207, clio3, grande punto...i ostali

besmisleno je svako poredjenje evropskih i americkih automobila...
ogromna razlika proizilazi iz razlicih nacina zivota, razlicitih koncepcija gradova...
dva sasvim razlicita pristupa... stvari na koje prosecan amerikanac obraca paznju nemaju uglavnom nikakav znacaj za evropskog kupca... i obrnuto...

sto se dizajna tice, tu bi se moglo diskutovati, ali mislim da amerikanci generalno pridaju manji znacaj estetskim vrednostima automobila u odnosu na prakticne... iako mi se cini da se polako dizu iz pepela (pre svega novi modeli dodge/chrysler)...

P.S... nemoj da ti VW bude referenca za pouzdanost... to je samo jos jedan balkanski mit (nema auta do golfa dvojke:)...
 
68Charger440:
O kvalitetu cu samo spomenuti Volkswagena Golfa, koji je jedan od boljih auta u Evropi, a u Americi nije ni u rangu Dodge Neona. .

Svasta, mozda u napacenoj zemlji Srbiji, ali u Evropi sigurno nije. To je automobil nize srednje klase. Mozda si htio reci jedan od najprodavanijih?

68Charger440:
c)20 litara ti izadje nekih 12 milja po galonu. Toliko trose jedino pickupi (kao sto je moj), ali auti ne trose ni blizu toliko. Eno ti Chrysler 300C/Dodge Charger/Dodge Magnum sa 5.7L motorom (5700 kubika) moze preci 17 milja po galonu po gradu. Chevrolet Corvette Z06 sa 7.0L motorom (7000 kubika) moze preci 18 milja po galonu.

To su kamioni,... ali ko sebi moze to da priusti nek slobodno raspali. Bas se pitam koliko ce trajati, pogotovo sa zadnjom krizom na trzistu naftnih derivata.
 
VIP.NK:
To su kamioni,... ali ko sebi moze to da priusti nek slobodno raspali. Bas se pitam koliko ce trajati, pogotovo sa zadnjom krizom na trzistu naftnih derivata.

60% od prodaje 300, Magnuma i Chargera imaju 5.7L Hemi i prelaze 17 milja po galonu. Prosle godine je prodano preko 200,000 primeraka, a ove godine ce biti jos vise jer Charger ce se prodavati celu godinu (Charger se u 2005 godini prodavao svega nekoliko meseci).
Ta takozvana kriza sa gorivom u Americi traje vec godinu i po, ali nije donela nikakve znacajnije promene.
Mozda su za vas u Evropi kamioni, ali u Americi to su normalna auta.
 
68Charger440:
Na cemu?
Uzeo sam drzavljanstvo samo da bi mogao putovati bez problema. Do sada svaki put kad sam isao za Srbiju sam morao aplicirati za travel document koji je obicno kasnio. Smucilo mi se vise, sada mogu ici kad ocu i ne moram cekati na papire.


Covjek je krenuo sa malim gradskim automobilima sa izuzetnim sarmom, okretnoscu i ekonomicnoscu (ne znam da li postoji taj termin u SAD), kako smo dosli do americkih kamiona i drzavljanstva?

Pezo mi se mnogo svidja, ide vec utabanim putem, a ona crvena boja mu sjajno stoji. Jel ono na kraju novi model Corse, vidio sam neke slike, ali ni na jednoj nije onoliko licio na Astru? KAo i sa polom, imam problem da ga prepoznam kad mi ide u susret, monogo lici na Golfa.
Yaris jeste prilcno dosadan, cak smjesan dizajnom, ali ima nesto sto u Evropi svi kupci cijene: kvalitet i ekonomicnost, a tako se najbolje vrati vise novca ulozeno u kupovinu.
 
Хеми, стварно уважавам твоје мишљење. Па свако има право на своје, то је јасно. Видим да си скроз ок момак (Маја ми је шапнула ;) )

Али будимо реални, ко поставља нове стандарде у аутомобилској индустрији, УСА или Европа? Не будите смешни, који клинац још машта о неком Доџу или Плимуту или којешта...
 
UltraZvuk:
Али будимо реални, ко поставља нове стандарде у аутомобилској индустрији, УСА или Европа? Не будите смешни, који клинац још машта о неком Доџу или Плимуту или којешта...

