Sve o bebama 0-12 meseci

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pffff, to su i meni radili, kao slabo ti je mleko, ne napreduje dovoljno. Msm, nije napredovala nesto preterano, oko 800g mesecno, za razliku od starije koja je dobijala 1,5 kg mesecno, ali nisam odustala, smatrala sam da je bolje da bude mrsavija ali da sisa, nego da je bucka na adaptiranom. Jos je nonstop trazila i svi su govorili da je gladna i da zato place. Priznajem da me je frustriralo, ali mislim da je samo zelela moje prisustvo.
A ta prica oko slabog melka...pa ti kazes "ne postoji slabo mleko", a oni dodaju "kako da ne, komsinice Slavke sestricna, Milkina mala i baba moje drugarice jkazu da...."

- - - - - - - - - -

E to ja kazem za mnogo stosta, ali ne mosh iz proslosti uzimati samo sta ti se svidja, nabice ti na nos nesto drugo ;)

- - - - - - - - - -

Porodila mi se pre par dana jedna drugarica, po drugi put. Prvi put imala stvarno tezak porodjaj, drugi put CR. Prvi put je pokusala da doji, dan-dva, nije islo i uzela je te injekcije ili tablete, sta vec. I toliki je promoter adaptiranog mleka, da dok ona prica o materinstvu, mi koje smo dojile delujemo kao(citiram) "krave koje stalno vade sise ". Sad se porodila i rece da su joj sestre i dr rekli da i ne pokusava jer su joj skroz ravne bradavice, i to je to. Ima svega stvarno...zena zdrava, nepusac, grudi lepe, pune mleka, i nista...svojom voljom...
Kistina, verovatno si to vec sto puta napisala, ali koji je to dobar polozaj? Ja sam imala mnogo muka oko dojenja, male grudi, a dosta mleka, u pocetku je velika muka, imala sam i mastitis vise puta...Nauci me da prenesem znanje :)

- - - - - - - - - -

Neam pojma sta sam uradila sa ovim postovima gore :) Skupise se u jedan :)

..bebe na adaptiranom ne bi trebalo da dobijaju vishe od oko 800g prvih meseci, inache idu na "dijetu"..
..eto josh jednog argumenta, kome zatreba.. ;)
 
Ajde i ti saveti iz okoline, dobro, ne znaju ljudi, njih su biflali tako.
Ali, najgori su oni koji treba da znaju, a ne znaju i nece da znaju i sve k'o mazge pogresno ponavljaju.
Dakle, babice, pedijatrijske sestre, patronazne sestre, pedijatri, sve suv neznalica. :roll:
Uzas zivi, da bi se izborio za sebe i svoje dete moras da ucis sam, ne vredi.
Pa, sto je meni treblao da ucim o dojenju toliko, zasto sad prakticno zavrsavam stomatologiju da bih sacuvala detetu zdrave zube?
Zasto od svakog zubara cujes drugu pricu i to strahote tipa-mlecni zubi su tu da se kvare, mlecni zubi se ne popravljaju, zasto govore mamama da bela fleka nije nista, zasto ne znaju da izlece pocetni karijes da ne dodje do busenja i plombiranja uopste, zasto ne znaju da ako je procenjen rizik treba zaliti fisure na mlecnim cetvorkama i peticama, zasto ne znaju koju pastu da kupim?
Ma, ebite se, gospodo "strucnjaci" vise! :roll:

