Zahtev za ispis

Добри односи са Англиканском црквом потичу из времена Светог Николаја Велимировића.
Сарадња је једна ствар, а никада није постојало саслуживање.
Саслуживање није арбитрарни чин, нити произвољна воља неког патријарха, нити то може бити тако.
Fakat, samo rekao bih da su devedesetih nereformisane crkve - Pravoslavni, Rimokatolici i Anglikanci bar u načelu rešili da se nekako sporovi nadiđu, jer je počelo osipanje vernika, i prodor nekog drugih religija u njihove domene.
 
Nisam siguran da bilo koja krštena crkva mnogo rado gleda na teološke raspre u javnosti, a pogotovu kad ih vode neki koji o teologiji ne znaju ni čime se bavi.

To da Ziloti sve od reda svrstavaju pod “jeres” i “jeretike” je poznato još od Vizantije. Kako beše ono kažu? Revnosnici ili revnatelji?
Спамујете тему бранитељи СПЦ англиканско-папске нејеретичности... "Теолошки"... Тема је испис из цркве где исписи не постоје, сем у личној самоопуномоноћености појединих кадровика... Изволите је се држати
 
Не би требало да пишеш овакве ствари које су неистините. Не постоји "прећутно" и "непрећутно" или јесте или није.
Са англиканском црквом нема заједничке службе. То је као када би ти присуствовао неком англиканском богослужењу. Дакле присуство није исто што и саслуживање.

Нема. У патријаршији постоји само један параклис а то је параклис Светог Симеона.
Nisam uopšte hteo da vređam ljude koji veruju, sam sam ateista, samo sam čitao o nekim stvarima iz perioda Patrijarha Pavla.

Sad je to potpuno bespredmetno, dok god je Vartolomej (ili neko kao on) na tronu u Fanaru, to je sve potpuno nemoguće bez izazivanja novog raskola unutar SPC.

Uzgred budi rečeno, kakvi su odnosi SPC sa Carigradom/Fanarom?
 
Спамујете тему бранитељи СПЦ англиканско-папске нејеретичности... "Теолошки"... Тема је испис из цркве где исписи не постоје, сем у личној самоопуномоноћености појединих кадровика... Изволите је се држати
Takvi kao ti su izazivali sve crkvene rascepe, raskole i šizme, a ni verski ratovi nisu mogli bez takvih. Uopšte…
 
Fakat, samo rekao bih da su devedesetih nereformisane crkve - Pravoslavni, Rimokatolici i Anglikanci bar u načelu rešili da se nekako sporovi nadiđu, jer je počelo osipanje vernika, i prodor nekog drugih religija u njihove domene.
Прво не разумем шта значи нереформисане цркве ? Хришћана има све више у свету, стога не видим у чему је проблем ? Нису Цркве организације па као некакве партије да сарађују, овако како си их ти поставио.
Англиканци иначе су сами себе реформисали, а и римокатолици су увели неке нове догматске идеје које раније нису имали, тако да не разумем како су римокатолици нереформисани ?
 
Nisam uopšte hteo da vređam ljude koji veruju, sam sam ateista, samo sam čitao o nekim stvarima iz perioda Patrijarha Pavla.
Капирам, само поједини новинари немају довољно знања да пишу нешто о чему пишу. И ја бих мислио тако као ти да се информишем из новина.
Sad je to potpuno bespredmetno, dok god je Vartolomej (ili neko kao on) na tronu u Fanaru, to je sve potpuno nemoguće bez izazivanja novog raskola unutar SPC.
Нема Вартоломеј никакве везе са тим да ли ће бити саслуживање или не. Вартоломеј није еквивалент православног папе нити то може да буде.
Саслуживање није арбитрарни чин, па да када неко каже, остали погну главу и раде тако. То не иде тако у Цркви. Саслуживање постоји у односу православни и православни и то је то.
Uzgred budi rečeno, kakvi su odnosi SPC sa Carigradom/Fanarom?
Нисам се пуно бавио овом темом. Постоји нормалан однос, тј. евхаристијска заједница са јурисдикциојом Цариградске патријаршије, као што их већина и има.
 
Pa trebalo bi da ima neka procedura, neka evidencija upisa i ispisa.
Npr, katolicka crkva Austrije ima podatke koliko je vernika napustilo tu crkvu u poslednje vreme. Sto ja da se vodim na spisku neke koptske crkve ako sam postala clanicom English kirche
Znam i zbog čega, e, jesi mali vrag, što jes, jes. Šta da se radi, kažu da se na kraju krajeva ljudi dele na one koji nešto hoće, i one koji to isto neće - makar i da je neka sitnica koja nekom život znači.
 
Da, bas sam na to mislila. Ta evidencija moze da sadrzi moje ime, ali uz naznaku da sam prestala biti pravoslavnom dana tog i tog.
Mozda da im se posalje krstenica druge crkve?
Npr, ponudi mi se posao svestenice u nekoj denominaciji koja to dozvoljava i onda neko, da mi napakosti, kaze - e pa ne moze, ona je clan koptske crkve i ja ne dobijem posao?
Nisi član koptske crkve vraže mali, a znamo oboje da vernike kao tebe i mene nikakva religija ne želi da vidi u svojim redovima.
 

Back
Top