Od koga je narod Izrailja primio zakon?

Hrastovnik

Poznat
Poruka
9.375
Gospod daje zakon Mojsiju:

"I rece Gospod Mojsiju: popni se k meni na goru, i ostani ovdje, i dacu ti ploce od kamena, zakon i zapovijesti, koje sam napisao, da ih ucis."

Andjeo daje zakon Mojsiju
:

"Koji primiste zakon naredbom andjelskom, i ne odrzaste."

Bog govori Mojsiju:

"Tada rece Bog sve ove rijeci govoreci: Ja sam Gospod Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje Misirske, iz doma ropskoga."

Gospod govori Mojsiju:


"I Gospod govorase s Mojsijem licem k licu kao sto govori covjek s prijateljem svojim."

Andjeli su postavili zakon rukom nekih posrednika:

"Sta ce dakle zakon? Radi grijeha dodade se dokle dodje sjeme obecanja, i postavili su ga andjeli rukom posrednika.Ali posrednik nije jednoga, a Bog je jedan."

Od koga je narod Izrailja primio zakon: od Gospoda ili od andjela rukom (nekih) posrednika?
I kaze: "Ali posrednik nije jednoga..." ? Sta znaci ovo?
 
Poslednja izmena:
Gospod daje zakon Mojsiju:

"I rece Gospod Mojsiju: popni se k meni na goru, i ostani ovdje, i dacu ti ploce od kamena, zakon i zapovijesti, koje sam napisao, da ih ucis."

Andjeo daje zakon Mojsiju
:

"Koji primiste zakon naredbom andjelskom, i ne odrzaste."

Bog govori Mojsiju:

"Tada rece Bog sve ove rijeci govoreci: Ja sam Gospod Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje Misirske, iz doma ropskoga."

Gospod govori Mojsiju:


"I Gospod govorase s Mojsijem licem k licu kao sto govori covjek s prijateljem svojim."

Andjeli su postavili zakon rukom nekih posrednika:

"Sta ce dakle zakon? Radi grijeha dodade se dokle dodje sjeme obecanja, i postavili su ga andjeli rukom posrednika.Ali posrednik nije jednoga, a Bog je jedan."

Od koga je narod Izrailja primio zakon: od Gospoda ili od andjela rukom (nekih) posrednika?
I kaze: "Ali posrednik nije jednoga..." ? Sta znaci ovo?

Mislim da odgovore koje tražiš ti se nalaze u knjizi proroka Henoka.
Ako sam te dobro shvatio,možda pomognu.
Bili ovu zadnju rečenicu dovršio gdje si stavio 3 točkice i dao lokaciju gdje je to u bibliji??
 
Poslanica Galatima, 3,19-20

Pročitah.
I ovako gledam na to.
Tamo su bili Bogovi u starom zavjetu i bilo je podsrednika a dok je u novom zavjetu
bez posrednika ,Bog je samo jedan.
Tako Pavle kaže.

Poslanica galačanima 3

19 Čemu onda Zakon? Dometnut je poradi prekršaja dok ne dođe potomstvo komu je namijenjeno obećanje; sastavljen je po anđelima preko posrednika. 20 Posrednika pak nema gdje je samo jedan. A Bog je jedan. 21
 
Tako jeste ako je suditi po Pavlovim rijecima. A sta cemo onda sa onim dijelovima Starog Zavjeta kad se Bog direktno obraca Mojsiju (makar tako tamo pise)? Ili je i to jedan od bogova o kojima Pavle govori?

Izgleda da jeste.

Zanimljiv je Pavle,eto da nisi stavio ovu temu ne bih znao da Pavle ima slična gledišta kao i ja osobno na stari zavjet.

Hvala ti.

P.S Promotri detalje oko tog javljanja Mojsiju vidjećeš da je to Anđeo bio a ne Bog.
Ima dosta u NZ kad anđele nazivaju Gospodom.
Slučaj Jakov,slučaj Agara itd
 
Poslednja izmena:
Tako jeste ako je suditi po Pavlovim rijecima. A sta cemo onda sa onim dijelovima Starog Zavjeta kad se Bog direktno obraca Mojsiju (makar tako tamo pise)? Ili je i to jedan od bogova o kojima Pavle govori?

