"Zlocini u Domovinskom ratu - Paviljoni Z. Velesajam `91-95 -te"

bakonja

Buduća legenda
Poruka
43.538


"VIŠE OD (DOMOVINSKOG) RATA
Drago Hedl

Za zločine nad srpskim civilima u Vukovaru početkom leta 1991. , zatim za zločine počinjene u paviljonima Zagrebačkog velesajma u jesen iste godine, kao i za zločine u Pakračkoj Poljani, veže se ime Tomislava Merčepa

U samo dva tjedna Tomislava Merčepa, osobu uz koju se u Hrvatskoj već godinama vuku repovi moguće odgovornosti za ratne zločine, sustigla su dva, za njega iznimno neugodna događaja. Prvo je, potkraj svibnja, Državno odvjetništvo Republike Hrvatske potvrdilo kako je zaprimilo oko 14.000 stranica spisa haške istrage koju je godinama protiv Merčepa vodio Međunarodni sud za ratne zločine, a onda je, početkom lipnja u Den Haagu nizozemska policija uhitila Muniba Suljića, jednog od Merčepovih suboraca u Pakračkoj Poljani. Suljić je odmetnik od zakona i nalazio se u bijegu otkako mu je Županijski sud u Zagrebu u rujnu 2005. izrekao kaznu zatvora od 10 godina, a potom je, u svibnju ove godine, Vrhovni sud povećao na 12 godina, zbog ubojstva jedne osobe u Pakračkoj Poljani 1991. Na razglednici koju je početkom lipnja, prije nego što je uhapšen, Suljić iz Haaga poslao svojim prijateljima u Zagreb, najavio je kako će svojim svjedočenjem mnoge povući za sobom. Prije svega Merčepa, koji je u Pakračkoj Poljani bio njegov neposredni zapovjednik.

Haški fajl

Ogromna količina dokaza koja je prispjela iz Haaga i koja je sada prepuštena hrvatskom pravosuđu, u skladu je s izlaznom strategijom ICTY-ija koji zbog vremenskog škripca više ne provodi istrage niti podiže nove optužnice. Haag bi naime do 2008. trebalo da završi sva prvostupanjska suđenja, a žalbene postupke do 2010. Zbog te vremenske stiske manje važni slučajevi prepušteni su lokalnim pravosuđima pa je tako i ogromni spis s dokazima koje su prikupili haški istražitelji dospio na stol glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske Mladena Bajića. Hrvatski mediji procjenjuju da bi optužnica protiv Merčepa mogla biti podignuta već najesen. U Državnom odvjetništvu o tome ne žele govoriti, ali potvrđuju da su ozbiljno započeli s proučavanjem dokumenata pristiglih iz Haaga.

Haški fajl na 14.000 stranica tereti Merčepa za zločine koji su se događali nad srpskim civilima u Vukovaru početkom ljeta 1991. prije eskalacije rata u tom gradu, zatim za zločine počinjene u paviljonima Zagrebačkog velesajma u jesen iste godine, kao i za zločine u Pakračkoj Poljani. Uz sva tri slučaja veže se ime Tomislava Merčepa.

Županijsko državno odvjetništvo u Vukovaru još je u studenome 2002. otvorilo spis s oznakom KR-DO 624/02, temeljem prijave Hrvatskog helsinškog odbora za ljudska prava koje je prikupilo dokumentaciju o stradavanjima devetnaest vukovarskih Srba, civila, likvidiranih u vremenu dok je Merčep bio sekretar za narodnu obranu i, po tvrdnjama mnogih, "gospodar života i smrti" u tom gradu. Hrvatskim vlastima slučajevi nestanka srpskih civila u Vukovaru nisu bili nepoznati ni prije toga.

Još 2000. godine, nakon što je HDZ izgubio izbore, na stol novog ministra unutrašnjih poslova Šime Lučina stigla je anonimna predstavka “Zabrinutih građana Vukovara” u kojoj su opisane likvidacije srpskih civila koji su potom bačeni u Dunav. Događaji se odnose na vrijeme u kojem je osoba broj jedan u Vukovaru bio Tomislav Merčep. Ne može se reći da ništa nije učinjeno: 12. lipnja 2000. godine Županijsko državno odvjetništvo zatražilo je od Policijske uprave u Vukovaru dokumentaciju koja se odnosi na ubojstva počinjena u tom gradu u ljeto 1991. Obavljeni su i obavijesni razgovori sa Stipom Pole i Zvonimirom Radošem, načelnikom, odnosno zamjenikom načelnika vukovarske policije iz 1991. Oni su ustvrdili da je cjelokupna policijska dokumentacija u kojoj su bili zabilježeni slučajevi likvidacija i nestanka srpskih civila ostala u Vukovaru nakon pada grada. No, nakon višegodišnje okupacije okončane mirnom reintegracijom Podunavlja 15. siječnja 1998., nije pronađena. S istragom se stalo.

