Šta kad vam je i dete inadžija??

penelopa*

Zainteresovan član
Poruka
187
Moj"klipan" ima 18 godina i jako mi je nalik. Nekad bih rekla -Ljubi ga majka-zbog tih osobina ,a nekad bih ga se odrekla. Oboje smo preki i znamo da neodmerenim izjavama ujedemo za srce,s tom razlikom što ja znam i da se izvinim,ako sam preterala,ali on nikada...To mu je na oca.z:p
Stvar je u tome,što se već par godina unazad prsi da je sam svoj čovek,da ne mora da mi polaže račune,da mu ne ulazim u sobu kad mu je tu devojčica(bez obzira što kucam),ali se ne buni da mu skuvam,operem,kupim odeću,obuću,spremim klopu kad mi traži i u 2h kad dodje. Ako mu nekad i dam primedbu tipa" Zar nije normalnije da ti meni nešto da spremiš jer ja sam dosad radila,iako je nedelja(radim mi nedeljom),a ti se sve vreme odmarao kod kuće." On se odmah naduri "Ne treba mi više nikad ništa od tebe!"
Pravim se da me ne dotiče takvo njegovo ponašanje,a baš mi bude teško. Naravno on na svoje NIKAD vrlo brzo zaboravi. I tako svaki put se zareknem da neću više opraštati takve postupke,ali bojim se,pošto je tvrdoglav ko i roditelji što su mu,da bi to moglo da dovede vremenom do trajnog zahladjenja u našim odnosima,a to jednostavno ne želim da dopustim. Ponekad sednemo pa popričamo na tu temu i vidim i njemu je žao,ali mi smo izgleda ko dva jarca na mostu,od kojih je jedan škorpijaz:lol:
Pri tom da dodam,smatram da nisam neka koja ga davi ako pitam da li je gladan,što se kupa pa odmah zatim izlazi na -11 C bez kape,što nosi patikice sa flis djonom po ovom mrazu,gde izlazi i sa kim(ovo za izlaske pitam ponekad i tada mi samo kaže-izlazim napolje.- Čak i na moje ponovljeno pitanje daje isti odgovor)
Šta mislite na ovu temu i imate li sličnih iskustava i kako ste se izborili sa njima?
 

Mada za jednu zdravu komunikaciju nikada nije kasno...
Možda je potreban jedan dobar i zreo dijalog, da svako iskaže ono zbog čega se duri...
Da se podele obaveze vezane za porodicu i kuću sa obzirom da kaže dečko ´´Da je svoj čovek´´...
Šta znam, eto ja sam počela da šljakam odmah posle završetka Srednje škole...
Preko ´´Omladinske´´ doduše ali svaka kintica je i meni a i mojima bila dobro došla...


Hexy :)

 
Sve sam ja mogla tako mom ocu i majci...Kad me pogledaju ,znam koliko ima sat...Mada i moja ćerka je slična.Ima 15godina i ja sve opravdavam pubertetom,ali kad mi poludi glava...bogami...Onda bude"izvini mamice"..Mada je nikada nisam udarila,ali kažnjavam...Najveća je kazna uzeti mobilni tel,kao da sam joj oči uzela...
 
Komunikacija?Teško u tom periodu...Mislim,ja stvarno imam živaca i pričam sa njom,družimo se dosta...Ali opet ima raznih ispada...
Teže mi je u toliko što nije "nalik meni" već svome taji...Njih se dvoje odlično slažu,a ja sam "smaračica".
 
