Život u Kanadi - pitanja i odgovori

Pozdrav,
Mi smo se smestili nedaleko od Mississage, tacnije u juzni etobicoke - (Park Lawn road - pogledajte na mapi)
Jako je lep kraj i veoma smo zadovoljni sa svim.
Dobra je veza sa gradom a do reke i jezera idemo peske.
Osim toga, do prodavnice, pekare, apoteke ili doktora mozete isto peske dok ne obezbedite dozvole i kola.
Takodje, ako vam znaci, ima dosta "nasih" ljudi.

U Mississagi imamo priljatelje u Port Credit-u.
Jako lep kraj i super je povezan sa gradom.
Go train vozi do Union stanice 30 min tako da mi nije jasno kako je @Vladster putovao 2 sata.
Mesecna cena za TTC (gradski u torontu) koja ukljucuje i Go train do port credita je 220$ CAD

Vazno napomenuti - mi smo ovde 7 meseci i od kako smo stiglii cene stanova su skocile za oko 250-300 dolara mesecno i ne znam sta da ocekujemo ubuduce.
Ne znam koliko je realno ali cini mi se da za jednosoban stan sada treba izdvojiti najmanje 1500cad$.

Stanove osim na Kijiji-u mozete da pogledate i na Viewit.ca, metcap.com, greenwin.ca...

Brampton (ovde znan i kao "Browntown") vam ne bih savetovao a takodje ni severni Etobicoke. ( mislim na Severno od Eglinton Ave West - mada tamo ima povoljnijih stanova)
Missisaga ima raznih krajeva - dobrih i ne tako dobrih :) kao i svuda :) Kad pogledate oglase cena vam sve kaze...
Zavisi sta zelite :)

Ako vam je posao blizu aerodruma svako cete putovati kolima cim ih obezbedite.

Mi putujemo oko 30km u jednom pravcu i to svako na razlicitu stranu i mogu vam reci da to nije toliki problem.
Generalno ovde ljudi dosta putuju tako se moja voznja od 30ak min jedva i racuna kao dugacko putovanje do posla.
Supruga putuje prevozom (Subway) 40min do Mid Town-a u torontu i ok joj je s' obzirom da je 6km u Bg-u putovala i ceo satic nekada :)

Ako vas ceka posao to je ogromna prednost i briga manje pogotovo ako poslodavac moze da vam izda potvrdu o zaposlenju jer skoro da je neophodna za stan(nama je trebala)

Ne znam sta bih jos dodao ali verujem da imate milion pitanja pa slobodno pitajte sta god vas zanima.

Nevezano za vase pitanje, ali znacice mozda vama ili nekome ko cita, ovde je generalno ok, lepo se zivi, mirno i bez stresa i utisak je da posla ima svuda:)
Uglavnom se svi snadju pre ili kasnije tako da bez brige.

Srecno!!!
 
Go train vozi do Union stanice 30 min tako da mi nije jasno kako je @Vladster putovao 2 sata.

Ehm, ne.

Go Voz ne ide svuda. Da ide Go autobusi ne bi postojali. Kao sto rekoh, cekao sam da autobus izadje samo iz union stanice sat vremena zbog guzve.

I ja sam bio iznenadjen time posto ovde u Aziji su neverovatne saobracajne guzve pa to nisam ocekivao u Torontu. Pitao sam na Kanadskom forumu da li je to nesto novo i ljudi potvrdili da je u par zadnjih godina puno, puno gore. Kao sto znas (a mozda i ne) u kanadi treba 10 godina da se sagradi jedna metro stanica jeli treba prvo da se naprave kojekakva "proucavanja" i "istrazivanja". Idiotski za grad koji je verovatno sada na vrhu 20 najznacajnijih gradova na planeti.

U svakom slucaju i sam si rekao da su cene stanova za iznajmljivanje skocile zadnjih meseci (cene kuca su se zaustavile ili padaju). To je zato sto ljudi pocinju da shvataju da tokom njihovog zivota nece videti nikakvo poboljsanje zbog birokratije tako da svako sada zeli da zivi pored metroa (iliti subway) i dobro povezanih linija.
 