Mera

Sačuvani dokumenti iz ratnog vremena, svjedoče međutim da se za ono što se u Vukovaru zbivalo početkom ljeta 1991. u Zagrebu znalo najkasnije 18. kolovoza 1991. kada je iz tog grada, povjerenik hrvatske Vlade za grad Vukovar, Marin Vidić Bili, koji je nakon što se u Vukovaru raspala vlast obnašao svojevrsnu ulogu ratnog gradonačelnika, uputio dramatično pismo Franji Tuđmanu i tadašnjem premijeru Franji Gregoriću, te ministrima obrane i unutrašnjih poslova, kao i čelnicima najjačih opozicijskih stranaka. Marin Vidić Bili upozoravao je hrvatski državni vrh kako se Merčep u Vukovaru okružio “ljudima sumnjivih moralnih i stručnih kvaliteta, bivšim kriminalcima” koji su “preuzeli apsolutni nadzor nad svime u Općini Vukovar”.

Već tada, dakle, upozoravalo se na nepodnošljivo stanje u tom gradu, a kao glavnog vinovnika za takve prilike označavalo se Merčepa čije su skupine presretale i privodile žrtve na ulici, radnim mjestima, bolničkim dežurstvima, u njihovim domovima. Većina ih je bila ispitivana u podrumu zgrade Teritorijalne obrane, preko puta poznatog dvorca grofa Eltza, no neki su odvođeni i u Klub dizača utega, nadomak ušću Vuke u Dunav. Mnogi od njih ondje su ubijeni i bačeni u Dunav, a postoje svjedočenja da su egzekucije obavljane na još dvije lokacije – nekoliko kilometara nizvodno, kod stare klaonice i nekoć omiljelog vukovarskog izletišta na Vučedolu.

U danima neposredno nakon pada Vukovara, u studenome 1991., za razliku od danas, Merčep nije nijekao da su, dok je on u Vukovaru bio gospodar života i smrti, leševi plivali Dunavom: "Ne kažem da u Vukovaru nije zaplivao ni jedan leš. Na tako velikom području, u takvoj situaciji, svatko je mogao učiniti što je htio. Međutim, mi smo to u Vukovaru dobro kontrolirali, tako da toga nije bilo u nekoj znatnijoj mjeri", rekao je u studenome 1991. u jednom novinskom intervjuu.

Merčep je u kolovozu, zbog nepodnošljivog stanja u Vukovaru i sve učestalijih ubojstava srpskih civila, uhapšen i odveden u Zagreb. No, tada se događa zanimljiv obrat: umjesto da odgovara za ono na što su upozoravale civilne vlasti u Vukovaru, Merčep biva promoviran i postaje savjetnik tadašnjeg ministra unutarnjih poslova, Ivana Vekića. U državnom vrhu tada je prevladao stav tadašnjeg ministra obrane Gojka Šuška, koji je za razliku od drugog Tuđmanovog bliskog suradnika Josipa Manolića, smatrao kako Merčepa ne treba kažnjavati zbog njegove vukovarske epizode.

Od vremena kad je otišao iz Vukovara, uz Merčepa se počinju vezivati i drugi zločini. Naime, jedinica kojom je nakon toga počeo zapovijedati operirala je po Zagrebu, hapseći neke od tamošnjih Srba. Dovodili su ih u paviljon 22 Zagrebačkog velesajma na ispitivanje, no mnogi od njih potom su odvođeni u Pakračku Poljanu gdje su nakon mučenja likvidirani. U jesen 1997. jedan od pripadnika Merčepove jedinice, Miro Bajramović, ispričao je tjedniku “Feral Tribune” jezivu ispovijest o zločinima. Priznavši vlastito sudjelovanje u zločinima u Pakračkoj Poljani, Bajramović je spominjao i druge koji su sudjelovali u tome – Sinišu Rimca, Igora Mikolu, ali i Muniba Suljića, osobu koju je početkom lipnja u Haagu uhapsila nizozemska policija. Tvrdio je da je za sve što se u Pakračkoj Poljani događalo, Merčep dobro znao."
 
"...Uz Merčepove ime vezan je i slučaj zagrebačke obitelji Zec, čija su tri člana na okrutan način likvidirana u Zagrebu u prosincu 1991. Sat prije ponoći, 7. prosinca 1991. pred raskošnom obiteljskom kućom poznatog i bogatog zagrebačkog mesara Mihajla Zeca u Poljaničkoj ulici, u dijelu grada koji se zove Trešnjevka, zaustavio se plavi policijski kombi iz kojeg su izašli Munib Suljić, Siniša Rimac, Igor Mikola, Nebojša Hodak i Snježana Živanović. Svi oni bili su pripadnici rezervnog sastava policije, pod izravnim zapovjedništvom Tomislava Merčepa, u to vrijeme pomoćnika ministra unutrašnjih poslova Ivana Vekića.