Otkud ti znas o kom autu neko masta? Jesi li mozda ziveo u Americi da znas sta ljudi vole ovde?
Ovde klinci mastaju za muscle car kao prvo auto, Mustang, Camaro, Trans Am i slicne. Americko trziste je potpuno drugacije, ovde nije cilj da ti auto trosi sto manje, da se ne kvari - lakse receno, da te preveze do mesta A do mesta B sto jeftinije. To nije cilj u Americi. Pitaj prosecnog Amerikanca dali bi pre uzeo Mercedes SLK ili Ford Mustanga pa ces videti sta ce ti reci. Rezultati bi te i te kako iznenadili.

A sto se tice pitanja ko jos masta o nekom Dodge - ja mastam. O danu kad cu imati 1968 Dodge Charger 440 i Chrysler 300C.
 
68Charger440:
Otkud ti znas o kom autu neko masta? Jesi li mozda ziveo u Americi da znas sta ljudi vole ovde?
Ovde klinci mastaju za muscle car kao prvo auto, Mustang, Camaro, Trans Am i slicne. Americko trziste je potpuno drugacije, ovde nije cilj da ti auto trosi sto manje, da se ne kvari - lakse receno, da te preveze do mesta A do mesta B sto jeftinije. To nije cilj u Americi. Pitaj prosecnog Amerikanca dali bi pre uzeo Mercedes SLK ili Ford Mustanga pa ces videti sta ce ti reci. Rezultati bi te i te kako iznenadili.

A sto se tice pitanja ko jos masta o nekom Dodge - ja mastam. O danu kad cu imati 1968 Dodge Charger 440 i Chrysler 300C.

He he, nije cilj da se auto ne kvari :). Ja nisam siguran da si ti bas svjestan kretanja na trzistu u Americi. Toyota i Honda su ove godine totalno potukli GM i Ford, Krajsler j relativno mala riba. GM i Ford su objavili zatvaranje fabrika u sjevernoj Americi i otpustanje radnika, a evo bas skoro izadje vijest da GM krece sa agresivnim smanjenjem cijena od pocetka ove godine kao odgovor japanskim kamikazama :)
Mislim da je ucesce GM na trzistu SAD smanjeno sa nekih 25 na 20 odsto sto je najmanje od 1980 godine. Inace bos Toyote samuraj Vatanabe najavio je za sledecu godinu krstaski pohod na svjetskom trzistu i preuzimanje pozicije najveceg proizvodjaca automobila na svijetu sa proizvodnjom od preko 9 miliona vozila. 8-)
Inace ja nisam neki nadrndan na americke automobile, ali pikapove i slicna sranja mrzim. A vala i Krajsler 300 ima neke ruzne kamionske tockove. Svidja mi se recimo program Kadilaka, recimo novi DTS model. Nova korveta je prelijep automobil, ali to su vec luksuzni automobili.
Da kad smo vec tu, Lexus je prodao najvise takvih automobila u 2005 toj u SAD. :)
I Bimer se drzi sa trojkom sa 90tak hiljada primjeraka dok je jedino Kadilak spasao cast Amerima sa Dts modelom i nekih 60 hiljada komada.
Hi hi a Tojota je udvostrucila prodaju onog svog hibridnog vozila u SAD, dok je prodaja SUV i pikapova zesce pala...toliko o strahu od skupog goriva.
 
UltraZvuk:
Хеми, стварно уважавам твоје мишљење. Па свако има право на своје, то је јасно. Видим да си скроз ок момак (Маја ми је шапнула ;) )

Али будимо реални, ко поставља нове стандарде у аутомобилској индустрији, УСА или Европа? Не будите смешни, који клинац још машта о неком Доџу или Плимуту или којешта...