Pozdrav,
Mi smo se smestili nedaleko od Mississage, tacnije u juzni etobicoke - (Park Lawn road - pogledajte na mapi)
Jako je lep kraj i veoma smo zadovoljni sa svim.
Dobra je veza sa gradom a do reke i jezera idemo peske.
Osim toga, do prodavnice, pekare, apoteke ili doktora mozete isto peske dok ne obezbedite dozvole i kola.
Takodje, ako vam znaci, ima dosta "nasih" ljudi.

U Mississagi imamo priljatelje u Port Credit-u.
Jako lep kraj i super je povezan sa gradom.
Go train vozi do Union stanice 30 min tako da mi nije jasno kako je @Vladster putovao 2 sata.
Mesecna cena za TTC (gradski u torontu) koja ukljucuje i Go train do port credita je 220$ CAD

Vazno napomenuti - mi smo ovde 7 meseci i od kako smo stiglii cene stanova su skocile za oko 250-300 dolara mesecno i ne znam sta da ocekujemo ubuduce.
Ne znam koliko je realno ali cini mi se da za jednosoban stan sada treba izdvojiti najmanje 1500cad$.

Stanove osim na Kijiji-u mozete da pogledate i na Viewit.ca, metcap.com, greenwin.ca...

Brampton (ovde znan i kao "Browntown") vam ne bih savetovao a takodje ni severni Etobicoke. ( mislim na Severno od Eglinton Ave West - mada tamo ima povoljnijih stanova)
Missisaga ima raznih krajeva - dobrih i ne tako dobrih :) kao i svuda :) Kad pogledate oglase cena vam sve kaze...
Zavisi sta zelite :)

Ako vam je posao blizu aerodruma svako cete putovati kolima cim ih obezbedite.

Mi putujemo oko 30km u jednom pravcu i to svako na razlicitu stranu i mogu vam reci da to nije toliki problem.
Generalno ovde ljudi dosta putuju tako se moja voznja od 30ak min jedva i racuna kao dugacko putovanje do posla.
Supruga putuje prevozom (Subway) 40min do Mid Town-a u torontu i ok joj je s' obzirom da je 6km u Bg-u putovala i ceo satic nekada :)

Ako vas ceka posao to je ogromna prednost i briga manje pogotovo ako poslodavac moze da vam izda potvrdu o zaposlenju jer skoro da je neophodna za stan(nama je trebala)

Ne znam sta bih jos dodao ali verujem da imate milion pitanja pa slobodno pitajte sta god vas zanima.

Nevezano za vase pitanje, ali znacice mozda vama ili nekome ko cita, ovde je generalno ok, lepo se zivi, mirno i bez stresa i utisak je da posla ima svuda:)
Uglavnom se svi snadju pre ili kasnije tako da bez brige.

Srecno!!!

Pozdrav!

Hvala na odgovorima. Stanove trazimo na svim navedenim sajtovima i na rentseeker.ca, ponuda je stvarno ogromna i svi stanovi su manje-više isti. Cena razlikuje od lokacije do lokacije i od toga šta još ima u zgradi (teretana, bazen, podzemni parking...) Malo je nezgodno prema ceni odrediti kvalitet jer u jednoj ulici 3 zgrade imaju 3 različite cene za iste stanove, a i recenzije ne pomažu.
Najviše smo zainteresovani za jedan stan u Cliff road, blizu QEW ali i to moramo videti upravo zbog blizine QEW.

Potvrdu o zaposlenju ču imati, ali me zanima koliko se kirija plaća unapred? I video sam negde da se spominje neko osiguranje imovine prilikom rente. Da li je to mesečno, godišnje ili kako?
Kako su svi stanovi prazni, gde je najbolje naći nameštaj i osnovne stvari za opremanje stana? Gde da gledamo popuste i sl.?

Kako supruga nema vozačku, hteli bi tamo da počne sa obukom. Koliko to traje, kakve su cene?

Pitanja imamo milion i samo se gomilaju kako se bliži odlazak :)
 
Pozdrav,

Cena ti kaze sve i zavisi ti najvise od toga ko je u zgradi :)
Realno gledano vam za jednosoban stan u ok kraju treba od 1200 do 1500 dolara
Mi sada kada bi se selili platili bi smo isto ako ne i vise...