Skupina rezervnih policajaca upala je u obiteljsku kuću Zečevih, probudila Mihajla Zeca i zatražila da pođe s njima na informativni razgovor. Shvativši o čemu se radi, Mihajlo Zec je pokušao pobjeći, no oni su ga ubili pred očima njegove supruge Marije i kćeri Aleksandre. Gordana i Dušan Zec, dvoje preostale Mihajlove djece, promatrali su iz susjedne sobe što se dogodilo, ali ih ubojice nisu vidjele. Pripadnici Merčepove skupine potom su Mariju i Aleksandru – očevice ubojstva - strpali u kombi i prvo odvezli do obližnjeg zagrebačkog hotela Panorama, u kojem se nalazilo sjedište Merčepove policijske jedinice, a potom do planinarskog doma pod Sljemenom, brdom iznad Zagreba. Ondje su ih likvidirali, kako bi uklonili svjedoke. Njihova tijela bacili su u jamu, te ih zatrpali zemljom i smećem.
Inžinjer od poverenja

U predvečerje raspada Jugoslavije, u vrijeme prvih višestranačkih izbora u Hrvatskoj 1990., Merčep je bio predsjednik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ)u Vukovaru. Upravo kroz tu stranku, do tada anonimni građevinski inženjer, zakoračio je u političke vode i u njima je, u različitim ulogama, ostao do danas. Bio je sekretar za narodnu obranu u Vukovaru 1991.; potom je u kolovozu iste godine imenovan savjetnikom ministra unutarnjih poslova; Tuđman ga je, kao osobu od svog povjerenja, imenovao u Hrvatski sabor, koristeći svoje pravo da, bez izbora, u parlament izabere trojicu zastupnika. A onda je, nakon što se krajem devedesetih razišao s HDZ-om, Merčep osnovao Hrvatsku pučku stranku, te se na izborima za predsjednika Republike 2000. godine pojavio i kao predsjednički kandidat, no dobio je zanemariv broj glasova. Danas je Merčep tek predsjednik jedne od nekoliko udruga veterana Domovinskog rata i u političkom je smislu posve marginalna osoba.


Tamne stranice

Za smrt obitelji Zec nitko nije odgovarao. Iako je policija odmah uhapsila počinitelje, iako su priznali i zločin i u istrazi potanko opisali cijeli taj mučni događaj, nikada nisu izvedeni pred sud. Tadašnji državni tužitelj Vladimir Šeks, danas predsjednik Hrvatskog sabora, nije podigao optužnicu i to iz proceduralnih razloga. Naime, ispitivanju okrivljenih nije bio prisutan i njihov advokat, pa se tako prikupljeni dokazi nisu mogli uzeti kao valjani na sudu! Svi su pušteni iz pritvora i nastavili su normalno živjeti. Zanimljivo je da Merčep, ni u tom slučaju, kao ni prilikom kasnijeg suđenja njegovim vojnicima za zločine u Pakračkoj Poljani, nije bio ispitan.

U rujnu prošle godine za zločine u Pakračkoj Poljani Munib Suljić i njegovi suborci Igor Mikola, Siniša Rimac, Miro Bajramović i Branko Šarić – svi redom pripadnici Merčepove jedinice, osuđeni su na kaznu zatvora na ukupno 30 godina. Najveću je kaznu dobio Suljić - 10 godina zatvora, no nakon žalbe državnog odvjetnika, Vrhovni mu je sud u svibnju ove godine tu kaznu povećao na 12 godina. Od vremena kad mu je u rujnu prošle godine izrečena kazna, Suljić se nalazio u bijegu. U Haagu, gdje je uhapšen, nije se našao nimalo slučajno. Kao što je ranije nagovijestio nekim svojim prijateljima, tražio je kontakt s haškim istražiteljima, jer je navodno bio spreman reći sve što zna o Merčepovoj ulozi u zločinima u Pakračkoj Poljani. Pri tom, koliko se zna, nije spominjao samo Merčepa, već u to vrijeme i njemu nadređenoga, ministra unutarnjih poslova Ivana Vekića. Suljić naime tvrdi da posjeduje zapovijedi s potpisom ministra Vekića koje ga oslobađaju od odgovornosti za ono što je učinio.

Danas u mirovini, Vekić poručuje iz svoje obiteljske kuće u Osijeku: "Na mjestu ministra bio sam od 1. kolovoza 1991. do 15. travnja 1992. godine. U tom sam vremenu potpisao mnogo toga. No, naredbe da se čine bilo kakvi zločini sigurno nisam potpisivao. Ako su zločini bili činjeni to je tisuću posto bilo bez moga znanja. Treba vidjeti o kakvim se to zapovijedima radi. To što se Munib Suljić i još neki drugi danas izvlače na naredbe nadređenih, to je druga priča. Toga su se mogli sjetiti i prije pet, deset ili 15 godina, ali nisu. Potpuno je logično da danas, kad su iza brave ili im brava opasno prijeti, traže sve moguće načine da spasu sebe i odgovornost za ono što su činili prebace na drugoga".

