Zašto se hranimo otrovima i zašto nikog nije briga?!

Kod nas je bilo najgore pre dve tri godine, nisi mogao nigde da nađeš normalan krompir. Moj lokalni prodavac u poslednje vreme je našao dobru sortu, ali je verovatno prskan čim je lep na oko.
Ne mora da znači, ako je izvadio na vreme, prskao je samo od bube u startu verovatno. Ali to je vremenski mnogo pre vađenja krompira, pa nije ništa strašno.
Zeznuto je najviše kad krompir uraste u travu, pa sve isprskaju totalom i uzmu da vade za prodaju.
 

Kancerogeni čips i breskve pune pesticida su vrh ledenog brega: Spisak srpskih proizvoda koji nisu smeli u EU je dugačak, svi moraju biti uništeni​


1657365045-IMG-e1846a9bc501c62e71adea59a1d76b55-V-768x1024.jpg


Građani Srbije sve češće slušaju vesti o "opasnim" proizvodima koji nisu uspeli da prođu kontrolu na granicama i budu izvezeni u zemlje EU. Kancerogeni čips, breskve pune pesticida - spisak proizvoda koji su morali da budu uništeni je podugačak. Od početka godine, granična kontrola je utvrdila da je 10 srpskih proizvoda potencijalno opasno, a tokom prošle (2022), postojanje štetnih materija utvrđeno je kod njih 11.

Informacija da se u breskavama iz Srbije nalazi visok nivo pesticida hlorpirifos objavljen je na sajtu za brzo alarmiranje na hranu i stočnu hranu pri Evropskoj komisiji (EK). Ovo je deseti kontigent robe koji se od početka godine vraća sa granice.


Tokom prošle, 2022. godine, ista situacija se desila 11 puta.
Tako se prvi slučaj tokom prethodne godine desio 25. februara, kada je na mađarskoj granici utvrđeno da se u suvoj mirođiji nalaze ostaci isekticida hlorpirifos, baš kao i u nedavno vraćenim breskvama. Nakon kontakta sa ovim insekticidom, kod potrošača može da dođe do različitih efekata na nervni sistem, poput glavobolje, zamagljenog vida, pojačanog lučenja pljuvačke, napada, a u ekstremnim slučajevima, u zavistnosti od količine i dužine izlaganja – i do kome i smrti, navodi američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti. Ovaj začin je povučen sa mađarskog tržišta.
https://nova.rs/vesti/biznis/kancer...pBTDnji2Uf1TYvSgzXrbRyBc4c5sANqonerXK5eGPYn1c

Imate na linku još nabrojanih potencijalno opasnih proizvoda. Zašto mi od EU moramo da saznamo da toga ima i nemojte sumnjati uredno se servira na našim trpezama. Zar kod nas ne postoje Inspektori? Nigde nisam video da je za ovakvo drastično ugrožavanje zdravlja našeg naroda nako odgovarao. Evropljani su se zaštitili vrativši nam robu, a šta ćemo mi?
Alergican sam na neki pesticid, pa se zalomilo da u mek royaliu bio pa sam se naduo. Znaci kad ga ima u kecapu, nastradam.
E sad poneki put naleti i u svezim ljutim i paradajzu. Zato uvek pri sebi imam lek za alergiju...
 
Pa prodaju se i te, ali za rakiju :lol:
Ovde, kod mene ih daju čak i džabe, samo da odeš da skupiš, ali baš i nije neka velika navala.
Znam, jedne godine, ja izneo krompir da prodajem. Samo stavljen u zemlju, zalivan i vađen. Ništa prskano. Krupan, klasiran, ali - pegav. I na kraju se uvek grabe za hibridni tretirani. Da ostavim po strani da mu je cena bila kao za treću klasu - mizernih 20 dinara po kilu (iako mu apsolutno ništa nije falilo). Ista je priča i sa paradajzom.
Niko, recimo, neće na pijaci da kupuje neoprani krompir jer nije lep na oko, iako mu je vek trajanja bar tri puta duži ako se ne pere od zemlje.
Mislim, tako je kako je - ubili su nas i ubijaju sve na kraju preprodavci i uvoznici.
ma ljudi debili. postali ko amerikanci. ako gospodji ne operes persnun da se sija nece da kupi
 

