Vase dete - fasista

Banovani

Aktivan član
Poruka
1.559
Da li bi ste se zapitali malo da vam dete dodje sa par rana na glavi, i kaze da se pobio sa deckom iz skole, i mrtav ladan isprica da je on tog decka vredjao zato sto je Jevrejin na sta ga je ovaj ubio od batina.

Da li bi ste se bar malcice zapitali?
 
Pa dete takve ideje sigurno ne moze samo da smisli. Znaci mora da ih cuje od nekog ko mu je bitan u zivotu (jer deca obicno takve stvari "kupe" od osoba koje im predstavljaju autoritet), oca, majke, ujaka, tetke, strica....starijeg brata ili sestre recimo, i onda to "projektuje" dalje. Dakle roditeljima koji se ne ponasaju kao fasisti nikada ne moze da se desi da im dete preko noci postane mali fasista. Ako i postane onda bi trebalo malo da se zapitaju zasto su ga toliko zapostavili da im je dete neko drugi u medjuvremeno pogresno vaspitao.
 
dete takve stvari pokupi od nekoga - mame,tate,rodbine itd.
a dobar roditelj verujem da takve stvari primeti na vreme.
svaki oblik mrznje iz usta sopstvenog deteta bi mi bila krajnje neprihvatljiva.lepo bih sela pa pricala sa njim,i tupila bih mu dok mu ne utuvim u glavu da ne sme vise tako da se ponasa.
mada lepo kaze,takve stvari se ne desavaju slucajno,nije dete moglo samo da izmisli.
 
Osoba koje druge cini nesrecnim sama je u stvari nesrecna.Verovatno je to siroto dete, taj Jevrej, u stvari bio vređan, i onda je jedan od mehanizama odbrane bio da prvi napadne, jer ce tako emocionalnije manje boleti, nego da ga neko drugi napadne prvog.
 
kaznila bih ga.
natjerala da gleda filmove o holokaustu.
i onda bi promijenio mišljenje

zezam se,iako to nije za šalu.
to se obično pokupi od roditelja,rodbine,okoline...
Banshee dobro kaže,važno je da se to primjeti na vrijeme i da se reaguje.
 
Jako je strasno kada neko ne vodi racuna sta prica pred decom.Neki nisu svesni da dece ponasanje moze nekome zivot da unisti,ja sam to osetila na svojoj kozi,a posledice jos uvek.:mad:Ja sam se po drugi put udala u srbiju i dovela sina iz prvog braka,posle 3 go dobila jos jednog sina.Nije bilo problema stariji sin krenio u skolu bio dobar dak i dobro dete.Kad je bio drugi razred pocnu nemiri u jugoslaviji tj u hrvaskoj.Ja odem kuci kod uciteljice i zamolim je da malo povede racuna ako dodje do nacionalnog koskanja kod dece.90 go niko nije birao ni vreme ni mesto sta i pred kim prica,mediji prenosili i lazi i istine a deca sve to razradivala na svoj nacin.Jednog dana dodje moj sin iz skole i kaze da su dva decaka rekla da ce ga zaklati zato sto on nije srbin.Da ne duljim saznali su sta je on,tako sto je uciteljica pitala sta je ko po naciji,a kad je moj sin ustao da kaze ona je rekla sedi znamo ti si hrvat.Nastali su tako veliki problemi med decom da sam morala dete ispisati iz skole i dati njegovom ocu,bojala sam se za njegovu bezbednost.Ubzo posle toga izbije rat u bosni i zatvore se granice a on i otac izbegnu u njemacku.4go nisam mogla videti svoje dete,a posle nije hteo da zivi u srbiji.Krenuo je losim putem a ja nisam mogla da uticem na njega.Mozete da zamislite kakav je moj zivot bio,koje dete da izaberem on nece meni a ja namogu njemu.Sada je sve to proslo njemu je 25 go ozenio se prosle go, zivi vani sa zenom rade obadvoje i zive samostalno.Taj decak je prosao sa modricama,a koje posledice moze imati ono dete,deca su nepredvidliva a ponekad i surova.
 
Bogami jak sistem kaznjavanja u shkoli nishta ne moze da zamisli.Surovo kaznjavanje i autoritet cuda cine, pogoto da se isteraju bubice iz glave.Shteta shto nash sistem nije takav,Nedostaju mi vremena kada je bilo shibanja i klecenja po kukuruzu.....
 
Pa dete takve ideje sigurno ne moze samo da smisli. Znaci mora da ih cuje od nekog ko mu je bitan u zivotu (jer deca obicno takve stvari "kupe" od osoba koje im predstavljaju autoritet), oca, majke, ujaka, tetke, strica....starijeg brata ili sestre recimo, i onda to "projektuje" dalje. Dakle roditeljima koji se ne ponasaju kao fasisti nikada ne moze da se desi da im dete preko noci postane mali fasista.

Ово уопште није тачно, тј. не мора да буде тачно. Својевремено сам добро знао неколико људи из локалне скинс-екипе, и њихове породице везе нису имале нити са тим ставовима, нити са њиховим формирањем. Исто тако се и са "супротне стране" могу пронаћи деца шовинста и ксенофоба у либералним и анационалним политичким круговима.

Неке узрочно-последичне везе са породицом постоје, али није све сасвим једнставно. Ипак деца нису роботи или алгоритми са IF-THEN начином функционисања, већ је реч о засебним индивидуама.
 
dete takve stvari pokupi od nekoga - mame,tate,rodbine itd.
a dobar roditelj verujem da takve stvari primeti na vreme.
svaki oblik mrznje iz usta sopstvenog deteta bi mi bila krajnje neprihvatljiva.lepo bih sela pa pricala sa njim,i tupila bih mu dok mu ne utuvim u glavu da ne sme vise tako da se ponasa.

И кад видиш да не можеш, и да на сваку твоју примедбу има 100 одговора, из којих се види да је о тим стварима много размишљао и донео став? На пример, ти везе немаш о Јеврејима или неким појединостима везаним за светски распоред капитала и политичке околности јер о таквим стварима никад ниси ни размишљала, а дете ти (не теби, него хипотетички) зна Протоколе сионских мудраца, Мајн Кампф и Одабрана дела Димитрија Љотића напамет, и још милион других ствари о којима је чатовао са својим друговима са "Стормфронта".

Ако се и сама тим темама ниси озбиљно бавила, па да можеш на аргументован начин да га оповргаваш, не би имала никакве шансе. Или, још горе, да једноставно не жели да те слуша. Наравно, свима њима после неколико година дође "из дупета у главу", али не може бити твоја кривица ако је он својом слободном вољом одабрао шта ће да воли, шта да мрзи и за шта да се занима.
 
Uh, kakav stav...Postoje i te stvari, ali nisam sigurna da je to ovde slucaj.Mislim da su se klinci pobili da odmere snage, kao sto to obicno bude medju decacima. Da izazovu nekog da bi dokazali ko je jaci. To su takozvana "muska nadmetanja" i onda kad je ovaj pruzio otpor, doslo je do stvarno ozbiljnog obracuna, sa rascopanom glavom. I sad mali Srbin mora da nastavi da ga maltretira, jer nije ispao dovoljno baja, i verovatno ce da ga drnda po nacionalnoj osnovi jer se ovaj na to pali.
Zavisi kolika su deca, sto mladja, to je veca sansa da nije ozbiljno fasista.
 

Back
Top