Zašto neke žene zadržavaju svoje devojačko prezime

Markoni11

Poznat
Poruka
8.566
Zbog cega se neke zene odluce na vencanju da zadrze svoje devojacko prezime?

_114631147_gettyimages-605184719.jpg
 
Nosila ga ceo zivot pre braka, sto bi ga menjala

Зато што заснива нову породицу. ПОродицу чине родитељи и деца. Породица треба да има једно презиме.

@тема

Жена задржава своје презиме да би тиме показала свом мужу да га не поштује довољно, да је он њена кучкица, и да ће она бити та која ће у породици да носи бркове и панталеоне, те да ће тиме да преузима улогу оца у породици, самим тим, имаће мање времена да буде мајка у породици, па ће деца, уместо да имају са једне стране оца, са са друге стране мајку, своја осећања према оцу и мајци да помешају, па неће добити васпитање и љубав од оца коју отац треба да пружи и неће добити љубав и васпитање од мајке коју мајка треба да пружи, те ће са тим миксом осећања у детињству, израсти у мање квалитетне људе у односу на случај у коме би мајка била мајка а отац отац.
 
Ja kad se udam za svoju partnerku ne znam sta da radim, dal njeno duzmem ili ona moje


Нећеш се удати за њу.

Нити ћеш је оженити.

Можда ћете се регистровати, ако скупштина изгласа закон.

И ја сваке године региструјем аутомобил.

Ове године сам каснио 6 месеци, па сам променио таблице аутомобила.
 
Običaj je da se uzme prezime muža jer po nekom starom verovanju ona napušta svoju kuću i prelazi u drugu porodicu i uzima njihovo prezime. Sada je jedna od njih. Muškarci održavaju ime loze, žene ne. Ali danas je sve to izmešano.
Da, ali tada su odlazile tj dolazile u porodicu, gde joj dragi živi sa još 15 njih, 2 brata+ njihove žene i deca, neudate sestre, otac, majka, baba, deda ako je živ...

Danas muž i žena žive uglavnom sami, u svom ili iznajmljenom stanu, plus se "brzo živi" i jednostavno neće da se bavi još i menjanjem dokumenata, jer bi sve morala da promeni, ličnu kartu, pasoš, zdravstvenu knjižicu, članske karte, vozačku dozvolu...

Moja ujna se razvela od ujaka a zadržala njegovo prezime, evo 30 godina. Obrnut slučaj, kada se udavala uzela njegovo prezime i zadržala, da ne menja dokumenta.
 
Inače sam protiv toga da žena zadrži svoje prezime.
Žena ustvari nema svoje prezime (ako ćemo po tradiciji).
Sećam se objasnila nam razredna u Osnovnoj školi kada je prozivala devojčice, ako se ta preziva Petrović, ona je zvala Petrovićeva.
I tako dalje.
Jednom se dogovorimo da pitamo i ona objasni:
Njen otac se preziva Petrović, ona mu je ćerka, dakle Petrovićeva, a Petrovićka je žena koja se udala za Petrovića.
Znači nije nikad Petrović.
Dok je kćerka Petrovićeva, ako je udata za Petrovića onda je Petrovićka.

Nego zašto ti smeta? Ja samo kažem kako je, baš me briga šta će ko da radi a ponajmanje mi smeta ili ne smeta.
 
Moje prezime je prilicno retko, mislim da ima jos samo jedan cika koji mi je dalji rodjak u Srbiji, no ni on, kao ni moja familija, nema musko koji bi dalje preneo prezime.
Nisam nikada razmisljala ni o udaji pa tako ni o prezimenu, ali iz perspektive da prezime dalje zivi, ne izumre, mozda bih i zadrzala svoje.
Nije sigurno, ne znam, evo ni sada mi to trenutno nista ne znaci :)
 
Žena ustvari nema svoje prezime (ako ćemo po tradiciji).
Sećam se objasnila nam razredna u Osnovnoj školi kada je prozivala devojčice, ako se ta preziva Petrović, ona je zvala Petrovićeva.
I tako dalje.
Jednom se dogovorimo da pitamo i ona objasni:
Njen otac se preziva Petrović, ona mu je ćerka, dakle Petrovićeva, a Petrovićka je žena koja se udala za Petrovića.
Znači nije nikad Petrović.
Dok je kćerka Petrovićeva, ako je udata za Petrovića onda je Petrovićka.

Nego zašto ti smeta? Ja samo kažem kako je, baš me briga šta će ko da radi a ponajmanje mi smeta ili ne smeta.
Tako je. Prezimena žena su prema tome kojoj porodici pripadaju. Primer mojih drugarica iz srednje

Aleksandra Rakić (Rakićeva)
Aleksandra Jelić (Jelićeva)

Ali eto, danas se stvari menjaju. Ja sam za to da žene uzme moje prezime i to je to. Svako svoj život kroji. Ne bih se mešao u to da li žena želi svoje prezime ili da li ona time pokazuje ko je gazda kuće. Prosto iznosim šta je po meni ispravno. U mojoj realnosti pogleda na svet.
 
  • Podržavam
Reactions: DUH

Back
Top