Kancerogeni čips i breskve pune pesticida su vrh ledenog brega: Spisak srpskih proizvoda koji nisu smeli u EU je dugačak, svi moraju biti uništeni​


1657365045-IMG-e1846a9bc501c62e71adea59a1d76b55-V-768x1024.jpg


Građani Srbije sve češće slušaju vesti o "opasnim" proizvodima koji nisu uspeli da prođu kontrolu na granicama i budu izvezeni u zemlje EU. Kancerogeni čips, breskve pune pesticida - spisak proizvoda koji su morali da budu uništeni je podugačak. Od početka godine, granična kontrola je utvrdila da je 10 srpskih proizvoda potencijalno opasno, a tokom prošle (2022), postojanje štetnih materija utvrđeno je kod njih 11.

Informacija da se u breskavama iz Srbije nalazi visok nivo pesticida hlorpirifos objavljen je na sajtu za brzo alarmiranje na hranu i stočnu hranu pri Evropskoj komisiji (EK). Ovo je deseti kontigent robe koji se od početka godine vraća sa granice.


Tokom prošle, 2022. godine, ista situacija se desila 11 puta.
Tako se prvi slučaj tokom prethodne godine desio 25. februara, kada je na mađarskoj granici utvrđeno da se u suvoj mirođiji nalaze ostaci isekticida hlorpirifos, baš kao i u nedavno vraćenim breskvama. Nakon kontakta sa ovim insekticidom, kod potrošača može da dođe do različitih efekata na nervni sistem, poput glavobolje, zamagljenog vida, pojačanog lučenja pljuvačke, napada, a u ekstremnim slučajevima, u zavistnosti od količine i dužine izlaganja – i do kome i smrti, navodi američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti. Ovaj začin je povučen sa mađarskog tržišta.
https://nova.rs/vesti/biznis/kancer...pBTDnji2Uf1TYvSgzXrbRyBc4c5sANqonerXK5eGPYn1c

Imate na linku još nabrojanih potencijalno opasnih proizvoda. Zašto mi od EU moramo da saznamo da toga ima i nemojte sumnjati uredno se servira na našim trpezama. Zar kod nas ne postoje Inspektori? Nigde nisam video da je za ovakvo drastično ugrožavanje zdravlja našeg naroda nako odgovarao. Evropljani su se zaštitili vrativši nam robu, a šta ćemo mi?
Ако све усвајамо са запада, зашто првенствено усвајамо оно лоше, а не оно добро?

Ваљда је тема здравља и квалитета хране, оснивне људске потребе и сировине један од најбитнијих фактора??
 

Kancerogeni čips i breskve pune pesticida su vrh ledenog brega: Spisak srpskih proizvoda koji nisu smeli u EU je dugačak, svi moraju biti uništeni​


1657365045-IMG-e1846a9bc501c62e71adea59a1d76b55-V-768x1024.jpg


Građani Srbije sve češće slušaju vesti o "opasnim" proizvodima koji nisu uspeli da prođu kontrolu na granicama i budu izvezeni u zemlje EU. Kancerogeni čips, breskve pune pesticida - spisak proizvoda koji su morali da budu uništeni je podugačak. Od početka godine, granična kontrola je utvrdila da je 10 srpskih proizvoda potencijalno opasno, a tokom prošle (2022), postojanje štetnih materija utvrđeno je kod njih 11.

Informacija da se u breskavama iz Srbije nalazi visok nivo pesticida hlorpirifos objavljen je na sajtu za brzo alarmiranje na hranu i stočnu hranu pri Evropskoj komisiji (EK). Ovo je deseti kontigent robe koji se od početka godine vraća sa granice.