Evo ti situacija kad Anđeo se predstavlja kao da je Bog Abrahamov itd

Izlazak glava 3
A Mojsije čuvao je ovce tastu svojemu Jetru, svećeniku midjanskomu. Jednoga dana odvede on stado u pustinju i dođe na goru Božju, na Horeb,

2 Tada mu se objavi anđeo Gospodnji u plamenu ognjenom, što je izbijao iz grma. Pogleda, a to grm plamenom gorio, ali ne izgarao.

3 Mojsije pomisli: "Idem da vidim izbliže tu rijetku prikazu, zašto grm ipak ne izgara."

4 Kad Gospod vidje, gdje ide da vidi, poviknu mu Bog iz grma: "Mojsije, Mojsije!" On odgovori: "Evo me!"

5 A on zapovjedi: "Ne primiči se bliže ovamo! Izuj obuću s nogu, jer mjesto na kojemu stojiš, sveto je tlo!"

6 I nastavi on: "Ja sam Bog oca tvojega, Bog Abrahamov, Izakov i Bog Jakovljev." Tada Mojsije zakloni lice svoje; jer se je bojao gledati u Boga.
 
Nadjoh jedno tumacenje ovih dijelova Pisma:

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Svetopismo/Galatima/Galatima03.htm

"Закон има привремену улогу и важност. Зато је он и дат преко анђела руком посредника Мојсијa."

"Но посредник није једнога, а Бог је један".


Posrednik nije jednoga!? Cega "jednoga"? Jedino moze biti da taj posrednik (Mojsije) nije posrednik jednog, nego je bio posrednik vise andjela. Ali, ovdje je tumac Poslanice cutke precutao to i otisao dalje.

Samo igra rijecima, i nista kazano, sve zaobdjeno. :neutral:
 
Poslednja izmena:
Zasto hriscani i tkz. hriscani bjeze od ove teme? Vuna, je li? Najbolje je tako: zabij glavu u pijesak! :hahaha:

Ovo je jedna od boljih tema na koj bi se dalo raspravljati ali kao što uvjek biva u zaborav će otići kao mnoge dobre teme.
I ona moja iz knjige mudrosti gdje Sofija govori o palom vladaru svemira će u zaborav i intrigantna je kao i ova također.
 
Зашто ви још увек расправљате о старом завету кад постоји нови завет.
Кога је брига за Мојсија, Аврама и остале... Тај стари завет више ни Јевреје не занима, чак ни они више у то не верују. Оставите се ви тога...
 
Зашто ви још увек расправљате о старом завету кад постоји нови завет.
Кога је брига за Мојсија, Аврама и остале... Тај стари завет више ни Јевреје не занима, чак ни они више у то не верују. Оставите се ви тога...

Od kada je Pavle u Starom zavjetu ??
Ajde cjepaj drva bolje ti je.
 
Pavle je bio skolovan kod fariseja, imao je Sveto Pismo u malom prstu. I on tvrdi da je Mojsije (posrednik između Boga i ljudi) primio zakon od nekoliko andjela,a u svim, od Jevreja svijetu ponudjenim prevodima Starog Pisma, tvrdi se da je Mojsiju zakon dat direktno od Boga.

Covjece, ovo nije mala stvar!Ovo je revolucija!”
 
Pavle je bio skolovan kod fariseja, imao je Sveto Pismo u malom prstu. I on tvrdi da je Mojsije (posrednik između Boga i ljudi) primio zakon od nekoliko andjela,a u svim, od Jevreja svijetu ponudjenim prevodima Starog Pisma, tvrdi se da je Mojsiju zakon dat direktno od Boga.

Covjece, ovo nije mala stvar!Ovo je revolucija!”