Ta lokacija koji pominjes mi se licno ne svidja i koliko sam upucen nije neki kraj.
U tom kraju su stanovi cak i povoljni za kupovinu ali ih niko nece :)
Pogledaj na realtor sta se prodaje i kakva je statistika za neighbourhood pa ce ti biti malo jasnije...

Placaju se samo prva i poslednja kirija i to uglavnom ti za tu poslednju traze certified cheque (dobijes u banci)
Na nekim mestima traze da im ispises svih 12 cekova koji su post-dateted - uglavnom su stanovi na god dana po posle mesec za mesec.

Osiguranje imovine mi placamo mozda 25$ mesecno u kompletu sa osiguranjem za kola - kad uzmes sve onda te fakticiki ovo za stan kosta par dolara vise na cenu osiguranja za kola.

Namestaj gde stignes :) IKEA i JYSK su najpovoljnji za pocetak.
Na kijiji moze ponekad nesto da se nadje, zavisi kakve si srece.

Za vozacku nama su priznali iskustvo iz Srbije (potvrdu iz Ljermontove nemoj da zaboravis) i polagali smo odmah za full G.
Imali smo i "obuku" jer znaci dosta da obori cenu osiguranja.

Kakva je obuka za pocetnike i koliko kosta nemam pojma ali mogu da zamislim da nije povoljno :)
Mislim da to ovde nije ni obavezno pa ima svakavih vozaca:)

Licno mislim da polozis za full G i sam da je obucavas kao i velika vecina ovde :)

Srecno!!!
 
postavi linkove stanova pa da znamo bolje sta gledas. Gazda nema pravo da ti trazi 12 cekova unapred po zakonu, jedino ake ti na to pristanes.

Takodje ne mogu da te prisile za osiguranje. Svako normalan landlord bih imao svoje osiguranje kada iznajmljuje stan. Jedini je problem ako izasoves pozar ili nesto slicno, onda bi mozda gazda mogao da te juri za pare, ali sam siguran da je cak i za to on odgovoran. Naravno, trebalo bi ti osiguranje za licnu imovinu ako ti neko mazne mada se u apartmanima to jako jako retko desava.


Usput bolje idi na kijiji mississauga pa tu trazi stanove. Takodje bih trebalo da znas razliku izmedju apartmana i kondominijuma. Apartmani uglavnom regulisu vece kompanije, zgrade su strarije i zivotni prostor je veci. Takodje ako ima nekih problema i popravki brzo ce ga resiti posto imaju uvek kontraktora na raspolaganju. To je takodje cesto grejanje i struja ukljucena u cenu.

Kondo su moderniji, manji i uglavnom skuplji. Cesto su u boljoj lokaciji. Struju najverovatnije placas posebno a ako ima problema treba da se nacekas dog ih gazda resi.
 
Pozdrav,
Mi smo se smestili nedaleko od Mississage, tacnije u juzni etobicoke - (Park Lawn road - pogledajte na mapi)
Jako je lep kraj i veoma smo zadovoljni sa svim.
Dobra je veza sa gradom a do reke i jezera idemo peske.
Osim toga, do prodavnice, pekare, apoteke ili doktora mozete isto peske dok ne obezbedite dozvole i kola.
Takodje, ako vam znaci, ima dosta "nasih" ljudi.

U Mississagi imamo priljatelje u Port Credit-u.
Jako lep kraj i super je povezan sa gradom.
Go train vozi do Union stanice 30 min tako da mi nije jasno kako je @Vladster putovao 2 sata.
Mesecna cena za TTC (gradski u torontu) koja ukljucuje i Go train do port credita je 220$ CAD


Srecno!!!