Puno hvala :wink: a sto se tice standarda u automobilskoj industriji ( i uvodjenja novih resenja u istu ), veruj mi da su amerikanci na ipak prvom mestu. Sad sam malo tanak sa vremenom pa ne mogu da navodim sve primere ali samo jedan detalja...Pontiac je 1969 prvi na svetu experimentisao sa air bagovima a Cadillac ga je prvi imao u ponudi 1976.
A sto se tice mastanja o Dodgeu ili Plymouthu....ne bi verovao koliko nas ima i to u tvojoj blizini.... :wink:
 
VIP.NK:
He he, nije cilj da se auto ne kvari :). Ja nisam siguran da si ti bas svjestan kretanja na trzistu u Americi. Toyota i Honda su ove godine totalno potukli GM i Ford, Krajsler j relativno mala riba. GM i Ford su objavili zatvaranje fabrika u sjevernoj Americi i otpustanje radnika, a evo bas skoro izadje vijest da GM krece sa agresivnim smanjenjem cijena od pocetka ove godine kao odgovor japanskim kamikazama :)
Mislim da je ucesce GM na trzistu SAD smanjeno sa nekih 25 na 20 odsto sto je najmanje od 1980 godine. Inace bos Toyote samuraj Vatanabe najavio je za sledecu godinu krstaski pohod na svjetskom trzistu i preuzimanje pozicije najveceg proizvodjaca automobila na svijetu sa proizvodnjom od preko 9 miliona vozila. 8-)
Inace ja nisam neki nadrndan na americke automobile, ali pikapove i slicna sranja mrzim. A vala i Krajsler 300 ima neke ruzne kamionske tockove. Svidja mi se recimo program Kadilaka, recimo novi DTS model. Nova korveta je prelijep automobil, ali to su vec luksuzni automobili.
Da kad smo vec tu, Lexus je prodao najvise takvih automobila u 2005 toj u SAD. :)
I Bimer se drzi sa trojkom sa 90tak hiljada primjeraka dok je jedino Kadilak spasao cast Amerima sa Dts modelom i nekih 60 hiljada komada.
Hi hi a Tojota je udvostrucila prodaju onog svog hibridnog vozila u SAD, dok je prodaja SUV i pikapova zesce pala...toliko o strahu od skupog goriva.

Ajde mi reci odakle tebi taj podatak da su Toyota i Honda potukli do nogu GM, Ford i Chrysler. Pa Ford je prodao vise pickupa (F-Series i Ranger) nego Honda svih vozila zajedno.
Evo ti cifre pa da vidis ko je koliko prodao. Sto se malo ne informises pre nego sto kazes nesto?
GM 4,454,385
Ford 3,412,180
Chrysler 2,529,254
Toyota 2,260,296
Honda 1,462,472

Jos samo da te podsetim da je broj recalls na Toyotama povecan za 100% u 2005 godini (sa 1.1 milion na 2.2 miliona). Toyotu je sada strah vise negi ikada jer bez obzira koliko bili uspesni oni se boje Americkih firmi, jer Americki kupac iz osvete moze uzeti Chevrolet pre Toyote. Zato Toyota i daje izjave "Zelimo da pomognemo GM-u" i "Povecavamo cene vozila da bi pomogli GM-u." Njih je strah sada veci nego ikada. Toyote nisu ono kao sto svi ljudi misle. Imaju kvalitet motora ali je zato sve ostalo katastrofa. Moja keva ima Camry sa skoro 130,000 milja na satu i necu nista lose reci za kvalitet motora. ALI zato elektronika je katastrofalna (radio ne radi kako treba, power windows, power lock nista ne radi, klima ne radi, pocela je bila i da rdja na nekoliko mesta ali to smo popravili ...). Kad bi napravio listu problema jeftinije bi me izaslo da ubacim neki mladji motor nego da popravim sve te probleme. Evo ti jos jednog primera: letos sam kupio novog Forda F-150 SuperCab 4x4. Izasao me je $21,000 i dobio sam 7 godina garanciju na njega. Da sam kupio Toyotu Tundru SuperCab 4x4 izasla bi me $29,000 i dobio bi samo 3 godine garancije. Znaci u narednih 7 godina ne moram nista da brinem hoce li se kvariti ili ne, ali cak i da se posle toga stalno kvari (sto se nece desiti) opet se vise isplati uzeti Forda nego Toyotu. Jer cak i da promenem 2 motora i 2 menjaca opet ce me izaci jedtinije Ford nego Toyota.

