve ostalo su meštani Vukovara.

SUDIJA BONOMI: To sam shvatio. Znači vi poričete da su ti ljudi dobrovoljci Srpske radikalne stranke, shvatio sam.

SUDIJA ROBINSON: Samo da se vratim na ono šta je rekao gospodin Milošević. Želeo bih da proverim da li je ovde ispuštena reč ''kapetan''. Molim prevodioce da nam pomognu. Gospodin Milošević kaže da bi ovde trebalo da piše "četnički komandant, kapetan za Vukovar".
 
TUŽILAC NAJS: Molim da se to stavi na grafoskop.

OPTUŽENI MILOŠEVIĆ: Tako piše na srpskom. Upravo tako, kao što ste vi rekli, gospodine Robinson, ''četnički komandant za Vukovar''.

SUDIJA ROBINSON: Hvala.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: I to nam ostavlja pitanje u vezi s kojim mi treba vaša pomoć, gospodine Šešelj. Šta u decembru 1991. godine radi takva osobe? Traži ovlašćenje načelnika Ratnog štaba vaše stranke, ili ne? Možda ne ovlašćenje, podršku?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Podršku da predloži, traži od načelnika Ratnog štaba da predloži za unapređenje. Znate, vi od mene tražite da vam tumačim tuđe pismo ovde. Ja mogu da tumačim samo ono šta stoji u tekstu, pogotovo ako to prvi put vidim sada. Ovde očigledno stoji da on traži unapređenje za sledeće ratnike, on ih uopšte ne naziva dobrovoljcima. Ali gospodine Najs, ja znam pouzdano da ste vi neke od ovih ljudi saslušavali. Imate njihove iskaze. Najmanje ste saslušavali ...

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Imamo još dokumenata, molim sledeći. To je tabulator 62, postojeći dokazni predmet 643, tabulator 7 i molim da se stavi na grafoskop. Budite ljubazni, uzmite original. To dolazi malo pre poslednjeg dokumenta, mislim pred kraj novembra. To je neka operativna grupa, komanda operativne grupe ''Negoslavci'' reguliše pitanje prepotčinjavanja i vraćanje jedinice kućama. Kaže se: "S obzirom na novonastalu situaciju i naređenje Prve vojne oblasti, naređujem povlačenje dobrovoljaca jedinice Leva supoderica, otpremanje kragujevačkog odreda 'Šumadinac' i druge pokrete trupa". Onda, ako okrenemo sledeću stranicu na engleskom vidimo, idete na dno stranice i videćete da je to potpisao pukovnik Mile Mrkšić i to je kopirano i za komandanta šešeljevaca.
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Ne kaže se "povići" nego izvući" i "uputiti u sastav". To je premeštanje jedinica, a ne povlačenje. Kao da se povlače jedinice, a one se izvlače sa određenog položaja i premeštaju u sastav XII PMBR, to je neka brigada, ja sad ne bih mogao ni da vam kažem ...

TUŽILAC NAJS – PITANJE: U redu, u redu, vrlo dobro. Molim vas koncentrišite se na pitanje koje vam postavljam. To je upućeno komandantu dobrovoljačke jedinice šešeljevaca, kako se vidi ovde. Ako oni nisu funkcionisali kao odvojeno telo, kome je onda ovo upućeno?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Pa vidite, u tački 1 se kaže: "Dobrovoljački odred Leva supoderica.'' To je njegov zvanični naziv. Popularno je taj odred nazivan ''šešeljevci'' i kad se dole kaže, "umnoženo u osam primeraka i dostavljeno komandantu dobrovoljačkog odreda 'šešeljevci', misli se na taj dobrovoljački odred Leva supoderica. Zvaničan naziv je odred Leva supoderica. Nezvanično su ljudi taj odred nazivali 'šešeljevci' zato što je pretežan broj u njegovom vojničkom sastavu sačinjen od dobrovoljaca Srpske radikalne stranke, ali ovo vam potvrđuje da je to bilo pod komandom komandanta Prve gardijske brigade, potpisan je pukovnik Mile Mrkšić.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Izvinjavam se, da li se jedinica Leva supoderica satojala isključivo od šešeljevaca ili je tamo bilo i drugih vojnika?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Pa bilo je i meštana Vukovara, među njima i sam komandant, Kameni, ali je pretežan broj bio šešeljevaca. Vidite kako ja ovaj dokument tumačim, mada ga prvi put vidim: komandant Gardijske brigade koji je bio komandant Operativne grupe ''Jug'' povlači se iz Vukovara, Gardijska brigada se negde krajem 1991. godine povukla iz Vukovara i on izdaje naredbu da se odred Leva supoderica izvuče iz Prve gardijske brigade i uputi u sastav XII PMB, to je valjda pešadijsko-motorizovana brigada, može biti XII korpusa, ovo ''XIIK'', ne znam uopšte to značenje. Ovo mi liči na pešadijsko-motorizovanu brigadu. Znači izvlači se iz Prve gardijske brigade i upućuje u sastav druge jedinice. Tako isto kragujevački odred 'Šumadinac', to mu je bio popularni naziv, to je odred JNA koji je došao iz Kragujevca, sastavljen od stalnih vojnika i rezervista, on se upućuje u sastav Prve ...

