Žene bez političke moći i novca!

Karlito Brigante

Poznat
Banovan
Poruka
9.306
Да ли мушкарци занимања која су мање плаћена препуштају женама.- Законом изједначава полове, али не може да реши ко ће после ручка да пере судове, а ко да чита новине

Неравноправност жена највидљивија приликом избора на руководеће функције.

Вида Петровић-Шкеро је специфична: ем жена, ем на челу суда и то Врховног суда Србије. Најновије истраживање Института друштвених наука о положају жена у правним професијама, рађено под менторством Зорице Мршевић, показује да су жене у већини у судовима: у општинским судовима их је чак 66 одсто, у окружним 56 одсто, а у Врховном суду 52 одсто. Али, жене председници су у мањини на руководећим положајима.

Драгана Петровић, потпредседник Савета за равноправност полова Владе Србије, каже да је сада „тешко рећи да ли су нека занимања мање плаћена због тога што ту раде жене, или мушкарци напуштају занимања која су мање плаћена и препуштају их женама”.

Шта год да је узрок или последица закључак је општи и изриче га професор др Маријана Пајванчић, министар правосуђа у женској влади: „Жена нема тамо где су моћ и новац”. То се може видети и из годишњег извештаја војвођанског омбудсмана за 2004. годину. У Фонду за развој непрофитног сектора је осам жена и три мушкарца. У њему нема пара. У Фонду за развој је једна жена и 10 мушкараца, а у Гаранцијском фонду је 11 мушкараца и ниједна жена. У ова два фонда има новца. Томе Пајванчић додаје питање: „Колико је жена међу градоначелницима?”.
nastavak teksta:http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=49018
Žene se ne interesuju dovoljno za svoju ekonomsku samostalnost,a muškarce ne zanima da im prepuste bilo šta?Da li je rešenje u novim zakonima i ključu za učešće žena u politici,na rukovodećim mestima i svim drugim mestima od javnog značaja?
 
daj bre vise smorise sa tim zenama i ravnopravnoscu? sta im fali 10 puta im je bolje nego muskarcima
Pa da,ali pogledaj naše ''političare''...Tadić,Jočić,Šutanovac,Dinkić,Aligrudić,Dačić...ja bi ih 'ladno sve zamenio ženama,i kladim se da bi one obavljale bolje poslove na istim funkcijama,a manje bi s*ale po medijima!Truli su svi.:-x
 
Да ли мушкарци занимања која су мање плаћена препуштају женама.- Законом изједначава полове, али не може да реши ко ће после ручка да пере судове, а ко да чита новине

Неравноправност жена највидљивија приликом избора на руководеће функције.

Вида Петровић-Шкеро је специфична: ем жена, ем на челу суда и то Врховног суда Србије. Најновије истраживање Института друштвених наука о положају жена у правним професијама, рађено под менторством Зорице Мршевић, показује да су жене у већини у судовима: у општинским судовима их је чак 66 одсто, у окружним 56 одсто, а у Врховном суду 52 одсто. Али, жене председници су у мањини на руководећим положајима.

Драгана Петровић, потпредседник Савета за равноправност полова Владе Србије, каже да је сада „тешко рећи да ли су нека занимања мање плаћена због тога што ту раде жене, или мушкарци напуштају занимања која су мање плаћена и препуштају их женама”.

Шта год да је узрок или последица закључак је општи и изриче га професор др Маријана Пајванчић, министар правосуђа у женској влади: „Жена нема тамо где су моћ и новац”. То се може видети и из годишњег извештаја војвођанског омбудсмана за 2004. годину. У Фонду за развој непрофитног сектора је осам жена и три мушкарца. У њему нема пара. У Фонду за развој је једна жена и 10 мушкараца, а у Гаранцијском фонду је 11 мушкараца и ниједна жена. У ова два фонда има новца. Томе Пајванчић додаје питање: „Колико је жена међу градоначелницима?”.
nastavak teksta:http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=49018
Žene se ne interesuju dovoljno za svoju ekonomsku samostalnost,a muškarce ne zanima da im prepuste bilo šta?Da li je rešenje u novim zakonima i ključu za učešće žena u politici,na rukovodećim mestima i svim drugim mestima od javnog značaja?

Moj stav je da mi žene treba više da se interesujemo.
A to sa zakonima mi je malo izveštačeno. Kako ,na primer, uterati u parlamant 50% žena, kad se žene za to ne interesuju?
Mada, pitanje je , bar meni, baš za razmišljanje.
Mislim da moramo prvo da sredimo državu i očistimo je od kriminala.
 
Meni su ta "merenja" koliko ko gde ima pishu a koliko ono drugo totalno promashena stvar.
Nisam za "pozitivnu diskriminaciju"u ovom sluchaju jer je to idiotluk..kao ako ovde "nakalemimo"da zena bude 50% to ce neshto promeniti...gluposti.Yebesh takvu fnkciju ao si je dobio samo zato sht zbog onog medju nogama ispunjavash kvotu....ma kog pola bio.Drushtvo treba da zakonima i regulativom obezbedi da svi imaju jednake shanse i da jedini kriterijum bude sposobnost...pa ako je 100% mushkaraca po tom kriterijumu nek ih bude i toliko..ili zena.Sve ostalo su idiotluci za zamajavanje naroda.
 