E aj molim te daj malo detalja o toj mesecnoj karti koja vazi do Port Credit-a za $220? Ako je to tacno mozda bi opet gledao da se selim na zapad...
Mississauga je super za zivot ako u istoj radis i imas automobil, oslanjati se na prevoz samo ako si mazohista :)

Moje iskustvo sa putovanjem do Toronta iz Mississage je malo drugacije, doduse ja sam bio tu pre 2,5 god:
Mi-way gradski autobus je bio ako se dobro secam 80 centi ako pre istog koristis Go train, Go train od Long Branch do Union je kostao 5.5$ i u to vreme si morao da platis punu cenu karte za TTC 3$ tako da me je put do posla kostao nekih 9.3$ (govorim u jednom smeru).
sto se tice potrosenog vremena u Mississauga gradski bus je do voza isao na svakih 20min. Go train u spicu na svakih 10 ili 15. kada se iskombinuje sve trebalo mi je izmedju sat ipo i dva da odem na posao i isto toliko da se vratim! polazio sam od Lakeshore rd. - Cawthra rd. radim blizu Yorkdale trznog centra.
Isti put kolima u spicu trebalo mi je izmedju 25min do 40min zavisi od guzve.
Istina je da Go Trainu treba samo 30min do Union stanice ali ako ne zivis blizu Go stanice i ne radis blizu Uniona veliko je to maltretiranje...

Iskustvo supruge sa gradskim prevozom u Mississagi je bilo jos gore. Radila je na Hurontario st. istina tu autobusi idu cesce ali takodje i ne staju u stanicu ako su puni! desavalo se da prodju i po dva, tri bez stajanja sto uopste nije zanimljivo kada je napolju -20

Opet kazem ja sam bio tu pre 2,5 god moguce je da su se stvari promenile :)

Pozdrav!
 
Ukoliko koristis go i ttc na mesecnom nivou vise od 40 puta(20 voznji do i sa posla) onda ti je cena 220$
Ovo vazi od port credita sa transferom na union stanici i posle koji god vid ttc
Mozes kod njih na sajtu da izracunas za svaku relaciju pa pogledaj.
 

Prilozi

  • presto.jpg
    presto.jpg
    63 KB · Pregleda: 4
Aha mislis na Presto ja se ponadao imaju neku novu kartu koja pokriva GTA :)
O.K. je Presto al idalje moras da platis transfere za Miway i TTC, doduse sad vidim da TTC daje transfer za $1.5 sa Go traina, dok sam ja putovao morao si da platis punu cenu od $3...
U sustini nista novo idalje platis 3 karte ako ti trebaju Miway - Go - TTC :dash:
 
Pozdrav!

@brodarac Hvala puno na odgovorima! Možeš li mi reći to za potrvdu iz Ljermontove? Šta im tačno tražim? Ja imam međunarodnu vozačku i to sam video da u Kanadi važi godinu dana. Posle toga moram da polažem i da u zavisnosti od dokazanog iskustva mogu polagati odmah za full G.

@vladster Počeli smo pretragu preko kijiji, ali je prevelika ponuda i ne može da se filtrira kako treba. Ostali sajtovi zaista nude veliki izbor, a i saznali smo da baš ništa ne može odavde da se uradi, jer je neophodna potvrda o zaposlenju i da se dođe lično. Tako da, u poteru za smeštajem tek kad stignemo tamo. Hvala za savet, držimo se mi apartmana onda :)
 
U Ljermontovoj vadis potvrdu o kategorijama (atest vozacke ili kako god da se zove) i to ako si sa teritorije BG-a - mi dobili isti dan, predas ujutru rano i posle 3 je gotova.
Mislim da ako dozvola nije izdata u Bg moras tamo gde jeste... proveri jer ako salju sluzbeno u ljermontovu moze da potraje :)
Vi mislite da dolazite za 3 nedelje ili tako nesto?
To za voznju sa medjunarodnom nisam siguran kako ide zbog osiguranja.... mozda da vozis rental ali nisam jos cuo da je iko dobio osigranje na stranu dozvolu.
 
U Ljermontovoj vadis potvrdu o kategorijama (atest vozacke ili kako god da se zove) i to ako si sa teritorije BG-a - mi dobili isti dan, predas ujutru rano i posle 3 je gotova.
Mislim da ako dozvola nije izdata u Bg moras tamo gde jeste... proveri jer ako salju sluzbeno u ljermontovu moze da potraje :)
Vi mislite da dolazite za 3 nedelje ili tako nesto?
To za voznju sa medjunarodnom nisam siguran kako ide zbog osiguranja.... mozda da vozis rental ali nisam jos cuo da je iko dobio osigranje na stranu dozvolu.