Anđeli su se odmetnuli i manipulirali s ljudima.
Jahve je anđeo i nije nikakav Bog.
Eto i Pavle to potvrđuje skroz jasno.
Ja o tome govorim od kada sam ovde došao ali izgleda kad Pavle to potvrdi onda neke promjene nastaju.
ZAr nisi iz starog zavjeta bez Pavlovog potvrđivanja to mogao zaključiti???
Mada mi je jako drago da bar jedan je skontao.
I moram priznati nisam znao da Pavle na takav način to gleda.
I kao što kažeš ovo jest revolucija i biti će jer ipak u bibliji je potvrda zablude u kojoj se nalaze kršćani .
A pošto samo vjeruju bibliji to bi mogao biti dobar dokaz.
No neće to ići brzo,trebaće vremena da se to shvati među narodom.
 
Vuk je taj stih preveo kao:

Galatima 3:20 Ali posrednik nije jednog; a Bog je jedan. http://wwwyu.com/biblija/48gal003.htm


Zanci "jednog", bez "a" na kraju. Ovim je zeleo da kaze da je Bog jedan, a da posrednik to nije i nista vise od toga.

Cela 3. glava poslanice se vrti oko toga kako Mojsijev zakon vise nije potreban, jer se Bog direktno obratio kroz Isusa Hristosa i nista vise od toga.

Inace Boky, evo jos jednog dela gde se vidi da je Pavle, ucio jevrejske hriscane da se odreknu Mojsijevog Zakona.
 
Vuk je taj stih preveo kao:

Galatima 3:20 Ali posrednik nije jednog; a Bog je jedan. http://wwwyu.com/biblija/48gal003.htm


Zanci "jednog", bez "a" na kraju. Ovim je zeleo da kaze da je Bog jedan, a da posrednik to nije i nista vise od toga.

Cela 3. glava poslanice se vrti oko toga kako Mojsijev zakon vise nije potreban, jer se Bog direktno obratio kroz Isusa Hristosa i nista vise od toga.

Inace Boky, evo jos jednog dela gde se vidi da je Pavle, ucio jevrejske hriscane da se odreknu Mojsijevog Zakona.

Pavle negira Krista koji je nije došao ukinuti zakone već ih ispuniti.
Očito Pavle ima drugačiju predodžbu Krista.
Da li je on imao neko drugo evanđelje od današnjh je vrlo lako moguće ili je on o nekome drugome Kristu pričao?
Pitanje je?
 
Pavle negira Krista koji je nije došao ukinuti zakone već ih ispuniti.
Očito Pavle ima drugačiju predodžbu Krista.
Da li je on imao neko drugo evanđelje od današnjh je vrlo lako moguće ili je on o nekome drugome Kristu pričao?
Pitanje je?

Pavle nije ima Jevandjelje, on je imao DA i poslanice, a govori o svome vidjenju Hristosa. Pitanje je da li se njegova tvrdnja slaze sa verovanjem prih naslednika Isusovih, ali to vec nije za ovu temu.
 
Pavle negira Krista koji je nije došao ukinuti zakone već ih ispuniti.
Očito Pavle ima drugačiju predodžbu Krista.
Da li je on imao neko drugo evanđelje od današnjh je vrlo lako moguće ili je on o nekome drugome Kristu pričao?
Pitanje je?

Sad ga i ti bulaznis. Otkud tii to da Pavle negira Hrista? Pavle dise Hristom, zivi Hristom, stremi ka Hristu, a ti nasao da Pavle negira Hrista. E bas si prolupao!
 
Sad ga i ti bulaznis. Otkud tii to da Pavle negira Hrista? Pavle dise Hristom, zivi Hristom, stremi ka Hristu, a ti nasao da Pavle negira Hrista. E bas si prolupao!

Pavle ima očito nekog drugog Krista.
Koji nije ni sličan onom u 4 evanđelja koji se drži zakona i ispunjava zakon.
A Pave negira zakon u svakom pogledu.
Na to sam mislio.
Ne iskači s tim izrazima da sam prolupao nije to nivo jednog mislioca.

