Engleski jezik knjige za citanje

Poruka
17.135
Kako da znam koju knjigu mogu da citam na engleskom?
Imamo jednu knjigu sad succes koju radimo u skoli i na zadnjoj stranici tj korici ima jedna jedina knjiga koja kao preporucljiva za citanje kao neki level 5 i kao za sve koje rade tu knjigu Succes upper int. kao ta kniga je preporucljiva, kako da znam koju knjigu ja jos mogu da citam, jel ima negde tako rangirane knjige da znam sta mogu da citam na engleskom :):think:
 
Pocinje odmah malog princa mada mislim da je prelagan za moje znanje ali ajde da ne bude da sam nezahvalan z;)
A ti spremi nesto malo ozbilnije kad zavrsim ovo vec sutra :)

Pa ja bih ti uvek preporucio Bibliju - ne King James iz 1611 vec neki noviji prevod poput The New International Version (NIV), New Living Translation (NLT) ili American Standard Version (ASV). Na netu imas i sjajan NET (New English Translation) prevod koji mozes da skines sa interneta.
 
Twlight od stephenie meyer.... bas je laka za citanje, razumljiva, a srpski prevod je, cini mi se, dobar.... sve to mozes naci na netu, i na engleskom, i na srpskom... pardon, na hrvatskom.... e kad sam to vec rekao... ipak hrvatski prevodi nisu bas pouzdani, tako da je najbolje da kupis twilight na srpskom....
 
dr Steve, imas knjige Penguin Readers koje su podeljene po nivoima, to izdaje Longman, ima jako puno poznatih prica koje su prilagodjene odredjenom nivou. Evo sajt http://www.penguinreaders.com/

E, a mene zanima, gde ih nalazis? Znam za varijantu da ih kupis, ali su mi skupe. Da li mogu negde da se uzmu na pozajmicu, iz neke biblioteke? Ranije je bilo u British Council-u, a sada vise ne.

E hvala puno na tako nesto sam mislio :)
 
Upravo tako! Knjige se ne dele po nivoima. U pocetku je sjajno ako shvatis ideju sta je pisac zeleo da kaze a vremenom ces razumeti sve vise i vise...

U Americi u školama se knjige za program Accelerated Reader dele po nivoima.

mali background: umesto zacrtane lektire kao kod nas, deca dobiju AR spisak i čitaju knjige koje hoće (tj. slične težine kao prethodna knjiga) i onda odlaze na kompjuter gde rade testove da se vidi koliko su razumeli knjigu. Postepeno se njihov nivo povećava.

Sad naravno to počinje od vrtića tako da knjige sa baš malim nivoom (tipa 0.5) imaju jednu reč po strani pa se sve povećava. Nivo se računa po broju reči u rečenici i broju slova u reči (ne znam kako to izračunaju kod "Rata i mira", ali verovatno kao u Wordu - sada kada sve imaju u elektronskom obliku).

Kada se dođe do nekog broja 5.5-6.0, taj broj poena više ne može da se koristi za određivanje starosti čitaoca, jer je većina knjiga negde na nivou 6-8(-9).

Ali u svakom slučaju bolje je krenuti od malo jednostavnijih knjiga za mlađi uzrast, naročito zbog učenja fraza i čestih rečeničnih sklopova. Ja sam u srednjoj školi krenuo od nekih enciklopedija nauke namenjenih starijim osnovcima.
 
Sto pitas koju knjigu da citas, pobogu. Uzmi ono sto ti se svidja. Ja sam poceo tako sto sam procitao dve knjige iz jedne epske fantastike- trilogije, i trecu nisam nasao na srpskom.. i procitah na engleskom.

Takodje, sam dosta citao knjige koje sam vec citao na srpskom, da bi uporedio original sa prevodom. Samo uzmi ono sto volis, i udri. :D

Evo ti alnarijev sajt: http://www.alnari.rs/alnari/default.aspx
Pogledas tu pisca, knjigu i potrazis u biblioteci onu koja ti se svidi. :D
 
Kako da znam koju knjigu mogu da citam na engleskom?
Imamo jednu knjigu sad succes koju radimo u skoli i na zadnjoj stranici tj korici ima jedna jedina knjiga koja kao preporucljiva za citanje kao neki level 5 i kao za sve koje rade tu knjigu Succes upper int. kao ta kniga je preporucljiva, kako da znam koju knjigu ja jos mogu da citam, jel ima negde tako rangirane knjige da znam sta mogu da citam na engleskom :):think:

Ako ti oni preporuce nece obogatiti recnik. Uzmi Dickensa, on nije tezak, a jezik mu je veoma bogat i jednostavan.
 

Back
Top