Meni su priznali samo prevod vozacke dozvole (ovde u kanadi preveo) i onda standardna procedura ...prvo test i onda polaganje voznje
 
@ Vladimir Nisevic

Jos jednu stvar ukoliko dolazis u Toronto. Jako je bitno da pored potvrde iz Ljermontove, sto ce ti dati pravo da polazes odmah za G, uzmes i potcrdu iz osiguranja da si imao osiguranje i da nisi imao nikakve stete!

Ja nisam imao potvrdu prve godine i bez toga iako sam imao full G morao da placam osiguranje kao pocetnik!
Posle sam izvadio potvrdu i nekako uspeo da se prebacim u Desjardins koje mi je priznalo 10god osiguranja kod Delta G.

Samo da imas ideju kolika je razlika:

bez potvrde u Belairdirect $630 mesecno, dao sam im pristojan polovan auto za osiguranje prve godine! sa potvrdom u Desjardins $180 mesecno.... :whistling:

Meni su malo zatezali da priznaju potvrdu posto je proslo godinu dana od kada sam dosao u Kanadu. Koliko sam shvatio potrebno je da to uradis u prvih 6 meseci od dolaska.

Pa tako potrudi se da ne napravis istu gresku pozdrav :bye:
 
@ Vladimir Nisevic

Jos jednu stvar ukoliko dolazis u Toronto. Jako je bitno da pored potvrde iz Ljermontove, sto ce ti dati pravo da polazes odmah za G, uzmes i potcrdu iz osiguranja da si imao osiguranje i da nisi imao nikakve stete!

Ja nisam imao potvrdu prve godine i bez toga iako sam imao full G morao da placam osiguranje kao pocetnik!
Posle sam izvadio potvrdu i nekako uspeo da se prebacim u Desjardins koje mi je priznalo 10god osiguranja kod Delta G.

Samo da imas ideju kolika je razlika:

bez potvrde u Belairdirect $630 mesecno, dao sam im pristojan polovan auto za osiguranje prve godine! sa potvrdom u Desjardins $180 mesecno.... :whistling:

Meni su malo zatezali da priznaju potvrdu posto je proslo godinu dana od kada sam dosao u Kanadu. Koliko sam shvatio potrebno je da to uradis u prvih 6 meseci od dolaska.

Pa tako potrudi se da ne napravis istu gresku pozdrav :bye:

Pozdrav
Hvala za informaciju. Sta sve treba da sadrzi ta potvrda od osiguranja?
 
@Djordje Vukobrat - Tebe su bas odrali na osiguranju.

Mi smo imali potvru iz AMSS koju su izdali odmah na engleskom i niko ovde nije hteo ni da je pogleda.

Potvrda da imas zavrsenu obuku ovde ce mnogo uticati na cenu. Ponudice ti u nasim auto skolama :)
A takodje i koje je vozilo u pitanju.

Nama je za prvi automobil bilo oko 204$ i to samo sa G2 - TD osiguranje.

Na kanetix.ca mozes da uporedis cene ako imas ideju sta zelis da kupis :)

Srecno!!!
 