Državni odvjetnik Mladen Bajić i prije nego što Suljić bude izručen Hrvatskoj, naložio je svojim pomoćnicima da ga još u Haagu saslušaju. Čini se da je Suljić sada spreman trgovati s hrvatskim pravosuđem, te da bi, dobije li obećanje o mogućem smanjenju kazne, bio voljan reći sve što zna o Merčepovoj ulozi u zločinima u Pakračkoj Poljani. Uz to, Suljić je i u teškom zdravstvenom stanju i bez potrebnog novca za liječenje.

No, osim Suljića, spreman je, čini se propjevati i Merčep. Za sada on je tek zaprijetio, ali i jasno naznačio prema kome bi se klupko moglo početi odmotavati. Kad god bi se spominjala mogućnost da bi i Merčep mogao odgovarati za zločine u Vukovaru ili Pakračkoj Poljani, on se uvijek pozivao na sebi nadređene. Tako je, gostujući u emisiji Hrvatske televizije, Nedjeljom u 2, jasno rekao da mu je, dok se nalazio u Vukovaru, nadređeni bio Vladimir Šeks, danas predsjednik parlamenta. Sličnu taktiku primjenjuje i Branimir Glavaš, koga se sumnjiči za ratne zločine u Osijeku . On se također trudi uvući Vladimira Šeksa u te događaje. Šeks je, naime, u vrijeme dok se Merčep nalazio u Vukovaru, bio šef Kriznog stožera za cijelu Slavoniju i Baranju. I Merčep i Glavaš sada tvrde kako im je on bio nadređen, te da snosi podjednaku odgovornost za ono što se sada pripisuje samo njima. Šeks međutim tvrdi da funkcija predsjednika Kriznog štaba nije imala nikakve vojne ingerencije i odmiče od sebe bilo kakvu odgovornost.

No, analitičari smatraju kako su Merčepove prijetnje Šeksu izraz njegova bijesa što mu ovaj uskraćuje zaštitu kakvu je sve donedavno uživao. Upravo je Šeks, prema mišljenjima pravnih stručnjaka poput Ante Nobila, uglednog zagrebačkog odvjetnika, zaslužan za to što su ubojice obitelji Zec ostale nekažnjene. Šeks je tako zaštitio i Merčepa, a mnogi vjeruju da se bez njegova miga Merčep ne bi izvukao ni u dosadašnjim suđenjima za zločine u Pakračkoj Poljani kada na sud nije bio pozvan čak ni u svojstvu svjedoka.

Međutim, četrnaest tisuća stranica haških dokumenata te potencijalni svjedok insajder, Munib Suljić, vrlo su ozbiljna prijetnja Tomislavu Merčepu i malo tko danas u Hrvatskoj vjeruje da Merčep neće dočekati optužnicu. To bi se moglo dogodit već ove jeseni, jer je teško očekivati da bi Mladen Bajić, glavni državni odvjetnik Republike Hrvatske, započeo s progonom Merčepa istodobno kada traje i progon Branimira Glavaša. Hrvatska javnost, unatoč očitim promjenama kad su u pitanju ratni zločini koje su počinili Hrvati, teško da bi mogla prihvatiti dva istodobna suđenja – Glavašu i Merčepu.

Komentator zagrebačkog Jutarnjeg lista Davor Butković tako smatra da su slučajevi Glavaš i Merčep "dobar i ne samo simboličan test" za pitanje je li Hrvatska napokon "spremna za svršetak rata, ili će se i dalje gubiti u smiješnim nacionalističko-ljevičarskim svađama iz Tuđmanovih vremena". On, kao i većina analitičara, drži da je hrvatsko društvo dovoljno zrelo i odlučno da završi prijepore koji se već 15 godina vode oko "tamnih stranica Domovinskog rata", odnosno zločina koje su u tom ratu počinili Hrvati.
Vukovarski nestanci: ..."

Nasatvlja se "zbog karaktera" ...
 
" ...Vukovarski nestanci":
Među nestancima vukovarskih Srba, za koje se odgovornima drži Tomislav Merčep, najzagonetniji su oni Mladena Mrkića i Save Damjanovića. Mrkić je bio direktor VUPIK-ove Kooperacije i, suprotno tvrdnjama Merčepa, nije bio politički angažiran. Nestao je 31. srpnja 1991., na povratku s posla, između 14, 30 i 15 sati. Nadomak zgrade kojoj je stanovao, u Gundulićevoj ulici u Vukovaru, presrela su ga četvorica pripadnika ZNG-a, kratko s njim razgovarali i potom ga ugurali u automobil bez registracijskih oznaka.

Njegova supruga Rada nestanak je prijavila samo nekoliko sati iza toga. Obratila se MUP-u, a ondje su joj rekli da oni nikoga ne privode, a poslije je otišla k Merčepu u Sekretarijat za narodnu obranu.