To sto se ti ne palis na Americke aute i sto mrzis pickupe ne govori apsolutni nista o navedenim vozilima. Nepalis se ti na Ford F-Series, ali zato 900,000 kupaca koji su kupili F-Series prosle godine se pali.
 
Sto se toliko uzbudjujes prijatelju ? :) Ti govoris o apsolutnim velicinama, a ja o relativnim. Pa to bi jos bilo ravno katastrofi ako bi GM izgubio na svom bunjistu po broju prodatih automobila, mada ni to nije iskljuceno ;-) Za tebe smanjenje prodaje od 5 posto nije nista, ali zato za one ljude i njihove porodice koje rade u GM i Fordu znaci i previse, jer je to postao trend. Toyota je imala povecanje prodaje u SAD od 10 posto, jedina, a svi ostali veci proizvodjaci su prodali manje automobila nego prosle godine.
Mada naravno, ja ne sumnjam u patriotizam vecine Amerikanaca i ljubav prema sto vecim automobilima (citaj kamionima:)), ali je nastupio mali period stagnacije u privredi. No, da ne razglabam vise ja tipujem na Tojotu da sledece godine preuzme titulu lidera na svetskom trzistu.
Nije da ih volim i da nesto posebno lijepo izgledaju, ali jebg ljudi ih kupuju, mora da su kvalitetnije nego sto su se kod tebe pokazale :) Tih sedam godina garancije su bas lijep potez proizvodjaca, ali se plasim da je iznudjen slabijom prodajom. Sem toga, mislim da bi trebao da okivas Japanose u nebesa, jer da nema njih ko zna kakve bi automobile Ameri proizvodili. Ovako pocinju da liche na nesto.
Kazem ti ima dosta lijepih i zanimljivih Amera, ali pikapovi sigurno nisu medju njima. Ove postove bi trebalo premjestiti u neku drugu temu koja bi bila odgovarajuca.
 
S obzirom da je Toyota postalo neko tek pre svega 20-tak godina nije ni cudo sto ima prodaja ide na bolje. Ali kad je neko broj 1 kompanija na svetu jos od davne 1927 (General Motorsa) onda nemozes ni ocekivati da ce svake godine prodaja svakati i da ce svake godine praviti veliki profit. Zar nije bolje biti GM i reci da ti je prodaja manja a pritom prodati 4.5 mill vozila nego biti Honda i reci da ti je prodaja veca a pritom prodati 1.5 mil vozila.
Sto se tice garancije od 7 godina ona ne dolazi standardna. Ja sam kupio produzenu garanciju na 7 godina, a kosta me nekih $30 mesecno. Toyota to nije nudila, nisi imao tu opciju.
Pickupi su fenomenalna vozila i svako ko kaze da nisu su oni koji ih nikada nosi vozili ni posedovali. Ja imam vozilo koje mogu voziti u bilo kojim uslovima (bez obzira jeli napolju sunce, kisa ili sneg), mogu ga voziti i po putu i off-road, unutra mesta za 7 odraslih ljudi, velika prikolica, vuca odlicna (preko 7,000 pounda za osnovni model) ... Koji to jos auto pruza? Nijedan. Ako planiras da mi kazes da trose puno, da ti kazem da mozes kupiti pickupa sa 5.3L motorom, da ima sve ono gore navedeno, a da pri tom trosi koliko na primer jedna 3.0L Camry.

Kad provozas jednog od njih - videcemo onda hoces li imati isto misljenje.

chevroletsilverado1500ss12ko.jpg


gmcsierra150010ah.jpg


dodgerampickup150010wh.jpg


fordf15015eo.jpg
 
Hajde sada navedi tezinu ovih vozila. :) Pa to je ogroooomno covjece. Sad me podsjeti na trke kamiona koje se voze u Evropi. Maksimalna brzina im je ogranicena na 160 km/h, sva sreca ne znam sta bi ih inace zaustavilo. Ali kada udju brzo u krivinu mila majko ciche, cvile, jaucu...treba tu tvrdoglavu masu natjerati u krivinu. Za mene su idelani automobili velicine srednje klase. Odlican balans tezine i snage, elegantna linija... Samo u njima je, za mene, uzitak u voznji. Naravno, ocigledno je da nas dvojica to ne dozivljavano na isti nacin :) Sta me briga sto ce ovi monstrumi zasukati asfalt iza mene, kad ja necu da vozim teretno vozilo. Sem toga bas da vidim kako ga utjerati po ovim nasim serpentinama, a o spustanju nizbrdo ne smijem ni da mislim. Ima tu i nesto u potrebama ljudi. Ja ne znam za sta ti koristis ovakvo vozilo sa tovarnim prostorom, nekakav biznis? U Evropi ljudi koriste kamioncice za prevoz tereta, kombije za gradski transport, automobile za putovanje na odmor i na posao, a vi bi sve u jednom :p
 