@brodarac

Imali ste srece sa adresom onda, zavisi od postanskog koda tako da samo dva bloka dalje mozes da ti se duplira na osnovu kako oni to zovu "rizicnog kraja".
Prvih par meseci u Mississaugi je bilo 300$ i zato se nisam cimao da trazim potvrdu. Medjutim kako smo se preselili u Toronto na pamet nam nije palo da proverimo kako ce to da utice na osigurnje...
Razmisljao sam vozio sam 35km do posla sad cu da vozim 7km osiguranje treba da ode dole... Medjutim preselili smo se blizu Jane - Lawrence i posto smo potpisali ugovor ja kao posten gradjanin okrenem osiguranje da promenim adresu i saznam da od tog trenutka placam 630$ mesecno.
Naravno mogao sam da raskinem ugovor i da trazim novo osiguranje, fora je sto svi koriste isti algoritam i ako je postal code oznacen kao rizican nema mnogo pregovora.
Kako je istekla ta godina osiguranja prebacio sam se u Desjardins ( na savet prijatelja koji je uradio akciju sa potvrdom) automatski je otislo na 230$, koristio Adjusto (aplikacija koja prati kako vozis preko telefona) dobio 20% popusta posle 3 meseca.
Naravno u prvih par meseci smo skapirali zasto je gajba u tom kraju bila jeftina, a osiguranje za auto visoko :roll: i cim je prosla godina na koliko smo potpisali ugovor smo gledali da pobegnemo.
Kako smo se preselili u Forest Hill cena osiguranja je pala jos nekih 20% i sad placam oko 150$ sa dodatnim vozacem (suprugom koja ima G2)

@Vladimir

Potvrda iz osiguranja mora da bude sa zaglavljem osiguravajuce kuce i da ima pecat, kontakt telefon koji mogu da pozovu za proveru ( mada iskreno mislim da odavde ne proveravaju posto su meni kao proverili za 15min kolko sam bio na telefonu sa njima)
Treba da navede tvoje: ime, ime prezime, broj vozacke dozvole i datume od kad do kad si bio osiguran kod njih. Jako bitno je da datum do kad si bio osiguran nije vise od 6 meseci od kad trazis popust ovde.
Ne postoji neki univerzalni obrazac za to, sto vise informacija stavis to je bolje. Aj bas sad cu da probam da iskopam moju potvrdu pa ti saljem private poruku.
Postoji sansa sto kaze brodarac da dobijes pristojnu ponudu ako budes ziveo u kraju koji nema veliki broj prijavljenih steta. Opet u tom slucaju ovo moze da ti spusti osiguranje za neku manju cifru nije preveliko cimanje izvaditi potvrdu, a moze da ti ustedi dosta.
Isto sto kaze brodarac koristi kanetix.ca da napravis upite i dobijes neku ideju kolko kosta. Moj savet je koristi postanski broj zgrade gde mislis da iznajmljujes i uporedi sa ostalim zgradama. Postanski broj gde su mene drali je M9N2H6 zgrada i blizi komsilik su bili o.k. ali je sa svih strana bio okruzen getom ;)
 
@Djordje Vukobrat
Na taj kraj sam i mislio kada sam pre par postova napisao da ne treba traziti stanove severno od Eglinton-a :) Jane, Lawrence, Weston, Finch, Dixon... samo za izbegavanje...
Forest Hill verujem da je super ali meni licno ne odgovara zbog posla.

@naflansera - na koju vizu mislis?
Za Express entry registrujes se na cic sajtu i tamo upload-ujes sva dokumenta.
Posle kada odobre aplikaciju ide se u VFS za lekarski a kod njih smo predavali/slali pasose za viziranje.
 
Da li je neko od vas aplicirao za vizu preko one beogradske agencije VFS GLOBAL (http://www.vfsglobal.ca/canada/serbia/) ili ste sami uploadovali dokumenta na zvanicnom sajtu?
I da li je uopste potrebno da se prijavljujem preko agencije tj da li je pozeljno ili neophodno?

VFS global je agencija koja je zadužena za slanje i primanje pasoša koji se šalju ambasadi u Beču, mogu pomoći oko popunjavanja papira (uz nadoknadu) ali nije neophodno niti ima uticaja. Pogledaj šta ti treba od papira za vizu, prikupi sve tačno onako kako traže, odvoji dovoljno vremena da prođeš sve dva puta i apliciraj online. U koliko si nešto sitno pogrešio, obavestiće te cic.
 
Ma ne mene interesuje da li se mogu da rade dva posla , odnosno posle redovnog jos neki dopunski.

Evo da ja odgovorim i razbijem malo famu oko izreke "na zapadu se radi". Ovde je, kao i u USA, cela kultura zasnovana na zarađivanju i trošenju para. Može se reći klasična zapadnjačka, kapitalistička, potrošačka kultura.

