Zašto nam se svidja neka slika?

images.jpg
 
Youqing Eugene Wang
Kinesko-americki slikar rodjen 1968 .g živi u Fremontu, Kalifornija
Slike su mu malog formata i jednostavnih kompozicija u tehnici ulje na platnu.Slika uglavnom mrtvu prirodu.
Posebno mi se dopada sto je vecina njegovih mrtvih priroda jestiva, odnosno dobijete zelju da ih jedete, koliko su realisticne

Sam umetnik je jednom izjavio:

“U svom slikarstvu se uglavnom bavim hvatanjem svetlosti, reda i lepote jednostavnosti uobičajenih predmeta, kao i njihovog kulturnog značaja. Moj rad odražava maštu koja „oseća“ radost mrtve prirode ili pejzaža iznutra. Predmeti koje slikam potiču iz mojih ličnih iskustava i zapažanja. Nadam se da ću jednostavnost uobičajenih predmeta transformisati u slike koje su emocionalno bogate i izražajne”

Izdvojila sam ove cetiri slike

Bombone
31358_174642503_131015-hard-candies.jpg


Iako su naslikane veoma ležerno i hrabrim potezima četke, zapravo deluju toliko realistično da nam se čini da u ustima možemo osetiti njihovu aromu.
Dobijamo zelju da ih pojedemo, kao i maline, jagode i kukuruz

Maline
230128-raspberries-ona-plate-8x6.jpg


Jagode
230510-strawberris-in-a-bowl-8x6.jpg


Kukuruz
fresh-corn-youqing-wang.jpg
 
Žđislav Beksinjski

„Želim da slikam na takav način, kao da sam fotografisao snove“, reče Žđislav Beksinjski, poljski umetnik, koji je za sobom ostavio nesvakidašnje slike, često okarakterisane kao morbidne, iako on sam za njih kaže: „Da budem iskren, ja ne vidim toliko okrutnosti u svojim slikama”.

Žđislav Beksinjski je poljski fotograf, slikar i vajar, rođen 1929. godine, a oduzeo sebi život 2005. godine, nakon nemogućnosti da podnese smrt svoje žene Zofije, i samoubistvo sina Tomasa.

Njegov stvaralački rad otpočinje fotografijom. Izuzetno se isticao u tome, iako nikada nije verovao u umetnički potencijal fotografije. I pored toga, jedan je od najpoznatijih fotografa XX veka u Poljskoj.Postepeno se okretao slikarstvu, i dokazao da je neprikosnoven u dočaravanju sumornog, melanholičnog ambijenta. Slikarstvo mu postaje strast, te neprestano slika, uz kafu i klasičnu muziku, iako je pored klasike voleo da čuje i rok.

Njegova najranija dela nemaju nazive jer nije voleo da naziv sugeriše neko skriveno značenje, već je ostavljao posmatraču da na svoj način doživi sliku.

“Potpuno je besmisleno pitati me šta prizori na mojim slikama znače. Jednostavno, ni ja sam ne znam. Štaviše, nisam uopšte zainteresovan da saznam”.

Nakon dvadesetak godina, Beksinjski počinje da slika svedenije, više pažnje posvećuje sitinijm detaljima, i centralno mesto na slici najčešće zauzima skulpturalna figura.Stil Žđislava Beksinjskog je nadrealizam i impresionalizam, naravno, sa karakterističnim mračnim elementima.

Jedna od njegovih najpoznatijih slilka je "Visions Of Hell"
2396_276149708_2396_50347633_tumblr_m29w9wcUYa1qjgtigo1_1280.jpg
 
Dušan Đukarić

Rođen 1971. godine, studirao je na Akademiji umetnosti u Beogradu. Član je ULUPUDS-a, sa statusom samostalnog umetnika.
Dušan Đukarić je srpski umetnik svetskog glasa. Stvara u svom beogradskom ateljeu, a dela ga čine poznatim širom planete. Radi najtežom slikarskom tehnikom, akvarelom, tehnikom atmosfere.

Akvarel je tehnika idealna za one koji nemaju previše strpljenja da sliku stvaraju kroz dugotrajan proces islikavanja sloja preko sloja. Ako samo jedan put uspete da naslikate Akvarel u kratkom vremenu, jedan svet pun uzvišene lepote i harmonije, onda više nema povratka nazad, on je prošao kroz vas, ostavljajući neizbrisiv žig. I od tada postajete nerazdvojni sa tom tajnom.” rekao je umetnik

Akvarel je umetnost slušanja vode. Blagodeti vode poznate su od kada je sveta i veka. Koliko se kao akvarelista dajete vodi, a koliko od nje dobijate nazad?
I van Srbije Dušan je imao veoma značajne samostalne izložbe u Švajcarskoj, Francuskoj, Kini, Italiji, Španiji, Velikoj Britaniji, Tajvanu...
Njegova dela su u vlasništvu brojnih kolekcionara širom sveta, kao iu privatnim kolekcijama ljubitelja i sledbenika umetnosti...
Živi i radi u Beogradu, putuje i predstavlja svoje radove svetu kao cenjeni majstor akvarela.