Jao katastrofa.. i ja da se požalim moja sveki i sestra od mm me napale u subotu na rodjendanu kod njenog klinca kako to ja još dojim i dokle mislim tako.. pa zašto plače, jadno dete gladno a on 12 kg ima :roll: pa se tu još umešala i prijateljica njihova koja počela da mi soli pamet o tome isto.. A priča je krenula oko toga jer se često budi noću a smiruje ga samo kad sisa i onda su one krenule! Pa budi se jer je gladan itd. A ja hvala Bogu nisam mutava pa kad sam raspalila sa svim mogućim činjenicama o dojenju, mm me samo ćuškao ispod stola da se zaustavim.. ali sve na finjaka! Sve su se ućutale i zaboga našle se uvredjene jer sam rekla da smatram da većina žena može da doji ali lako odustaju iz mnogo razloga (koje ste i vi nabrojale ovde).. i još mnogo toga! I da napomenem, da je sveki dojila decu u prva 2 meseca samo, a njegova sestra uopšte jer je navodno imala malo mleka a ta njena prijateljica 6 meseci nakon čega je tražila da joj daju tu inekciju što je ''toplo'' i mene savetovala... Pa kao dokle ti misliš da dojiš to dete, kako ćeš da ga odvikneš, pa još izogovarale neku tamo njihovu prijateljicu koja je dojila dete do 3 godine itd. E kada sam se ja izjasnila a potrajalo je, sve gospodje su bile duboko uvredjene! Još rekle mm da me opomene zbog mog ''nastupa'' jer su se mnoge žene našle uvredjene pa da u budućnosti vodim računa šta pričam.. a ja njemu da one vode računa šta pričaju jer očigledno zastupaju pogrešan stav, i nisam ja na kraju krajeva nikome probala da namećem svoj stav nego one meni. Pa zaista ne kapiram zašto su se toliko uvredile ako nikoga nisam imenovala a iznosila sam samo činjenice?!
 
A da još njegova sestra kaže njemu: ''pa mi nismo ništa mislili loše eto hteli smo da je posavetujemo ipak smo svi dosta stariji od nje a ona tako kao o politici da je pričala još na rodjendanu detetovom'' itd. A one pre toga što su sat vremena ''dobronamerno'' meni solile pamet, to nema veze.. moj govor je trajao 10 minuta, ali je bilo dovoljno da se izjasnim!
Inače moja majka podržava moje stavove i sama je dojila .. Ali ta njegova sestra malo,malo pa mi sisa krv! Eee nećeš vala ! Iznervirah seee :rtfm:
I da , do pre par meseci kad je dolazila stalno je pričala kako deblju bebu u životu nije videla i sve tako ali ništa meni lično, nego sve podbadala a njena deca mršava.. Mislim Andrija je neuporedivo veći nego što su bila njena deca u to doba ali bože moj.. pa svako dete je za sebe :roll:
 
..hvala kis...hiljaditi put..
Lakse ti jer je kis to rekla a? :rotf:
Ma, to su cinjenice, ja od pocetka pricam da majka nikad (dobro, u vecini slucajeva) nije "kriva" za nedojenje.

Mozda si se ti sa tim sretala, ja ti TVRDIM suprotno.
Imam 5(citaj PET) prijateljica u najblizoj okolini koje su rodile zadnjih godinu-dve, nijedna nije htela da doji!
Objasnjavala sam, jezik izlizala, ali kad nece i nece!!! I nece da prizna da nece, da joj je tesko vec okolo prica(ne sme predamnom) kako nije imala mleka, beba place, gladna itd...
I sta njihovi muzevi znaju? Ono sto im one ispricaju!