E to sada znači više stvari. Pošto se sa svih strana čuju iste poruke koje podržavaju ovakvo ponašanje, od poslodavaca, preko TV-a, bilborda i ostalog, ljudi koji su ovde odrasli imaju to dupoko urezano u svom ponašanju i uvek će i vama to isto da pričaju. Takođe je i ceo sistem napravljen tako da vas tera da što više zaradite i da još više potrošite ako je to ikako moguće. Lako se dobijaju veliki limiti na kreditnim karticama, pozajmice, odložena plaćanja i svakojaki načini da se potroše pare koje još niste ni zaradili. Nakon toga postoji sijaset firmi koji daju "debt relief" pakete kako bi se rešili svojih mnogobrojnih dugova i to je igranka bez prestanka u koji se mnogi ljudi koji su odrasli ovde lako upletu. Izgleda da im je najsigurnije da se oni pretplate lepo na vašu zaradu što će vas naterati sigurno da nastavite da zarađujete i borite se da to otplatite.

Takođe, čak i oni koji nisu lakoverni i nepromišljeni i nisu upali u zamku zaduživanja radi trošenja nisu u mnogo boljem položaju. Kada klinci izađu sa fakulteta imaju oko $100K - $150K duga za fakultetske troškove i već su u kreditu čim se zaposle, tako da čak i kada dobiju bolje plaćen posao na početku karijere opet spadnu na minimalac kada skinu troškove za kredit. Da ne pričam o tome da neki uzmu i kredit za nekretninu.

E sad, ovo je sve generalno vezano za činjenicu da je sistem više od 100 godina fino podešavan da napravi balans između toga koliko ljudi rade i koliko imaju. U kapitalizmu je jako bitno da se pare obrću, tako da nije optimalno da bilo kome ostaje išta para u džepu, tako da se sa većom zaradom automatski kao magijom pojavljuju veći i novi troškovi koji će pokriti taj novac.

Najgori problem svega je što su ljudi pohlepni i hoće sve i odmah, a sve im je dostupno koliko god para da imaju. Možeš uzeti auto od $50K bez problema, takođe i ko zna šta još, pa posle robuješ za te stvari jako dugo jureći po tri posla u isto vreme.

Činjenica je da iako svi kažu da "ovde mora da se radi" to nije istina. Mora da se radi ako se zakopaš u kredite, mora da se radi ako trošiš više nego što zarađuješ pa ne stižeš da otplatiš, mora da se radi ako kupuješ sebi stvari koje nisu u tvom platnom rangu da bi se nekom pokazao ili dokazao, mora da se radi ako si nepromišljen....

Sa druge strane ima gomila ljudi koji su optimizovali svoj način života i prilagodili ga svojim mogućnostima. Ti ljudi imaju po jedan posao, dosta dana da putuju i odmaraju, dovoljno para da priušte stvari koji su im baš bitne i jako su zadovoljni. Sve je samo vezanu za vašu percepciju toga šta je bitno u životu i koliko vam svega treba, takođe na kraju i dal ćete stići u bilo čemu od toga da uživate ako ste veliki deo dana zakopani u posao i nemate mogućnosti za odmor.

Pošto sam dovoljno udavio da napokon odgovorim i na pitanje:
Ako si stalno zaposlen poslodavac ima klauzulu da ne možeš da radiš drugi posao ako će te to ometati da radiš ovaj prvi. Ne smeš biti preumoran, izlaziti ranije ni vidno otaljavati inače može da ti zabrani da radiš taj drugi posao.
Ako si pod ugovorom onda nema nikakvih klauzula niti postoji ograničenje koliko sati dnevno možeš da radiš (osim za neke poslove koji su regulisani kao recimo vozač kamiona gde imaš ograničeno koliko smeš da voziš i slični).

U oba slučaja možeš da radiš i po dva posla, bitno je samo da sav novac koji si primio na kraju prijaviš i platiš porez. Obično ljudi koji rade više poslova imaju neke više fizičke poslove. Izgleda da je teže da se radi po dva neka umno zahtevna posla, mada ne bih znao iz svog iskustva.

Eto, nadam se da sam pomogao.
 

Back
Top