Šta mislite na ovu temu i imate li sličnih iskustava i kako ste se izborili sa njima?
Јао...z:( Па.. да има 18 месеци, не би било касно да било шта предузмеш.. овако... заборави...
средиће га девојке...z:lol:

Ја се са мојим малим инаџијом борим осмехом, голицањем и цмакањем...
и наравно разговорима.. и успева...
успева онолико колико и сама свој инат побеђујем...
уче они гледајући у нас.. z;)
 

Ma imam i ja žute minute, a to za telefon...
Setila sam se kada mi je ćera (13) došla jedan dan iz škole i daje mi njen mobilni telefon, ja je zbunjeno gledam...Ono kao ´´Šta je sad´ ?´´
- A ona mi kaže : ´´Pa rekla si ako dobijem 3 iz engleskog da ti dam telefon.´´
I ja šta ću uzmem joj mobilni na tri dana, eto da ne bude da ne držim reč...

 
Moj"klipan" ima 18 godina i jako mi je nalik. Nekad bih rekla -Ljubi ga majka-zbog tih osobina ,a nekad bih ga se odrekla. Oboje smo preki i znamo da neodmerenim izjavama ujedemo za srce,s tom razlikom što ja znam i da se izvinim,ako sam preterala,ali on nikada...To mu je na oca.z:p
Stvar je u tome,što se već par godina unazad prsi da je sam svoj čovek,da ne mora da mi polaže račune,da mu ne ulazim u sobu kad mu je tu devojčica(bez obzira što kucam),ali se ne buni da mu skuvam,operem,kupim odeću,obuću,spremim klopu kad mi traži i u 2h kad dodje. Ako mu nekad i dam primedbu tipa" Zar nije normalnije da ti meni nešto da spremiš jer ja sam dosad radila,iako je nedelja(radim mi nedeljom),a ti se sve vreme odmarao kod kuće." On se odmah naduri "Ne treba mi više nikad ništa od tebe!"
Pravim se da me ne dotiče takvo njegovo ponašanje,a baš mi bude teško. Naravno on na svoje NIKAD vrlo brzo zaboravi. I tako svaki put se zareknem da neću više opraštati takve postupke,ali bojim se,pošto je tvrdoglav ko i roditelji što su mu,da bi to moglo da dovede vremenom do trajnog zahladjenja u našim odnosima,a to jednostavno ne želim da dopustim. Ponekad sednemo pa popričamo na tu temu i vidim i njemu je žao,ali mi smo izgleda ko dva jarca na mostu,od kojih je jedan škorpijaz:lol:
Pri tom da dodam,smatram da nisam neka koja ga davi ako pitam da li je gladan,što se kupa pa odmah zatim izlazi na -11 C bez kape,što nosi patikice sa flis djonom po ovom mrazu,gde izlazi i sa kim(ovo za izlaske pitam ponekad i tada mi samo kaže-izlazim napolje.- Čak i na moje ponovljeno pitanje daje isti odgovor)
Šta mislite na ovu temu i imate li sličnih iskustava i kako ste se izborili sa njima?

Пенелопа, мислим да је у питању само један обичан, просечни тинејџер. z;)z:lol:
Ништа страшно! Додуше, нама родитељима јесте, али стручњаци кажу да је све то нормално!z:)

Прочитала сам недавно једну јако добру књигу која ми је много помогла:
''Ма, кулирај!''' (Како преживети пубертет - Водич за родитеље).
Аутор је неки Ентони Е. Вулф, издавач Свет играчака.


Све те ситуације су описане у њој. Могу ти рећи да ми је много лакше после читања те књиге. Моја деца се нису због ње нимало променила, ни наш однос, али сам бар увидела да је све то што мене брине - у ствари сасвим нормално у фази одрастања тинејџера и престала сам да се много једим због тога. z;)z:lol:
 