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Hvala.
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Ovo je po mom mišljenju...

SUDIJA ROBINSON: Gospodine Šešelj, dobili smo vaš odgovor.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Sad ćemo da pređemo na nešto drugo. Vratićemo se godinu dana unazad ili malo više, ako želite da pogledate jedan odlomak iz vaše knjige. To je tabulator 74. To nas vraća na temu Bosne, jer preko reke i Zvornika je ...
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Iz knjige "Srpski četnički pokret", moj govor iz 1990. godine.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: ... Mali Zvornik.
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Gospodine Najs, Mali Zvornik nije u Bosni.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Ja sam rekao "preko reke". Samo da se skoncentrišemo na to šta ste govorili 1990. godine. Videćete to označeno na strani 95 originalnog teksta. Da bismo izbegli bilo kakve probleme sa prevodom, budite ljubazni i pročitajte šta ste vi rekli u martu 1990. godine o Kosovu i Metohiji. To je bio avgust 1990. godine, tačnije.
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Zvornik nije preko Drine, preko reke, nego je s ove strane Drine i sastavni je deo Srbije. Morate razlikovati Mali Zvornik od Zvornika. To su dve posebne opštine uvek bile i između njih je reka Drina. Ja sam u tom govoru rekao: "Kosovo i Metohija su sveta srpska zemlja i srpski narod je više puta kroz svoju istoriju ratovao za Kosovo i Metohiju, prolio reke krvi i more ljudskih života i mi, današnji Srbi, znaćemo da to cenimo i prolećmo nove reke krvi ako bude trebalo, ali će Kosovo i Metohija ostati srpska zemlja". To sam rekao i to i danas ostajem pri tome i do kraja života ću to zastupati i Kosovo mora, dok postoji i jedan Srbin, srpski narod neće odustati od toga da Kosovo i Metohija ostane sastavni deo Srbije. Svi Srbi su spremni da izginu za Kosovo i Metohiju, to kažem.

SUDIJA ROBINSON: Gospodine Šešelj, čuli smo vaš odgovor.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Mi nećemo da tražimo da se uvrsti u spis cela knjiga, ali da bismo bili fer prema vama, vaš stav je bio dosledan, jer već 1982. godine vi ste objavili knjigu koja se zove "Razmišljanja o sistemu i potrebama za promenom". Vi ste govorili već tada o prisilnom isterivanju ili evakuaciji Albanaca sa teritorije koju oni zauzimaju, zar ne?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Ne. To nije tačno. To je moj rad u kome se ja zalažem da se kosovsko-metohijski problem rešava tako što će se stvoriti uslovi, a to je iz osamdesetih godina, to je moj individualni naučni rad, objavljen posle u knjizi "Demokratija i dogma" u kome se ja zalažem da se stvore uslovi da se 200.000 Albanaca preseli u Hrvatsku, 100.000 u Sloveniju, 100.000 u Vojvodinu i tako dalje, ja iznosim tu okvirne brojke. Ali šta je moja teza? Da je onakvo stanje na Kosovu i Metohiji neodrživo, a da Albance na taj način treba integrisati u celinu jugoslovenskog društva.

SUDIJA ROBINSON: Malo ste se zaneli, gospodine Šešelj, govorite prebrzo i prevodioci vas još jednom mole da malu usporite.

