Zanimljivosti iz sveta umetnosti

Gledanje remek-dela Matisa
15541311_827871160699686_1465639007214496875_n.jpg
 
Srednji prst desne ruke italijanskog astronoma Galilea Galileja (1564–1642) je svetovna relikvija u kolekciji Museo Galileo u Firenci, Italija...
Prst mu je nakon smrti uklonjen sa tela i upakovan je u pozlaćeno stakleno jaje...
458542121_2023235374760975_873440194845006788_n.jpg
 
"Na vratima škole", slika iz 1897. godine
at-school-doors.jpg!Large.jpg


Nikolaj Petrovič Bogdanov-Belʹskij (1868-1945) je bio ruski akademski slikar, slikar portreta i pejzaža. Nikolaj Petrovič Bogdanov-Belski je diplomirao na Peterburškoj akademiji umetnosti gde je studirao kod J. Repina.

Ruski slikar Nikolaj Bogdanov Beljski je ovom slikom poslao poruku da siromahu obrazovanje nije nedostupno. Štaviše kao što je dečak uprkos tome što je skromno odeven ipak ostao na školskim vratima u želji za novim saznanjima, tako je i sam slikar zahvaljujući svom talentu bio zapažen u svom selu, pa je kasnije preko Moskve stigao i do Pariza i postao svetski priznat umetnik.
 
Kao član "Mediale", sa Oljom Ivanjicki, Šejkom, Glavurtićem, Vidakom, Vukovićem, Toškovićem i drugima,slikar
Milić od Mačve maštao je o tome da se napravi građevina koja bi podsećala na Vavilonsku kulu na Ratnom ostrvu
 
456708949_1063108645820478_8213311091790877996_n.jpg

Ovaj portret Nikole Tesle, sastavljen od električnih artefakata, vizuelna je počast geniju koji je revolucionirao električnu energiju. Svaki komad koji se koristi u radu simbolizuje Teslin doprinos modernoj tehnologiji, naglašavajući njegovu ključnu ulogu u razvoju naizmenične struje i drugih inovacija koje i danas utiču na naše živote.

Delo českog umetnika Patrika Proska \ Prag
 
"Umetnost nikada nije završena, samo napuštena."
-Leonardo da Vinči-

slikarstvo.jpg
Emocije se mogu "raditi" slikarstvom.

Svet slikarstva je pun iznenađenja. Jedan od njih je da je između 1912. i 1948. godine to bila jedna od olimpijskih disciplina. Zaista, dok su se drugi takmičili u čisto fizičkim aktivnostima, slikari su to učinili svojim kreacijama.

Svet slikarstva pun je zanimljivosti, anegdota i magije. Na primer, ko nije bio preplavljen kada je čuo o velikim mukama koje su pretrpeli slikari poput Vincenta Van Gogha ili Fride Khalo? A ko nije dirnut Pikasovom El Guernikom ili je prestao da bude zadivljen Magritteovim Sinom čovečijim?

Istorija sveta slikarstva počela je pre više od 32.000 godina. To je jedna od umetnosti koja je ostala na snazi kroz istoriju i praktično u svim kulturama. U stvari, to nam je zaveštalo neke divne kreacije koje nikada ne prestaju da iznenađuju.

Najpoznatiji slikari na svetu smatraju se Leonardo Da Vinči, Vincent Van Gogh i Pablo Picasso. Ovo nije apsolutna činjenica, ali oni su umetnici o kojima se najviše pričalo širom sveta u različitim vremenima. Zauzvrat, najpoznatije slike su Mona Lisa, Poslednja večera, Zvezdana noć i Vrisak.
 

Neke zanimljive činjenice o svetu ulja na platnu​

Danas, svako ko želi da se uroni u svet ulja na platnu mora samo da kupi alate u prodavnici. Međutim, to nije uvek bio slučaj. Zaista, slikari prošlosti nisu imali pogodne cevi boja. Većina njih je morala da napravi sopstvene uljane boje kod kuće i čuva ih u svinjskim bešikama.

Cev za uljanu boju stvorio je John Goffe Rand 1841. godine i revolucionirala je svet slikarstva. Smatralo se izvanrednim izumom i, zaista, bilo je. Ipak, bilo je i više problema koje je trebalo rešiti. Na primer, različite boje nisu bile lako dostupne kao što su danas.

Na primer, mogli su da dobiju samo indijsku žutu boju iz urina krava hranjenih lišćem manga. Pronalaženje ih je bio popriličan podvig. Dok je tirska ljubičasta, boja koju su Rimljani veoma cenili, dobijana iz žlezda određenih morskih puževa. A mumija braon je došla od pravih egipatskih mumija. Njihovi ostaci su bili mljeveni da bi dobili boju.

Umetnički biznis​

Neke slike imaju ogromnu ekonomsku vrednost. Shodno tome, govorimo o izuzetno unosnom poslu za mnoge. Zaista, mnogi radovi su prodani ili prodani na aukciji po astronomskim cenama. Ali da li oni zaista vrede toliko? U stvarnosti, slike funkcionišu kao oblik sigurnosti, posebno u vremenima kada novac gubi svoju kupovnu moć. Umetnost je profitabilan posao.

