Anarhizam

00 Chief Parish:
Ali mnogo su mi bitniji ljudi nego neke imaginarne konstrukcije kao što je nacija i slično. Čovek treba da razvija svoju ličnost, i da se tu nalazi njegov identitet a ne u nekoj masi.
Tu se potpuno slažemo.

A što se tiče rudara... stvari su poprilično prozaične, čovečanstvu trebaju i rudari, i čistači ulica i nosači kao što mu trebaju i univerzitetski profesori i neurohirurzi. E sad, činjenica je da je teže postati neurohirurg nego rudar, što opravdava razliku u društvenom i materijalnom statusu ta dva posla, i ovoga koji je postao rudar niko sigurno nije terao kad je bio mali da postane rudar, da je učio školu mogao je i on imati bolji posao. Moderno društveno uređenje svima omogućava obrazovanje, i prirodno je da se po tom kriterijumu i vrši selekcija, jer zaista nisu svi jednaki, hijerarhija (po raznim kriterijumima) je, kao što već rekoh, prirodno stanje društva.
 
Sizif:
A što se tiče rudara... stvari su poprilično prozaične, čovečanstvu trebaju i rudari, i čistači ulica i nosači kao što mu trebaju i univerzitetski profesori i neurohirurzi. Moderno društveno uređenje svima omogućava obrazovanje i prirodno je da se po tom kriterijumu i vrši selekcija, jer zaista nisu svi jednaki, hijerarhija (po raznim kriterijumima) je, kao što već rekoh, prirodno stanje društva.

Trebaju svi. Trebalo bi i moderno drustveno uredjenje da omoguci svakom pojedincu najbolje uslove za zivot. Da li takvo uredjenje vec postoji to je veliko pitanje. Primjera radi, ako neka drzava ratnom pljackom dolazi do profita a njeni gradjani, zaista, zive u svakom izobilju, da li ta drzava ima idealno (svakom pozeljno) drustveno uredjenje? Inace, svaki pojedinac, u bilo kom drustvenom uredjenju, moze srecno (nefrustrirano) zivjeti ako nadgradi svoju duhovnu platformu. U takvom kontekstu, drustvena uredjenja za njega nemaju nikavu ulogu tj. od njih ne zavisi.
 
ristob:
Primjera radi, ako neka drzava ratnom pljackom dolazi do profita a njeni gradjani, zaista, zive u svakom izobilju, da li ta drzava ima idealno (svakom pozeljno) drustveno uredjenje?
Ne znam na koju državu misliš, ne verujem da danas postoji takva država, to je možda bilo za vreme inkvizicije.

Ako impliciraš na Ameriku, mogu ti reći da je to jako naivno i površno populističko shvatanje da oni ratnom pljačkom dolaze do novca, to u stvarnosti ni slučajno nije tako. Amerikance rat na bliskom istoku mnogo košta i oni tu gube novac, mada ga ekstremno jakom privredom nadoknađuju na drugoj strani. Amerika je najjača ekonomija na svetu ne zbog rata u Iraku, već zbog vodeće pozicije u oblasti trgovine, informatičke tehnologije, medicine, aeronautike i koječega drugog. Ogromna je šansa da je veći deo od tih par stotina evra koje si potrošio na taj računar sa koga kuckaš na forumu otišao u američki džep. I to ne važi samo za tebe nego i za još skoro milijardu drugih vlasnika računara u svetu. Zamisli koliko je to para? A to su samo računari, a gde su avioni, teška industrija, trgovina, itd.

Zato nemoj da se zavaravaš, koliko god bio nefer prema slabim elementima društva, kapitalizam je od Amerike napravio vodeću svetsku silu. Da je komunizam bolji, danas bi to bila Rusija, ali očigledno nije tako.
 
Kad se pomene ratna pljačka svi pomisle na Ameriku. Jedino što svi Ameri ne žive u izobilju.

Sizife složio si se sa mnom u činjenici da bi čovek mogao da postane ličnost mora prevladati utopljavanje u masu, ali protivrečiš sebi kad govoriš o Americi kao svetskoj sili. Ti tu govoriš o statistici, u sistemu kakav je kapitalizam izgleda da nema mesta za konkretne ljude već samo za brojeve i profit. Ako je čovekova fiksacija na profit tolika kolika je u kapitalizmu nemoguće je da on postane ličnost. Isto tako ako je fiksacija celog sistema nečim tolika apsolutno je nemoguće da se ljudi u njemu razvijaju u ličnosti.