SVEDOK ŠEŠELJ: Bilo bi dobro da mi gospodin Najs pokaže taj odlomak iz mog teksta.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: To je dosta o osamdesetim godinama. Ako budemo imali vremena i ako ja odlučim da je to potrebno, možda i hoćemo da se vratimo, ali sada samo kažem da ste imali dosledan stav. Želim sada da se skoncentrište i da nam kažete kakav bi bio efekat 1990. godine kada bi se bilo gde reklo u bivšoj Jugoslaviji, "prolićemo nove reke krvi, ako bude trebalo". Kakav bi bio verovatni efekat ovakve retorike na vašu srpsku publiku, molim vas?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: 50 godina u Jugoslaviji se govorilo "prolićemo reke krvi za svaki pedalj jugoslovenske teritorije". To je standardni vokabular u političkom životu. Za svaki pedalj teritorije, ako treba, reke krvi. Drugo, svaka zemlja na svetu je spremna svim sredstvima da brani svaki delić svoje teritorije. To je, jednostavno, jedna slobodarska fraza ovde izgovorena, koja je standardna u rečniku vekovima u celoj nacionalnoj tradiciji sazdana ...

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Samo da vas dobro razumemo, gospodine Šešelj. Da li vi najiskrenije tvrdite ovom Sudu da obećavajući slušaocima ili čitaocima reke krvi kao rezultat njihovog stremljenja ili političke ambicije, je nešto što je standardno slobodoljublje, fraza koja se redovno koristi u tom duhu?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Pogotovo kad je reč o Kosovu i Metohiji i ja vam kažem, ogromna većina srpskog naroda i danas ima takav stav. I nećete nam nikad oteti Kosovo i Metohiju. Nikad se s tim nećemo pomiriti, a spremni smo ponovo kao nacija da se žrtvujemo za Kosovo i Metohiju, kao što smo to više puta radili kroz istoriju. To je, jednostavno, sveta zemlja. Kosovo i Metohija je vrednije od naše egzistencije kao naroda.
 
SUDIJA ROBINSON: Hvala vam. Gospodine Najs, zašto direktno ne kažete kao svoju tvrdnju da je to vrsta retorike i terminologije koja najverovatnije podstiče na nasilje?

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Hteo sam pre toga da postavim jedno drugo pitanje uz vašu dozvoli Časni Sude. Kako treba čitalac da shvati: čija krv treba da se priliva?

OPTUŽENI MILOŠEVIĆ: Gospodin Najs govori da je gospodin Šešelj obećavao slušaocima reke krvi, što uopšte ne proizilazi iz ovog citata. Nikome on nije obećavao reke krvi. On baš upotrebljava izraz "obećavajući slušaocima reke krvi".

SUDIJA ROBINSON: To je jezičko pitanje, ali ja ne vidim da je nešto nefer u tom pitanju, gospodine Miloševiću.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Gospodine Šešelj, odgovorite, molim vas, na pitanje čija krv, kosovskih Albanaca, Srba ili i jednih i drugih?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Uvek je prolivana srpska krv, pre svega, a onda i krv srpskih neprijatelja koji su pokušavali da nam otmu Kosovo i Metohiju. U trenutku kada ja govorim, 1990. godine, Kosovo i Metohija su u sastavu Srbije. To je moja pretnja svim budućim neprijateljima, bili to Englezi, bili to Amerikanci, bilo ko da se pojavi da nam otme Kosovu i Metohiju, ne damo bez obzira kolike ćemo žrtve pri tome imati. A uvek je u kosovskom mitu, u kosovskoj tradiciji, pre svega reč o srpskoj krvi. Na Kosovu i Metohiji, kao rekost, kao endemska vrsta raste crveni ...

