Anarhizam

00 Chief Parish:
Mizantrope, objasni mi kako to anarhizam vodi ka sistemu bez ikakvih principa. Ja nigde nisam do sada naisao na to, niti je iko to pominjao od anarhista.
Lose si me razumeo. Slazemo se mi da je potreban nekakav princip i da tezimo slobodi. Ali ti to nazivas anarhizmom, a ja postmodernim pokretom: iz etimoloskih razloga (navedenih u prethodnoj poruci). I tvrdim da je anarhizam rec koja se plasira mnjenju umesto one "akademskije" bez obzira na navedenu nevolju sa recju iz koje je izvedena, jer cilja na obican narod i ima nekakav slobodarski prizvuk. Otud i ta zabuna kod nekih koji kazu da je anarhizam put u haos. No, sami anarhisti, tj. postmodernisti, jesu krivci za takvu situaciju; verovatno je ostvaren i uspeh kod onih koji su cekali na pokret ka razobrucenju.

Video sam vase tekstove (ako je tvoj sajt "fridomfajt"), i primetio da imate Sartrov "Egzistencijalizam je humanizam", delo koje je pisano za sire mase, a ipak tako sadrzajno, poziva na angazman i slobodu, izuzetno potrebno coveku svakog vremena. Ali on (Sartr) svoju ideju nece nazvati anarhistickom (doduse ni postmodernom). Prihvatamo je obojica kao bitnu, i zalazemo se za slobodu, samo sto to drugacije zovemo.
 
uf mizantropose...kako mozes staviti znak jednakosti izmedju anarhizma i postmoderne?
cini mi se da anarhizam u postmoderni gubi smisao, makar prvobitan...jer postmoderna nema celovit sistem protiv koga je usmerena anarhija...
jer ako nema sistema u terminima moderne, sta onda predstavlja anarhija danas?

i postmderna nije anarhija, misantropose...zapravo jeste ako si misaono i dalje u moderni...mada i tada bi ipak trebalo da imas dovoljno generalnog znanja iz filozofije pa da ne izvalis tako nesto...
 
anakin:
uf mizantropose...kako mozes staviti znak jednakosti izmedju anarhizma i postmoderne?
cini mi se da anarhizam u postmoderni gubi smisao, makar prvobitan...jer postmoderna nema celovit sistem protiv koga je usmerena anarhija...
Opet jalovo informisana. Ajde preporuci mi i za ovu stvar ponesto. Cuj, procitaj nesto (ili reci sta si citala da te preslisam).

Drugo, nisam stavio jednakost izmedju postmoderne i anarhije. Anarhija je postmodernisticki pokret (sa karakterom naznacenim u avangardnoj moderni), da li shvatas razliku?

Trece, postmoderna se jednim svojim tokom nadovezuje na modernu, i tu je avangardna, a drugim je negira. Otud se avangardni (avangardno-moderni) tok shvata kao prethodnicom postmoderne. Ali, hajde da te ne ucim s pocetka stvari.

Citaj za pocetak ovu domacu Jasminu Ahmetagic i Miska Suvakovica, a onda Savica (komplikovane necu da pominjem). Ovako nema smisla. Trebalo je da ti on (Suvakovic) predaje na toj akademiji ako si dogurala tamo gde kazes da si dogurala (mada ne deluje tako iz onoga sto govoris), ne znam kako bi s takvim znanjem prosla kod tog coveka (sem ako mu je kriterijum znatno nizi od onoga sto zna).

Totalno off topic, i ne razumem zasto ti je svaki argument upola ad hominem. Odgovaram kad se javis nekom ozbiljnijom gluposcu.

jer ako nema sistema u terminima moderne, sta onda predstavlja anarhija danas?
Citaj "Fantom postmoderne", tamo ces naci da visoki modernizam ne daje takvu sliku moderne (ili sve ono sto sam ja pisao o umetnosti jest odbrana visokog modernizma nasuprot postmodernom, za sta se i Jasmina - autor teksta - bori). No, velim, kad budes bila ozbiljniji sagovornik nastavicu.
 
Po meni je anarhizam , ideja za one koji su stali na pola puta kod upoznavanja sa svojim slobodama i ograničenjima....

