Zasto vepar nije vise simbol Srbije?

Vepar nikad nije bio simbol pa nije mogao ni da nestane ali pogrešan je i izbor orla jer je orao simbol velikodržavlja i agresivnosti što su osobine nespojive sa karakterom srpskog naroda.Orao kao simbol preuzet je od Vizantije odnosno Romeja od strane naših vladara koji su u jednom kraćem istorijskom periodu imali ambiciju osvajanja Carigrada .Samo su u tom periodu to jeste u periodu vlasti cara Dušana Srbi vodili osvajačke ratove.
Neki će da kažu da ptica na našem grbu i nije orao nego mitska ptica ali prva asocijacija jese da je ta ptica grabljivica.
 
Шиптари не живе, као њихови наводни преци. Немају са њима додирних тачака у том делу. Ако си потомак неког народа, онда се ваљда и понашаш као они. То што неко данас заступа тезу да су Шиптари потомци Илира, не може да је докаже у пракси.

За Србе постоји теорија да нису дошли у 7. веку.

Невезано од порекла Шиптара, као и других народа, који користе орла на грбу, праведно би било да се сви одрекну истог, јер потиче од Византије, а делом и од Аустрије. На грбовима у даљој прошлости, није било орлова, већ се појављују неки други симболи.

Истом том логиком би и други народи, који имају орла на свом грбу, морали да га се одрекну. Орао се налази и на грбу Немачке, као и Аустрије. Шта те две државе веже за орла? Сам си навео да је орао симбол Римског царства, а да је Византија додала другу главу. Та друга глава представља хармонију и синтезу цара и патријарха, цркве и државе.

Симболи пагана су се разликовали од византијских симбола и онда би сви морали да траже неке друге животиње или објекте да им буду на грбовима.

Srbija je ustvari i veoma kasno dobila orao kao drzavni grb, tek 1882. godine nakon proglasenja kraljevine Srbije. Do tad su jedini srpski simboli ocila i vepar.

Crna Gora, Albanija, Njemacka itd imaju mnogo duzu tradiciju orla.
 
Vepar nikad nije bio simbol pa nije mogao ni da nestane ali pogrešan je i izbor orla jer je orao simbol velikodržavlja i agresivnosti što su osobine nespojive sa karakterom srpskog naroda.Orao kao simbol preuzet je od Vizantije odnosno Romeja od strane naših vladara koji su u jednom kraćem istorijskom periodu imali ambiciju osvajanja Carigrada .Samo su u tom periodu to jeste u periodu vlasti cara Dušana Srbi vodili osvajačke ratove.
Neki će da kažu da ptica na našem grbu i nije orao nego mitska ptica ali prva asocijacija jese da je ta ptica grabljivica.

Vepar je iskonski simbol Srbije:

https://sr.wikipedia.org/sr-el/Грб_Трибалије
 
Ne vepar nego strela.Vepar je simbol zadrgilog monteprkanca.

Zivela Srbija 🐗
Vexillum_Serviae,_1792.jpg
 
Srbija je ustvari i veoma kasno dobila orao kao drzavni grb, tek 1882. godine nakon proglasenja kraljevine Srbije. Do tad su jedini srpski simboli ocila i vepar.

Crna Gora, Albanija, Njemacka itd imaju mnogo duzu tradiciju orla.
Орао се налазио на грбовима српских властелинских породица у средњем веку.

Сам си рекао да је потекао од Византије.
 
Da ne provodim vreme na pdf istorija imaš na nekoj temi .
Slično što si odgovorio.
Не могу да пронађем тему, али то што си рекао има логике. Зашто би Срби на грб ставили животињу прободену стрелом, ако та животиња представља њих саме? Као када би сада на грб ставили прободеног орла.
 
Не могу да пронађем тему, али то што си рекао има логике. Зашто би Срби на грб ставили животињу прободену стрелом, ако та животиња представља њих саме? Као када би сада на грб ставили прободеног орла.

Valjda strijela jer tako su jeli veprove/prasad? Prvo svinjokolj pa razanj...
 
Valjda strijela jer tako su jeli veprove/prasad? Prvo svinjokolj pa razanj...
Стрела се користи за нешто друго.

Свињокољ иде другим средствима.

Ја не кажем да ти грбови нису постојали, но ми је чудно да су Срби представљени као свиње. За мене је логично да је свиња, односно вепар, нека врста непријатеља, која је прободена стрелом.

Додуше, ако си читао чланак који си нам поставио а Википедије, видео би да аутор текста наводи да је могуће да се ради о погрешном тумачењу грба као и натписа.
 
Не могу да пронађем тему, али то што си рекао има логике. Зашто би Срби на грб ставили животињу прободену стрелом, ако та животиња представља њих саме? Као када би сада на грб ставили прободеног орла.

Povelje bosanskog bana Mateje Ninoslava (1232-1250) o Srbima (Bošnjanima) i Vlasima (Dubrovčanima)​

Vidi pri kraju. ( imaš i 203. post ali se to vremenom pomera kako ko briše i dodaje)
 
Стрела се користи за нешто друго.

Свињокољ иде другим средствима.

Ја не кажем да ти грбови нису постојали, но ми је чудно да су Срби представљени као свиње. За мене је логично да је свиња, односно вепар, нека врста непријатеља, која је прободена стрелом.

Додуше, ако си читао чланак који си нам поставио а Википедије, видео би да аутор текста наводи да је могуће да се ради о погрешном тумачењу грба као и натписа.

Prvo moraju da ulove vepra - strijelom. Niko ne kaze da su Srbi predstavljeni kao svinje, to je humor samo. Ali da je svinja veoma bitna srpskoj istoriji i kulturi jeste.
 
Свиња је присутна на трпези одувек.

Моје мишљење је да свиња може да представља и непријатеља.
Domaća svinja nije prisutna oduvek.Ne znam tačno u kom veku se pojavljuje na prostorima kao uvezena životinja ali to nije bilo tako davno.Divlja svinja jeste prisutna "oduvek"
Šta simbolizuje prostreljena svinja verovatno treba tražiti u srpskoj i široj slovenskoj mitologiji.Verovatno predstavlja zlo u generalnom obliku to jeste demonsko zllo.Što ne znači da meso divljih svinja nije korišćeno u ishrani ali s obzirom na nehigijenske sklonosti svinja ,korišćenje mesa divlje svinje u prošlosti predstavljalo je značaj rizik i otud povezivanje divlje svinje sa demonima.
 
Vepar je prvobitni simbol Srbije, od Kocine Krajine (1788-1791) pa do Prvog Srpskog Ustanka (1804-1815), pa i ranije. Zasto je ovaj simbol odbacen, zasto nije vise grb Srbije? Originalan je, nije kopija Vizantije kao 4C i Dvoglavi orao, i sekularan je - nije klerikalan.

Da li se ponosite sa Starim Veprom Srbije? Da li vam je ljepsi od danasnjeg grba Srbije?

Pogledajte prilog 1484977
Pogledajte prilog 1484978Pogledajte prilog 1484979
Вијепар има кошуљу од Митрила.
 

Back
Top