Svi danas koriste internet, sve je tu... nemojmo se praviti ludi
 
mene je iznervirala rodjena tetkw
koja kvocka....
kaze ona meni pre neki dan, i to ne jednom nego mi drzala predavanje kako mi mleko nije sigurno jako, kako on vec treba da pocne s nemlecnom, pa jabuke, pa voce jer mleko nema vitamina, sisa i ispisa, njene reci!
slusam i ne verujem, ona je njene dojila kratko, a njena prijateljica kad je videla kolko njeno mleko kajmaka ima, odma prestala da doji i uvela dohranu, videla zena da joj mleko nije jako
kad se slogirala nisam.... iznervirala me samo tako
ja joj rekla da joj ta teorija ne pije vodu kod mene i da ne postoji stvar kao lose mamino mleko, a ona se jos uvredila :-D
i jos mi bezobrazno kaze, kad dodje on kod mene ja cu njemu jabuke dati, jadno dete gladno, i bezobrazno jos onako,krenula da gundja kako ce sisati jadan do ko zna kad, a sve kao u prevodu jadan, gladan, umrece od gladi kraj mene jer samo sisa.....
na kraju sam joj veoma bezobrazno zacepila usta, jer na finjaka nisam mogla i uzela dete i izasla....
koji debil
muski nemaju pojma, a to sto misle da imaju znaju iz prve ruke od neke pametne poput moje tetke
e sad mene zaprepascuje to sto znam da je malo onih koji ce joj reci da ne sere, poput mene nego ce joj i poverovati da svako mleko treba da izgleda ko zlatiborskii kajmak i slicne gluposti....debilka

Sad sam se i ja iznervirala u tvoje ime..te matorke misle posto su im deca ziva i zdrava odrasla da su najpametnije u svemu :roll:

Uh, ja bih joj sasula u lice ovu enciklopediju informacija koju sam procitala ovih meseci o dojenju..i kako je nezdravo uvoditi detetu tako rano nemlecnu ishranu, nit beba dobija bilo kakve hranljive sastojke iz toga, niti ista, creva nezrela za takvu hranu, najbolje je punih 6 meseci iskljucivo dojiti..

Meni je ovo jedna od prednosti sto zivim u Bg, nema familije da smara (mada moja keva ima misljenje kao i ja o dojenju, i generalno nije smaracica, ali ostali..)..i od mm su samo keva i sestra tu, al ne mesaju se mnogo srecom, samo daju savet a ja svakako radim po svome..
 
:think: moj sin nije mogao da podrigne a nema sta nismo pokusali....lezeci sam dojila do 9 meseci, imala po malo dohrane jer se sa tim skokovima nisam snasla, jer niko i nije imao da me posavetuje, zelena stolica, odmah dohrana, ali toga je bilo bas malo....jel taj problem oko podrigivanja moze da ima veze sa lezanjem, moju drugaricu je savetovala babica da je sedeci ipak bolje za lakse podrigivanje.....
 
I ja dobijam pitanja sa strane - A kad ces joj uvesti ovo ili ono..i sve sam mislila pa mozda cu sa 5 meseci poceti, medjutim juce sam se predomislila, i do 6 meseci cu iskljucivo dojiti jer sam sigurna da je to najbolje za moje dete :)
Drugi mogu da ga duvaju.. :p
Ako pitaju zasto, prosledicu im 20 linkova za naucnim razlozima :D
 
:think: moj sin nije mogao da podrigne a nema sta nismo pokusali....lezeci sam dojila do 9 meseci, imala po malo dohrane jer se sa tim skokovima nisam snasla, jer niko i nije imao da me posavetuje, zelena stolica, odmah dohrana, ali toga je bilo bas malo....jel taj problem oko podrigivanja moze da ima veze sa lezanjem, moju drugaricu je savetovala babica da je sedeci ipak bolje za lakse podrigivanje.....

Znaš šta ,moguće da je pravilno držao bradavicu u ustima pa se ni ne naguta vazduha a samim tim ni ne podrigne. I Andrija u početku nije podrigivao i baš nam je patronažna to rekla jer je gledala kako ga dojim i kaže da baš fino i pravilno sisa pa nema ni potrebe da podrigne. Što se kaže, napravi nekako vakum ustima :D
 
Znaš šta ,moguće da je pravilno držao bradavicu u ustima pa se ni ne naguta vazduha a samim tim ni ne podrigne. I Andrija u početku nije podrigivao i baš nam je patronažna to rekla jer je gledala kako ga dojim i kaže da baš fino i pravilno sisa pa nema ni potrebe da podrigne. Što se kaže, napravi nekako vakum ustima :D

:think: mislim da nije kod nas bio taj slucaj jer je imao grceve i puno je prdeo i to ga je bas mucilo...
 