I iako sam nekad gledao na anarhizam kao na dečiji pokret, sad sam sve više protiv njega, jer je pogodno tle za razne razarajuće derivate....
Jer svi anarhisti vremenom predju u nešto što je mnogo opasnije i razornije....
 
Iskreno, ja nemam pojma šta je autor hteo da kaže :confused:
Da li je potrebno nabrajati primere zbog kojih je anarhija, kao sistem, jednostavno – neodrživa...
Lepa je to ideja, svakako, ali je i „Pepeljuga“ lepa bajka...
Neko je već pomenuo – imate li gomilu usamljenika – ostvarićete osnovne uslove za anarhiju, takvu kakvom ste je ovde predstavili, na planeti Zemlji.
Ljudi kao članovi društva ne mogu u takvom svetu da opstanu.
Ipak, OK, neka nam ta država stvori uslove da možemo, po izboru, da se preselimo u šumu i živimo sa lisicama i zečevima do kraja života. Realno gledajući, ko god želi – može!
Eto vam anarhije. Ali ona je ostvariva isključivo za pojedinca, a ljudi uglavnom ne žele biti pojedinci... Uostalom, već je zajednica muškarca i žene dovoljna da upropasti ideju o potpunoj slobodi, a bez takve zajednice teško da će biti dece i da će ljudski rod opstati...
Ustvari, sad se setih nekih mačaka iz prirodnjačkih emisija... Da, da, što da ne, može to i tako... Ali deca, pa i ona nam guše individualnost, slobodu kretanja i izbora :confused:

Sloboda je uvek pojam koji nečemu teži, ali nikada se ne postiže u potpunosti... Opet kao ono probližavanje asimptoti :mrgreen:
Neka nam uređenja dozvoljavaju više, neka manje, uglavnom je tu neki prosek koga nismo ni svesni. Ko može da garantuje da smo danas slobodniji nego naši pre nekoliko vekova, pa i pod Turcima dok su bili... Nešto dobiješ, nešto izgubiš...
A poznajući ljude, mogu bez trunke razmišljanja da tvrdim da bismo, i kada bismo se nekako našli u idealnom sistem, bez ograničenja, našli način da ga upropastimo. Samo je pitanje vremena...
 
Tuzni_patak:
Po meni je anarhizam , ideja za one koji su stali na pola puta kod upoznavanja sa svojim slobodama i ograničenjima....

I iako sam nekad gledao na anarhizam kao na dečiji pokret, sad sam sve više protiv njega, jer je pogodno tle za razne razarajuće derivate....
Jer svi anarhisti vremenom predju u nešto što je mnogo opasnije i razornije....
Eto sta se dogodi kad ljudima plasiras rec "Anarhizam" tako da bi ideja, zamisao dobila na popularnosti... neki se naprosto uplase da to "ne predje u samovolju".

Vidis, anarhizam jest pokret koji se suocava i obracunava sa tom samovoljom. I najbolje ce biti da je shvatis ako izostavis pojam "sloboda" u ovom kontekstu. Naprosto, borba protiv nerezonskih (rezonskih nema) tlacitelja. Drzava je tu No1, jer gde si jos video da neko placa 500 dinara da bi odlozio vojni rok? Ili gde bi to trebalo da drzava milom il' silom salje coveka na sluzenje vojnog roka, ili jos gore - u rat, ako covek to ne zeli (ne zeli da uci da ubija, ne zeli da ubija, ne zeli da cuva zemlju koja je prihvatila rat)? To je samo par primera vezanih za jedan segment, dosta glup - vojsku. Ima ih bilion.

Anarhizam je samo proces kojim se covek budi, postaje svestan svojih mogucnosti i prava.
 
Chif Parish, imate li vi NVO ili ovako samo pisete preko neta? Ajd' da se dogovorimo ako imate neki izvor finansiranja da odrzimo zajednicku tribinu (kazem "izvor finansiranja" da ne bi bilo izdatka povodom gostovanja, u razlicitim smo gradovima verovatno). Tema bi bila naprosto "Angazman", a tu se ovo vase (anarhisticko) angazovanje lepo uklapa. Obavesti me kakvi su vam planovi i jeste li zvanicni ili delujete neorganizovano i neplanirano.
 