Tokom prošle, 2022. godine, ista situacija se desila 11 puta.
Tako se prvi slučaj tokom prethodne godine desio 25. februara, kada je na mađarskoj granici utvrđeno da se u suvoj mirođiji nalaze ostaci isekticida hlorpirifos, baš kao i u nedavno vraćenim breskvama. Nakon kontakta sa ovim insekticidom, kod potrošača može da dođe do različitih efekata na nervni sistem, poput glavobolje, zamagljenog vida, pojačanog lučenja pljuvačke, napada, a u ekstremnim slučajevima, u zavistnosti od količine i dužine izlaganja – i do kome i smrti, navodi američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti. Ovaj začin je povučen sa mađarskog tržišta.
https://nova.rs/vesti/biznis/kancer...pBTDnji2Uf1TYvSgzXrbRyBc4c5sANqonerXK5eGPYn1c

Imate na linku još nabrojanih potencijalno opasnih proizvoda. Zašto mi od EU moramo da saznamo da toga ima i nemojte sumnjati uredno se servira na našim trpezama. Zar kod nas ne postoje Inspektori? Nigde nisam video da je za ovakvo drastično ugrožavanje zdravlja našeg naroda nako odgovarao. Evropljani su se zaštitili vrativši nam robu, a šta ćemo mi?
Nema kontrole nigde.
 
Breskve su zadnjih godina užas a ove godine je dostiglo vrhunac. Nisam jela krupnije, tvrđe i bezukusnije breskve, ne odvajaju se od koštice, koštice se odvajaju a unutra neka buđ, ma skroz nenormalne.
Uopšte me ne čudi da su prskane ko zna čime.
Ne kupovati.
Лубенице су међу најгорим што се тиче третирања отровима.
 
Ne prskam ništa od voća.
Rodi dovoljno za jelo i zimnicu.
Bude i za rakiju, al ove godine obrao mraz.

Ko traži zdravu zimnicu, sad je sezona zove. Zovu niko ne prska.
Не прскам, нити желим, и да хоћу немам времена. Ова година примећујем била најбоља за кајсије.
 
Valjda su onda trebale naše službe da nas upozore pre nego što je to stiglo do zapadnih carinika.
ima logike ali stvar je u tome da ono što je zabranjeno u EU nije zabranjeno (ili su promjene u količini) i u zemljama izvan EU tako da je teško tu biti pametan. Recimo susam, ono što u EU ne prolazi zbog nekih sastojaka bez problema prođe u "zemljama izvan EU" zbog drugačije zakonske regulative
 
jedne godine sam u jesen prolazila kroz Liku i kupila pravi lički krumpir. Pun je onih crnih točkica ali je bio odličan. Ponestalo ga je negdje u januaru i morala sam kupovati neki drugi... toliko je bilo loše to sve što sam kupovala da sam jednostavno prestala jesti krumpir par mjeseci...
Све што је укусно лагано пролази. Неки дан једе ми се сатараш и одох у своју баштицу и наберем, узмем црвени лук, парадајз, тиквице, жуту паприку, патлиџан.. И размишљам знам шта једем , никаквом хемијом није прскано. Оно, домаће је и зато је најслађе! И размишљам стварно ништа нисам прскао и због тога је много тога десетковано...и воће и поврће... Лубенице неке мини од кило,два, смешне, али слатке.. Али докле ће све то трајати... Гледам децу... Радије ће куповно него домаће.. У селу једна родица продаје домаће млеко а њена деца купују млеко у продавници јер је домаће "бљак". Куда иде овај свет.
 