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Zaustavite se na trenutak. Vidite, ovo je 1990. godina, znate razvoj događaja kakav je bio tada, nije moglo tada da se zna kakva će da bude situacija dalje i da li će da se meša i kako, međunarodna zajednica. Naravno, Srbi su i ranije gubili na Kosovu, kao što svi znamo, ali kada kažete nešto tako 1990. godine srpskoj publici, vi podstičete srpsku publiku, slušaoce, na to da pomišljaju na međusobno ubijanje. I ubijanje drugih ljudi. Zar ne? Zar nije to očigledno?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Vi falsifikujete i to nije očigledno. Ja podstičem srpski narod, ako bude trebalo, ako neko pokuša da nam otme Kosovo i Metohiju, da se, kao nacija, žrtvujemo i da to odbranimo svim sredstvima. I Kosovo i Metohija je smisao opstanka srpskog naroda. I ta borba, očigledno, još nije završena. A ako je ne završi naša generacija, ostaće našim sinovima, ostaće našim unucima. Kosovo i Metohija moraju ostati u srpskim rukama, bez obzira na žrtve.

TUŽILAC NAJS: Hvala. Molim da se ovo uvrsti u spis.

sekretar: To će biti broj 908.
 
TUŽILAC NAJS – PITANJE: Sada ćemo da pogledamo još jedan odlomak iz vaših knjiga, to je tabulator 74A. Ako to može da pomogne prevodiocima, još uvek smo u 1991. godini i govorimo o kosovskim Albancima. Ovo je iz knjige "Srpski četnički pokret", programska deklaracija Srpske radikalne stranke. Usput govoreći, pre nego što krenem dalje, zahvalan sam svojoj koleginici gospođi Uerc-Reclav (Uertz-Retzlaff) za to što se ona toga setila. U vezi sa prošlim dokaznim predmetom koji smo gledali, "reka krvi" i tako dalje, zar niste vi kritikovali gospođu Plavšić što je govorila takve stvari u toku svog svedočenja ovde? Da li se sećate da ste nešto kritički rekli na adresu gospođe Plavšić zbog toga što je tako govorila?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: To šta je govorila Biljana Plavšić apsolutno se razlikuje od onoga šta ja govorim.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Na koji način?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Na sve moguće načine.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Da li je jedan deo onoga šta je ona govorila sličan onome šta vi govorite? Dobro, pogledaćemo to, možda, kasnije, a sada dajte da pogledamo ovaj dokument "Srpski četnički pokret". Molim vas da okrenete stranicu 275 u originalu na jeziku koji vi razumete, a mi ćemo da gledamo tekst na engleskom. To je strana 12 na engleskom, paragraf 25. Da bismo izbegli eventualne probleme sa prevodom, budite ljubazni, pročitajte prvih šest stavova paragrafa 25, naglas.
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: To je programska deklaracija Srpske radikalne stranke, to moram da kažem prvo o čemu se radi, iz 1991. godine. U 25. tački te programske deklaracije, između ostalog, se kaže, čitam samo ovo šta ste vi obeležili, a mogu i da pročitam sve, meni nije teško, ako vi želite. "Gušenje svim sredstvima albanske separatističke pobune na Kosovu i Metohiji, a da bi recidivi te pobune bili nemogući, zalažemo se da se hitno sprovedu sledeće mere: da se efikasno onemogući uspostavljanje bilo kavog oblika kosovsko-metohijske političko-teritorijalne autonomije; da se odmah protera svih 360.000 albanskih emigranata i njihovih potomaka; da se spreči svako državno finansijsko dotiranje albanske nacionalne manjine i ranije tome namenjivana sredstva preusmere isključivo na finansiranje povratka Srba na Kosovo i Metohiju; da se na Kosovu i Metohiji proglasi ratno stanje, suspenduje svaka politička aktivnost i zavede vojna uprava koja bi trajala najmanje 10 godina; da se odmah raspuste svi tamošnji organi civilne vlasti i ustanove koje se finansiraju iz državnog budžeta, a deluju na albanskom jeziku poput univerziteta, akademije nauka i umetnosti, izdavačkih i novinskih kuća i slično; da se odmah zatvore i konzerviraju sve fabrike i drugi proizvodni pogoni koji neracionalno posluju zbog sistematske sabotaže zaposlenih Šiptara". Hoćete li dalje da čitam? Mogu i dalje.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Mislim da je i ovo dovoljno, hvala. Ako su vas tako nešto pitali, kako ste objašnjavali, gde treba da se proteraju tih 360.000 albanskih imigranata, kao što ste ih nazvali? Koji je to mehanizam koji treba da se iskoristi?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Pa da se vrate u svoju zemlju, Albaniju (Albania).

