ZEITGEIST: MOVING FORWARD

Sta je istina o Zeitgeistu? Zar on nije ubijen jer je "previse pricao"?

Za neke je ovo istina, dok drugi smatraju ovo budalastinom.

Morate imati u vidu da je sve sto se objavi na netu ne podleze nikakvoj proveri, sto znaci da svako moze da postavlja sta hoce. Ono o cemu diskutujemo na ovom podforumu moze biti laz. Niko ne vrsi kontrolu preuzetih textova. Ovakvim stvarima prilazim krajnje oprezno, jer znam da ono sto citam moze biti laz. Ali prilazim i krajnje zainteresovano, jer jednostavno nisam imun na ove stvari.

Nisam spreman da kazem da je sve ovo laz, ali nisam spreman ni da kazem da je to istina. Za sad sam na sredini, gde me sve ovo podstice na razmisljanje.
 
jos malo otvarnja ociju..mozete preskociti prvih pola sata ako nemate bas toliko vremena, oko 30-tog min pocnje prica o ekonomiji..
ko je gledo prvi i drugi deo, zna o cemu se radi
za prevod u cc izaberite nas jezik..

kome otvaras oci???
ovo je otvaranje ociju ali prosecnom americkom tinejdzeru

svi mi znamo da su krediti savremeno robovanje i da poslodavcima a i bankama odgovara da su ljudi u kreditu...
premotao sam do tog dela o novcu....
bezveze , progledao sam do jaja.... mrzelo me cak i sve da gledam
cuj ti otvaras oci ljudima sa ovim filmom, svasta
 
Film je malo pomesao koncepte, pa ga je teze otpratiti, ali sto se tice ekonomskog aspekta ljudi su lepo objasnili kako funkcionise ekonomski sistem zasnovan na novcu, i koja je to zapravo prevara.

Zatim su to sve ukomponovali sa prilogom gde su uzroci devijantnog ponasanja kod ljudi i izneli da je to uglavnom izazvano drustvom, i na kraju dali model uredjenja sveta bez novca, iskljucivo na naucnim principima.

Malo je razvuceno, ali je OK. Ne znam sta tu ima da se sumnja.

Promene su jedino moguce ako se dovoljan broj svesnih pojedinaca usprotivi ovako nakaradnom sistemu. Prosto? Ali jos uvek svi rintamo za plate od kojih se jedva prezivljava, i masa ljudi bi i dalje najvise volela da radi u nekom javnom preduzecu i prima bednu platu. To je kao da se kacite na nekoga ko se kao i vi davi, i tako gomila davljenika se odupire jedan o drugog dok se svi polako ne podave. Umesto da pocnu da plivaju.

Samo bih dodao da bi jako dobro bilo da ljudi malo pocnu da razmisljaju o sustinskim stvarima u svojim zivotima, jer se lako prave previdi uzimanjem zdravo za gotovo necega (recimo novac) bez preispitivanja sta je to u stvari, da li je potrebno, cemu sluzi i sl. Lepo su dali i primer mase institucija cije trenutno raspustanje niko ne bi ni osetio (recimo da nase politicare sve otmu vanzemaljci, kakvo bi to osvezenje bilo za Srbiju; samo, zao mi vanzemaljaca :sad2: )
 
Ne mogu sad da gledam film od 2h40... Pre nekoliko meseci sam video nesto od Zeitgeista (zeit - vreme, geist - duh... 'duh vremena'? )
Moguce je da sam gledao prvi deo, ako je ovo drugi, nisam proveravao.

Ima ideja ovakvih ili onakvih, ali ono oko ekonomije je.. bajka. Hoce da se odreknemo novca, da ne trosimo vise nego sto nam treba... Neki bi rekli da je to komunizam, al nekako uveden tek u 21. veku.

Neka dogovorena vrednost mora da postoji, inace ljudi ne bi uradili nista od pravljenja civilizacije, ostali bi u pecini... To sto smo tu 'vrednost' nazvali novac i nije tako vazno. Ljudi vec hiljadama godina rade - dobiju novac - i onda ga trose na nesto. Ako ne bi bilo novca - onda bi svaki dan morali da radimo.

Dobija se drustvo gde svi samo rade i stalno rade. Mozda reci - Matrix postoji, zar niste culi? (ili veliki brat ili bilo kako da ga nazivaju)

A sav razvoj drustva pocinje od toga sto je neko bio dokon, ali sa bujnom mastom.
 

Back
Top