Mizantrope, da ja saradjujem sa FF. U pravu si Sartr se nije nazivao anarhistom. Ali bio je protiv autoriteta i autoritarnosti, kao da jeste anarhist. U svom delu Reči koje je autobiografsko kaže (otprilike), da kao dete nije primao naređenja, a da nije ni imao potrebu da bilo kome izdaje naređenja. No, moram priznati da sam više čitao njegova književna dela nego filozofska.

A njegov poziv na angažman, naravno da je bitan, i drago mi je što se slažemo u tome.

I samo još odgovor Lexi i Tužnom patku (tj. pitanje). Tužni patku , da li ti uopšte znaš za šta se zalaže anarhizam? Za šta razornije je podloga? Kako Čomski ne postade destruktivan do sada?

A Lexo, to što ti kažeš,da ako neko želi može otići u šumu, nema veze sa vezom. Da ti ne pominjem plemena Južne Amerike, evo ti lokalni primer. Porodica bistrih potoka, 20 i nešto godina je bila na tom mestu i sada je došao na red da se taj predeo gde su oni iskoristi. I šta oni mogu da urade? Ništa! Protestuju po malo i na kraju će ih iseliti. Možeš bežati u predele koji nisu interesantni, ali pitanje je kada će postati.

Uh, počinje 3. trećina.
 
Da, ljudi imaju strah od samovolje pojedinaca u uslovima kada ne postoje ,,čuvari’’ kao što su policija, vojska, sudovi... Šta kada ,,čuvari’’ postanu destruktivni?

Mizantrope, svaka čast. E, sad samo ne znam da li sam opet pogrešno razumeo. Ovih dana sve pogrešno tumačim i razumem. Pa evo tvog stava koji je i osnova anarhizma. To razračunavanje sa samovoljom, tlačiteljima, iracionalnim autoritetima. I tačno je da je država na prvom mestu. Ona je brana za sve one patološke slučajeve koji se tu uvuku i potom rade šta god žele.

A primer nije glup. Pa to je najbolji primer prisiljavanja nekoga da uradi ono što ne želi. Šta gore od toga postoji, nego kada te nateraju da odeš da ubijaš nekoga? Porazgovarajte sa onima koji su silom poslati na ratišta. Neka vam ispričaju kakav je osećaj. E, ja sam za oslobađanje od takvih stega. A na žalost primera je beskonačno.

A neku organizacije, formalno nemamo. Što se tiče tribine, videćemo. Preneću ostalima tvoj predlog. Za sada jedino ovaj sajt što uređujemo, i trenutno prevodimo knjigu ,,Anarchist cookbook’’. I možda da je kasnije odštampamo. A između i nakon toga videćemo.

Da li ti imaš nekog iskustva sa organizovanjem tribina?
 
" Anarhija je postmodernisticki pokret"
"Otud se avangardni (avangardno-moderni) tok shvata kao prethodnicom postmoderne. Ali, hajde da te ne ucim s pocetka stvari."

i dobro, mizantropose, da li je avangarda prethodnica postmoderne ili postmodernisticki pokret?
anarhizam i avangarda u postmoderni jeste zanimljivo filozofsko pitanje...
za postojanje anarhizma i avangarde je neophodan celovit sistem protiv cijeg razbijanja ili ispred koga ce se delovati...oba pravca su i nastala u moderni, kao celovitom sistemu...
postmoderna nije celovit sistem i anahizam i avangarda gube svoj prvobitni smisao...postomoderna ne veruje u konacne teorije, u velike sisteme...u postomoderni ne postoji jedan "zvanicni" sistem...

ali ja imam utisak da si ti 2. ili 3. godina filozofije i da razmisljas u terminima koje trenutno ucis...

i ako bi mogao da se saberes elementarno pa da ne vredjas to bi bilo lepo...
gore postavljeno pitanje nisam ja izmislila i to predstavlja bitno filozofsko pitanje danas....
 