Meni svekrva prosli put kaze:" joj, ova moja cerka jos uvek doji bebu (beba je dve nedelje mladja od Juniora, znaci ima 16 meseci) a rekla sam joj vec par puta da to ne valja". Kazem ja njoj, blago njoj, meni zao sto Junior nije hteo duze sisati, samo me je grizao pa smo odustali sa punih 9 meseci (oko 9.5 meseci). Nista nece faliti ni njoj ni bebi, cak ce bebi biti bolje jer je zasticenija. Narocito kako sada svi pricaju o nepravilnom kravljem mleku, bas mi je drago sto uspeva da je doji. Svekrva kaze, pa da ok je to, ali je po njoj vec zaista vreme da prestane. Ja rekoh ne znam bas da li je vreme i sta to odredjuje, ali znam da nikome ti podoji ne steta, samo koriste. U krajnjem slucaju prestace sa podojima kada NJIMA odgovara. Bas mi je nekako glupo kada neko sa strane potencira prestanak dojenja, i kako je glupo dojiti toliko dete. Moja koleginica je dojila svog sina oko 10 meseci, a cerku do 2.5 godine. Pa im nista ne fali, ni njoj ni maloj. Plus je i bolje duze dojiti jer bar onda ipak vodis vise racuna i o svojoj ishrani u odnosu na vreme kada vec prestanes dojiti.
 
Mene ne tangiraju puno matori... koliko mlade devojke/mame... Prihvataju savete ako im pasu, pa posle:"Rekla mi svekrva.", pa duso moja rekla sam ti i ja ali nije ti odgovaralo. ;)
Objasnjavam sto puta da NE limun NE med! Ne vredi. Tera po svome, daje limun bebi od rodjenja i med takodje! :(
 
Mene ne tangiraju puno matori... koliko mlade devojke/mame... Prihvataju savete ako im pasu, pa posle:"Rekla mi svekrva.", pa duso moja rekla sam ti i ja ali nije ti odgovaralo. ;)
Objasnjavam sto puta da NE limun NE med! Ne vredi. Tera po svome, daje limun bebi od rodjenja i med takodje! :(

..ja tebe stvarno ne razumem.. :confused:
..zashto njoj pashe da daje bebi med i limun, a ne odgovara joj da ne daje..? :confused:
..da je obrnuto pa da razumem..
 
..ja tebe stvarno ne razumem.. :confused:
..zashto njoj pashe da daje bebi med i limun, a ne odgovara joj da ne daje..? :confused:
..da je obrnuto pa da razumem..

Iskreno da ti kazem zato sto je g....
Ne moze da shvati da dete moze da dobije alergiju... tako joj lepo tek rodjena beba spava posle flasice kravljeg mleka... ihaj... svi ponosni, sa njom na celu... A dzaba ja tupila nemoj nemoj nemoj... i objasnjavala u sitna crevca.
E sad beba dobila ekcem, sad mazi hormonske kreme i moli Boga da nije na kravlje mleko jer nemas sta drugo da das.
A pritom me i laze, ja joj objasnim kakva je to krema i da se ne igra(ona bi bebi mazala ko luda), a ona meni kaze To je biljna krema! :dash: kaze nije to nista strasno, proslo mu odmah, cim sam.namazala!
Ne mogu vise da pisem samo se iznerviram... koliko se pravi luda i to na racun deteta!
 
Od drugara beba ima ekcem, od pocetka je na formuli, dobila je ekcem dok je samo formulu pila.
Od cetvrtog meseca joj daju cvrstu hranu, dr im rekla da zbog ekcema samo odloze malo alergene, gluten, zumance i tako to, a formulu i dalje pije istu (Aptamil) i i dalje ima ekcem i to traje mesecima, 6 meseci ima sad.
Je l' ne bi trebalo da predju na neku hipoalergenu, a? :think:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top