Dobro, potrebni su i rudari i slična neka zanimanja. Ali zašto su rudari tako slabo plaćeni (i ovde mislim na neka slična zanimanja od kojih sistem ima velikih koristi)? I zašto je njihova profesija tako potcenjena? Šta je tamo neki tupavi menadžer pametniji i korisniji društvu? Zanimanja poput menadžera su pijavice običnih ljudi.
Što nije učio školu kad je bio mali? Čemu te predrasude Sizife? Mnogo je činilaca koji utiču na to šta će ko postati. Znači li to da celog života treba da nosi neki žig zbog toga.
To da je obrazovanje dostupno svima nisam baš siguran. Zašto su neki prestižni koledži u svetu tako skupi? Eto, u startu su neki ljudi hendikepirani time što nemaju da plate takvu školu. A i zar te ne hvata nostalgija kad se setiš kako si u SFRJ imao potpuno besplatno školovanje? Nemoj onda tražiti da drugi plaćaju.

'ajde i ja da razmotrim hijerarhiju. Kakvu hijerarhiju imamo tako i prolazimo. Uvek su neki političari, bogataši, moćnici iznad nas. Naša ,,civilizacija'' je usvojila skroz pogrešan sistem, mogu da prihvatim autoritet. Ali samo racionalni autoritet, onoga ko zna nešto više od mene u određenoj oblasti. Nikako ne mogu prihvatiti nekoga ko ima više para, političke moći...
 
Sizif:
Amerikance rat na bliskom istoku mnogo košta i oni tu gube novac, mada ga ekstremno jakom privredom nadoknađuju na drugoj strani. Ogromna je šansa da je veći deo od tih par stotina evra koje si potrošio na taj računar sa koga kuckaš na forumu otišao u američki džep. I to ne važi samo za tebe nego i za još skoro milijardu drugih vlasnika računara u svetu. Zamisli koliko je to para? A to su samo računari, a gde su avioni, teška industrija, trgovina, itd.
Nigdje Amerika nece potrositi vise nego sto ce zaraditi. Naravno nije u pitanju samo kompjuter nego, bukvalno, sve. Ni na zelenoj pijaci vise nista ne mogu kupiti sto nije iz Amerike (bar posredno). Amerika nas je oslobodila od komunizma ali nas je ekonomski porobila. Tako radi svukuda po svijetu. Kako treba da se nazove eksploatacija prirodnih resursa u tudjim zemljama (uran na Kosovu, nafta na Bliskom Istoku...)? To nije zasluga ekstremno jake privrede nego "Gebelsove" propagande.
 
ristob:
Ni na zelenoj pijaci vise nista ne mogu kupiti sto nije iz Amerike (bar posredno).
Nije tačno, možeš kupiti paprike, paradajz, oni ni posredno ni neposredno nisu iz Amerike. ;-)
ristob:
Amerika nas je oslobodila od komunizma ali nas je ekonomski porobila. Tako radi svukuda po svijetu. Kako treba da se nazove eksploatacija prirodnih resursa u tudjim zemljama (uran na Kosovu, nafta na Bliskom Istoku...)? To nije zasluga ekstremno jake privrede nego "Gebelsove" propagande.
Pazi, nemoj pogrešno da me shvatiš, ja ne podržavam Američku spoljnu politiku baziranu na zakonu jačeg, ja ti samo objašnjavam šta stoji iza toga. Međutim, u samoj Americi postoje milioni ljudi koji se ne slažu sa Bušovom politikom. To što si pomenuo naftu na bliskom istoku je dobro - katastrofalni skok cena nafte na svetskom tržištu (i u Americi) izaziva veliko nezadovoljstvo kod lokalnog američkog stanovništva, i samo pokazuje da cenu nafte ne kontroliše USA nego zemlje OPEC-a koje se očigledno i svete zapadnom svetu zbog otvorene podrške izraelskoj strani u bliskoistočnom sukobu, zbog američke invazivne politike, i ko zna čega sve još. Dakle, ima tu mnogo više od proste, brzoplete (i netačne) izjave da Amerika SVE kontroliše. (Mada ne sumnjam da bi oni to voleli.)

