Neke zanimljive činjenice o svetu ulja na platnu
Danas, svako ko želi da se uroni u svet ulja na platnu mora samo da kupi alate u prodavnici. Međutim, to nije uvek bio slučaj. Zaista, slikari prošlosti nisu imali pogodne cevi boja. Većina njih je morala da napravi sopstvene uljane boje kod kuće i čuva ih u svinjskim bešikama.
Cev za uljanu boju stvorio je John Goffe Rand 1841. godine i revolucionirala je svet slikarstva. Smatralo se izvanrednim izumom i, zaista, bilo je. Ipak, bilo je i više problema koje je trebalo rešiti. Na primer, različite boje nisu bile lako dostupne kao što su danas.
Na primer, mogli su da dobiju samo indijsku žutu boju iz urina krava hranjenih lišćem manga. Pronalaženje ih je bio popriličan podvig. Dok je tirska ljubičasta, boja koju su Rimljani veoma cenili, dobijana iz žlezda određenih morskih puževa. A mumija braon je došla od pravih egipatskih mumija. Njihovi ostaci su bili mljeveni da bi dobili boju.
Umetnički biznis
Neke slike imaju ogromnu ekonomsku vrednost. Shodno tome, govorimo o izuzetno unosnom poslu za mnoge. Zaista, mnogi radovi su prodani ili prodani na aukciji po astronomskim cenama. Ali da li oni zaista vrede toliko? U stvarnosti, slike funkcionišu kao oblik sigurnosti, posebno u vremenima kada novac gubi svoju kupovnu moć. Umetnost je profitabilan posao.
Veruje se da je najskuplja slika proslavljena Mona Lisa Leonarda Da Vinčija. Njegova procenjena cena je ekvivalentna 15 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) Francuske. To je oko 190 milijardi dolara. Međutim, njegova prodaja je zabranjena. Ipak, to nije sprečilo lopova da ga ukrade 1911. godine. Osim toga, pet falsifikata slike su na tržištu i smatralo se, u različitim vremenima, da su originalni.
Među 25 najvrednijih slika svih vremena, pet je Vincent Van Gogh-a, četiri Pablo Pikasa i tri od Jackson Pollock. Ovo je prilično ironično, jer je Van Gog prodao samo četiri slike u svom životu, od više od 2.000 koje je proizveo. U stvari, da nije bilo pomoći njegovog brata Tea, možda nikada ne bi prodao ni jedan.
Radovi sa enigmama i skrivenim značenjima
Mnogi umetnici su sakrili poruke u svojim delima. Jedan od onih koji su najviše uživali u tome bio je Leonardo da Vinči. U njegovom najpoznatijem delu, Mona Lisa, postoje najmanje dva detalja koja samo najpažljiviji shvataju. Prvo, inicijali genija su naslikani na desnom oku modela. Drugo, broj 72 je utisnut na mostu iza figure. Nije poznato zašto.
Još jedan zanimljiv detalj pojavljuje se u radu Stvaranje Adama, Mikelanđela. U njemu se vidi kako se Bog približava prvom čoveku na nebesima. Smatra se da je Božji pokrov ljudski mozak. Da li je to bila slučajnost, simbol da je intelekt dar od Boga, ili izjava ateizma.
Mađarski umetnik Tivadar Kosztka Csontvári proizveo je fascinantno i zagonetno delo pod nazivom Stari ribar. Njegovo skriveno značenje otkriveno je tek nakon smrti umetnika. Rad prikazuje starog mornara, obeleženog protokom vremena. Međutim, kada se svaka strana slike ogleda, ona ili prikazuje ljubaznog čoveka u molitvi ili zlokobni prikaz đavola. Veruje se da je slikar želeo da predstavi dualnost ljudske duše. Još jedan divan poklon iz sveta slikarstva.
exploringyourmind.com/curious-facts-about-the-world-of-painting