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Koji biste mehanizam vi iskoristili i upotrebili? Morali ste o tome da razmislite, gospodine Šešelj. Pa vama je dozvoljeno da ovakve stvari objavljujete. Kakav mehanizam biste vi iskoristili da proterate tih 360.000 ljudi u Albaniju. Da li bi to učinili pregovorima ili finansijskim ubeđivanjem ili silom?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Kako su ti imigranti iz Albanije nelegalno bili u Srbiji i Jugoslaviji i svi bi bili proterani na onaj način kako zapadnoevropske zemlje proteruju nelegalne azilante. Neki avionima, neki autobusima i tako dalje. Onaj ko je protivpravno na našoj teritoriji ...

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Stanite malo. Treba da shvatimo šta govorite, koji je vaš stav. Vi kažete da su to ljudi koji su živeli na Kosovu i Metohiji od Drugog svetskog rata, znači ljudi koji su živeli tamo, otprilike, 40 godina, njihova deca su od rođenja živela tamo i šta ste vi tražili da se uradi? Šta ste vi imali nameru s njima da uradite, da im sudite, da ih odvedete u neke centre, zatvorske, dok se ne reše njihove prijave za azil ili molbe za azil? Na koji način biste to rešavali ili biste ih, jednostavno, izbacili?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Ovo je programska deklaracija Srpske radikalne stranke, šta je planirala Srpska radikalna stranka ...

SUDIJA BONOMI: Molim vas odgovorite na pitanje. Znamo koje je pitanje. Upravo su vas tačno i jasno pitali kako biste to izveli? Odgovorite da možemo da napravimo neki napredak.

SVEDOK ŠEŠELJ: Na način na koji Nemačka (Germany) ili Francuske (France) ili Engleska (England) izbacuju nelegalne emigrante. Na isti način. To što su njihova deca rođena u Srbiji, ne daje im automatski pravo na srpsko državljanstvo. Oni su sistematski useljavani u Srbiju, delovali sa separatističkih pozicija, to je kontekst. Oni su progonili tamošnje Srbe, prisiljavali ih na iseljavanje da bi se dočepali njihovih imanja.
 
SUDIJA BONOMI: Gospodine Šešelj, ja kao sudija koji ovde zaseda, ne znam kako te tri zemlje koje ste pomenuli rešavaju pitanje izbacivanja imigranata. Ja ne znam kako oni to rade, ne mogu to da uporedim sa vašim planom, zato mi, molim vas, recite koji je bio vaš plan?

SVEDOK ŠEŠELJ: Moj plan je bio ko god nema srpsko državljanstvo da mora da napusti teritoriju Srbije na Kosovu i Metohiji, kad je reč o albanskim emigrantima. A sad mi ovde nismo tehnologiju razrađivali. To bi lokalni organi vlasti provodili kad dođemo na vlast, ali naravno, za koga se god ustanovi da nema naše državljanstvo, odlazi. Neko bi išao autobusom, neko brodom, neko avionom ...

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Vidite, pre nego što vam sada iznesem ono za šta ja tvrdim da je istina po ovom pitanju, gospodine Šešelj, podsetiću Sud šta ste vi sami rekli i šta je rekao novinar koga stalno napadate, gospodin Anastasijević. U to vreme, 1990. godine, vi ste bili u milosti optuženog i dozvoljavano vam je da imate veliki pristup medijima koji su bili pod državnom kontrolom. Da li je to tačno?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Toliko sam bio 1990. godine u milosti gospodina Miloševića, da me je njegova vlast tri puta u zavor strpala. 1990. godine.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Već ste odgovorili na to pitanje. Jja samo želim da to naglasim. Objavljivanje ovog programa vaše partije desilo se u vreme kada ste vi još uvek bili u milosti optuženog i imali ste puno pristupa medijima. Znači ono šta ste vi ovde izložili u ovom partijskom programu je, verovatno, našlo odraza i u intervjuima i vašim govorima na televiziji. Da li me pratite? Da li sam u pravu kad ovo kažem?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Prvo, o kakvoj vi milosti govorite? Niste u pravu. Nikada nisam bio ni u kakvoj milosti gospodina Miloševića. 23. februara smo u Kragujevcu proglasili Srpsku radikalnu stranku, a odmah potom sačinili ovu programsku deklaraciju. I u preambuli vi vidite da smo to uradili na osnovu programa i statuta usvojenih u Kragujevcu 23. februara. Kakve ovo veze ...