Ja lično više polažem na Kinu, ali to je jedna sasvim druga priča. Njihovi proizvodi će se prodavati sve više i na našim i na američkim pijacama....
 
Sizif:
Ja lično više polažem na Kinu, ali to je jedna sasvim druga priča. Njihovi proizvodi će se prodavati sve više i na našim i na američkim pijacama...
Pa te proizvode narucuju (organizuju citavu proizvodnju) zapadni poslodavci (Slazem se da nije samo Amerika glavna). Po mom misljenju, to je pocetak ekonomskog porobljavanja Kine od strane kapitalistickog privrednika.
Ono sto mene brine je da li ce kapitalizam prerasti u idealno drustveno uredjenje? Ja mislim da nece jer je kapitalizam zasnovan na prirodnoj snalazljivosti pojedinca (borba za opstanak - preuzeto od evolucionista). Naime, ono sto su napisali o borbi za opstanak je potpuno netacno. Borba za opstanak ne postoji. To je zabluda. Uredjenje koje dozvoljava prevaru (laz, obmanu, potkupljivanje, formalnu pravdu... ) pod maskom prirodne nadarenosti pojedinca ne moze biti idealno drustvo, jer je namijenjeno pojedincu. Samo uredjenje koje u svoje tekovine ugradi istinske moralne i duhovne vrijednosti i okrenuto je citavom drustvu moze biti idealno.
 
00 Chief Parish:
Kratko jesi izneo, pojasnio nisi.
A evo jednog kratkog odgovora - Anarhija je moguća. :)
Da ali ko te sprecava da u Anarhiji forimirash republiku ili monarhiju. Samim time shto ne mogu da zabrane nishta ti mozhesh da sa nekom grupom ljudi formirash nekakav rezim.
Ljudi su alavi. Anarhija ce moci da funkcionishe tek kad ljudi budu razlikovali dobro od losheg a to nece biti skoro.
 
Niko te ne sprečava. ALi kada jednom ljudi budu stvarno bili vaspitavani u slobodi i osetili pravu slobodu nikome neće padati na pamet da sledi nekog retardiranog vodju. Posebno ne nekog kralja ili diktatora, iza svega se sada nalazi strah od sopstvenog razmišljanja.
Čak se i Sizif slaže sa mnom ;).
 
00 Chief Parish:
Posebno ne nekog kralja ili diktatora, iza svega se sada nalazi strah od sopstvenog razmišljanja.
Čak se i Sizif slaže sa mnom ;).
Da, jadno je slediti vođu, pogotovo kralja. Jedini je problem što stvari ne mogu same da se koordinišu, da li si ikad video kako funkcioniše građevinska firma? Da li bi mogao zamisliti da ekipa recimo napravi neki soliter od 100 spratova bez šefa koji bi imao poslednju reč? Zamilsi dođe zidar i kaže glavnom inženjeru statike "ne, taj stub mora da ide malo levo". Kako bi se oni dogovorili ako su svi ravnopravni?

Kako bi se uopšte rešio bilo kakav sukob u savršenoj anarhiji? (samo nemoj da kažeš da sukoba ne bi bilo, jer znamo da je to nemoguće)
 
00 Chief Parish:
Niko te ne sprečava. ALi kada jednom ljudi budu stvarno bili vaspitavani u slobodi i osetili pravu slobodu nikome neće padati na pamet da sledi nekog retardiranog vodju. Posebno ne nekog kralja ili diktatora, iza svega se sada nalazi strah od sopstvenog razmišljanja.
Zabluda je da anarhizam obezbedjuje istinsku slobodu. Isto tako mogu biti velike zablude i to ko su retardirane vodje. Mislim da ni jedan diktator nije los za svoj narod samo zato sto to kaze neka strana drzava. Bolje bi bilo da se zapitamo zasto Srbi toliko mrze (i ubijaju) svoje vodje i zasto, uvijek, vise vjeruju tudjincu nego svome. Iako nikada nijesam bio za S.Milosevica, naknadno sam shvatio da je on bio istinski dobrotvor Srbima. I - kako su mu oni uzvratili? Povjerovali su u belosvetske lazi, izdali ga (sramno - mogli su da ga ne izruce bez strane, nasilne, intervencije, da ga brane svojim zivotima). Time su ga i ubili.
 