U srednjoj školi sam imala jednog, povremeno dva muška profesora.

Na fakultetu sam imala jednu profesorku koja je držala predmet koji je ionako totalno nevažan i ukinut nedavno. Još dve asistentkinje su doktorirale u međuvremenu, ali ne drže ništa ili još uvek rade samo kao predavači.
Naravno, ostalo su muškarci.

I škola i faks su tehnički. Studenata i đaka ima u relativno istoj razmeri..... škola: ž(60%) - m(40%), a na faksu obrnuto.

Ima nešto više asistentkinja, ali je opet mnooogo više muških kolega. Za taj posao navodno je potrebna magistarska diploma, ali je najčešći slučaj da imamo upravo demonstratore koji još nisu ni diplomirali.

Mislim da je besmisleno da poredimo plate, ali na kraju baš ispadne da su žene, čak i kada su u pitanju iste kvalifikacije, nekako uvek na tom slabije plaćenom poslu.....

E sad, ne mogu da kažem da je to do zakona ili do diskriminacije, imam utisak da se jedino vrlo ambiciozne žene provuku da budu profesori na jednom fakultetu, recimo... a ostale su nekako nezainteresovane.....

Opet, zaboravljamo drugu stvar. Ne mora da znači da su nezainteresovane jer su takve po prirodi (ko ih je terao da se obrazuju?!) već da, kao prvo imaju na umu tu priču kako će deca da ih mrze ako budu ambiciozne, "karijeristkinje", a uglavnom bi svaka da ima tako neko dete.....
I druga, daleko važnija stvar, na koju bi se dakako moglo uticati - čak i ako se iznedri jedna koja je karijeristkinja, ali ima i relativno srećnu i zadovoljnu decu, biće ispljuvana iza leđa od najbližih kao loša majka i sebična žena. Blabla.....

Pa sad, koliko god ovo vama bilo dosadno :roll: , mislim, šta sam rekla a da nije realno?
 
Većina nas se zapravo plaši pozicije, jer ona oduzima vreme. Vreme koje bismo realno imale, ali onda nema kuvanja, nema pelena, nema vođenja dece u zabavište, nema čak ni odmora toliko.....

Nije da nema muškaraca koji ne razumeju tu situaciju pa se i postave u skladu sa njom, ali mislim da su još uvek u manjini, i to priličnoj.
 
Većina nas se zapravo plaši pozicije, jer ona oduzima vreme. Vreme koje bismo realno imale, ali onda nema kuvanja, nema pelena, nema vođenja dece u zabavište, nema čak ni odmora toliko.....

Nije da nema muškaraca koji ne razumeju tu situaciju pa se i postave u skladu sa njom, ali mislim da su još uvek u manjini, i to priličnoj.
Lexo, do žene je da odluči da li će da menja pelene, vodi u vrtić i kuva ručak ili će da radi na nekoj impozantnijoj karijeri...a odgovorno ti tvrdim, kao izuzetno ambiciozna žena, da nikad neću biti sa muškarcem koji me ne razume. Pitanje je svesti.;)
 
Žene se ne interesuju dovoljno za svoju ekonomsku samostalnost,a muškarce ne zanima da im prepuste bilo šta?Da li je rešenje u novim zakonima i ključu za učešće žena u politici,na rukovodećim mestima i svim drugim mestima od javnog značaja?

Не могу се мушко-женски односи баш у сваком сегменту регулисати законима, нити за тим постоји потреба.
Никада за неког не бих гласала зато што је мушког, или женског пола, већ само на бази моје процене о стручности и компетентности неке особе.
Противник сам "позитивне дискриминације", јер је то вештачки пут, да се постигне одређени циљ.
Ствари морају да иду својим природним еволутивним током.
 
Lexo, do žene je da odluči da li će da menja pelene, vodi u vrtić i kuva ručak ili će da radi na nekoj impozantnijoj karijeri...a odgovorno ti tvrdim, kao izuzetno ambiciozna žena, da nikad neću biti sa muškarcem koji me ne razume. Pitanje je svesti.;)
Ma znam ja to sve, zato sam i napisala da nije do zakona..... htela sam napisati da muškarac može da ima sve..... žena baš i ne može. Nešto mora da trpi. Ili porodica ili karijera. Normalno da ne možete naterati nekoga da radi u skupštini, ako taj neko odluči da neće.
Ali tvrdim da one "odluče da neće" (generalizujem) ne zato što ih ne zanima taj rad ili što istinski nisu ambiciozne, već zato što su dale prioritet porodici. Pre svega detetu koje će izaći iz nje. A neko mora biti i sa onim nerazumnim tipovima :)
 
Pa da,ali pogledaj naše ''političare''...Tadić,Jočić,Šutanovac,Dinkić,Aligrudić,Dačić...ja bi ih 'ladno sve zamenio ženama,i kladim se da bi one obavljale bolje poslove na istim funkcijama,a manje bi s*ale po medijima!Truli su svi.:-x

Pa dobro od njih bi i neka zivotinja bolje obavljala posao;recimo babun ili mazga ili svinja.....
 

Back
Top