Zašto je sv Vasilije Ostroški važniji od ostalih svetaca?

atič ok caragam

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.153
jeel, a što je taj Ostrog- Vasilije Ostroški, toliko važan i svetiji od ostalih svetaca ??

Zašto ??

zašto je svima verska bukvica Ostrog !!??

Vasilije samo pomaže a ostali sveci jok.....ma bre, koja je fora !!??

ček bre malo...čemu postoje svi ostali sveci u dvanes' meseci ?

Hoće li neko da obrazloži ?
 
Poslednja izmena od moderatora:
da ne otvaram posebnu temu o Vasiliju, oćel neko da obrazloži ?
Верски туризам за већину, а за страдалну и потребиту мањину верника сламка спаса кад их лекари или срећне околности оставе...
 
Poslednja izmena od moderatora:
Верски туризам за већину, а за страдалну и потребиту мањину верника сламка спаса кад их лекари или срећне околности оставе...
Dobro, ali pitanje je zašto baš sveti Vasilije, a ne neki drugi svetac?
 
Dobro, ali pitanje je zašto baš sveti Vasilije, a ne neki drugi svetac?
Велику духовну слободу чудотворства и част свети Василије има пред Христом...

Много је за живота имао проблема од тог истог Србског народа(главара и утицајнијих политиканата) и све је муке, прогоне и клевете Хришћански подносио од својих, без труке гнева...

Зато сад том истом народу врло може да помогне, поготову сад кад не трпи негирање већ бескрајно поверење Срба и осталих Словена одавде...
 
naravno da nisu, ali ljudi su stvorili prioritete svetaca
Нису, него поједни манастири имају медисјку промоцију деценијама...

То зависи од старешина манастира, да ли се отварају за мисионарење или не...

У скоро сваком манастиру имаш велике светитеље, исте па и ''веће (по утицају)'' од светог Василија, попут светог Саве, Арсенија Сремца и сл...
 
Нису, него поједни манастири имају медисјку промоцију деценијама...

То зависи од старешина манастира, да ли се отварају за мисионарење или не...

У скоро сваком манастиру имаш велике светитеље, исте па и ''веће (по утицају)'' од светог Василија, попут светог Саве, Арсенија Сремца и сл...

u redu, razumem šta si hteo reći, ali gde si pročitao, čuo da ljudi idu na isceljenje kod Arsenija Sremca ili svetog Save ?
 
Људи су почели ићи на Острог кад су се почела умножавати чуда. Бог је тако одредио да буде. Не видим други могући одговор.
Не видиш јер ти није дато... А ни не знаш како је Острог био слабо посећен (само прави верници кад су ишли по црквама), док није направљен од њега туристички центар...

Не би ме чудило да свети Василије од оне голотиње и непобожности тамо казном крене да уразумљује туристе и црквене трговце да комерцијализација има да буде кажњена

Острог је само медијски изрекламиран и то је то, људски је то утицај, иако ти видиш Божије, чак и у профаном пи-ар државном пројекту ЦГ...
 
u redu, razumem šta si hteo reći, ali gde si pročitao, čuo da ljudi idu na isceljenje kod Arsenija Sremca ili svetog Save ?
Сам сам се уверио... знам људе...

О медисјком хајпу Острога се ради, класично медијско фладовање Острог-Тумане, Острог-Тумане... Држава живи од тог верског туризма, и ту пере много новца... ал трпи их (бандите) свети Василије само због јадника који ту бар мало утехе нађу код њега...

А и то је само један део проблема профанизације свете вере, иако свети Василије правим верницима и поклоницима увек помогне...
 
Сам сам се уверио... знам људе...

О медисјком хајпу Острога се ради, класично медијско фладовање Острог-Тумане, Острог-Тумане... Држава живи од тог верског туризма, и ту пере много новца... ал трпи их (бандите) свети Василије само због јадника који ту бар мало утехе нађу код њега...

А и то је само један део проблема профанизације свете вере, иако свети Василије правим верницима и поклоницима увек помогне...

iskreno, nisam čuo za Tumane

Ostrog i Vasilije su pobnrali svu svetu slavu božansku po predanjima i novinama
 
Не видиш јер ти није дато... А ни не знаш како је Острог био слабо посећен (само прави верници кад су ишли по црквама), док није направљен од њега туристички центар...

Не би ме чудило да свети Василије од оне голотиње и непобожности тамо казном крене да уразумљује туристе и црквене трговце да комерцијализација има да буде кажњена

Острог је само медијски изрекламиран и то је то, људски је то утицај, иако ти видиш Божије, чак и у профаном пи-ар државном пројекту ЦГ...
Ти видиш рекламу а ја мисионарење. Да, има и лоших страна али далеко далеко мање него добрих. Нема Србина који не зна за св. Василија Острошког. То је послије пола вијека комунизма огромна ствар.
 
Ти видиш рекламу а ја мисионарење. Да, има и лоших страна али далеко далеко мање него добрих. Нема Србина који не зна за св. Василија Острошког. То је послије пола вијека комунизма огромна ствар.

ali zašto baš ljudi misionare kod Vasilija a ne kod npr, sv Alimpija !?
 
jeel, a što je taj Ostrog- Vasilije Ostroški, toliko važan i svetiji od ostalih svetaca ??

Zašto ??

zašto je svima verska bukvica Ostrog !!??

Vasilije samo pomaže a ostali sveci jok.....ma bre, koja je fora !!??
Сит гладном не верује
ček bre malo...čemu postoje svi ostali sveci u dvanes' meseci ?
Чек мало, а одакле ти знаш да неко поштује више Свегог Василија од нпр своје крсне славе. Да ниси правио неко истраживање ?

Dobro, ali pitanje je zašto baš sveti Vasilije, a ne neki drugi svetac?
Увек постоје локални култови светитеља. Кад одеш близу Студенице, много људи долази да се моли код Светог Стефана Првовенчаног познатог као Светог Симона монаха.
На Косову и Метохији то је манастир Зочиште, Високи Дечани и многи други.
Људи долазе јер их је мука натерала, и долазе да траже помоћ.
Пећку патријаршију су чували Албанци а после Титове смрти и паљења Пећке патријаршије више не.
Замисли како су Дечани преживели векове а никада нису били спаљивани. Једна од ретких богомоља из времена Немањића да никада није спаљивана.
Велики су култови и других светитеља.
Чини ми се да су монаси Острога већ деценијама пажљиво бележили чуда Светог Василија. Постоје и књиге о томе.
Можда је популарност због тога ?
 

Back
Top