Pavle je očito bio drugačiji od tih svih učenja imao je svoje evanđelje koje je direktno od nekog Krista dobio.
Nije li to čudno?
A prati u tekstu da govori da imaju neka druga evanđelja koje je čovjek donio.
To je mislio vjerovatno na lažnog Krista.


Galaćain glava 1
Čudim se, da se tako brzo od i vraćate od onoga, koji vas pozva milošću Kristovom, na drugo evanđelje;
7 A drugoga ipak nema; samo što su neki, koji vas zbunjuju i hoće da iskrive evanđelje Kristovo.
8 Ali ako i mi, ili anđeo s neba navijesti vam evanđelje drukčije, nego što vam navijestismo, neka bude proklet!
9 Kao što prije rekosmo, i sad opet velim: "Ako vam tko navijesti evanđelje drukčije, nego što primiste, neka bude proklet!
10 Jer zar ja sad gledam da dobijem naklonost kod ljudi, ili mi je do toga, da se dopadnem Bogu? Ili zar nastojim da ugađam ljudima? Kad bih još ljudima ugađao, ne bih bio sluga Kristov
11 Ali vam dajem na znanje, braćo, da evanđelje, koje sam ja propovijedao, nije po čovjeku.
12 Jer ga ne primih od čovjeka, niti naučih, nego otkrivenjem Isusa Krista.
13 Jer ste čuli moje življenje nekad u Židovstvu, da sam odviše progonio crkvu Božju i rušio je.

14 I napredovao sam u židovstvu većma od mnogih vršnjaka svojih u narodu svojemu, i više sam revnovao za predaje otaca svojih.

15 A kad se svidjelo Bogu, koji me izabra od krila majke moje i pozva milošću svojom,

16 Da objavi Sina svojega u meni, da ga propovijedam među neznabošcima, ni za čas se ne obratih tijelu i krvi.

17 Niti pođoh u Jerusalem k starijim apostolima od sebe, nego odoh u Arabiju, i opet se vratih u Damask.

18 Zatim poslije tri godine pođoh u Jerusalem, da vidim Kefu, i ostadoh u njega petnaest dana.

19 A drugoga od apostola ne vidjeh, osim Jakova, brata Gospodnjega,

20 A što vam pišem, evo, pred Bogom, da ne lažem.

21 Onda dođoh u krajeve Sirije i Cilicije,

22 A bio sam licem nepoznat crkvama Kristovim u Judeji.

23 A samo su bili čuli, da onaj, koji nas je nekad progonio, sad propovijeda vjeru, na koju je nekoć napadao.
24 I slavili su Boga zbog mene.




eng galaćanima1
11 But I certify you, brethren, that the gospel which was preached of me is not after man.
For I neither received it of man, neither was I taught it, but by the revelation of Jesus Christ.
24 I slavili su Boga zbog mene.
 
Poslednja izmena:
Ne rece li Hristos da je dosao, ne da odbaci zakon, nego da ispuni jevrejski zakon? Ispunjenje zakona je prorokovani dolazak Mesije Spasitelja i Novi Zakon po Njegovim rijecima jevandjelja, sa novom vjerom i novom Crkvom svih ljudi na zemlji.
Tako je prestalo ono sto je bilo i postalo novo.

Ne rece li Hristos jevrejskim farisejima koji su drzali starozavjetni zakon:

"Vas otac je djavo; i slasti oca svojega hocete da cinite; on je krvnik ljudski od pocetka, i ne stoji na istini; jer nema istine u njemu; kad govori laz, svoje govori: jer je laza i otac lazi."
 
Poslednja izmena:
.

Ne rece li Hristos jevrejskim farisejima koji su drzali starozavjetni zakon:

"Vas otac je djavo; i slasti oca svojega hocete da cinite; on je krvnik ljudski od pocetka, i ne stoji na istini; jer nema istine u njemu; kad govori laz, svoje govori: jer je laza i otac lazi."

Da li ovo znaci da je po tebi Bog u stvari Djavo? ili da je Jehova djavo, a Bog je Hristos? ili nesto trece?
 

Back
Top