infinitiv

e ajde sada budite dovljno ljubazni pa mi bez sarkazma i ostalih sranja lepo odgovorite.
Moj mladji buraz sada to uci i njima je tako pokazala nastavnica (ona je napisala lek-leciti). Ja mislim da to nije pravilno i da tako ne moze. da li sam upravu ili ne???!!!
 
Ne, "leciti" nije infinitiv imenice. To je imenica izvedena iz glagola (ili je u ovom slucaju obrnuto, nisam sigurna).
Smesno je govoriti o pojmu "infinitiv imenice". Takvo nesto ne postoji , niti ima smisla.
Reci toj uciteljici da vrati pare!
 
Vopi:
e ajde sada budite dovljno ljubazni pa mi bez sarkazma i ostalih sranja lepo odgovorite.
Moj mladji buraz sada to uci i njima je tako pokazala nastavnica (ona je napisala lek-leciti). Ja mislim da to nije pravilno i da tako ne moze. da li sam upravu ili ne???!!!
kad sam prvi put procitala... uf, mislila sam da me neko zayebava.

ona je verovatno mislila da se napravi glagol od imenice.
ali je bezvezno objasnila.
 
uč'telj'ca je verovatno govorila o izvođenju glagola iz imenice - morfologija (prineri koje je naveo amanzaman), ali ti brat niej dobro preneo :lol:

infinitiv je bezlično GLAGOLSKI i (samo glagolski!) oblik (ima još i stanje; aktiv, pasiv, medijal)

imenica se menja po rodu, broju i padežu
a glagoli imaju rod, broj, vid, stanje i vremena glagolska..a da i glag.prideve, trpne i radne (sad ćeš se zbuniti :)
postoji nešto što se zove glagolska imenica! (engl.gerund)
npr. kuća - kućENJE (kučiti je infinitiv)
post - postovANJE
itd.

jel dovoiljno ozbiljno :D
 

Back
Top