Zasto je tezina toliko vazna? Pa neces na trke sa njima. Maksimalna brzina nije vazna, s obzirom da nigde u Americi ne mozes voziti preko 75 mph (120 kmh).
Zasto nebi imao sve u jednom kad mogu? A i pored toga ja imam Mustanga koji mi je za svakodnevnu voznju koga cu mozda prodati na prolece jer mi ne treba. F-150 pruza sve sto i Mustang i naravno mnogo vise. Jel mozes to auto srednje velicine koje ti volis da vozis off-road? Jel mozes da ga vozis po velikom snegu? Jel mozes vuci camac sa njim? Pickup ima sve sto ima auto srednje velicine + mnogo toga sta auto srednje velicine nema. Evo moji renoviraju podrum, cale otisao sa pickupom u prodavnicu i odjednom dovezao sve. Znas koliko bi puta trebao ici da bi dovezao sve to sa malim autom? Moji takodje uskoro camac planiraju kupiti. Da nemam pickup cime bi taj camac vukao? Evo ti jos jedan primer. Juce sam sa caletom i jednim drugom isao po druga na aerodrom. Kad smo se vracali nas 7 u pickupu + 5 torbi. Zar bi mi svi i jos sve te torbe mogli stati u regularno auto?

Opet kazem, Pickup pruza sve sto i regularni auto + pruza mnogo toga sto mali auti nemaju. Zato su fenomenalni, jer po ceni jednog (za pickupa) dobijas ono sto vama u evropi treba 2 (malo auto + kamion).
 
Problem je sto je sve prilicno zrtvovano.
Koliko vidim zadnja klupa je pomala i ne odgovara za duza putovanja. Zatim opet dolazim do razlike u poimanju velicine. Za Evropu je 3 litra mnogo, a i potrosnja koja ide uz takav automobil je velika. Ko ce stalno navlaciti ciradu pozadi kada treba voziti licne stvari po losem vremenu?
Za evropske gradove ga ne mogu koristiti, vjerovatno mi ne bi dozvolili da udjem u centar, jer je zabranjeno za teretna vozila, a i sta ce mi? Kako cu se okrenuti polukruzno? :)
Nije ni meni toliko vazna maksimalna brzina, nego sam htio istaknuti koliko je vjerovatno osjecaj voznje pikapa slican voznji kamiona zbog tezine u krivinama.
To najvise lici na snazan manji kamion zanimljivog dizajna. Znaci za mene automobil nije, ven nije, terenac po ravnom mozda jeste, ali kad naidje malo blato, pa uzbro...a po takvim se terenima i ne krecem.
Sem toga, sta ja pricam, ...moze vam se, to je ;-) Mada ima tu zanimljivih stvari, stedi se na razlicitim stvarima. Evropljanin ce kupiti ekonomicniji automobil, ako ga kupuje za licne potrebe. A uzevsi u obzir da ne renovira podrum svaki dan, platice majstorima i nece lomiti kicmu utovarajuci i majstorisuci. Ako mu treba vozilo za prevoz tereta zbog posla, kupice ga. Ako ima puno familije i prijatelja i stvari - kupice ven. Camac se, kao i prikolica moze vuci automobilom ili kombijem, ako ne kupuju jahtu :)
 
ok, i koja je tvoja poenta VIP.NK, sta si ti konkretno rekao i da li uospte imas svoje misljenje ili samo se razbacujes frazama i predrasudama koje si pokupio. Kapiram da ni nemas vozacku dozvolu a da si vozio nekog amera i u to debelo sumnjam, prema tome nisi ni malo kompetentan da o tome govoris
 

Back
Top