Sta je Hristov zakon

anajade

Elita
Poruka
15.512
Sam Isus je rekao.Ne mislite da sam dosao da ukinem Zakon ili Proroke;.Nisam dosao da ih ukinem, nego da ih ispunim. I dalje Jer zaista, kazem vam, dok ne prodju nebo i zemlja ni tacka, nece proci iz Zakona dok se sve ne izvrsi. . Hristov zakon zamenjuje Mojsijev zakon, ali ga ne menja. On svodi Mojsijev zakon na ono sto hriscani treba da slede.voleti Boga i voleti druge. Ali voleti Boga celim svojim bicem i voleti druge kao sebe je najtezi deo drzanja Mojsijevog zakona.

Verujes u hrista barem tako kazes ali ne drzis se zakona jer verujes u milost njegovu Verujem u njega pa i mogu biti gresan.Moze li se spasiti ovakav.
 
ma jok ne menja ga :mrgreen: imaš čitavo jedno poglavlje u jevanđelju gde piše "čuli ste ovo a sad činite ovo". zatim čisti hranu, pa ne drži do subote i mnogo toga samo treba da se isčeprka po novom zavetu.
a ispoštovao je njihov zakon ko i rimski , "vi podajte caru carevo a bogu božije"
Osnova Mojsijevog zakona su deset zapovesti.na to.mislim a ne sta jedes i pijes.Mozda u ono vreme ovakve zapovesti u vezi hrane cstoce su davane coveku da ga disciplinuje.
 
Osnova Mojsijevog zakona su deset zapovesti.na to.mislim a ne sta jedes i pijes.Mozda u ono vreme ovakve zapovesti u vezi hrane cstoce su davane coveku da ga disciplinuje.
to je univerzalna definicija vernika, može da glasi za svakog vernika bilo koje vere kao i zlatno pravilo koje isus spominje a konfučije smislio "ne čini drugima što ne bi želeo sebi"
 
Sam Isus je rekao.Ne mislite da sam dosao da ukinem Zakon ili Proroke;.Nisam dosao da ih ukinem, nego da ih ispunim. I dalje Jer zaista, kazem vam, dok ne prodju nebo i zemlja ni tacka, nece proci iz Zakona dok se sve ne izvrsi
ja sam ovo vec objasnjavao, a ti opet tumacis pogresno, ali hajde objasni kako zakon moze da prorice kao proroci? naravno da ne moze, vec kada kaze zakon ili proroci, misli na svo prorokovanje cak i u psalmima i isaiji koje oboje isto naziva ZAKONOM

Matej 11:13 Jer su svi Proroci i Zakon proricali do Jovana.

MATEJ 5,18 ... neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne crte iz Zakona, dok se sve ne zbude.

PO BILO KOM BIBLIJSKOM LEKSIKONU, PRAVOSLAVNOM, ILI KATOLIČKOM, TORA, TJ. ZAKON OZNAČAVA CEO STARI ZAVET, A NE SAMO PETOKNJIŽJE, A TO SHVATANJE JE, NARAVNO, NASLEDJENO OD JEVREJA.
TAJ KONTEKST HRISTOVIH REČI SU RAZUMELI HRIŠĆANI I U 1. VEKU (KAO NPR. 4. JEVANDJELJE 10,34 KOJE REFERIŠE NA PSALAM 82,6,
ILI
RIMLJANIMA 3,21 A sada se bez zakona javila pravda Božija, posvedočena od Zakona i Proroka,
ILI PAK,
1. KORINĆANIMA 14,21 U Zakonu je napisano: tudjim jezicima i tudjim usnama govoriću ovome narodu, i ni tako me neće poslušati, govori Gospod, POSLANICI KOJA REFERIŠE NA ISAIJU 28,11).

Zaharija 13 i paralele u Novom Zavetu sa uklanjanjem proroka i nečistog duha
 
Ljubi Gospoda Boga svog svim srcem svojim, i svom dušom svojom, i svom misli svojom. Ovo je prva i najveća zapovest. A druga je kao i ova: Ljubi bližnjeg svog kao samog sebe. O ovima dvema zapovestima visi sav zakon i proroci.