Moj"klipan" ima 18 godina i jako mi je nalik. Nekad bih rekla -Ljubi ga majka-zbog tih osobina ,a nekad bih ga se odrekla. Oboje smo preki i znamo da neodmerenim izjavama ujedemo za srce,s tom razlikom što ja znam i da se izvinim,ako sam preterala,ali on nikada...To mu je na oca.z:p
Stvar je u tome,što se već par godina unazad prsi da je sam svoj čovek,da ne mora da mi polaže račune,da mu ne ulazim u sobu kad mu je tu devojčica(bez obzira što kucam),ali se ne buni da mu skuvam,operem,kupim odeću,obuću,spremim klopu kad mi traži i u 2h kad dodje. Ako mu nekad i dam primedbu tipa" Zar nije normalnije da ti meni nešto da spremiš jer ja sam dosad radila,iako je nedelja(radim mi nedeljom),a ti se sve vreme odmarao kod kuće." On se odmah naduri "Ne treba mi više nikad ništa od tebe!"
Pravim se da me ne dotiče takvo njegovo ponašanje,a baš mi bude teško. Naravno on na svoje NIKAD vrlo brzo zaboravi. I tako svaki put se zareknem da neću više opraštati takve postupke,ali bojim se,pošto je tvrdoglav ko i roditelji što su mu,da bi to moglo da dovede vremenom do trajnog zahladjenja u našim odnosima,a to jednostavno ne želim da dopustim. Ponekad sednemo pa popričamo na tu temu i vidim i njemu je žao,ali mi smo izgleda ko dva jarca na mostu,od kojih je jedan škorpijaz:lol:
Pri tom da dodam,smatram da nisam neka koja ga davi ako pitam da li je gladan,što se kupa pa odmah zatim izlazi na -11 C bez kape,što nosi patikice sa flis djonom po ovom mrazu,gde izlazi i sa kim(ovo za izlaske pitam ponekad i tada mi samo kaže-izlazim napolje.- Čak i na moje ponovljeno pitanje daje isti odgovor)
Šta mislite na ovu temu i imate li sličnih iskustava i kako ste se izborili sa njima?

Mozda je bas u tome srz vaseg problemcica, moguce je da reagujes na njegovom nivou komunikacije kojim on ocigledno bolje vlada. Ne moze dete da gaji i vaspitava dete.
 
Vala bas! A to da ga pitate sa kim izlazi - to zaboravite (ako vec do sad niste istrenirali da dodje u odredjeno vreme kad Vam kaze da ce doci tesko da cete i to postici ali pokusajte). To da mu ulazite u sobu kad mu je tu devojka - sakloni Boze, pa makar i kucali (dakle NEMOJTE!). Sem ukoliko ga zovete da izadje (bas ako gori kuca!) a on nece, e onda banite unutra tek da moze da donese zakljucak (ili ce se odazivati na poziv ili ce se blamirati Vasim ulazenjem u sobu). Donesite kucna pravila i postujte ih. Sin vam je odrastao a u stvari je jos uvek klinac - vise je odrastao nego sto vi mislite a vise je klinac nego sto on veruje. Prema tome - u problemu ste. Tretirajte ga kao odraslog jer jedino u tom slucaju mozete od njega traziti i odgovornost odraslog. Ukoliko ga budete tretirali kao dete - i on ce se ponasati kao dete. Odredjeni broj kucnih obaveza i to d ane zivi kao raspusteni aljkavac se podrazumeva. ne ocekujte da pravi kinesku patku, ali da iprzi jaje i napravi sendvice (cak i tople!) trebalo bi d abude normalno. Ne ocekujte da poegla ali trebalo bi d abude SPOSOBAN da sebi ispegla kosulju i pantalone. Ne ocekujte da pere vec ali ga naucite da ukljuci masinu (i po mogucstvu ne ubaci crvene ili crne carape u beli ves!).
 