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Moram da vas zaustavim. Imali ste priliku da odgovorite na pitanje. Ja vam kažem da je vaša namera da tih 360.000 albanskih imigranata i njihovu decu od kojih su mnogu proveli ceo svoj život na Kosovu, bila da ih silom izbacite odande, da li sam u pravu?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: Da, na pravni način. Sila na osnovu zakona.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Gde možemo da vidimo te detalje? Jeste li to vi na bilo kom mestu u vašim knjigama, u vašem programu, napisali da mora da se radi po pažljivo regulisanom međunarodnom programu sudskih rasparava, uz pravo žalbe, na koje će ti ljudi i njihova deca da imaju pravo?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: To se valjda podrazumevalo.

TUŽILAC NAJS – PITANJE: Podrzumevalo se?
SVEDOK ŠEŠELJ – ODGOVOR: U okvirima pravne države.

TUŽILAC NAJS: Molim da se ovaj dokument uvrsti u spis i da pogledamo još jedan.

sekretar: 909.
 
Salvantis:
. A ako imas problema sa time sto je neko u 100 recenica napravila jednu gresku pri kucanju, onda zaista imas ozbiljan problem. Nego nazad na temu:
Е, па имам проблем, јер мислим да је то много важније него што се на први поглед чини. Али, то у ствари није мој проблем, већ општи, али посебно управо онога који прави грешке, наравно.

А што се тиче теме, стварно, опет: - зашто то питати само за Тадића, кад се може за све остале? Ето, како лепо видесмо и из Баба Вишњиних постова.
 
Nadam se, Norma, da ces lepo videti i ovo (kad je vec baba Visnja upropastila temu)

":If the war ends with a signature on a peace agreement and the same political leadership remains in power, with Slobodan Milosevic at the helm, the tragedy and violence will continue.”

http://www.hri.org/news/balkans/rferl/1999/99-05-10.rferl.html

May 1999
Joint statement of Milo Đukanović and Zoran Djindjic
in „New York Times”

If the war finishes with signature on peace agreement with the same leadership with Slobodan Milosevic on top, tragedy and violence will continue.

Stability of Yugoslavia is of the main importance because of its geographic position in Balkan and its role in determing stability or instability of its neighbors, Bosnia and Herzegovina, Macedonia and Albania. Up to now, however, international strategy for Yugoslavia has been conducting the crises, while the roots of the crises were being neglected.

http://www.mediaclub.cg.yu/arhiva1/english/Press/stetements/milo-djindjic-e.htm

Ha'aretz
Monday, May 3, 1999
„Djinjic, one of the three leaders of democratic opposition in the winter of
1996-1997, does not think there's a need for a ground campaign. ”There's no
logic to a ground campaign and a formal conquest of Serbia. That would lead
to a conflict between NATO and Russia and China and an international crisis.
The most logical thing for NATO is to continue the air war, which is very
effective. They have destroyed the infrastructure in Serbia and in 10 days to
two weeks it will be very difficult to live here without gas, electricity,
bridges, communications. Milosevic won't be able to conduct the war for more
than 10 days, or two to three weeks.„”
http://www.haaretz.com/
 
Djindjic Spiegel-u nagovestava kojim tokom treba da se odvija rat
„Prve tri nedelje bombardovanja su jacale Milosevicevu poziciju dok se sada pokazuje da je pogresno procenio situaciju, nato ostaje odlucan a Rusija ne misli da pomaze”
Na pitanje da li je Milosevic spreman da vodi i kopneni rat on odgovara da Milosevic zna da ne može protiv nato a kopneni rat nato ne ide u prilog jer je velika verovatnoca da bi se onda umesale Rusijai Kina."
Iz ovog intervjua se vidi da Djindjic hladnokrvno komentarise razvoj situacije kao da se radi o nekoj sportskoj utakmici a ne o bombardovanju „njegove” zemlje.Dalje sugerise kojim pravcem bi trebao da se odvija rat-kopneni rat nije preporucljiv zbog eventualnog mesanja Rusije i Kine već sugerise na dalje bombardovanje kada narod ostane bez goriva i gasa morace pristati na promenu vlasti ..........
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top