@ Anakin

Ne znam odakle tebi da zapocnem sa pojasnjavanjem stvari. Kad udjes u pisanje poruke imas neki mrziteljski stav i jedino sto pokusavas jest da obezvredis coveka, ma sta lupala. Pazi, znamo da narod koji posecuje ovaj forum ne poznaje termine postmoderne i moderne, ja to isto vidim i kod tebe, i mislim da bih mogao da se posluzim slicnom metodom koju ti praktikujes: reci bilo sta kontrarno i zbuniti ove koji zakljucuju na osnovu sigurnosti u reci autora teksta. No, pokusao sam da ti pojasnim, a ti mi prigovaras ovim:

anakin:
" Anarhija je postmodernisticki pokret"
"Otud se avangardni (avangardno-moderni) tok shvata kao prethodnicom postmoderne. Ali, hajde da te ne ucim s pocetka stvari."
Citiras moja dva stava za koja mislis da su protivrecna. Cisto nepoznavanje termina u tim izjavama. Ne zelim da ti pojasnjavam. Da je to tako jednostavno (a vidis da nije, jer nisi ukapirala moje kratko izlaganje) ne bih ti rekao da procitas (i mozda ponovo odslusas) Suvakovica, Jasminu i mozda Savica.


za postojanje anarhizma i avangarde je neophodan celovit sistem protiv cijeg razbijanja ili ispred koga ce se delovati...
Ni to nije tacno. Pogotovo ne vazi za avangardnu umetnost. Ali, covece, kako tebi da objasni neko kad je tebi cilj da zadivis publiku. Za pojmove koje si ovde iskoristila pogledaj knjizicu Renato Podjoli, Aleksandar Fleker (i grupa autora), Avangarda, lako stivo.

postmoderna nije celovit sistem i anahizam i avangarda gube svoj prvobitni smisao...postomoderna ne veruje u konacne teorije, u velike sisteme...u postomoderni ne postoji jedan "zvanicni" sistem...
Da, pogodila si da postmoderna ne veruje u konacne teorije, tacnije u "velike price", ali ni anarhizam nije velika ideja. Sad se seti da sam izjavio kako je anarhizam postmodreni projekt, ali isto tako nastavak na avangardnu modernu, pa protumaci iznova svoju recenicu.


ali ja imam utisak da si ti 2. ili 3. godina filozofije i da razmisljas u terminima koje trenutno ucis...
Rekoh ti koju literaturu da koristis, baci se na citanje. Glupom coveku (ili neucenom) intelektualac izgleda kao idiot.


@ Chief Parish

Znas kako, planiram i alarmirao sam fakultet, pokusavam ovih dana da obezbedim prostoriju, bice malo potrebno novca za marketing kampanju, i to bi bilo dovoljno za jednu tribinu o angazmanu. Mi smo u razvitku (kao NVO) tako da nemamo jos nikakve projekte i ne mozemo da racunamo na sredstva sa strane, zato bi bilo dobro da ako je neka anarhisticka grupa pod NVO-om, jer bi tako mogla da dodje pod refundacijom sredstava.

Mozemo da porazgovaramo u vezi sa sajtovima. Imam ja neki projekat, ali nije toliko vezan za ovu stvar o kojoj ovde govorimo. No, ako postoji mogucnost za saradnju... ja sam uvek za angazman, akciju, revoluciju, kritiku.
 
mizantropos, sa tobom je nemoguce razgovarati normalno...gde sam te obezvredila?
ti ne podnosis diskusiju, ti si za monolog...

ajd zdravo...
 
btw, ne mozes mene uciti o avangardi jer si ti student filozofije a ja umetnik koji se bavi avangardnom umetnoscu...
i kad se danas bavis onim sto se danas naziva avangardna umetnost, postajes svestan razlike izmedju avangarde danas, u ovom filozofskom sklopu i avangarde u moderni...
jer, sta je danas avangarda? da li mozes da odgovoris na to pitanje? a onda, da bi sam sebi razjasnio o cemu pricam, priseti se avangarde u sistemu umetnosti koji je imao formu i tonalitet, recimo...
a onda ti procitaj o recimo Drugoj beckoj skoli i i onda uporedi smisao koji je ona imala tad i bilo kojim avangardim pravcem koji postoji danas...
a danas avangarda u terminima u kojima ti razmisljas, ne postoji...
a pitanje je samo po sebi interesantno i trebalo bi da bude interesantno za filozofe...
 
Polako ljudi, nema potrebe za svadjom.

Mizantrope, sto se tice neke anarhisticke grupa, a da je NVO, ne verujem da postoji. Kako se zove organizacija u kojoj si ti?
Reci mi nesto vise o tom projektu.
 