Jevanđelje po Mateju 22:35-40
 
Sam Isus je rekao.Ne mislite da sam dosao da ukinem Zakon ili Proroke;.Nisam dosao da ih ukinem, nego da ih ispunim. I dalje Jer zaista, kazem vam, dok ne prodju nebo i zemlja ni tacka, nece proci iz Zakona dok se sve ne izvrsi. . Hristov zakon zamenjuje Mojsijev zakon, ali ga ne menja. On svodi Mojsijev zakon na ono sto hriscani treba da slede.voleti Boga i voleti druge. Ali voleti Boga celim svojim bicem i voleti druge kao sebe je najtezi deo drzanja Mojsijevog zakona.

Verujes u hrista barem tako kazes ali ne drzis se zakona jer verujes u milost njegovu Verujem u njega pa i mogu biti gresan.Moze li se spasiti ovakav.
ne smatram sebe za hrišćanina ali po onome što hrišćanstvo uči mislim da ne može da se spasi onaj ko nastavlja da čini greh...nije Isus toliko milostiv kao što izgleda nekima...zbunjuje ih što je razbojnika na krstu zbog pravednosti stavio u raj...
 
Ljubi Gospoda Boga svog svim srcem svojim, i svom dušom svojom, i svom misli svojom. Ovo je prva i najveća zapovest. A druga je kao i ova: Ljubi bližnjeg svog kao samog sebe. O ovima dvema zapovestima visi sav zakon i proroci.

Jevanđelje po Mateju 22:35-40
Zapovesti u starom zavetu su iste.
Зато љуби Господа Бога свог из свега срца свог и из све душе своје и из све снаге своје.Peta mojsijeva.

A druga slicna njoj levitski zakonik 19,18.Ljubi bliznjeg svoga kao samog sebe.
Od ove dve zapovesti zavisi ceo zakon..

I jel hrist ispuni ovaj zakon.
 
Zapovesti u starom zavetu su iste.
Зато љуби Господа Бога свог из свега срца свог и из све душе своје и из све снаге своје.Peta mojsijeva.

A druga slicna njoj levitski zakonik 19,18.Ljubi bliznjeg svoga kao samog sebe.
Od ove dve zapovesti zavisi ceo zakon..

I jel hrist ispuni ovaj zakon.
znamo samo da je ispravno istakao da su te dve zapovesti najbitnije i da o njima visi sav zakon i proroci...koliko je voleo Boga i bližnje u to nemamo uvid...
 
Оригинално 'знак' заједнице христијана

je рибa ἰχθύς ( понекад две ЈИНГЈАНГ рибе ) ...Тек после шетири века уведен је 'крст'
 
Verujes u hrista barem tako kazes ali ne drzis se zakona jer verujes u milost njegovu Verujem u njega pa i mogu biti gresan.Moze li se spasiti ovakav.
Ne može se spasti tako.

Svako ko misli drugačije nek se zapita otkud smrtni gresi, zašto Hrist govori vaskrsenju nekih za sud, zašto govori o paklu i šta je pakao...

I grdno se varaju Oni koji misle da se Hristov zakon (savez) suštinski razlikuje od Mojsijevog.
Zar Mojsijev, takođe nije tražio nutrinu, duhovnost iznutra u samom Plemenu...da tako kažem...i to je bila srž ispravnog obožavanja Boga...
Još kako je tražio..pa i više od toga....

Hrist je zadržao čistu nutrinu ali je odbacio druge strane tore...pre svega one opipljive...
Ali je ostavio neke druge obaveze svojim sledbenicima koje su deset puta teže...
Kao: ''ko pomisli na ženu već je učinio preljubu u srcu svome''...
Hristovo sito je mnogo češće od Mojsijevog i na njega se teško prolazi...kod Mojsija je moga svako...

Kome nije jasno neka gleda šta su Apostoli pisali i kako su to pisanje pretočili u praktičan život...
Sve što je bitno, za svaku oblast života su naglasili..
Dodati nešto tome, je jaram koji nije Hristov.
Ko hoće da tegli takav tetet, samo napred, nemam ništa protiv...na moja leđa neće...
Treba znati ko je sudija i šta traži od tebe...jer će mnogima reći u onaj dan...''Idite od mene nikada vas nisam poznavao''....
 

Back
Top