Njegovi akvarelu su zaista prelepi i koloritni...Evo nekoliko

350b7986-965d-4621-a46f-9ec6b2b07902.jpg

canal-in-venice-watercolor-54x74-cm-artist-dusan-djukaric.jpg
 
Natalia Ziuzkova

Rođen je 1956. godine na Jalti. Godine 1982. završila je Krimsku umetničku školu . Godine 1990. diplomirala je na kijevskom Državnom umetničkom institutu, atelje za štafelajno slikarstvo pod rukovodstvom Lopuhove i Gurine. Učestvovala je na republičkim, regionalnim i opštinskim izložbama. Njeni radovi se čuvaju u privatnim kolekcijama u Rusiji, Turskoj, Kini, Francuskoj, Sjedinjenim Državama, Švajcarskoj, Engleskoj, Nemačkoj, Ukrajini. Živi i radi u Jalti.

Svidjaju mi se njeni pejzazi i slike cveca
95475971_1633531113451434_4589672150666838016_n.jpg

356897063_2580721782065691_9040708008839140321_n.jpg
 
Pjer de Klozad - pejzazi

Francuski slikar (1910- 1975).Slikao je peizaze na savremeni način. Bio savremenik Pikasa, Braka i Matisa, a njegove slike oblaka imaju neosporan kvalitet i jedinstvenost.Specijalizovao se za slikanje mirnih pejzaža i rečnih scena posebno oko Pariza, zajedno sa morskim pejzažima Bretanje i Loare.u kojima dominiraju veličanstveni efekti velikih oblačnih masa.

Meni se svi njegovi pejzazi svidjaju..
H0533-L166481703_original.jpg


pierre-de-clausade-03-1.jpg
 
Leonid Afremov ( 1955 – 2019) bio je ruski moderni impresionistički umetnik koji je radio sa paletama i uljima.Razvio je sopstvenu tehniku i stil .Afremov je uglavnom bio poznat kao samozastupajući umetnik koji je svoje radove promovisao i prodavao isključivo preko interneta uz vrlo malo izložbi i angažovanja dilera i galerija. Leonid Afremov je slikao uglavnom pejzaže, gradske scene, morske pejzaže, cveće i portrete. Većina njegovih radova smatra se veoma živopisnim i politički neutralnim

Jedna od njegovih slika koja mi se svidja zbog vatrometa boja je Valcer

WALTZ____LEONID_AFREMOV_by_Leonidafremov.jpg
 
Karolina Antonijadis je rođena u Argentini, 1961. Pohađala je Escuela Nacional Prilidiano Pueirredon, u Buenos Airesu.
00-IMG_6730.jpg


Prema rečima umetničke kritičarke Ane Marije Kijano: „Karolina Antonijadis je uspela da izgradi snažnu karijeru umetnika i dizajnera. Kada oscilacije i razmena između dve discipline još uvek nisu bile uobičajene, Antoniadis je uspeo da održi uravnoteženo prisustvo u svetu dizajna, čak i kao nastavnik, kao i na umetničkoj sceni, sa baroknim ornamentalizmom njenih slika“.

Izlaže svoje slike, fotografije i predmete koji sumiraju deo njene biografije i otkrivaju izraženo interesovanje za dizajn primetno kroz njen rad. Iza prividne bujnosti boja i vibracija, umetnikov slikarski opus krije više od onoga što pokazuje. Čak i kada se čini da svoj intimni univerzum deli sa gledaocima, umetnica teži da ispuni platno likovima žena i dece čije su crte lica izostavljene, koračajući tihim vijugavim stazama koje upućuju, možda s nostalgijom, na lični univerzum njeno detinjstvo.

Ali, kao novina, ona omogućava gledaocu da uhvati pogled na apstrakciju u uglovima, prugama i kolornim trakama koje oslikavaju zadovoljstvo koje ona očigledno izvlači iz boje i boje.

Sve sto radi Karolina Antonijadis meni se svidja..Evo nekoliko njenih radova

02-Felicidad utopica_150x150 cm_acrilico y laca sobre tela_2004-2005 (alta).jpg
 
Hana Flauers (1995),australijska umetnica rodjena u Tasmaniji 1995 g.

Kad su pitali umetnicu šta je inspiriše da stvara tako neobične portrete i kompozicije, ona je objasnila da se u njenom radu ukrštaju lični odnos prema ženstvenosti, prirodi i neživim predmetima. Poistovećivanje sa ženskim likovima i strast prema pedantno konstruisanoj mrtvoj prirodi sjedinjeni su u njenim bogatim kompozicijama, punim intrigantnih tekstura i finih detalja.

Bez obzira na to da li vas oduševljavaju portreti, da li vas delikatni predmeti i simbolični aranžmani mrtve prirode dotiču ili ako želite da pobegnete od stvarnosti ulaskom u pompezne enterijere i bujno prirodno okruženje, Hana Flauers ima neku posebnu magiju da ponudi svakom posmatraču ponaosob.
Cliphana.jpg
 
Vilijam Blejk (1757–1827) bio je pesnik i slikar – njegova poezija izaziva isto toliko strahopoštovanja i priznanja kao i njegove vizionarske gravure i ilustracije. Stojeći na vrhuncu neoklasičnog osamnaestog veka i romantičarske ere, Blejk je odbacio racionalizam i klasicizam koji su ga okruživali od rođenja i razvio proročki stil izvučen iz ranijeg doba.

Nastojao je da se ugleda na umetnike kao što su Rafael, Mikelanđelo i Direr u stvaranju vanvremenske, gotičke umetnosti, prožete hrišćanskom duhovnošću i stvorenom poetskim genijem.

On je radio ilustracije za: Danteovu Božanstvenu komediju, Miltonov Izgubljeni raj Noćne misli Edvarda Janga. Međutim, ilustrovao je i sopstvenu poeziju na specifičan način.

Clip1.jpg
 

Back
Top