Zamisljeno je da postoji na lokalu, mada mogu i drugi lokali da je osnuju. Ta partikularnost, rascepljenost, podela, i cak zagovaranje podele jest neka vrsta kontriranja onom desno orijentisanom mnjenju koji razmislja u metrima/kilometrima kvadratnim naustrb onoga kako covek zivi i sta zivi. To ce pre svega biti grupa za kriticki angazman, gde podrazumevam aktivan odnos prema zajednici, tj. prema onom sto se dogadja u njoj (ne prema nekoj zamisljenoj nemani, kakva je drzava npr.), stav koji ne podrazumeva i nuzno stranacku orijentaciju. Stavise, protiv ove je koncipiran nas plan. Pretpostavljena politicka atmosfera ne podrazumeva stranacki angazman, vec doslovnu demokratiju, za koju je potrebno da svaki gradjanin bude dovoljno svestan svojih i potreba drugih. To je ono sto vi u anarhizmu zovete slobodom a podrazumevate i neko ogranicenje (da ne bi povredio slobodu drugog).

No, pre svega inicijativa ce biti na oslobadjanju ljudi od stega drustva, a to su okovi koji ih recima - Ti nista ne mozes da promenis - guraju na dno, tako da ne uspevaju pustiti glas, a svako interesovanje za drustveni zivot se u takvoj atmosferi gubi. Zato kazem da je potrebno najpre probuditi volju ljudi da pozele sebi dobro, a da to zamisljeno mogu i da saopste. Dosta je cutanja.

Kriticki deo se zasniva na nekim jasnim nelogicnostima koje zapazamo u svakodnevici. Eto tih 500 dinara za odlaganje vojnog roka... jbt, pa moze li iko u ovoj zemlji da opravda taj novac? Koliko klinaca posalje tih 500 dinara toj birokratiji na tanjir, a niko ne pita - Zasto? Nas ce zadatak biti da se to "Zasto?" cuje, a klinci osmele da uzviknu kad im um kaze da stvari nisu tako logicne. Ima milion tih stvari. Citanje jednog dnevnog lista moze da zabezekne nelogicnostima, ali je covek (obican gradjanin) nekako oguglao, pa mu sad sve to deluje logicno.

Otud mislim da bi anarhisticka misao ovde dosla kao nesto osvezavajuce, nesto sto moze da uzdrma i pokrene na misljenje.

Bicemo u kontaktu.
 
Slazem se sa Lex-om da je anarhizam neodrziv.Ne samo sto bi nestale sve tekovine hierarhiskog udruzivanja(ne zelim da ulazim u to dali je to dobro ili lose), vec bi anarhizam mogao da postoji samo medju anarhistima.Kao sto se komunizam moze uspostaviti medju ljudima koji se u potpunosti upravljaju (bolje da kazem gledaju na svet komunisticki) idejama komunizma, a ne medju svim ljudima, tako i anarhizam zahteva potpunu pripadnost svih ljudi toj ideji.I kako ce se anarhizam braniti ukoliko sa pojavi jedan bush koji ce ih bombama privoditi demokratiji (vrlo demokracki pristup zar ne?) ili istim bombama braniti tekovine demokratije od stetnog uticaja anarhizma?Svaka ozbiljnija odbrana bi zahtevala hierarhiju i potcinjavanje sto bi u najmanju ruku degradiralo anarhizam ili unistavalo samu ideju sa ciljem njenog ocuvanja.
 
Mozda je greska sto anarhizam shvatate kao pricu koja pretpostavlja konacnu realizaciju (dominaciju svetom). Shvatite to kao projekat, kao pokret kome se ne vidi i pri kojem se ne zamislja kraj, samo jedna etika momenta, onako kako to Sartr veli.
 
Ovako, prvo bih da skrenem pažnju nekim ljudima koji daju suviše smele izjave (ok, možda sam i ja jedan od njih), tipa anarhizam je neodrživ, anarhizam je memoguć. Ako Čomski (koji je anarhista već toliko godina) ne daje sebi za pravo da kaže na koji način i kakav anarhizam je moguć. Kako onda to, neki od vas mogu?

A Mizantrop je donekle u pravu, anarhizam nikako nema u perspektivi dominaciju svetom. I anarhizam nije nikako neki zatvoren sistem, poput fašizma ili boljševizma. Već je to priča u kojoj stalno ljudi pronalaze nove načine društvenog udruživanja. (nadam se da nisam suvoparan i da ne zvučim kao neki agitprop, ali mora se ovako objašnjavati).