Veruje se da je najskuplja slika proslavljena Mona Lisa Leonarda Da Vinčija. Njegova procenjena cena je ekvivalentna 15 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) Francuske. To je oko 190 milijardi dolara. Međutim, njegova prodaja je zabranjena. Ipak, to nije sprečilo lopova da ga ukrade 1911. godine. Osim toga, pet falsifikata slike su na tržištu i smatralo se, u različitim vremenima, da su originalni.

Među 25 najvrednijih slika svih vremena, pet je Vincent Van Gogh-a, četiri Pablo Pikasa i tri od Jackson Pollock. Ovo je prilično ironično, jer je Van Gog prodao samo četiri slike u svom životu, od više od 2.000 koje je proizveo. U stvari, da nije bilo pomoći njegovog brata Tea, možda nikada ne bi prodao ni jedan.

Radovi sa enigmama i skrivenim značenjima​

Mnogi umetnici su sakrili poruke u svojim delima. Jedan od onih koji su najviše uživali u tome bio je Leonardo da Vinči. U njegovom najpoznatijem delu, Mona Lisa, postoje najmanje dva detalja koja samo najpažljiviji shvataju. Prvo, inicijali genija su naslikani na desnom oku modela. Drugo, broj 72 je utisnut na mostu iza figure. Nije poznato zašto.

Još jedan zanimljiv detalj pojavljuje se u radu Stvaranje Adama, Mikelanđela. U njemu se vidi kako se Bog približava prvom čoveku na nebesima. Smatra se da je Božji pokrov ljudski mozak. Da li je to bila slučajnost, simbol da je intelekt dar od Boga, ili izjava ateizma.

Mađarski umetnik Tivadar Kosztka Csontvári proizveo je fascinantno i zagonetno delo pod nazivom Stari ribar. Njegovo skriveno značenje otkriveno je tek nakon smrti umetnika. Rad prikazuje starog mornara, obeleženog protokom vremena. Međutim, kada se svaka strana slike ogleda, ona ili prikazuje ljubaznog čoveka u molitvi ili zlokobni prikaz đavola. Veruje se da je slikar želeo da predstavi dualnost ljudske duše. Još jedan divan poklon iz sveta slikarstva.

exploringyourmind.com/curious-facts-about-the-world-of-painting
 

Slike su pronađene više od 40.000 godina.​

Umetnički izraz kroz slikarstvo ima bogatu i drevnu istoriju. Arheološka otkrića otkrila su pećinske slike u Evropi i Aziji za koje se veruje da su stare preko 40.000 godina, pokazujući ranu ljudsku želju za stvaranjem i komunikacijom kroz umetnost.

Van Gog je prodao samo jednu sliku tokom svog života.​

Uprkos tome što je jedan od najslavnijih umetnika u istoriji, Vincent van Gogh borio se da proda svoje umetničko delo tokom svog života. Uspeo je da proda samo jednu sliku, "Crveni vinograd", koja se sada nalazi u Puškinovom muzeju u Moskvi.

Stil slikanja Džeksona Poloka bio je poznat kao "slikarstvo kap po kap".​

Džekson Polok, istaknuta ličnost u apstraktnom ekspresionističkom pokretu, razvio je jedinstveni stil slikanja poznat kao "slikarstvo kap po kap". Sipao bi i kapao boju na platno, stvarajući dinamične i zamršene obrasce koji su prkosili tradicionalnim tehnikama.

Plafon Sikstinske kapele slikao je Michelangelo četiri godine.​

Mikelanđelovo remek-delo na plafonu Sikstinske Kapela je neverovatan primer njegovog umetničkog talenta i posvećenosti. Radeći od 1508. do 1512. godine, naslikao je zamršene freske koje prikazuju scene iz Biblije, uključujući i ikonu "Stvaranje Adama".

Poznati umetnik Pablo Pikaso stvorio je preko 50.000 umetničkih dela.​

Pablo Pikaso je bio plodan umetnik koji je tokom svoje karijere stalno eksperimentisao sa različitim stilovima i tehnikama. Procenjuje se da je stvorio preko 50.000 umetničkih dela, uključujući slike, skulpture, keramiku i crteže.

Termin "impresionizam" potiče od naslova slike.​

Slika Claudea Moneta "Utisak, izlazak sunca" dovela je do termina "impresionizam". Ovaj stil slikanja imao je za cilj da uhvati prolaznu prirodu svetlosti i atmosfere, naglašavajući poteze kistom i hvatajući suštinu scene, a ne fokusirajući se na detalje.

Najstarija poznata pećinska slika stara je preko 64.000 godina.​

Otkriveno u Indoneziji, najstarija poznata pećinska slika prikazuje scenu životinje nalik svinji i procenjuje se da je stara preko 64.000 godina. Ovo otkriće pomera vremensku liniju umetničkog izražavanja i naglašava ranu kreativnost naših predaka.

Najvrednija slika na svetu je "Salvator Mundi" Leonarda da Vinčija.​

Portret Leonarda da Vinčija, "Salvator Mundi", prodat je za rekordnih 450 miliona dolara u 2017. godini, što ga čini najskupljom slikom ikada prodatom na aukciji.

Leonardo da Vinči je koristio jedinstvenu tehniku slikanja zvanu sfumato.​

Slikarska tehnika Leonarda da Vinčija, sfumato, uključivala je nanošenje slojeva tankih glazura kako bi se stvorio osećaj dubine i mekoće. Ova tehnika, viđena na slikama kao što je Mona Lisa, daje zadimljeni, eterični kvalitet njegovim radovima.
 

Back
Top