"Merčep je bio neprirodno ljubazan, oslovljavao me s 'Radice', nudio me sokom. Rekao je da o nestanku Mladena ne zna ništa, a nakon nekoliko dana, kad sam se ponovno došla raspitati, odgovorio je da ima informaciju kako je moj muž odveden u Trpinju.

Rada Mrkić bila je uporna u potrazi za svojim mužem. Uspjela je saznati čak i izravni telefonski broj Franje Tuđmana, pa mu se početkom kolovoza 1991. i obratila. Tuđman je bio zabezeknut kad ga je dobila, pitao je odakle joj broj, a kad mu je rekla zbog čega ga treba, on je razgovor preusmjerio ministru unutarnjih poslova Ivanu Vekiću. Vekić joj je tada, tvrdi Rada Mrkić, obećao kako će njen muž biti pušten još istoga dana. Do danas ništa ne zna no njegovoj sudbini.

U svibnju 1991. Slobodni je tjednik objavio popis "opasnih vukovarskih Srba", a na tom popisu ime Mladena Mrkića nalazilo se na petom mjestu. Taj je list i inače bio poznat po različitim popisima "četničkih grupa", a mnogima od osoba, koja je u tom kontekstu objavio «Slobodni tjednik» nakon toga gubio se trag.

Savo Damjanović, u to vrijeme 32-godišnji tehničar na odjelu neuropsihijatrije Vukovarske bolnice, odveden je u noći između 25. i 26. srpnja 1991. Odveli su ga, iz bolničkog odjela na kojem je radio, pripadnici Zbora narodne garde. Njegova supruga ne niječe da je Damjanović bio član SDS-a, ali kako kaže, politika ga nije zanimala. Ostao je u Vukovaru, radio svoj posao u bolnici i nije se uputio na barikade s druge strane grada.

Supruga je njegov nestanak prijavila istoga dana. U MUP-u su joj rekli isto što i drugima koji su tražili svoje nestale: oni nikoga ne hapse ni ne odvode. Iako je Damjanović uhićen u noćnoj smjeni i to u prisustvu svjedoka, nekoliko osoba s odjela i dežurnog liječnika, nitko nije htio govoriti o njegovu odvođenju.

Damjanovućeva supruga, u vrijeme kad je njen muž uhićen, odveden i od kada mu se gubi svaki trag, ostala je s dvoje malodobne djece, ćerkicom starom dvije i pol godine i sinom od osam godina. Ona je 1998. vukovarskom Državnom odvjetništvu dala opširan pisani iskaz o svemu što zna u vezi nestanka njenog supruga.Nitko je od tada nije pozvao, niti je zatražio bilo kakvu dodatnu informaciju.".

Sa :
http://www.pravdautranziciji.com/pages/article.php?id=1241
 
" ..." Paviljon 22"- film o zlocinima nad Srbima u Zagrebu izazvao veliku paznju

"TAMNA MRLJA U ISTORIJI ZAGREBA"

Zagreb - Na medjunarodnom festivalu filma o ljudskim pravima koji se juce zavrsio u Zagrebu, centralni dogadjaj bila je projekcija filma "Paviljon 22" posvecen sabirnom logoru na zagrebackom velesajmu, kroz koji je, uz saslusanja i mucenja, na putu prema logoru i gubilistu u Pakrackoj poljani 1991. godine prosao veci broj lica, uglavnom Srba. Iako je u razgovoru s publikom koja je ispunila dvoranu kluba "Mocvara" reziser i producent filma Nenad Puhovski izjavio da njegova namera nije bila da pravi film o zlocinima, niti o logoru kao takvom, vec zapis o tamnoj mrlji u istoriji Zagreba, film cine secanja o tom logoru iz ugla egzekutora, njihovih naredbodavaca, predstavnika tadasnje drzavne vlasti.
Osnov filma je razgovor s jednim od egzekutora, Miroslavom Bajramovicem, koji je govorio o hapsenju svih sumnjivih lica, "a sumnjiv je bio svaki Srbin koji je imao vecu kolicinu novca u kuci", pljacki tih lica, njihovom mucenju i odvodjenju u Pakracku poljanu. Sve to odvijalo se u ratnoj psihozi koju su stvarali vrhovi HDZ i mediji, a na sto su podsetili kadrovi iz filma. Sam Bajramovic, koji je u jednom intervjuu priznao da je ubio 74 Srbina, bio je osudjen na minimalnu zatvorsku kaznu zbog drugog krivicnog dela. U filmu su date i izjave poznatijih Srba, danas na celu srpskih organizacija, koji su potvrdili price o ratnoj psihozi i teroru u Zagrebu. Znacajno je i medjusobno optuzivanje visokih drzavnih funkcionera oko toga da li su ti dogadjaji cinjeni sa njihovim znanjem ili ne. (Tanjug)"

A Pakračkih Poljana je bilo dosta u Hrvatskoj kao što kaže i sam Bajramović :

A Pakrackih je Poljana u Hrvatskoj bilo jako puno
…".