Donekle, ja anarhizam ne vidim kao ideologiju. Zapravo, on je ideologija samo dotle dok insistira na nehijerarhijskom obliku društva. Tako da je moguće da ljudi u njemu ostvare i komunistički oblik proizvodnje sa sve kolhozima i zadrugama. I nije on ekskluzivno rezervisan za anarhiste, ili ljude koji se deklarišu ne znam kako. Sve su to podmetačine kako bi se podelili ljudi i njima lakše vladalo. (ja nešto ne gotivim narodne mudrosti, ali ona ,,Zavadi pa vladaj’’ je tačna)

Pod pretpostavkom da su svi ljudi, uslovno rečeno, mentalno zdravi, anarhističko društvo je izvodljivo već ovog trenutka. Otprilike, da imaju antiautoritarni način razmišljanja . Ali nisu, pa treba dosta raditi na tome. Što je najgore, nove generacije će sve više tonuti u taj glib.

A sad da odgovorim periperi-ju, mislim da je moguće organizovati odbranu (ili neke slične stvari koje danas zahtevaju hijerarhiju) , pod takvim uslovima kakve ti pominješ, na ovom principu. Ako neko poznaje bolje od tebe vojne teorije ti se njemu ne potčinjavaš , već ga kao racionalni autoritet prihvataš i sarađujete. Tako da on daje savete kako se trebe ponašati u datoj akciji, ali i on učestvuje kao jednak tebi, ne sedi u udobnoj sobi u pozadini. To je otprilike jednostavno objašnjenje, mislim ima tu dosta aspekata koje treba razmotriti. Ima dosta tih stvari napisanih o tome, koje su u vezi sa Španskim građanskim ratom i anarhističkim jedinicama koje su učestvovale u njemu.

(Mizantrope, ideja ti nije loša. bićemo u kontaktu)

Tako da i na kraju ponovim ne dajte suviše smele procene o neodrživosti Anarhističkog društva.
 
Evo, da izreklamiram i FF sajt.

Imate novih tekstova :


Zapatistička druga kampanja

Imanuel Valerštajn:
Neredi u Francuskoj - pobuna najnižeg društvenog sloja
Igranje sa vatrom – Sjedinjene Države, Irak, Iran
Sjedinjene Države protiv Latinske Amerike
Zapatisti – druga faza

Predrag Nikić : Žan Bodrijar – kreiranje mas-medijskog simulakruma
Milenko Srećković : Oslobađanje želje – Američka lepota i Fight Club

Revolucionarna esencija muzike Fela Kutija

Harold Pinter: Da li je naša savest mrtva? (Govor na dodeli Nobelove nagrade)



Na adresi www.freedomfight.net
 
00 Chief Parish:
Mizantrope, da ja saradjujem sa FF. U pravu si Sartr se nije nazivao anarhistom. Ali bio je protiv autoriteta i autoritarnosti, kao da jeste anarhist. U svom delu Reči koje je autobiografsko kaže (otprilike), da kao dete nije primao naređenja, a da nije ni imao potrebu da bilo kome izdaje naređenja. No, moram priznati da sam više čitao njegova književna dela nego filozofska.



A njegov poziv na angažman, naravno da je bitan, i drago mi je što se slažemo u tome.



I samo još odgovor Lexi i Tužnom patku (tj. pitanje). Tužni patku , da li ti uopšte znaš za šta se zalaže anarhizam? Za šta razornije je podloga? Kako Čomski ne postade destruktivan do sada?



A Lexo, to što ti kažeš,da ako neko želi može otići u šumu, nema veze sa vezom. Da ti ne pominjem plemena Južne Amerike, evo ti lokalni primer. Porodica bistrih potoka, 20 i nešto godina je bila na tom mestu i sada je došao na red da se taj predeo gde su oni iskoristi. I šta oni mogu da urade? Ništa! Protestuju po malo i na kraju će ih iseliti. Možeš bežati u predele koji nisu interesantni, ali pitanje je kada će postati

Namerno sam ostavio deo posta upušen mizantropu, da bi bio jasan jedan vid pogrešnog tumačenja anarhizma....Bunt i anarhizam........Ali isto tako mogu reći anarhizam i potencijal čoveka....