ristob:
...nijesam bio za S.Milosevica, naknadno sam shvatio da je on bio istinski dobrotvor Srbima. I - kako su mu oni uzvratili? Povjerovali su u belosvetske lazi, izdali ga (sramno - mogli su da ga ne izruce bez strane, nasilne, intervencije, da ga brane svojim zivotima). Time su ga i ubili.
Mada i holesterol...
 
00 Chief Parish:
Niko te ne sprečava. ALi kada jednom ljudi budu stvarno bili vaspitavani u slobodi i osetili pravu slobodu nikome neće padati na pamet da sledi nekog retardiranog vodju. Posebno ne nekog kralja ili diktatora, iza svega se sada nalazi strah od sopstvenog razmišljanja.
Čak se i Sizif slaže sa mnom ;).
Da ali uvek ce se naci neko. Glupost je neunishtiva.
 
ristob:
Zabluda je da anarhizam obezbedjuje istinsku slobodu. Isto tako mogu biti velike zablude i to ko su retardirane vodje. Mislim da ni jedan diktator nije los za svoj narod samo zato sto to kaze neka strana drzava. Bolje bi bilo da se zapitamo zasto Srbi toliko mrze (i ubijaju) svoje vodje i zasto, uvijek, vise vjeruju tudjincu nego svome. Iako nikada nijesam bio za S.Milosevica, naknadno sam shvatio da je on bio istinski dobrotvor Srbima. I - kako su mu oni uzvratili? Povjerovali su u belosvetske lazi, izdali ga (sramno - mogli su da ga ne izruce bez strane, nasilne, intervencije, da ga brane svojim zivotima). Time su ga i ubili.
Da isto tako je i Pol Pot bio dobar za svoj narod kad je pobio Trecinu Kambodzanaca.
Ja o Miloshevicu nemam nikakvo mishljenje pa necu o tome ni da pricam. Ova vlast sada nema neke razlike od bivse vlasti.
 
Sizife, nadam se da si gledao Božidara Mandića na B92. Je l’ vidiš kako kapital funkcioniše? Oni su uništili Porodicu bistrih potoka samo da bi uvećali svoju zaradu ne obazirući se na bilo šta.
 
Marksizam i anarhizam

Pozivamo Vas da dođete u
četvrtak, 07. decembar - sala Pogon u 19:00h
Dom omladine Beograda,
Ciklus: RAZGOVORI O ANARHIZMU II deo

MARKSIZAM I ANARHIZAM

Govore: Dragutin Leković i Miloš Milić

Dragutin Leković (rođen 1919), član Crnogorske akademija nauka i umetnosti. Godine 1965. odbranio je državni doktorat na Sorboni. Iz naučnih oblasti kojima se bavi (istorije filozofije, istorije marksizma, etike i socijalne istorije) objavio je oko 50 radova. Član je više međunarodnih naučnih asocijacija: Internationale Geselschaft fur Dialektische Philosophie, Societas Hegeliana, Association meditéranéenne de philosophie, Societé des Amis de Raymond Aron, Association internationale des sociologues de Langue Francaise. Najvažnije objavljene knjige: La théorie marxiste de l’aliénation, 1964; Marksizam i filozofija, 1967; Marksistička teorija otuđenja, 1968; Istorijski i aktuelni značaj Marksove kritike Gotskog programa, 1976; Uzroci propasti i istorijske perspektive socijalizma, 1995. Zivi u Beogradu.

Miloš Milić, diplomirani filozof, umetnik, društveni radnik i anarhista, interesuje se za teme poststrukturalnog anarhizma, prava žena i seksualnih manjina. Aktivan je učesnik kolektiva Zluradi Paradi (Beograd). http://zluradi-paradi.anarhija.org

Realizacija: Grupa za logističku podršku http://glp.anarhija.org : Milica Ružičić, Vladan Jeremić, Dragan Ambrozić i Miloš Rančić
 

Back
Top