Sa :
http://www.forum.hr/showthread.php?p=5393530
 
Mogu ...
Ali :

" ...Zanimljiv clanak objavljen juce u listu Slobodna Dalmacija.

RAZGOVOR - NENAD PUHOVSKI, AUTOR "PAVILJONA 22", INTRIGANTNOG
DOKUMENTARCA O ZATVARANJU NEPOĆUDNIH U ZAGREBU U JESEN 1991.
Hrvatska se nije spremna suočiti
s filmom o logoru na Velesajmu
Priča će sigurno šokirati ljude koji ne znaju ili nisu željeli znati što se događalo njihovim susjedima. No, u svakom ratu postoji prirodna tendencija ljudi da se zatvore u sebe. Mislim da nitko od nas nema čistu savjest. Živimo u zemlji u kojoj svi misle da su izgubili rat
Piše Tomislav KLAUŠKI

Paviljon 22 na Zagrebačkom velesajmu bio je sabirni logor kroz koji je od rujna 1991. do siječnja 1992. godine prošao određeni, još uvijek nepoznati broj hrvatskih građana, privedenih daleko od očiju javnosti, policije i sudstva. Mnoge od njih uhitila je pričuvna policija i takozvani merčepovaci pod sumnjom da su bili snajperisti, petokolonaši, neprijatelji ili jednostavno nepoćudni. Prema izjavama svjedoka, mnogi su sa zagrebačkih ulica i iz stanova odvođeni u potpunoj tajnosti, zatvarani u kontejneru unutar Paviljona 22, te potom u jednakoj tajnosti transportirani u Pakračku Poljanu.

Većini su gubi trag
O događajima o kojima se tijekom posljednjih deset godina tek rijetko pisalo i govorilo u hrvatskoj javnosti Nenad Puhovski, vlasnik producentske kuće "Factum", snimio je film "Paviljon 22", koji je ovih dana svoju premijeru doživio na Danima hrvatskoga filma. Puhovski je producirao i čuveni film "Oluja nad Krajinom", sada pokojnog autora Božidara Kneževića, koji je lani digao veliku medijsku i političku prašinu. Realno je očekivati da i "Paviljon 22" postigne sličan efekt.
Kako je uopće došlo od ideje o snimanju filma koji govori o neugodnim događajima iz hrvatske ratne prošlosti?
Moram na početku reći da ima mnogo dramatičnijih priča iz 1991. godine. Recimo, iz Osijeka, Gospića i niza drugih mjesta. Drugo, koliko znam, na samom Velesajmu nitko nije ubijen. Dakle, hotimice sam išao u priču koja nije najdramatičnija, ali pokazuje stanje duha koje je 1991. godine vladalo u Zagrebu i koje je na neki način paradigmatično za to vrijeme.
Najjednostavnije rečeno, to je priča o bezakonju koje je tada vladalo. Pokušao sam u prvom dijelu filma pokazati situaciju u kojoj se Zagreb tada nalazio, sve one uzbune, psihozu koja je stvorena, te s druge strane proces stvaranja oružanih snaga. Situacija o kojoj film govori nije nastala sama od sebe, ona je posljedica nekih slučajnih, ali i planiranih stvari. O tome u filmu svjedoči čitav niz ljudi.

Šok i drama
Mnogi kritičari naveli su nakon projekcije kako su informacije o Velesajmu već prije objavljivane u pojedinim novinama.
Kad sam čitao napise o festivalu, začudile su me ocjene da je film s jedne strane šokantan, a s druge da u njemu nema ništa novo. Moram odmah reći da osnovni cilj filma nije ni bio da kazuje nešto novo novinarima ili poznavateljima te građe, već da ispriča priču o događajima koji većini građana Zagreba, a ni ostalim potencijalnim gledateljima, nisu poznati. Jer, u proteklih deset godina o toj temi nije objavljen niti jedan jedini članak ili reportaža. Nisam želio zamijeniti policiju i tužiteljstvo, niti bilo koga optuživati, već ispričati izuzetno dramatičnu priču o našoj nedavnoj prošlosti.
Mislite li da će ona šokirati publiku?
Priča će sigurno šokirati jedan broj ljudi koji ne znaju ili nisu željeli znati da se takve stvari događaju njima, njihovim susjedima, ljudima iz druge ulice. No, u svakom ratu postoji normalna i prirodna tendencija ljudi da se zatvore u sebe, da ne vide što se događa. Kao u staroj priči iz njemačke povijesti: najprije su odveli komuniste, zatim Židove, kad su došli po nas, više nikog nije bilo da nam pomogne.
Ljudima koji su čuli da se u njihovu stubištu nešto događa, pa zatvorili još jedna vrata, ostaje da to riješe sa svojom savješću. Odmah da kažem — mislim da nitko od nas nema stopostotno čistu savjest. Zato ovakve priče treba pričati da bi se o njima razmišljalo i da se one ne bi ponovile. Premda tu nisam veliki optimist.
Svejedno, čini se da ovdje ima nekoliko zanimljivih stvari od kojih nastaje grč u želucu. Primjerice, izjava ondašnjeg potpredsjednika Vlade Zdravka Tomca da se za zločine znalo, ali da se nije moglo ništa učiniti jer se u isto vrijeme dogodila i Škabrnja.
Tomac nije govorio izravno o Velesajmu, nego općenito o zločinima — "našima" i "njihovima". Međutim, evidentno je da se za Velesajam znalo. Josip Manolić je znao, dvojica tadašnjih tužitelja, Anto Nobilo i Tihomir Rubeša, također su znali, znao je i Josip Boljkovac, bivši ministar policije. Velesajam je zatvoren početkom 1992. godine, koliko ja znam baš zbog toga što su se ti "ekscesi" događali.