ima logike ali stvar je u tome da ono što je zabranjeno u EU nije zabranjeno (ili su promjene u količini) i u zemljama izvan EU tako da je teško tu biti pametan. Recimo susam, ono što u EU ne prolazi zbog nekih sastojaka bez problema prođe u "zemljama izvan EU" zbog drugačije zakonske regulative
Kod nas je svojevremeno bila afera sa aflatoksinom u nekom uvoznom proizvodu, zaboravila sam kom i genijalci su rešili problem tako što su povećali 10x dozvoljenu količinu. Npr. u susamu se oseća buđ nebitno gde kupiš, a ranije nije bilo tako. Aflatoksin potiče od buđi. Tkd...
Све што је укусно лагано пролази. Неки дан једе ми се сатараш и одох у своју баштицу и наберем, узмем црвени лук, парадајз, тиквице, жуту паприку, патлиџан.. И размишљам знам шта једем , никаквом хемијом није прскано. Оно, домаће је и зато је најслађе! И размишљам стварно ништа нисам прскао и због тога је много тога десетковано...и воће и поврће... Лубенице неке мини од кило,два, смешне, али слатке.. Али докле ће све то трајати... Гледам децу... Радије ће куповно него домаће.. У селу једна родица продаје домаће млеко а њена деца купују млеко у продавници јер је домаће "бљак". Куда иде овај свет.

Domaće mleko je masno, jako i ima šmek. I meni je bljak iskreno. Važi i obrnuto- pričao mi rođak sa sela kad je otišao u vojsku i tamo prvi put pio dugotrajno mleko. Kaže ispovraćao se bukvalno.
 
Све што је укусно лагано пролази. Неки дан једе ми се сатараш и одох у своју баштицу и наберем, узмем црвени лук, парадајз, тиквице, жуту паприку, патлиџан.. И размишљам знам шта једем , никаквом хемијом није прскано. Оно, домаће је и зато је најслађе! И размишљам стварно ништа нисам прскао и због тога је много тога десетковано...и воће и поврће... Лубенице неке мини од кило,два, смешне, али слатке.. Али докле ће све то трајати... Гледам децу... Радије ће куповно него домаће.. У селу једна родица продаје домаће млеко а њена деца купују млеко у продавници јер је домаће "бљак". Куда иде овај свет.
ne znam da li to šta znači ali djeca su djeca, kad odrastu najvjerojatnije će tada razmišljati kao i Ti, posebno zato što su na takvoj hrani odrasli...
 
Kod nas je svojevremeno bila afera sa aflatoksinom u nekom uvoznom proizvodu, zaboravila sam kom i genijalci su rešili problem tako što su povećali 10x dozvoljenu količinu. Npr. u susamu se oseća buđ nebitno gde kupiš, a ranije nije bilo tako. Aflatoksin potiče od buđi. Tkd...


Domaće mleko je masno, jako i ima šmek. I meni je bljak iskreno. Važi i obrnuto- pričao mi rođak sa sela kad je otišao u vojsku i tamo prvi put pio dugotrajno mleko. Kaže ispovraćao se bukvalno.

da bilo je posljednjih godina dosta afera s alfatoksinima posvuda

slažem se, sve je stvar navike i meni je u početku domaće mlijeko bilo čudno ali sada zapravo takvo najrađe kupujem, sva sreća pa imamo mljekomate, to je kao bankomat samo što ne daje pare nego pravo sirovo kravlje mlijeko :njam: pa kad od njega napravim kajmak, sir, vrhnje, basu...
 
Kad sam bila mala to mi je bilo nešto najbolje, ali uvek je bilo skupo i smatralo se besom.
Kad sam porasla a kasnije i standard za mnom, nije mi jasno što mi je to toliko bilo lepo (odatle ono pitanje:)) Ali prava slatka pavlaka je vrh vrhova. Vrhnje! :D
Neuporediva sa bilo kojom biljnom.

ma i meni je to bilo kao super, i onaj slatki greh okus kakao tečna čokolada za preljev :njam:
 
ima logike ali stvar je u tome da ono što je zabranjeno u EU nije zabranjeno (ili su promjene u količini) i u zemljama izvan EU tako da je teško tu biti pametan. Recimo susam, ono što u EU ne prolazi zbog nekih sastojaka bez problema prođe u "zemljama izvan EU" zbog drugačije zakonske regulative
Da, ali kad nešto izvozimo moramo znati kakvi su tamo propisi.
 

Back
Top