On od malena ima neku žicu,valjda moju,da te istera iz kože,jer ništa drugo ne može,a da posluša neće. Daleko od toga da je bio loše dete,bio je divan,ali ja valjda nisam imala živaca da se svaki put za svaku sitnicu igram pozorišta kako bih ga navela da uradi to što treba. A on će pre crći nego što će poslušati naredbu. Tako je i dobio bruh. Mene je onda prosto hvatao strah za njegovo zdravlje i psihu,pa bih popuštala. Nadala sam se da će savest učiniti svoje te da će umeti da ceni mnoge moje postupke,ali na žalost on je uvek pamtio samo loše. Veliki problem leži i toga sam svesna,u tome što smo u vezi tretmana prema deci moj muž i ja uvek udarali,jedno u klin drugo u ploču. On bi ih ostavio da se snalaze sami čim prohodaju,ne preterujem(mnogo),a ja sam za to da ih učiš i usmeravaš dok vidiš da se snalaze dobro i sami. E sad da sam ja njima,naročito sinu,bila autoritet svega ovoga ne bi bilo,jer bi me slušao,ali pošto je video kako mu se otac često ophodi sa majkom,još kao vrlo mali je izjavio-Ako može on,što ne mogu ja!?-
Ne krivim ga,uči od nas,to je prirodno. Samo je tužno šta je imao da nauči.
A onaj ko mu je bio autoritet nije hteo da se bavi njim. Šta da vam kažem kad mi je sin pre pola godine imao saobraćajku i zove nas otac druga sa kojim je bio da nam kaže da su u urgentnom,a moj se muž na to samo okrete na drugu stranu i nastavi da spava. Na moje pitanje zar nećemo tamo začuđeno je pitao - Zašto? Pa jel rekao čovek da nije ništa opasno!- Nekim čudom prosekao je samo obraz i imao dosta nagnječenja,a proleteo je kroz šoferšajbnu i pao par metara dalje od kola.
Jel i sad nekom još nešto nije jasno???z:(
 
Ne krivim ga,uči od nas,to je prirodno. Samo je tužno šta je imao da nauči.
(

Da, samo sto deca vide svasta a uce ustvari kako da reaguju na to svasta.
"Ako moze i on" je reakcija na tvoje pristajanje i odobravanje muzevljevog ponasanja.

Ali kao sto kazes u uvodnom postu "Ljubi ga majka, sav je na mene a ono sto ne valjda - to mu je od oca", to ti je sto ti je - sami ste ga takvim napravili.
 
Nije mi jasno sta se ovde desilo, kad sam pisala prethodni post, pola postova koje sad vidim, nije bilo ovde, zato povlacim sve sto sam rekla, jer tad nisam znala ono: "ja u klin, a moj muz u plocu"...
Ako je tako, probaj samo da sacuvas zivce, jer za sve drugo je kasno.
 
Poslednja izmena:
E sad da sam ja njima,naročito sinu,bila autoritet svega ovoga ne bi bilo,jer bi me slušao,ali pošto je video kako mu se otac često ophodi sa majkom,još kao vrlo mali je izjavio-Ako može on,što ne mogu ja!?-
Ne krivim ga,uči od nas,to je prirodno. Samo je tužno šta je imao da nauči.

Уф. Па ако си била свесна свега тога, није ми јасно зашто си толерисала...z:(
 

Ma ne kažu bezveze poznati dečiji Psiholozi :
Da ako je jedan od roditelja u porodici Autoritet, onaj roditelj koji to nije (koji ne želi to da bude iz nekih razloga) treba da podržava Autoritet onog koji to jeste...
Čim dođe do miniranja Autoriteta tog jednog ´´stabilnog´´ roditelja sve pada u vodu...
A dete takvu situaciju samo ´´koristi´´ u svoje svrhe...

 

Ma ne kažu bezveze poznati dečiji Psiholozi :
Da ako je jedan od roditelja u porodici Autoritet, onaj roditelj koji to nije (koji ne želi to da bude iz nekih razloga) treba da podržava Autoritet onog koji to jeste...
Čim dođe do miniranja Autoriteta tog jednog ´´stabilnog´´ roditelja sve pada u vodu...
A dete takvu situaciju samo ´´koristi´´ u svoje svrhe...

Da, o ovoj vrsti manipulacije sam govorila...
 

Back
Top