Bespomoćnost
Prema tvrdnjama Živka Juzbašića, ondašnjeg ministra bez portfelja, čak 700 ljudi izgubilo je život u pozadini, daleko od bojišnice.
Nisam mogao taj podatak provjeriti, ali nemam razloga ne vjerovati onome što kaže gospodin Juzbašić. Njemu su tijekom tih mjeseci dolazili mnogi ljudi, a mnogima nije mogao pomoći, zbog čega je i danas pod stresom.
Bivši tužitelj Anto Nobilo ustvrdio je kako je priča o snajperistima u gradovima bila tek paravan za pljačku i tjeranje stanovništva.
Priča o snajperistima služila nam je u filmu da opišemo atmosferu koja je u Zagrebu stvarana 1991. Ta atmosfera stvorena je dobrim dijelom kao rezultat objektivnih okolnosti i osjećaja ljudi u situacijama u kojima se ide u podrume i kada vlada opća nesigurnost, ali je u nekim situacijama posve sigurno i hotimice podgrijavana. Prema Nobilovim podacima, nikada nijedan snajperist u Zagrebu nije uhićen i procesuiran. To ne znači da nije bilo pucnjave ili privođenja ljudi, ali nitko nije procesuiran kao snajperist.
Za razliku od napisa u nekim novinama o Velesajmu i "merčepovcima", čini se da glavna odlika vašeg filma leži u činjenici da neki akteri, poput Stjepana Spajića, otvoreno govore kako je kontejner u Paviljon 22 doveden jer je bila prevelika gužva u Spajićevu uredu ili da Spajić priznaje kako osuđuje silovanje i ubojstvo Marine Nuić, dok za ostale "nije bilo pogrešaka" te da bi ih i "on sam ubio".
Svjestan odgovornosti u radu na tako osjetljivoj temi, vrlo sam pažljivo montirao film i nisam želio pustiti nijednu krucijalnu informaciju bez potvrde barem dvojice ljudi. Deset godina nakon događaja ne mogu garantirati da netko govori istinu, ali zato mogu ispitati što više ljudi i od njihovih izjava složiti mozaik te ostaviti gledatelju da sam donese zaključke. Stjepan Spajić i Miro Bajramović u osnovi su rekli isto: da je bilo privođenja i zlostavljanja na Velesajmu.

Veliki trud
Mnogi građani nisu željeli u te informacije vjerovati pripisujući ih jednostranom pisanju novina. Sada su dobili potvrdu i s druge strane i realno je vjerovati da će to mnogima biti iznenađujuće.
U radu na filmu učinjen je velik trud da se omogući svima koji su mogli znati nešto o događajima na Velesajmu da to i kažu. Tako Zvonimir Trusić i Tomislav Merčep uglavnom negiraju da je bilo nezakonitih radnji ili pak da su one bile namjerne i sustavne. Velesajam je bez sumnje postojao, ali do koje mjere i u kojem obujmu se to događalo, vjerojatno nikad u cijelosti nećemo saznati.
Pripadnici pričuvne policije imali su tada pravo samostalnog privođenja osumnjičenih. Međutim, nisu ih smjeli dovoditi na mjesta poput Velesajma, već u policijske postaje gdje se radi legalna daljnja obrada. Čitav problem i jest u tome da su ljudi odvođeni na mjesto koje formalno-pravno nije postojalo u čitavom sustavu.
U filmu ste montirali izjavu Franje Tuđmana iz 1991. godine u kojoj stoji da valja očistiti ulice i institucije od neprijateljskih elemenata. Zvučalo je to kao poziv na progon.
Tuđman u stvari govori pred policajcima o onima koji upadaju u stanove predstavljajući se da su policajci. On, dakle, govori o zloupotrebama ljudi u uniformama. Evidentno je da se 1991. godine niz ljudi prijavio u policiju, često ih je bilo nemoguće provjeravati, a ponekad se to i nije željelo. Znate što, i Tomac kaže da je rat u Hrvatskoj počeo stvaranjem paravojski, drugo se nije ni moglo. Činjenica je, međutim, da je ta vrsta organiziranja otvorila mogućnosti zloporaba, bezakonja i slično pa je stvoren i prostor za događaje poput Velesajma. " .