Šta misliš da ja ovde radim svo vreme....
Preispitujem ono što niko ne mora da preispituje, tj. da li je svet proizvod nesretnih okolnosti pri njegovom stvaranju i istoriji ili je posledica biološkog i bilo kog drugog karaktera samog čoveka....

I zato ti moram reći :
-Biološko u čoveku traži ispoljenje hijararhije i odmah ti anarhizam pada u vodu i pretvara se u trenutni vapaj slabijeg i ugroženog za "pravdu".
-Pravda rekoh da ne postoji , to je ili subjektivan osećaj , ili društvena laž upućena kao demagoško opravdanje za eliminisanje "različitih" .
-Žena ti je osnovno na čemu pada i komunizam i anarhizam ..... Jer tu nema svi smo isti....onog trenutka kad se pojave osećanja prema nekome.......tog trenutka je taj neko poseban za nas i za njih.....
-Sistem koji bi razdvojio emotivno od efektnog i poslovnog okruženja , možda i od sociološkog tj. društvenog uredjenja?
I tu imaš problem . Pored potreba da se ispolji kreativnost, postoji potreba da se ispolji i destruktivnost, kao i potreba za ispoljenjem zla.....
-Porodica i nasledstvo su ono što onemogućuje anarhizam....
Čim postoji ideja da deo nas nastavlja da živi , ugasio si ga sa bilo kakvim ukidanjem hijararhije i tolerancije duhovnosti , raste alavost , i posesivnost..... ja tu ne vidim mogućnost anarhizma....
-Sama porodica i pojedinačno izolovan način vaspitanja takodje onemogućava anarhizam....
Različiti uslovi rasta i oblikovanja , kao i tumačenja koje roditelji daju , stvaraju potpuno drugačiju sliku ......nazovimo je POTKA.
-Anarhizam je nemoguć i zbog same potke, tj. svako mora da radi da bi se oslobodio društvenih "normalnosti" rj. ugradjenih mehanizama...., čak i ako to svesno uspe, oblikovan je u "ponašanju opuštanja!". Može da se izdigne iznad svog "vaspitanja" nekih 10%, 20% , teže nešto više.....iako će izgledati da je daleko odmakao.....
-Dodjosmo i do vrlo važne stavke, a to je lenjost ljudi......
-Zatim tu je i osobina , nastala iz bioloških , da čovek reaguje samo kad je šokiran , tj. alarmiran....
-Zatim , uvek mu treba inicijator......gledaj na ovo ili kao na "čovek više ceni ono oko čega se više trudio" ili kao na "svoju vrednost pokazuje i kroz pripadnost ideji ili čoveku". Ovo zadnje je posledica dosadašnjeg toka istorije, i izbrisivo je u pogodnom sistemu....

Sam sistem anarhizma , kao i milion drugih pogleda u filozofiji , smatram misaonim iživljavanjima radi gordih pobuda, jer ne uzimaju ni mogućnost u obzir, a ni kojim tokovima i postupcima se to uopšte može ostvariti....Ne radi ostvarenja , nego radi dolaženja do zaključka da li je put uopšte moguć, tj , ne možemo svuda stići , gde nam oči mogu prići....

Mozda je greska sto anarhizam shvatate kao pricu koja pretpostavlja konacnu realizaciju (dominaciju svetom). Shvatite to kao projekat, kao pokret kome se ne vidi i pri kojem se ne zamislja kraj, samo jedna etika momenta, onako kako to Sartr veli.

Ovo su mizantropove reči, i složio bih se sa njim , da onda anarhizam ne postaje trenutak u razvoju čoveka , tj. prebeg u nešto idealizovano , koje vuče za sobom zabludu....A sa tim već ne mogu da se složim.....Isto kao što se ne slažem sa namernim forsiranjem nesvesnog da bi nama lično opstala naša "prelepa" slika o nama i našim postupcima.....Tu ja smatram da iskrenim shvatanjem i prihvatanjem "ideologije" naših postupaka, ne gubimo na vrednosti , jer smo bolje upoznati sa odnosima i u sebi i u društvu....Ljubav , ne prestaje da biva ljubav, čak ni onda kad znate da ste joj u početku prilazili kao iskorištavanju partnera za lične pobude....

Očekujem komentar na teze o anarhiji.........
 

Back
Top