Nastavlja se na ...
 
" ... Je li to bila službena politika?
O tome bi se moglo govoriti na dva načina. Djelovati se može pozitivnim akcijama, ali i nedostatkom akcija. Čak i kad neke stvari ne napravite, zapravo nešto radite. Iako Manolić smatra da se brzo reagiralo, budući da su u listopadu i studenom čuli za događaje na Velesajmu, a centar je zatvoren u siječnju iduće godine, meni se čini da je prošlo previše vremena, što je neke ljude na kraju došlo glave. Dok se ne pronađe pismena zapovijed, a mislim da se nikad neće pronaći, u kojoj se izravno nešto takvo naređuje, nemate materijalne dokaze da nekoga osuđujete. Postoji, naravno, kontekst, okretanje glave na drugu stranu, očito je toga bilo više nego što bi bilo razumljivo u bilo kojem ratu.

Nelagoda i zebnja
Mislite li da je hrvatska javnost spremna na ovakav film, pa i na "Oluju nad Krajinom"? Mislite li da smo se deset godina nakon rata spremni suočiti s njegovom mračnom stranom?
Mislim da tu nema jednostavnog odgovora. Javnost je problematičan termin. Postoji tiha većina koja prati ovakve stvari s nelagodom i zebnjom. Koja je dovoljno poštena i otvorena da odgleda ovakav film, da u obitelji porazgovara o tome, malo se zabrine — i ništa ne poduzme. Znate, nakon emisije "Latinica" s filmom "Oluja nad Krajinom", koja je lani bila jedna od najgledanijih emisija na HTV-u, sedamdeset posto ljudi glasalo je za osuđivanje takvih zločina. Sve što se nakon toga događalo bilo je u rukama politike. I to je najveći problem u ovoj zemlji — što tiha većina nije došla do svoga glasa.
Naime, kad se diskusija prenijela u Sabor, zastupnici nisu govorili u skladu s tih sedamdeset posto. Govorili su u skladu s vlastitim političkim pozicijama, interesima, s onim što su oni smatrali da bi u javnosti bilo percipirano kao zaštita ili izdaja hrvatskih interesa. Mene je začudio taj odnos između sedamdeset posto gledatelja emisije i političke elite koja je uglavnom, na različite načine, bila protiv filma.
Dakle, Hrvatska još nije spremna za to?
Ako govorimo o artikuliranoj, glasnoj javnosti, pa čak i medijima, mislim da se Hrvatska nije spremna suočiti s tim filmovima, jer ne postoji politička volja da se s takvim stvarima sukobimo. To je jedan od velikih problema sadašnje vlasti koja nije na vrijeme omogućila ono što je najveći problem u Hrvatskoj: doživljaj katarze i stvarni završetak rata. Naime, živimo u zemlji gdje svi misle da su izgubili rat. To stvara frustraciju koja onemogućava stvaranje pozitivne atmosfere u društvu.
Očekujete li jednake reakcije i nakon eventualnog prikazivanja "Paviljona 22"?
Ono što se događalo s "Olujom nad Krajinom", a što bih želio izbjeći s ovim filmom, jest da su se i prije prikazivanja filma stvorili tabori, pozicije i opozicije, jake strasti koje nisu temeljene na filmu, nego na tome tko može iskoristiti film za grupne ili pojedinačne interese. Znam da to nitko u cijelosti ne može kontrolirati, ali ću u odnosu na razvoj situacije odlučiti i o samom prikazivanju filma.


Političari i svjedoci

Nitko od izravnih sugovornika događaja koje smo zamolili za suradnju nije nas odbio. Odbila nas je tek nekolicina političara te neki svjedoci koji su prošli torturu i nisu htjeli svjedočiti iz straha. Meni se čini da bez obzira na to postoji dovoljan spektar ljudi. Namjera mi je bila da svim ljudima koji su izravno ili neizravno bili upleteni u događaje na Velesajmu omogućim da kažu što misle. Samo na taj način ima smisla raditi i ostaviti gledateljima da sami prosude što se događalo.

Netrpeljivost s HTV-a

Hoćete li ponuditi film Hrvatskoj televiziji?
"Factum" s HTV-om ima dugu i tešku povijest. Dugo smo bili neželjeni tamo, tradicionalno postoji netrpeljivost prema našim filmovima. Tek nedavno počeli su prikazivati naše filmove, ali o nekoj drugoj suradnji i dalje i ne pomišljaju. Ako Hrvatska televizija već otkupi film, važno je kako će biti prikazan. U atmosferi otvaranja dijaloga u društvu, a ne za grupne ili pojedinačne interese.

Evo i link http://www.slobodnadalmacija.hr/20020422/t...temedana01.asp# ..."

Ili sa "najjjdemonkratskijeg " :
http://forum.b92.net/lofiversion/index.php?t3088.html
 

Back
Top